Рішення
від 02.06.2009 по справі 2/50
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

2/50

УКРАЇНА

Господарський суд

Чернігівської області

14000,м.Чернігів   проспект Миру,20                                                телефон канцелярії 77-99-18

Іменем України

РІШЕННЯ

“02 ” червня   2009 року                                                                       справа № 2/50

За позовом: товариства з обмеженою відповідальністю „Фабрика печива „Борзна”                      16400, м. Борзна, вул. Ганни Барвінок, 3

До:                 відкритого акціонерного товариства „Комерційний банк „Надра” в особі                       відділення № 4 Чернігівського регіонального управління                       м. Чернігів, вул. Г. Полуботка,17

про:               про перерахування коштів

                                                                                                        Суддя    Михайлюк С.І.

                                                представники сторін:

від позивача:   директор Алілова М.Є.

від відповідача: не з'явився

суть спору:

          Заявлений позов про перерахування відповідачем коштів в сумі 2206,79грн.

          Позовні вимоги мотивовані тим, що 16.01.2008р. між сторонами укладений договір про відкриття поточного рахунку; платіжним дорученням № 353 від 12.01.2009р.  позивач перерахував кошти в сумі 2006,19грн. на його реквізити  в банку „Райффайзен Банк Аваль”, які не надійшли.  

          У судовому засіданні позивач подав заяву про уточнення позовних вимог, відповідно до якої просить суд зобов'язати відповідача перерахувати 2006,19грн. на реквізити позивача, зазначені в платіжному дорученні № 353 від 09.01.2009р.

          Після відкладення розгляду справи представник відповідача у судове засідання не з'явився.  Заперечень, відзиву на позов  до матеріалів не надано.

          Дослідивши матеріали, суд

в с т а н о в и в:

          16.01.2008р. між ВАТ комерційний банк „Надра” в особі відділення № 4 філії ВАТ КБ „Надра” Чернігівського регіонального управління та ТОВ „Фабрика Печива „Борзна” укладено договір № 03/2008/4171/22, предметом якого           є відкриття банком (відповідач) клієнту (позивач) поточного  рахунку № 26009004171001 у національній валюті для зберігання коштів та здійснення розрахунково-касових операцій за допомогою платіжних інструментів відповідно до умов договору та законодавства України.

          Згідно з частинами 1-3 ст. 1066 ЦК України за  договором  банківського  рахунка  банк  зобов'язується приймати   і   зараховувати   на   рахунок,   відкритий  клієнтові (володільцеві  рахунка),  грошові  кошти,   що   йому   надходять, виконувати   розпорядження  клієнта  про  перерахування  і  видачу відповідних  сум  з  рахунка  та  проведення  інших  операцій   за рахунком;   банк  має  право  використовувати грошові кошти на рахунку клієнта,  гарантуючи його право безперешкодно розпоряджатися  цими коштами; банк  не  має  права  визначати  та  контролювати  напрями використання грошових коштів клієнта  та  встановлювати  інші,  не передбачені   договором   або   законом,   обмеження   його  права розпоряджатися грошовими коштами на власний розсуд.

          За умовами пункту 2.3.3. договору банк зобов'язався  своєчасно здійснювати розрахунково-касове обслуговування клієнта  у відповідності з чинним законодавством України.

          В силу ч. 3 ст. 1068 ЦК України банк  зобов'язаний  за  розпорядженням  клієнта видати або перерахувати з його рахунка грошові кошти в  день  надходження  до банку  відповідного розрахункового документа,  якщо інший строк не передбачений договором банківського рахунка або законом.

          Згідно з ч. 1 п. 8.1. ст. 8 Закону України „Про платіжні системи та переказ коштів в Україні” банк  зобов'язаний  виконати   доручення   клієнта,   що міститься  в  розрахунковому  документі,  який  надійшов  протягом операційного часу банку, в день його надходження.

          Сторони дійшли згоди, що платежі з поточного рахунку клієнта банк виконує у межах залишку коштів на початок операційного дня з урахуванням надходжень протягом операційного дня (п. 4.1.); операції з розрахунковими документами в гривнях, що надійшли до банку в  операційний час, виконуються банком того ж дня; документі, отримані після операційного часу, відмічаються штампом „Вечірня” та „післяопераційний час”  та проводяться банком наступного робочого дня (п. 4.2.); клієнт може подати до банку розрахункові документи як у паперовій формі, так і з використанням електронних розрахункових документів, відповідно до окремо укладеного договору (п. 4.3.); операційний час банку встановлюється з 09.00 до 16.00 (п. 4.6.). Договір укладений на невизначений строк  та був чинності з дати його належного оформлення –16.01.2008р. (п. 8.1.).

Стаття 193 ГК України (ч.ч. 1,7) встановила, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору,  одностороння відмова від виконання зобов'язання не допускається, крім випадків, передбачених законом.

          12.01.2009р. банк прийняв платіжне доручення клієнта від 09.01.2009р.  № 353 про перерахування з рахунку 26009004171001 на своє ім'я на рахунок 2600286676  в ВАТ „Райффайзен Банк Аваль” м. Київ (код банку 380805) 2006,19грн. з призначенням платежу: „Перерахування залишку без ПДВ.”

          Згідно з випискою банку кошти в сумі 2006,19грн.  списані 12.01.2009р. з рахунку позивача.   

          Відповідно з п. 30.1. ст.. 30 Закону України „Про платіжні системи та переказ коштів в Україні” переказ  вважається  завершеним  з  моменту зарахування суми  переказу  на  рахунок  отримувача  або  її  видачі  йому   в готівковій формі.

          Відповідач проти позовних вимог не заперечив, доказів завершення переказу не подав.  

Постановою Правління Національного банку України від 10.02.2009р. № 59  в банку „Надра” призначено тимчасову адміністрацію  з 10.02.2009р. до 10.02.2010р., введено мораторій на задоволення вимог кредиторів строком на шість місяців –з 10.02.2009р. до 10.08.2009р.

Відповідно до частин 1, 2 ст. 85 Закону України „Про банки і банківську діяльність з метою    створення   сприятливих   умов   для   відновлення фінансового стану  банку,  який  відповідав  би  встановленим  цим Законом та нормативно-правовими актами Національного банку України вимогам, Національний банк України має право введення мораторію на задоволення   вимог   кредиторів  під  час  здійснення  тимчасової адміністрації, але на строк не більше шести місяців. Мораторій на  задоволення  вимог  кредиторів  поширюється  на зобов'язання,   строки   виконання  яких  настали  до  призначення тимчасової адміністрації.

Мораторій - зупинення виконання банком майнових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), строк   виконання  яких  настав  до  дня  введення  мораторію,  та зупинення  заходів,  спрямованих  на  забезпечення  виконання  цих зобов'язань   та   зобов'язань   щодо  сплати  податків  і  зборів (обов'язкових платежів),  застосованих до  прийняття  рішення  про введення мораторію (ст. 2 Закону України „Про банки і банківську діяльність).

          Виконання банком розпорядження клієнта про перерахування коштів з рахунку є майново-господарським зобов'язанням банку (ч. 1 ст. 509 ЦК України,  ч. 1ст. 173, ч. 1 ст. 175 ГК України).

Зобов'язання  банку з  перерахування коштів з рахунку клієнта настали 12.01.2009р.  Банк є таким, що допустив порушення зобов'язання, починаючи з 13.01.2009р., тобто до введення мораторію.  

          В силу частин 3-5 ст. 85 Закону протягом дії мораторію:

1) забороняється стягнення на підставі виконавчих  документів та інших документів, за якими здійснюється стягнення відповідно до законодавства України;

2) не нараховуються неустойка (штраф,  пеня),  інші фінансові (економічні)   санкції   за  невиконання  чи  неналежне  виконання грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати податків  і  зборів(обов'язкових платежів).

          Мораторій не поширюється на обслуговування поточних операцій, здійснюваних тимчасовим адміністратором,  на вимоги  щодо  виплати заробітної   плати,  аліментів,  відшкодування  шкоди,  заподіяної здоров'ю та життю громадян,  авторської  винагороди,  а  також  на задоволення   вимог   кредиторів,   що   виникли   у   зв'язку  із зобов'язаннями банку під час здійснення  тимчасової  адміністрації банку.   Після закінчення  дії  мораторію неустойка (штраф,  пеня),  а також суми завданих збитків,  які банк був  зобов'язаний  сплатити кредиторам  за  грошовими  зобов'язаннями  та  зобов'язаннями щодо сплати податків і  зборів  (обов'язкових  платежів),  можуть  бути заявлені  до  сплати  в  розмірах,  які  існували на дату введення мораторію, якщо інше не передбачено цим Законом.

          Законом не заборонено позивачеві під час дії мораторію звертатися до суду за захистом порушених своїх прав. Введення мораторію не може бути підставою для відмови судом у задоволенні позовних вимог, які заявлені у зв'язку з порушенням банком зобов'язань. Як зазначалося, протягом дії мораторію забороняється стягнення на підставі виконавчих документів та інших документів, за якими здійснюється стягнення відповідно до законодавства України. Проте видача таких документів не заборонена.

          Згідно з довідкою з ЄДРПОУ  АА № 151931 від 11.09.2009р. Чернігівське регіональне управління (код 26211071) є філією ВАТ КБ „Надра”.

          Отже позов  підлягає задоволенню.

          Враховуючи викладене, а також керуючись ст. ст. 33, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд

в и р і ш и в:

          1. Позов задовольнити повністю.

          2. Зобов'язати відкрите акціонерне товариство комерційний банк „Надра” (м. Чернігів, вул. Г. Полуботка, 17, код 26211071) перерахувати 2006,19грн. за платіжним дорученням від 09.01.2009р. № 353 товариства з обмеженою відповідальністю „Фабрика печива „Борзна” (код 00381108) на рахунок товариства з обмеженою відповідальністю „Фабрика печива „Борзна”  (код 00381108) № 2600286676 в ВАТ „Райффайзен Банк Аваль” м. Київ, код банку 380805.  

          3. Стягнути з відкритого акціонерного товариства комерційний банк „Надра” (м. Чернігів, вул.. Г. Полуботка, 17, код 26211071) на користь товариства з обмеженою відповідальністю „Фабрика печива „Борзна” (м. Борзна, вул. Ганни барвінок, 3, код 00381108) 85 грн. держмита, 118 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

          В повному обсязі рішення підписане 02.06.2009р.          

                  Суддя                                                             С.І. Михайлюк

02.06.09  

        

СудГосподарський суд Чернігівської області
Дата ухвалення рішення02.06.2009
Оприлюднено05.06.2009
Номер документу3753990
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —2/50

Судовий наказ від 08.04.2011

Господарське

Господарський суд Донецької області

Мартюхіна Н.О.

Ухвала від 24.06.2010

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Боділовська Марина Михайлівна

Ухвала від 05.05.2010

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Колубаєва В.О.

Ухвала від 16.08.2012

Господарське

Господарський суд Чернігівської області

Михайлюк С.І.

Ухвала від 18.01.2011

Господарське

Рівненський апеляційний господарський суд

Олексюк Г.Є.

Ухвала від 28.02.2011

Господарське

Рівненський апеляційний господарський суд

Тимошенко О.М.

Ухвала від 20.03.2012

Господарське

Господарський суд Кіровоградської області

Деревінська Л.В.

Ухвала від 25.01.2010

Господарське

Господарський суд міста Києва

Домнічева І.О.

Ухвала від 13.04.2010

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Савченко Г. І.

Судовий наказ від 11.05.2010

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Савченко Г. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні