41/246пн
ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 травня 2009 р. № 41/246пн
Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
Коробенко Г.П.- головуючого,
Костенко Т. Ф.,
Полянського А.Г.,
розглянувши матеріали
касаційної скаргиМПП "Енергія"
на постановуДонецького апеляційного господарського суду від 23.02.09
у справігосподарського суду Донецької області
за позовомМПП "Енергія"
до3-тя особаДПІ у Куйбишевському районі м. ДонецькаУправління Держкомзему у м. Донецьку
проусунення перешкод в користуванні земельною ділянкою,
в судовому засіданні взяли участь представники:
позивача: Нікітін В.В. –директор, Маншиліна Г.О. (дов. від 24.09.08),
відповідача: Сичова І.О. (дов. від 20.02.09 № 7/10),
ВСТАНОВИВ :
Постановою від 19.03.08 Вищого господарського суду України попередньо прийняті у справі судові рішення скасовано, справу направлено на новий розгляд.
За результатами нового розгляду справи рішенням від 08.01.2009 господарського суду Донецької області в задоволенні позову про усунення перешкод в користуванні земельною ділянкою відмовлено.
Постановою від 23.02.09 Донецького апеляційного господарського суду вказане вище рішення залишено без змін.
Не погоджуючись з судовими рішеннями, МПП "Енергія" звернулося до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою і просить їх скасувати з огляду на порушення судами норм матеріального та процесуального права, прийняти нове рішення, яким позов задовольнити.
Колегія суддів Вищого господарського суду України, приймаючи до уваги межі перегляду справи в касаційній інстанції, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування норм матеріального та процесуального права при винесенні оспорюваних судових актів знаходить необхідним касаційну скаргу задовольнити частково.
Як встановлено попередніми судовими інстанціями, які приймали рішення у даній справі, 20.10.1999 року рішенням виконавчого комітету Донецької міської ради № 393/1 Державній податковій інспекції в Куйбишевському районі міста Донецька у постійне користування була передана земельна ділянка загальною площею 0,3088 га під розміщення існуючих будівель та споруд по вул. Куйбишева, 143 а.
27.01.2000 року на виконання пункту 4.1 вказаного рішення Державна податкова інспекція у Куйбишевському районі міста Донецька отримала акт на право постійного користування землею № 6-134.
Згідно опису меж належної податковому органу земельної ділянки, приведеного у плані зовнішніх меж землекористування, станом на 27.01.2000 року (на дату видачі акта на право постійного користування землею) суміжними землекористувачами відповідача були: від А до Б - Донецька міська рада, від Б до В - відкрите акціонерне товариство "Донецький комбінат меблевих деталей "Каскад", від В до А - відкрите акціонерне товариство "Донвуглеводоканал".
Факт погодження меж виділеної Державній податковій інспекції у Куйбишевському районі міста Донецька земельної ділянки площею 0,3088 га з суміжними землекористувачами підтверджується наявною в матеріалах справи копією акта встановлення меж земельної ділянки від 20.10.1999 року, підписаним повноважними особами Управління земельних ресурсів по Куйбишевському району, відкритого акціонерного товариства "Донецький комбінат меблевих деталей "Каскад", відкритого акціонерного товариства "Донвуглеводоканал" та скріпленим печатками цих суб'єктів.
20.12.2001 року між товариством з обмеженою відповідальністю "Донецький комбінат меблевих деталей "Каскад" та Філією будівельно - монтажного кооперативу "Енергія", на базі якої в подальшому було створене мале приватне підприємство "Енергія" м.Донецьк, був укладений договір купівлі - продажу гаражу, що знаходиться по вул. Куйбишева, 143 га та на плані зазначений під літерою Л-1. Загальна площа відчужуваного гаражу складає 692,60 кв. м.
У даному договорі, а саме у пункті 1, міститься дописка «з сараями літ. С, Р». Дана дописка також посвідчена приватним нотаріусом, але площа названих сараїв договором не визначена.
На зворотному боці вказаного договору купівлі-продажу міститься реєстраційний напис, зроблений комунальним підприємством "Бюро технічної інвентаризації" міста Донецька, з відміткою про реєстрацію права власності лише на гараж літ. Л-1 загальною площею 692,60 м. кв.
22.10.2002 року позивачем був отриманий акт узгодження меж земельної ділянки, зі змісту якого вбачається, що земельна ділянка для експлуатації існуючого будинку гаражу розташована у Куйбишевському районі міста Донецька по вул. Куйбишева, 143 а і межа її на місцевості проходить:
- з півночі - по лінії, що проходить паралельно північній стіні складу на відстані 13,80 м;
- зі сходу - по бетонній огорожі та східній стіні будівлі;
з півдня - на відстані 1,15 м від південної стіни зруйнованої будівлі, далі по лінії, яка проходить на відстані 1,40 м від північно - західної стіни двоповерхового будинку;
з заходу - по лінії, яка проходить паралельно західній стіні будівлі на відстані 5,30 м, по краю асфальту до південно - західного кута будівлі гаражу, уздовж західної стіни гаражу, далі у створі з цією стіною та по прямій лінії, яка іде на північний схід довжиною 13,60 м і потім паралельно західній стіні складу на відстані 7,10 м.
Площа земельної ділянки складає 0,3558 га.
Територія земельної ділянки розташована у Куйбишевському районі міста Донецька за адресою: вул. Куйбишева, 143 а.
Суміжні землекористувачі: Державне комунальне підприємство "Донецькміськводоканал"; Відкрите акціонерне товариство "Донвуглеводоканал";
Державна податкова інспекція у Куйбишевському районі; Донецька міська рада.
Згідно даного акта узгодження меж земельної ділянки Філії будівельно - монтажного кооперативу "Енергія" від 22.10.2002 року , а саме зворотного боку акта, від імені всіх перелічених вище суміжних землекористувачів (крім Донецького міського управління земельних ресурсів по Куйбишевському району, яке узгоджує межі земельних ділянок, що знаходяться у розпорядженні Донецької міської ради) вказаний акт був підписаний інженером - геодезистом Дяченко О. І.
Приймаючи рішення у даній справі господарські суди виходили з того, що Державною податковою інспекцією у Куйбишевському районі міста Донецька право постійного користування земельною ділянкою було оформлено на підставі рішення Виконавчого комітету Донецької міської ради від 20.10.1999 року № 393/1 та відповідно до норм законодавства , що діяли на час оформлення права на землю. Рішення виконкому не оспорювалось та є чинним на даний час.
Матеріали справи містять акт від 20.10.1999 року встановлення меж земельної ділянки . Від імені суміжних землекористувачів цей акт підписаний їх повноважними посадовими особами без застережень щодо розміру наданої земельної ділянки , як Державною податковою інспекцією у Куйбишевському районі міста Донецька так і відкритим акціонерним товариством "Донецьким комбінатом меблевих деталей "Каскад".
Приймаючи оскаржувані рішення, суди попередніх інстанцій послались на те, що податковий орган від наданої йому у постійне користування земельної ділянки, в тому числі від спірних 24 кв. м., в добровільному порядку не відмовлявся, примусово ця земельна ділянка у нього не вилучалась, рішення Виконавчого комітету Донецької міської ради від 20.10.1999 р. № 393/1 на теперішній час є чинним, зміни до Державного акту на право постійного користування земельною ділянкою І-ДН № 000264, зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право постійного користування від 27.01.2000 р. № 6-134, не вносились, тобто спірна земельна ділянка виділена податковому органу в установленому чинним законодавством порядку, тому позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Крім того, суди врахували, що строк договору оренди земельної ділянки від 24.07.2003 року закінчився 18.06.2008 року, тобто під час розгляду даної справи. Позивачем надані докази, в підтвердження здійснення ним дій щодо поновлення договору на новий термін, однак доказів поновлення на новий термін договору оренди земельної ділянки в межах, встановлених договором, в тому числі і спірної частини, на теперішній час позивачем суду не надано. А у відповідності до статті 152 Земельного кодексу України власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю. Позивачем, всупереч зазначеної норми, своє право вимоги не наведене.
Колегія суддів Вищого господарського суду України зважає на те, що в постанові від 19.03.08 Вищого господарського суду України містились вказівки щодо необхідності звернути увагу на розбіжності в акті узгодження меж земельної ділянки від 22.10.2002 року, зокрема, в примірнику наданому позивачем, та в примірнику наданому землевпорядною організацією, та їх вплив на розміри і межі земельних ділянок сторін, а також на те, що відповідно до акта ТОВ "Донецький комбінат меблевих деталей "Каскад" від 05.12.2001 року автореммайстерні та споруди будівельного цеху були виведені з обліку основних споруд та переведені до розряду допоміжних ( підсобних) приміщень гаражу ( сарай гаражу) вже після оформлення відповідачем правовстановлюючих документів на земельну ділянку, а отже названі позивачем об'єкти як сараї або допоміжні споруди за поясненнями сторін та матеріалами справи є лише фундаментами та були такими на момент їх придбання.
Межі земельної ділянки малого приватного підприємства "Енергія" м.Донецьк спеціалістами землевпорядної організації були зведені по геодезичним координатам і безпосередньо з суміжними землекористувачами не узгоджувались за наявності у них правовстановлюючих документів на виділені їм земельні ділянки.
При цьому суди попередніх інстанцій, навіть призначивши у справі будівельно-технічну експертизу, за висновком якої №3142/23, наданим Донецьким науково-дослідним інститутом судових експертиз, візуальним обстеженням встановлено наявність фундаментів на спірній земельній ділянці площею 24 кв.м, та припускається, що на місці цих фундаментів існувала конструкція будівлі, і є вірогідним встановити межу між ділянкою МПП “Енергія” за адресою м. Донецьк, вул.Куйбишева,143а в натурі згідно акту узгодження земельних ділянок між суміжними землекористувачами від 22.10.2002 року –можливо, так і не з'ясували фактичні межі земельних ділянок, належних позивачу та відповідачу, так само, як і не з'ясували, які фактично споруди було придбано позивачем за договором купівлі-продажу, укладеним з ВАТ Каскад", та межі землекористування останнього на момент укладення договору купівлі-продажу від 20.12.2001 року.
З викладеного вбачається при невиконання судами попередніх інстанцій вказівок постанови від 19.03.08 Вищого господарського суду України у даній справі, що є порушенням ст. 11112 ГПК України, у зв'язку з чим судові рішення підлягають скасуванню з направленням справи на новий розгляд.
При новому розгляді справи місцевому господарському суду необхідно врахувати викладене, всебічно і повно з'ясувати та перевірити всі фактичні обставини справи, надати об'єктивну оцінку доказам, які мають юридичне значення для її розгляду, правильно застосувати норми матеріального права, які регулюють спірні відносини.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 1115, 1117, 1119, 11111 ГПК України, Вищий господарський суд України
ПОСТАНОВИВ :
Касаційну скаргу задовольнити частково.
Рішення від 08.01.09 господарського суду Донецької області та постанову від 23.02.2009 Донецького апеляційного господарського суду у справі № 41/246 пн скасувати.
Справу направити на новий розгляд до господарського суду Донецької області.
Головуючий: Коробенко Г.П.
Судді: Костенко Т. Ф.
Полянський А.Г.
Суд | Вищий господарський суд України |
Дата ухвалення рішення | 27.05.2009 |
Оприлюднено | 05.06.2009 |
Номер документу | 3753973 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Вищий господарський суд України
Костенко Т.Ф.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні