cpg1251
Справа № 570/4698/13-ц
Номер провадження 2/570/236/2014
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
(заочне рішення)
25 лютого 2014 року
Рівненський районний суд Рівненської області в особі:
судді Штогуна О.С.
при секретарі Соломицька Л.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Рівне в порядку заочного розгляду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до фізичної особи ОСОБА_4, ПП "Швейна фабрика "Маки" про стягнення компенсації за порушення авторських прав на самостійну частину літературного твору "ІНФОРМАЦІЯ_1", -
в с т а н о в и в :
Представляючи інтереси ОСОБА_1 - ОСОБА_3 звернулася у Рівненський районний суд Рівненської області з вищевказаним позовом, у якому просить стягнути з ПП "Швейна фабрика "Маки" на користь ОСОБА_1 компенсацію за порушення майнових авторських прав у розмірі 20 мінімальних розмірів заробітних плат, встановлених законом на час ухвалення рішення у справі, замість відшкодування збитків та стягнення доходу, накласти на ПП "Швейна фабрика "Маки" штраф у розмірі 10 відсотків від суми, присудженої судом на користь позивача і заборонити ФОП ОСОБА_4 здійснювати продаж дитячих матраців "ІНФОРМАЦІЯ_1".
В обґрунтування позовних вимог представник позивача вказує, що у 1979 році ОСОБА_1 створила літературний твір "ІНФОРМАЦІЯ_1" (далі "ІНФОРМАЦІЯ_1", ця ж назва українською мовою). Користуючись правом на реєстрацію авторського права позивач зареєструвала свої авторські права у Державному департаменті інтелектуальної власності і отримала свідоцтво від 11.05.2004 року №9967 про державну реєстрацію авторського права на літературний твір "ІНФОРМАЦІЯ_1".
09.10.2013 року, представником позивача придбано у ФОП ОСОБА_4 матрац під назвою "ІНФОРМАЦІЯ_1", який виготовлений ПП "Швейна фабрика "Маки".
Своїми діями ПП "Швейна фабрика "Маки" порушує майнове право позивача на використання оригінальної назви літературного твору "ІНФОРМАЦІЯ_1" шляхом її відтворення на етикетках товарів (дитячих матрацах) власного виробництва, розповсюджує вказані контрафактні товари шляхом їх продажу та надає дозвіл посередникам (в тому числі, ФОП ОСОБА_4) здійснювати публічний показ контрафактних етикеток товарів на своїх торгових вітринах та реалізацію (продаж) товарів споживачам. Етикетка, на якій відтворено твір "ІНФОРМАЦІЯ_1", є невід'ємною частиною упаковки товару, зокрема матрацу під назвою "ІНФОРМАЦІЯ_1". Вартість виготовлення етикетки включена до загальної вартості товару, тому опосередковано продається кінцевим споживачам такого товару.
В свою чергу, ФОП ОСОБА_4, (продавець товару), як посередник між виробником та кінцевим споживачем товару допустив порушення майнового права на використання твору шляхом його публічного показу (виставлення товару на власних вітринах) та розповсюдження (продаж) контрафактного товару.
Вищевказане порушення майнових авторських прав та незаконне розповсюдження товару - дитячих матраців "ІНФОРМАЦІЯ_1" є підставою для захисту порушеного права позивача та стягнення компенсації і штрафу з ПП "Швейна фабрика "Маки" та заборони ФОП ОСОБА_4 здійснювати продаж дитячих матраців "ІНФОРМАЦІЯ_1".
В судове засідання представник позивача не з'явився, подав до суду заяву, в якій позовні вимоги свого довірителя підтримує в повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві, просить розгляд справи проводити без його участі, проти винесення заочного рішення у справі не заперечує.
Відповідач ПП "Швейна фабрика "Маки" будучи належним чином повідомленим про час та місце розгляду справи, явку представника в судове засідання не забезпечило, про причини неявки представника, суд не повідомило, клопотань про відкладення справи не подало.
Відповідач ФОП ОСОБА_4, будучи в силу вимог ст.74 ЦПК України належним чином повідомленим про час та місце розгляду справи, в судове засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, клопотань про відкладення розгляду справи не подав.
У відповідності до ч.1 ст.224 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання відповідача, який належним чином повідомлений і від якого не надійшло повідомлення про причини неявки, суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів, якщо позивач не заперечує проти такого вирішення справи.
Оцінивши дослідженні в судовому засіданні докази, суд приходить до переконання, що позов підлягає задоволенню в повному обсязі.
Судом встановлено, що предметом спору є виключні авторські права на самостійну частину літературного твору "ІНФОРМАЦІЯ_1", його оригінальну назву.
Так, у 1979 році ОСОБА_1 створила літературний твір "ІНФОРМАЦІЯ_1" ("ІНФОРМАЦІЯ_1", ця ж назва українською мовою).
У 1980 році літературно-художній образ "ІНФОРМАЦІЯ_1" вперше оприлюднений в анімаційному фільмі, з однойменною назвою "ІНФОРМАЦІЯ_1" (рос.), а у 1989 році оприлюднений твір "ІНФОРМАЦІЯ_1" українською та російською мовами. Дані анімаційні фільми були створені Творчим об'єднанням художньої мультиплікації Київської кіностудії науково-популярних фільмів ("Київнаукфільм"), правонаступником якого являється Українська кіностудія анімаційних фільмі ("Укранімалфільм").
Відповідно до вимог ст.483 ЦК Української РСР, який діяв на той час, авторське право на кінофільм або телевізійний фільм належить підприємству, яке здійснило його зйомку. Авторові сценарію, композиторові, режисеру-постановникові, головному операторові, художнику-постановникові і авторам інших творів, які увійшли складовою частиною в кінофільм або в телевізійний фільм, належить авторське право кожному на свій твір.
Згідно листа Української студії анімаційних фільмів від 30.09.2013 року №146 (а.с.12), автором сценаріїв вищевказаних анімаційних фільмів являється ОСОБА_1. Таким чином, авторські (майнові) права на фільм належать кіностудії "Укранімалфільм" (правонаступник кіностудії "Київнаукфільм"), а ОСОБА_1 належать авторське немайнове право та майнові права на літературний твір та його оригінальну назву "ІНФОРМАЦІЯ_1" (рос.) та „ІНФОРМАЦІЯ_1" (укр.), яка в силу вимог ст. 9 Законом України "Про авторське право і суміжні права", розглядається як твір і охороняється відповідно до цього Закону.
Захист особистих немайнових прав і майнових прав авторів та їх правонаступників, пов'язані із створенням та використанням творів науки, літератури і мистецтва - авторське право, і права виконавців, виробників фонограм і відеограм та організацій мовлення - суміжні права, регулюється Законом України "Про авторське право і суміжні права" (далі така ж назва, або Закон).
Відповідно до ст.2 Закону, Законодавство України про авторське право і суміжні права базується на Конституції України і складається з відповідних норм Цивільного кодексу України, цього Закону, законів України, "Про кінематографію", "Про телебачення і радіомовлення", "Про видавничу справу", "Про розповсюдження примірників аудіовізуальних творів та фонограм" та інших законів України, що охороняють особисті немайнові права та майнові права суб'єктів авторського права і суміжних прав.
Згідно положень ст.11 Закону України "Про авторське право і суміжні права" первинним суб'єктом, якому належить авторське право, є автор твору. Суб'єкт авторського права для засвідчення авторства (авторського права) на оприлюднений чи не оприлюднений твір, факту і дати опублікування твору чи договорів, які стосуються права автора на твір, у будь-який час протягом строку охорони авторського права може зареєструвати своє авторське право у відповідних державних реєстрах.
Користуючись своїм правом на реєстрацію авторського права позивач зареєструвала свої авторські права у Державному департаменті інтелектуальної власності і отримала свідоцтво від 11.05.2004 року №9967 про державну реєстрацію авторського права на літературний твір "ІНФОРМАЦІЯ_1" (а.с.11).
Представники позивача вказують на порушення відповідачами авторського права ОСОБА_1, а саме використання без її дозволу оригінальної назви літературного твору "ІНФОРМАЦІЯ_1".
Зокрема, ПП "Швейна фабрика "Маки" без дозволу позивача, як суб'єкта авторського права, відтворило оригінальну назву твору "ІНФОРМАЦІЯ_1" та позначає такою назвою товар - дитячі матраци власного виробництва, що стверджується упаковкою продукції цього підприємства (а.с.7-9). Підприємство розповсюджує вказані товари шляхом їх продажу та надає дозвіл посередникам, зокрема, ФОП ОСОБА_4, здійснювати публічний показ етикеток зазначених товарів на своїх торгових вітринах та їх реалізацію (продаж) кінцевим споживачам.
Поряд з цим ФОП ОСОБА_4, будучи продавцем товару, зокрема дитячих матраців "ІНФОРМАЦІЯ_1", про що свідчить платіжне доручення №271, від 09.10.2013 року (а.с.20), допустив порушення авторського права позивача шляхом публічного показу (виставлення на власних вітринах) та розповсюдження (продаж) вищевказаного товару.
Таким чином, з урахуванням досліджених у судовому засіданні доказів, суд, вважає доведеною обставину порушення ПП "Швейна фабрика "Маки" та ФОП ОСОБА_4, авторських прав ОСОБА_1 автора літературного твору "ІНФОРМАЦІЯ_1", а саме використання без її дозволу оригінальної назви твору "ІНФОРМАЦІЯ_1", шляхом назви товару - дитячих матраців власного виробництва та використання назви твору шляхом його продажу, відповідно.
Позивач, як автор сценарію анімаційного фільму "ІНФОРМАЦІЯ_1", зареєструвавши своє авторське право на твір, має право на захист належних їй авторських прав відповідно до положень Закону України "Про авторське право і суміжні права".
Статтею 50 Закону, передбачено, що вчинення будь-якою особою дій, які порушують майнові права, визначені статтями 15, 39, 40 і 41 цього Закону, зокрема: виключне право на використання твору та виключне право на дозвіл або заборону використання твору іншими особами дають підстави для судового захисту.
Згідно п."а" та п."г" ч.1 ст.52 Закону, при порушеннях будь-якою особою авторського права і (або) суміжних прав, передбачених статтею 50 цього Закону суб'єкти авторського права і (або) суміжних прав мають право подавати позови про поновлення своїх прав, у тому числі шляхом заборони дії, що порушують авторське право і (або) суміжні права та виплату компенсацій.
В силу вимог п."г" ч.2 ст.52 Закону, суд має право постановити рішення про виплату компенсації у розмірі від 10 до 50000 мінімальних заробітних плат, замість відшкодування збитків або стягнення доходу.
Поряд з цим відповідно до вимог ч.3 ст.52 Закону суд може постановити рішення про накладення на порушника штрафу у розмірі 10 відсотків суми, присудженої судом на користь позивача. Сума штрафів передається у встановленому порядку до Державного бюджету України.
Враховуючи характер допущеного порушення відповідачами ПП "Швейна фабрика "Маки" та ФОП ОСОБА_4 авторських прав ОСОБА_1, а саме використання без її згоди оригінальної назви літературного твору "ІНФОРМАЦІЯ_1", суд вважає за необхідне заборонити ФОП ОСОБА_4 здійснювати продаж дитячих матраців під назвою "ІНФОРМАЦІЯ_1" вироблених ПП "Швейна фабрика "Маки", стягнути з ПП "Швейна фабрика "Маки", на користь позивача компенсацію в розмірі 20 мінімальних розмірів заробітних плат, що відповідно до Закону України "Про державний бюджет України на 2014 рік" становить 24360 грн. 00 коп., накласти на ПП "Швейна фабрика "Маки" штраф у розмірі 10 відсотків суми, присудженої на користь позивача, що становить 2436 грн. 00 коп., який стягнути до Державного бюджету України.
У відповідності до ст.88 ЦПК України, на користь позивача підлягають стягненню понесені та документально підтвердженні судові витрати: з відповідача ПП "Швейна фабрика "Маки" 267 грн. 96 коп. сплаченого судового збору за позовні вимоги майнового характеру; з ФОП Джигалюк 114 грн. 70 коп. сплаченого судового збору за позовну вимогу немайнового характеру.
Згідно вимог п.1 ч.1 ст.7 Закону України "Про судовий збір" позивачу підлягає поверненню сума судового збору внесена в більшому розмірі, ніж встановлено законом, яка становить 104 грн. 54 коп..
На підставі викладеного, ст.487 ЦК Української РСР, ст.ст. 2, 9, 11, 15, 50, 52 Закону України "Про авторське право і суміжні права", ст..7 Закону України "Про судовий збір", керуючись ст.ст. 10, 60, 88, 209, 212-215, 223, 224-226, 294, 296 ЦПК України, суд, -
в и р і ш и в :
Позов ОСОБА_1 до фізичної особи ОСОБА_4, ПП "Швейна фабрика "Маки" про стягнення компенсації за порушення авторських прав на самостійну частину літературного твору "ІНФОРМАЦІЯ_1" - задоволити повністю.
Заборонити ФОП ОСОБА_4 (код за ЄДРПОУ НОМЕР_1) здійснювати продаж дитячих матраців виробництва ПП "Швейна фабрика "Маки" (код ЄДРПОУ 21168198) під назвою "ІНФОРМАЦІЯ_1".
Стягнути з ПП "Швейна фабрика "Маки" (код ЄДРПОУ 21168198) на користь ОСОБА_1 (паспорт АК НОМЕР_2, виданий органом 3D 26 січня 2007 року; РНОКПП НОМЕР_3) компенсацію за порушення майнових авторських прав: виробництво одного матраца під назвою "ІНФОРМАЦІЯ_1" та його розповсюдження ФОП ОСОБА_4 (код за ЄДРПОУ НОМЕР_1) у розмірі 20 мінімальних розмірів заробітних плат, встановлених законом на час ухвалення рішення у справі, що становить 24 360 (двадцять чотири тисячі триста шістдесят) грн. 00 коп., замість відшкодування збитків та стягнення доходу.
Стягнути з ПП "Швейна фабрика "Маки" (код ЄДРПОУ 21168198) штраф у розмірі 10 відсотків від суми, присудженої на користь позивача, що становить 2436 (дві тисячі чотириста тридцять шість) грн. 00 коп., який передати до Державного бюджету України.
Стягнути з ФОП ОСОБА_4 (код за ЄДРПОУ НОМЕР_1), на користь ОСОБА_1 (паспорт АК НОМЕР_2, виданий органом 3D 26 січня 2007 року; РНОКПП НОМЕР_3) судовий збір у розмірі 114 (сто чотирнадцять) грн. 70 коп..
Стягнути з ПП "Швейна фабрика "Маки" (код ЄДРПОУ 21168198), на користь ОСОБА_1 (паспорт АК НОМЕР_2, виданий органом 3D 26 січня 2007 року; РНОКПП НОМЕР_3) судовий збір у розмірі 267 (двісті шістдесят сім ) грн. 96 коп..
Повернути ОСОБА_1 суму судового збору внесеного в більшому розмірі, ніж встановлено законом, яка становить 104 грн. 54 коп.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, яка може бути подана протягом десяти днів з дня отримання копії заочного рішення.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до апеляційного суду Рівненської області через Рівненський районний суд Рівненської області протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя Штогун О.С.
Суд | Рівненський районний суд Рівненської області |
Дата ухвалення рішення | 25.02.2014 |
Оприлюднено | 12.03.2014 |
Номер документу | 37490311 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Рівненський районний суд Рівненської області
Штогун О.С. О. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні