Ухвала
від 11.02.2014 по справі 821/1236/13-а
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

cpg1251

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

У Х В А Л А

11 лютого 2014 р.м.ОдесаСправа № 821/1236/13-а

Категорія: 8.1.2 Головуючий в 1 інстанції: Хом'якова В.В.

Судова колегія Одеського апеляційного адміністративного суду

у складі:

головуючого - Танасогло Т.М.

суддів - Бойка А.В.

- Яковлєва О.В.

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою Новокаховської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 05 червня 2013 року у справі за адміністративним позовом Фермерського господарства «Тех-Агросвіт» до Бериславської міжрайонної державної податкової інспекції Херсонської області Державної податкової служби про зобов'язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И Л А :

Фермерське господарство «Тех-Агросвіт» (далі - ФГ «Тех-Агросвіт», позивач) звернулось до суду з позовом про зобов'язання Бериславську міжрайонну державну податкову інспекцію Херсонської області Державної податкової служби (правонаступник - Новокаховська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів) провести списання безнадійного податкового боргу з орендної плати у сумі 4646 грн. 01 коп., посилаючись на форс-мажорні обставини 2012 року, встановлені висновками Торгівельно-промислової палати України та пп. 101.2.4 ст. 101 Податкового кодексу України. Борг обліковується станом на 01.10.2013 року. В подальшому позивач змінив позовні вимоги, просить зобов'язати Бериславську міжрайонну державну податкову інспекцію Херсонської області Державної податкової служби провести списання безнадійного податкового боргу з орендної плати за 2012 рік у сумі 9987 грн. 29 коп., який обліковується станом на 31.12.2012 року.

Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 05 червня 2013 року задоволено позов Фермерського господарства «Тех-Агросвіт».

Зобов'язано Бериславську міжрайонну державну податкову інспекцію Херсонської області Державної податкової служби списати безнадійний борг по орендній платі Фермерського господарства «Тех-Агросвіт» (м. Берислав, Херсонської області, код ЄДР 37858595) в сумі 9 987 (дев'ять тисяч дев'ятсот вісімдесят сім) грн. 29 коп., який обліковувався станом на 31.12.2012 року.

В апеляційній скарзі відповідача ставиться питання про скасування судового рішення в зв'язку з тим, що воно постановлено з порушенням норм матеріального права, а також що у зв'язку з тим, що висновки суду не відповідають обставинам справи.

Відповідно до приписів ст. 197 КАС України встановлено, що суд апеляційної інстанції, може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі відсутності клопотань від усіх осіб, які беруть участь у справі, про розгляд за їх участю, а також у разі неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги відповідача, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, судова колегія вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з таких підстав.

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено під час апеляційного розгляду, Фермерське господарство «Тех-Агросвіт» має в оренді земельну ділянку площею 31,55 га, сума орендної плати на 2012 рік склала 18438 грн. 90 коп. Орендну плату позивач сплачував не своєчасно та не в повному обсязі, станом на 31.12.2012 року борг по орендній платі (без врахування пені) складає 9987 грн. 29 коп., що підтверджується складеним сторонами спору актом звірки від 31.12.2012 року.

На протязі 2012 року позивач потерпав від обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин), ці обставини підтверджені висновком Торгово-промислової палати України від 15.01.2013 року № 83/05-4 про повну загибель внаслідок засухи протягом весняно-літнього періоду 2012 року, посівів ярого ячменю на площі 28 га (100%), що визнано форс-мажорними обставинами станом на 30 липня 2012 року.

Зі зворотного боку облікової картки позивача по орендній платі вбачається, що борг станом на 31.12.2012 року в сумі 9987 грн. 29 коп. по основному платежу виник внаслідок нарахування та несплати платежів починаючи з 30.08.2012 року, оскільки платіж за червень 2012 року, задекларований позивачем 30.07.2012 року, він не сплатив, але податкова інспекція надала розстрочку сплати цього платежу, яка в подальшому була скасована.

25.03.2013 року позивач звернувся до Бериславської МДПІ із заявою про списання податкового боргу з орендної плати внаслідок форс-мажорних обставин, як безнадійного з посиланням на те, що обставини непереборної сили підтверджені висновком ТПП України, висновком Херсонського обласного центру гідрометеорології, актами на списання площ загиблих культур.

Відповідач листом від 25.03.2013 року відмовив у списанні заборгованості з орендної плати, мотивуючи тим, що станом на дату встановлення форс-мажорних обставин 30.07.2012 року за даними обліку податкового органу у позивача не було податкового боргу по орендній платі.

Позивач вважає таку відмову неправомірною та просить зобов'язати відповідача здійснити списання безнадійного податкового боргу.

Вирішуючи спірне питання та задовольняючи позовні вимоги ФГ «Тех-Агросвіт» суд першої інстанції дійшов висновку, що Бериславська міжрайонна державна податкова інспекція Херсонської області Державної податкової служби необґрунтовано відмовила позивачу в задоволенні заяви про списання безнадійного податкового боргу.

Колегія суддів погоджується з вказаними висновками суду першої інстанції з огляду на викладене.

Так, як вірно наголошено судом першої інстанції, згідно з пп. 101.1 ст. 101 Податкового кодексу України підлягає списанню безнадійний податковий борг, у тому числі нарахована на такий борг пеня і штрафні санкції.

Під терміном «безнадійний борг» Податковий кодекс України визначає, зокрема, податковий борг юридичних або фізичних осіб, що виник внаслідок обставин непереборної сили (форс-мажорні обставини), тобто не з вини платника податків, які неможливо попередити своїми заходами за умови, що дані обставини безпосередньо вплинули на своєчасне виконання податкових зобов'язань.

Органи державної податкової служби щокварталу здійснюють списання безнадійного податкового боргу. Порядок такого списання встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики.

Наказом Державної податкової адміністрації України від 24.12.2010 року № 1034 було затверджено Порядок списання безнадійного боргу платників податків. Відповідно до п. 2.1.4 цього Порядку під безнадійним податковим боргом розуміється, зокрема, податковий борг платника податків, що виник внаслідок обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин). Такий факт непереборної сили про настання обставин непереборної сили чи стихійного лиха на території України підтверджується Торгово-промисловою палатою України.

Пунктом 3.1 даного Порядку встановлено, що визначення сум безнадійного податкового боргу, що підлягає списанню органами державної податкової служби, здійснюється: на підставі даних автоматизованої інформаційної системи ( АІС), за станом на день виникнення безнадійного податкового боргу; або за даними довідки відповідного контролюючого органу про наявність безнадійного податкового боргу на день виникнення безнадійного податкового боргу. Днем виникнення безнадійного податкового боргу внаслідок форс-мажорних обставин вважається наступний день за граничним терміном погашення грошових зобов'язань за період, на який припадає дата, вказана в документі, що засвідчує факт непереборної сили. Платник податків звертається до контролюючого органу за місцем обліку безнадійного податкового боргу та/або за місцем обліку такого платника (якщо контролюючим є орган державної податкової служби) з письмовою заявою, в якій зазначаються суми податків та зборів, що підлягають списанню. До заяви додаються документи, зазначені у підпункті 2.1.4 пункту 2.1 цього Порядку, які підтверджують, що податковий борг вважається безнадійним (п. 4.1 Порядку).

На думку колегія суддів, суд першої інстанції вірно визнав необґрунтованими доводи відповідача про те, що відсутність боргу по орендній платі за даними карток особового рахунку станом 30.07.2012 року, що слугували підставою для відмови у списанні боргу, оскільки пунктом 4.5 зазначеного вище Порядку, зокрема, визначено, що списанню підлягає податковий борг з плати (податку) за землю, що виникає у зв'язку з непогашенням податкових зобов'язань за період після дня настання обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин) і до закінчення термінів його сплати за бюджетний рік, в якому такі обставини виникли. Тобто, у зазначену категорію боргу підпадає борг, який виник після 30.07.2012 року та нараховувався виключно до 30.01.2013 року, а відповідно до п. 14.1.147 ст. 14 Податкового кодексу України орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є різновидом такого загальнодержавного податку, як плата за землю.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст.198, п. 4 ч. 1 ст. 202 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати її та прийняти нову постанову, якщо визнає, що суд першої інстанції допустив порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Доводи апеляційної скарги не дають підстав для висновку про те, що при розгляді справи судом першої інстанції було допущено неправильне застосування норм матеріального чи процесуального права.

Враховуючи викладене, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, постанова прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови суду не вбачається.

Керуючись ст.ст. 195, 197; п.1 ч.1 ст. 198; ст. 200; п.1 ч.1 ст. 205; ст. 206; ч.5 ст. 254 КАС України, судова колегія, -

У Х В А Л И Л А :

Апеляційну скаргу Новокаховської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів залишити без задоволення, а постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 05 червня 2013 року залишити без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які брали участь у справі, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого Адміністративного Суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Головуючий: Т.М. Танасогло

Суддя: А.В. Бойко

Суддя: О.В. Яковлєв

СудОдеський апеляційний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення11.02.2014
Оприлюднено14.03.2014
Номер документу37593615
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —821/1236/13-а

Ухвала від 12.07.2013

Адміністративне

Одеський апеляційний адміністративний суд

Танасогло Т.М.

Ухвала від 11.02.2014

Адміністративне

Одеський апеляційний адміністративний суд

Танасогло Т.М.

Ухвала від 12.07.2013

Адміністративне

Одеський апеляційний адміністративний суд

Танасогло Т.М.

Постанова від 05.06.2013

Адміністративне

Херсонський окружний адміністративний суд

Хом'якова В.В.

Ухвала від 29.03.2013

Адміністративне

Херсонський окружний адміністративний суд

Хом'якова В.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні