донецький апеляційний господарський суд
Постанова
Іменем України
04.03.2014 р. справа №905/7641/13
Донецький апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого:Сгара Е.В., суддівБудко Н.В., Москальової І.В., при секретарі судового засідання Задорожної А.Г. за участю представників сторін: від позивача: від відповідача: Іванушкін І.С. - довір. не прибув розглянувши апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Гефест.ЛТД", м.Донецьк на рішення господарського судуДонецької області від 14.01.2014р. у справі№ 905/7641/13 (суддя Говорун О.В.) за позовом до відповідача Артемівської міської ради, м.Артемівськ Донецької області Товариства з обмеженою відповідальністю "Гефест.ЛТД", м.Донецьк провнесення змін до договору оренди земельної ділянки В С Т А Н О В И В:
Артемівська міська рада звернулась до господарського суду Донецької області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Гефест. ЛТД" про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 03.09.2004р.
Рішенням господарського суду Донецької області від 14.01.2014р. по справі №905/7641/13 задоволено позовні вимоги Артемівської міської ради, м.Артемівськ Донецької області та внесено зміни до договору оренди земельної ділянки від 03.09.2004р., а саме, змінено найменування орендаря з Закритого акціонерного товариства «Гефест» на Товариство з обмеженою відповідальністю «Гефест.ЛТД» та підпункт 4.1 пункту 4 договору викладено в наступній редакції: "4.1 Орендна плата вноситься Орендарем у грошовій формі, згідно розрахунку орендної плати, який є невід'ємною частиною цього договору, та вноситься рівними частинами щомісячно. Розмір річної орендної плати складає: 421386 грн. 05 коп. Розмір місячної орендної плати складає: 35115 грн. 50 коп."
Не погодившись з вищевказаним рішенням місцевого господарського суду, Товариство з обмеженою відповідальністю "Гефест.ЛТД", м.Донецьк звернулось до Донецького апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення господарського суду Донецької області від 14.01.2014р. по справі №905/7641/13 та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог.
Скаржник вважає, що рішення господарського суду Донецької області від 14.01.2014р. по справі №905/7641/13 прийнято із порушенням норм матеріального та процесуального права. Зазначив, що розмір орендної плати, передбачений договором відповідає вимогам діючого законодавства. Крім того, місцевий господарський суд стягнув судовий збір в більшому розмірі ніж просив позивач.
Розпорядженням голови Донецького апеляційного господарського суду від 04.03.2014р. змінено склад колегії суддів у зв'язку із виходом із відпустки судді Москальової І.В. та сформовано її у складі: головуючий - суддя Сгара Е.В., члени колегії: суддя Москальова І.В. та суддя Будко Н.В.
Позивач у судовому засіданні заперечив проти задоволення апеляційної скарги, вважає рішення місцевого господарського суду законним та просить залишити його без змін.
Відповідач у судове засідання не прибув, причини неявки не повідомив, хоча про розгляд скарги був повідомлений належним чином.
Фіксування судового засідання апеляційної інстанції здійснювалось за допомогою звукозаписувального технічного засобу у порядку, встановленому ст.ст.4-4, 81-1, 99, 101 Господарського процесуального кодексу України.
Перевіривши матеріали справи та правильність застосування господарським судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права України, колегія суддів Донецького апеляційного господарського суду вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з огляду на наступне.
Статтею 99 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що в апеляційній інстанції справи переглядаються за правилами розгляду цих справ у першій інстанції з урахуванням особливостей, передбачених у цьому розділі. Апеляційний господарський суд, переглядаючи рішення в апеляційному порядку, користується правами, наданими суду першої інстанції.
Відповідно до ст.101 Господарського процесуального кодексу України, апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі.
Згідно зі ст.106 Господарського процесуального кодексу України, апеляційні скарги на ухвали місцевого господарського суду розглядаються в порядку, передбаченому для розгляду апеляційних скарг на рішення місцевого господарського суду.
Як вбачається з матеріалів справи, між Артемівською міською радою (далі - Орендодавець) та Закритим акціонерним товариством «Гефест», яке в подальшому було перетворено у Товариство з обмеженою відповідальністю «Гефест. ЛТД» (далі - Орендар) був укладений договір оренди земельних ділянок від 03.09.2004р. (далі - Договір), відповідно до умов якого, Орендодавець надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для обслуговування АЗС, яка знаходиться за адресою м. Артемівськ, вул. Горбатова, 80 (кадастровий номер № 1410300000:00:012:0081).
Відповідно до п. 2.1 Договору, в оренду передається земельна ділянка загальною площею 4 800кв.м.
Згідно з п. 2.2 Договору, в редакції додаткової угоди до договору від 28.11.2008р., нормативна грошова оцінка земельних ділянок з 01.02.2008р. становить 2 878 320грн. (599,65грн. за 1кв.м.) (а.с.18).
Як визначено сторонами в п. 4 п.п.4.1 Договору, в редакції додаткової угоди до договору від 28.11.2008р., орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі, згідно розрахунку орендної плати, який є невід'ємною частиною цього договору та вноситься рівними частинами щомісячно. Розмір річної орендної плати з 01.01.2008р. по 01.02.2008р. складає: 45 691,02грн. Розмір місячної орендної плати з 01.01.2008 по 01.02.2008 складає: 3 807,58грн. Розмір річної орендної плати з 01.02.2008р. складає: 86 349,60грн. Розмір місячної орендної плати з 01.02.2008р. складає: 7 195,80грн.
Відповідно до п.4.4 Договору, розмір орендної плати переглядається у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджується документами; в інших випадках, передбачених законом.
Пунктом 12 Договору сторони визначили, що зміна умов договору здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору, спір розв'язується у судовому порядку.
Пунктом 3.1 Договору сторонами узгоджено, що договір укладено на 25 років.
Відповідно до витягу №01/88-578 з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки станом на 02.12.2013р., нормативна грошова оцінка земельної ділянки, яку орендар прийняв в строкове платне користування, відповідно до зазначеного договору, складає 3 511 536грн. (а.с.48).
Рішенням Артемівської міської ради від 27.07.2011р. № 6/9-176 "Про затвердження розміру коефіцієнтів до ставки земельного податку для визначення річної орендної плати за земельні ділянки на території м. Артемівська" були затверджені розміри коефіцієнтів до ставки земельного податку для визначення розміру річної орендної плати за земельні ділянки на території м. Артемівська відповідно до додатку к рішенню та вирішено внести зміни до діючих договорів оренди земельних ділянок (а.с.21).
Відповідно до додатку до вищезазначеного рішення, щодо земельних ділянок, на яких здійснюється торгівля нафтопродуктами, кисне- та газонаповнювальні станції - встановлено коефіцієнт « 12» (а.с.22).
Як вбачається з умов спірного договору, земельна ділянка передана в оренду відповідачу саме для обслуговування АЗС (п.1.1. Договору).
Пунктом 1 ст.73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено, що акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
Із матеріалів справи вбачається, що позивач неодноразово звертався до відповідача з пропозицією щодо внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 03.09.2004р. щодо збільшення розміру орендної плати на землю, шляхом укладання додаткової угоди, що підтверджується листами та пропозиціями позивача (а.с. 23-31), однак, від відповідача відповіді не отримав, у зв'язку з чим орендодавець звернувся до суду.
Перевіривши повноту встановлених судом першої інстанції обставин справи та правильність їх юридичної оцінки, судова колегія апеляційної інстанції виходить з наступного:
Оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності (ст.1 Закону України «Про оренду землі»).
Відповідно до статті 13 Закону України "Про оренду землі", договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства. Істотними умовами договору оренди землі, зокрема, є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату (стаття 15 Закону).
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності (ст. 18 Закону України „Про оцінку земель").
Нормативна грошова оцінка є складовою земельного податку, який встановлюється у відсотковому відношенні до неї та в розмірі якого визначена орендна плата у договорі, укладеному між сторонами, а тому у разі зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки змінюється відповідно і розмір земельного податку.
Згідно ст. 21 Закону України "Про оренду землі", орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Питання сплати орендної плати за земельну ділянку регулюється Податковим кодексом України (далі - ПК України), згідно зі ст.288 якого, підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; не може перевищувати: а) для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі), - 3 відсотки нормативної грошової оцінки; б) для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
Згідно зі ст.632 Цивільного кодексу України, ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У визначених законом випадках застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Стаття 651 Цивільного кодексу України визначає, що підставами для зміни або розірвання договору є згода сторін, якщо інше не встановлено договором або законом; за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Статтею 30 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Таким чином, нормами чинного законодавства передбачена можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках встановлених договором або законом.
З огляду на встановлення сторонами в договорі оренди, а саме в п. 4.4 договору, можливості зміни розміру орендної плати, а також приймаючи до уваги, що орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд України у постанові від 06.12.2010 у справі №2-1/10068-2008.
Також, колегія суддів апеляційного суду погоджується з висновком місцевого господарського суду щодо зміни найменування орендаря за договором оренди земельних ділянок від 03.09.2004р. з Закритого акціонерного товариства «Гефест» на Товариство з обмеженою відповідальністю «Гефест.ЛТД» з огляду на правоустановчі документи відповідача та приписи статті 108 Цивільного кодексу України.
Щодо посилань скаржника, стосовно стягнення з нього судового збору в більшому розмірі, ніж просив позивач у позовній заяві, судова колегія зазначає, що ухвалою господарського суду Донецької області від 03.02.2014р. виправлено описку в резолютивній частині рішення від 14.01.2014р. по справі №905/7641/13 та з Товариства з обмеженою відповідальності «Гефест. ЛТД» на користь Артемівської міської ради стягнено судовий збір в сумі 1147 грн.
Доводи скаржника про порушення судом норм матеріального та процесуального права під час прийняття оскаржуваного рішення не знайшли свого підтвердження, у зв'язку з чим підстав для зміни чи скасування законного та обґрунтованого судового акту колегія суддів не вбачає.
На підставі вищенаведеного, колегія суддів апеляційного суду дійшла висновку що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, а рішення господарського суду Донецької області від 14.01.2014р. по справі №905/7641/13 є законним, обґрунтованим, прийнятим із правильним застосуванням норм матеріального та процесуального права і підлягає залишенню без змін.
Відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України витрати по сплаті судового збору за подання апеляційної скарги покладаються на скаржника.
Керуючись статтями 33, 34, 43, 49, 99, 101, 103, 105 Господарського процесуального кодексу України, Донецький апеляційний господарський суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Гефест.ЛТД", м.Донецьк - залишити без задоволення.
Рішення господарського суду Донецької області від 14.01.2014р. по справі №905/7641/13 - залишити без змін.
Постанова апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття.
Постанову апеляційної інстанції може бути оскаржено до Вищого господарського суду України у касаційному порядку через Донецький апеляційний господарський суд протягом двадцяти днів з дня набрання постановою апеляційного господарського суду законної сили.
Головуючий суддя Е.В. Сгара
Судді: Н.В. Будко
І.В. Москальова
Надруковано примірників:
1 - позивачу
1 - відповідачу 1 - у справу
1 - ГСДО
1 - ДАГС
Суд | Донецький апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 06.03.2014 |
Оприлюднено | 12.03.2014 |
Номер документу | 37561692 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Донецький апеляційний господарський суд
Сгара Е.В
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні