Україна КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 лютого 2014 року Справа № П/811/426/14
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дегтярьової С.В., розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу:
за позовом: Новоукраїнського районного центру зайнятості
до відповідача: ОСОБА_1
про стягнення допомоги по безробіттю,
Новоукраїнський районний центр зайнятості звернувся з позовом до ОСОБА_1 про стягнення допомоги по безробіттю в розмірі 11 512,49 грн., вказуючи, що матеріальна допомога отримана ним безпідставно у зв'язку з наданням неправдивої інформації.
Відповідачем до суду подано заперечення на позовну заяву відповідно до змісту якого, позов ним не визнається у повному обсязі, оскільки, на його думку, позивач необґрунтовано та безпідставно відніс відповідача до зайнятого населення, пославшись на ч.3 ст.1 Закону України «Про зайнятість населення», так як насправді відповідно до зазначеної норми останній до такої категорії громадян на час постановки на облік в центрі зайнятості не належав.
На підставі ухвали від 20.02.2014 р. розгляд справи проведено в порядку письмового провадження у відповідності до ст.122 КАС України
Дослідивши подані позивачем та відповідачем документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, адміністративний суд,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 12.12.2012 р. подав до Новоукраїнського районного центру зайнятості заяву про надання статусу безробітного з виплатою допомоги по безробіттю, у якій, зокрема, вказав, що він не зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності, трудовою діяльністю не займається, інших передбачених законодавством доходів не отримує та пенсії не отримує (а.с.5).
На підставі заяви, відповідно до ч.1 ст.22 та ч.1 ст.23 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 02.03.2000 р. №1533-ІІІ, ОСОБА_1 перебував на обліку, як безробітний у Новоукраїнському районному центрі зайнятості та в період з 12.12.2012 р. по 07.09.2013 р. отримав допомогу по безробіттю в сумі 11 512,49 грн.
При звірці баз даних між Новоукраїнським районним центром зайнятості та податкової служби було виявлено, що відповідач до постановки на облік в центрі зайнятості був зарахований на навчання до ДНЗ «ПТУ №40 м. Новоукраїнка» та проходив його з 28.09.2012 р. по 30.06.2013 р., що підтверджено відповідачем (а.с.7-8, 10-11, 40-41).
В результаті виявленого факту було проведено розслідування страхового випадку обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» та складено акт №50 від 11.11.2013 року, в якому вказано, що ОСОБА_1 дійсно навчався в ДНЗ «ПТУ №40 м. Новоукраїнка» за професією «Електрогазозварник» з 28.09.2012 р. по 30.06.2013 р. та отримав диплом кваліфікованого робітника (а.с.7-8).
До матеріалів справи представником позивача надано довідку про доходи видану Державним навчальним закладом «Професійно-технічне училище №40 м. Новоукраїнка» з якої вбачається, що ОСОБА_1 за період навчання з 28.09.2012 р. по 30.06.2013 р. отримав дохід у вигляді стипендії в розмірі 2 750,00 грн. (а.с.9).
11.11.2013 року Новоукраїнським районним центром зайнятості було видано наказ про повернення коштів у сумі 11 512,49 грн. (а.с.12).
Новоукраїнський районний центр зайнятості направив на адресу відповідача лист від 14.11.2013 року №04-21/986/03 з пропозицією добровільного повернення коштів, пов'язаних з навчанням в сумі 11 512,49 грн. (а.с.13). Однак в добровільному порядку кошти повернуті не були.
Згідно до ст.2 Закону України «Про зайнятість населення» від 01.03.1991 року №803-ХІІ (що діяв на момент отримання відповідачем статусу безробітного) безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи.
Податковий кодекс України, а саме - п.п.14.1.56 п.14.1 ст.14 визначає поняття "доходи", відповідно до змісту якого ним є загальна сума доходу платника податку від усіх видів діяльності, отриманого (нарахованого) протягом звітного періоду в грошовій, матеріальній або нематеріальній формах як на території України, її континентальному шельфі у виключній (морській) економічній зоні, так і за їх межами.
У відповідності до п.п..165.1.26. п.165.1 ст.165 Податкового кодексу України сума стипендії (включаючи суму її індексації, нараховану відповідно до закону), яка виплачується з бюджету учню, студенту, курсанту військових навчальних закладів, ординатору, аспіранту або ад'юнкту, але не вище ніж сума, визначена в абзаці першому підпункту 169.4.1 пункту 169.4 статті 169 цього Кодексу, відносить до складу доходів, що не оподатковуються податком на доходи фізичних осіб.
Відповідно до ч.3 ст.1 до Закону України «Про зайнятість населення» від 01.03.1991 року №803-ХІІ, в Україні до зайнятого населення належать громадяни, що проживають на території держави на законних підставах, зокрема, які проходять професійну підготовку, перепідготовку і підвищення кваліфікації з відривом від виробництва; навчаються в денних загальноосвітніх школах і вищих навчальних закладах.
Відповідач посилався на те, що він навчався в ПТУ, яке не належить до денних загальноосвітніх шкіл і вищих навчальних закладів, а тому допомогу по безробіттю отримав правомірно.
Суд вважає, що отримання відповідачем доходу у вигляді стипендії позбавляло його права на отримання статусу безробітного в будь-якому випадку незалежно від категорії навчального закладу. ОСОБА_1 12 грудня 2012 року не тільки не повідомив Новоукраїнський районний центр зайнятості про отримання стипендії з жовтня 2012 року, а й вказав в заяві недостовірну інформацію про те, що він не отримує інших, передбачених законодавством доходів (а.с.5).
Відповідно до п.6.14 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженого наказом Мінпраці та соцполітики України №307 від 20.11.2000 року, якщо під час одержання допомоги по безробіттю безробітний своєчасно не подав відомості про обставини, що впливають на умови її виплати, з безробітного стягується сума виплаченої допомоги по безробіттю з моменту виникнення цих обставин. Якщо безробітний відмовився добровільно повернути зазначені кошти, то питання щодо їх повернення вирішується у судовому порядку.
Згідно ч.3 ст.36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг. У разі припинення професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації за направленням державної служби зайнятості без поважних причин або відмови працювати за одержаною професією (спеціальністю) із застрахованих осіб стягується сума витрат на професійну підготовку, перепідготовку або підвищення кваліфікації.
З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку, що позивач має всі підстави передбачені законом, для звернення до суду з адміністративним позовом до відповідача про стягнення безпідставно отриманої допомоги по безробіттю, тож позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 86, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.
2. Стягнути з ОСОБА_1, РНОКПП НОМЕР_1 (АДРЕСА_1) на користь Новоукраїнського районного центру зайнятості виплачену допомогу по безробіттю в сумі 11 512,49 грн. (одинадцять тисяч п'ятсот дванадцять грн. 49 коп.).
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10- денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України - з дня отримання копії постанови у повному обсязі, апеляційної скарги.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду С.В. Дегтярьова
Суд | Кіровоградський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 20.02.2014 |
Оприлюднено | 06.03.2014 |
Номер документу | 37467942 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Кіровоградський окружний адміністративний суд
С.В. Дегтярьова
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні