Рішення
від 20.01.2014 по справі 126/4508/13-ц
БЕРШАДСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

"20" січня 2014 р. Справа № 126/4508/13-ц

Провадження № 2/126/120/14

Бершадський районний суд Вінницької області

в складі головуючого судді Гуцола В.І.

із секретарем Острою І.І.

з участю позивача ОСОБА_1, представника позивача ОСОБА_2, представника відповідача ПрАТ "Зернопродукт МХП" Лишака І.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Бершадь цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до приватного акціонерного товариства "Зернопродукт МХП" про розірвання договору оренди земельної ділянки,

ВСТАНОВИВ :

Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до відповідача ПрАТ «Зернопродукт МХП» про розірвання договору оренди земельної ділянки з тих підстав, що як стверджує, 01.02.2006 року між ОСОБА_5 та ТОВ «Зернопродукт», правонаступником якого є відповідач, було укладено договір оренди земельної ділянки сільськогосподарського призначення загальною площею 3.1671 га на території Баланівської сільської ради Бершадського району строком на 15 років. Після смерті ОСОБА_5 він успадкував цю земельну ділянку з кадастровим номером 0520480400:01:002:0062., про що отримав 06.11.2011 року державний акт. Отримавши у власність земельну ділянку, він вирішив самостійно господарювати на ній. 28.02. 19.07.2013 року він звернувся до відповідача із заявами про розірвання договору оренди землі, але отримав відмову. Вважає цю відмову неправомірною, оскільки набувши статусу власника земельної ділянки він не мав і не має волі на укладення договору оренди земельної ділянки, тому має право достроково розірвати його, що відповідає вимогам ст. 31 Закону України «Про оренду землі», якою передбачено, що на вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом. Крім того, договір оренди землі складений з порушеннями ч. 4 ст. 15 Закону України «Про оренду землі», оскільки в додатках до договору оренди відсутні: план або схема земельної ділянки, яка передається в оренду; кадастровий план земельної ділянки з відображенням обмежень (обтяжень) у її використанні та встановлених земельних сервітутів; акт визначення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості); акт приймання-передачі об'єкта оренди; проект відведення земельної ділянки у разі його розроблення. Натомість із всього вищеперерахованого в додатку до договору є тільки акт приймання-передачі без зазначення дати його складання, що ставить під сумнів і його дійсність. Крім того, цей договір було зареєстровано в Бершадському районному відділі Вінницької регіональної філії ДП «Центр ДЗК» 20.06.2006 року, тобто вже після смерті спадкодавця ОСОБА_5, котра померла ІНФОРМАЦІЯ_1 року. Просить розірвати договір оренди земельної ділянки.

В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 та його представник ОСОБА_2 підтримують позовні вимоги.

Представник відповідача ПрАТ «Зернопродукт МХП» Лишак І.В. в судовому засіданні позов не визнав надав суду письмові заперечення, згідно з якими відповідно до ст. 90 ЗК України власники земельних ділянок мають право передавати земельну ділянку в оренду. Договір оренди землі, щодо якого виник спір, погоджений (підписаний) сторонами: зі сторони орендодавця ОСОБА_5, зі сторони орендаря - директором ТОВ (надалі ПрАТ) «Зернопродукт» про що свідчать реквізити та підписи сторін на договорі та чого і не заперечує позивач. Термін дії договору - 15 років. Відповідно до ст. 210 ЦК України вказані правочини є вчиненими з моменту їх державної реєстрації. Згідно ст. 20 Закону України «Про оренду землі» укладений договір оренди землі підлягає державній реєстрації. Право оренди земельної ділянки виникає з дня державної реєстрації цього права відповідно до закону, що регулює державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень. Даний договір оренди землі зареєстрований у Бершадському районному відділі Вінницької регіональної філії «Центр ДЗК», про що у Державному реєстрі земель вчинено відповідний запис, про що є відповідні відмітки на самих договорах. Відповідно до п. 2 Порядку державної реєстрації договорів оренди землі, затвердженого постановою від 25.12.1998 року № 2073, державна реєстрація договорів оренди є офіційним визнанням і підтвердженням державою факту виникнення або припинення права оренди земельних ділянок. Тобто, державна реєстрація договору оренди землі є певною процедурою, яка займає визначений проміжок часу і підписання договору оренди та його державна реєстрація можуть не узгоджуватися в часі. Забезпечення реєстрації договорів оренди покладається на відповідні державні органи земельних ресурсів. Відповідно до п. 37 договору, розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається. Згідно п. 38 спірного договору перехід права власності на орендовану земельну ділянку до іншої особи, а також реорганізація юридичної особи-орендаря, не є підставою для зміни умов або розірвання договору. Право на орендовану земельну ділянку у разі смерті фізичної особи - орендодавця переходить до спадкоємців або інших осіб, відповідно до закону. Отже, після оформлення належним чином документів про право на спадщину та відповідного звернення до орендаря даній особі виплачується орендна плата за користування земельною ділянкою. Просить в позові відмовити.

Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд вважає, що позовні вимоги є такими, що не підлягають задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.

Судом встановлено, що 01.02.2006 року ОСОБА_5 та ТОВ «Зернопродукт», правонаступником якого є відповідач ПрАТ «Зернопродукт МХП», чого сторони не заперечують, підписали документ про оренду товариством належної ОСОБА_5 земельної ділянки сільськогосподарського призначення площею 3.1671 га, розташованої на території на території Баланівської сільської ради Бершадського району строком на 15 років, котрий зареєстрований 20.06.2006 року у Бершадському районному відділі Вінницької регіональної філії ДП «Центр ДЗК», що підтверджується договором оренди земельної ділянки, чого також не заперечують сторони.

Судом встановлено, що орендодавець ОСОБА_5 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 року, що підтверджується свідоцтвом про її смерть, чого також сторони не заперечують.

Статтею 20 Закону України «Про оренду землі» в редакції на час підписання вищевказаного документа визначено, що укладений договір оренди землі підлягає державній реєстрації. Державна реєстрація договорів оренди землі проводиться у порядку, встановленому законом.

Згідно ч.3 ст. 640 ЦК України в редакції, котра діяла на час підписання вищевказаного документа, договір, який підлягає нотаріальному посвідченню або державній реєстрації, є укладеним з моменту його нотаріального посвідчення або державної реєстрації.

Оскільки договір оренди між спадкодавцем ОСОБА_5 та відповідачем, котрий є правонаступником ТОВ «Зернопродукт» не є вчиненим, зобов'язання за даними договорами не виникли, а тому розірвати цей договір неможливо, оскільки він є неукладеним.

Відповідно до ст.11 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше, як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданих відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, котрі беруть участь у справі. Особа, яка бере участь у справі, розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд.

Виходячи з вищенаведеного, суд вважає позов необґрунтованим, безпідставним і таким, що не підлягає задоволенню в повному об'ємі.

На підставі ст. 640 ч. 3 ЦК України, ст. 20 Закону України «Про оренду землі», керуючись ст.ст. 10,11, 60, 213, 215 ЦПК України, суд -

ВИРІШИВ :

В позові ОСОБА_1 до приватного акціонерного товариства "Зернопродукт МХП" про розірвання договору оренди земельної ділянки - відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Апеляційна скарга може бути подана до апеляційного суду Вінницької області протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні в судовому засіданні під час проголошення рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Суддя: В.І. Гуцол

СудБершадський районний суд Вінницької області
Дата ухвалення рішення20.01.2014
Оприлюднено04.03.2014
Номер документу37393839
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —126/4508/13-ц

Рішення від 05.03.2014

Цивільне

Апеляційний суд Вінницької області

Голота Л. О.

Ухвала від 26.11.2013

Цивільне

Бершадський районний суд Вінницької області

Гуцол В. І.

Рішення від 20.01.2014

Цивільне

Бершадський районний суд Вінницької області

Гуцол В. І.

Ухвала від 11.02.2014

Цивільне

Апеляційний суд Вінницької області

Голота Л. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні