Рішення
від 19.03.2014 по справі 916/615/13-г
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ


РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"19" березня 2014 р.Справа № 916/615/13-г

Господарський суд Одеської області

У складі колегії суддів:

Головуючого судді Желєзної С.П.

Судді Рога Н.В.

Судді Власової С.Г.

Секретаря судових засідань Князєвої К.Р.

За участю представників сторін:

Від позивача: Зубачова Ю.В. за довіреністю № 01/11-725 від 18.12.2013р.

Від відповідачів:

- Одеської обласної організації Національної спілки художників України: Шевченко О.М. за довіреністю від 17.04.2013р.; Баришнікова Г.В. за довіреністю № 01-07/137 від 01.11.2013р.

- Національної спілки художників України: не з'явився;

Від третьої особи: Шевченко О.М. /директор/.

Розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом комунального підприємства „Теплопостачання міста Одеси" до Одеської обласної організації Національної спілки художників України, Національної спілки художників України, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідачів - підприємства об'єднання громадян „Управління майном художників Одещини", про визнання договору укладеним та стягнення 219 015,25 грн., -

ВСТАНОВИВ:

Комунальне підприємство „Теплопостачання міста Одеси" (далі по тексту - КП „Теплопостачання міста Одеси") звернулось до господарського суду Одеської області з позовом до Одеської обласної організації Національної спілки художників України про визнання укладеним з 01.10.2012р. договору на постачання теплової енергії від 01.10.2012р. за № 2845 у редакції, запропонованій позивачем, а також про стягнення з вартості безпідставно набутої теплової енергії в загальному розмірі 219 015,25 грн. В обгрунтування заявлених позовних вимог КП „Теплопостачання міста Одеси" посилається на факт споживання Одеською обласною організацією Національної спілки художників України теплової енергії, яка поставляється на об'єкти, розташовані за адресами: м. Одеса, вул. Велика Арнаутська, 1, вул. Торгова, 2 та вул. Грецька, 20, протягом періоду з листопада 2009р. по квітень 2012 року включно без укладення письмового договору з цього приводу, а також ухиленням Одеської обласної організації Національної спілки художників України від укладення обов'язкового для даних правовідносин договору на постачання теплової енергії із КП „Теплопостачання міста Одеси".

У зв'язку встановленням під час судового розгляду факту належності об'єктів, розташованих за адресою: м. Одеса, вул. Торгова, 2 та вул. Велика Арнаутська, 1, Національній спілці художників України, КП „Теплопостачання міста Одеси" було подано до суду заяву про уточнення позовних вимог, у відповідності до якої позивач просив суд стягнути з Національної спілки художників України вартість безпідставно набутої теплової енергії щодо об'єктів, розташованих у м. Одесі по вул. Велика Арнаутська, 1, та вул. Торгова, 2 в сумі 199204,61 грн., а також стягнути з Одеської обласної організації Національної спілки художників України вартість безпідставно набутої теплової енергії щодо об'єкту, розташованому у м. Одесі по вул. Грецькій, 20, в сумі 19 810,64 грн. В результаті здійсненого уточнення позовних вимог, господарським судом в порядку ст. 24 ГПК України було залучено Національну спілку художників України до участі у справі в якості іншого відповідача, про що було постановлено ухвалу від 30.10.2014р.

В подальшому, згідно із заявою від 04.11.2013р. КП „Теплопостачання міста Одеси" було уточнено позовні вимоги, заявлені в межах даної справи, в результаті чого позивач просив суд: визнати укладеним із Одеською обласною організацією Національної спілки художників України договору на постачання теплової енергії від 01.10.2012р. за № 2845 у редакції, запропонованій позивачем, з 01.10.2012р.; стягнути з Національної спілки художників України вартість безпідставно набутої теплової енергії, що була поставлена протягом періоду з листопада 2009р. по квітень 2012 року на об'єкти, розташовані за адресою: м. Одеса, вул. Велика Арнаутська, 1, та вул. Торгова, 2, в сумі 199 204,61 грн.; стягнути з Одеської обласної організації Національної спілки художників України вартість безпідставно набутої теплової енергії, що була поставлена протягом періоду з листопада 2009р. по квітень 2012 року на об'єкт, розташований за адресою: м. Одеса, вул. Грецька, 20, в сумі 19 810,64 грн. Вказана редакція позовних вимог була прийнята до розгляду господарським судом як остаточна.

Крім того, згідно з ухвалою від 19.02.2014р. господарським судом на підставі ст. 27 ГПК України було залучено підприємство об'єднання громадян „Управління майном художників Одещини" (далі по тексту - ПОГ „Управління майном художників Одещини") до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача.

Відповідачі повністю заперечують проти задоволення позовних вимог КП „Теплопостачання міста Одеси", наголошуючи на їх безпідставності та необгрунтованості.

Третьою особою було підтримано правову позицію відповідачів по справі.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши доводи та пояснення учасників судового процесу, суд встановив наступне.

Як вбачається із матеріалів справи, на підставі рішення Одеської міської ради від 27.06.2006р. № 101-V було проведено реорганізацію комунального підприємства „Одестеплокомуненерго" та комунального підприємства „Одесатеплоенерго" шляхом їх злиття та створення на їх базі КП „Теплопостачання міста Одеси", яке було зареєстроване виконавчим комітетом Одеської міської ради 20.10.2006р., що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію серії А00 № 270755.

Відповідно до п. 2.1 нової редакції статуту КП „Теплопостачання міста Одеси", затвердженого рішенням Одеської міської ради № 1535-VI від 22.11.2011р. та зареєстрованого державним реєстратором 16.12.2011р., основною метою діяльності підприємства є здійснення виробничо-технічної діяльності, спрямованої на надійне та безперебійне забезпечення споживачів тепловою та електричною енергією, одержання прибутку для здійснення діяльності Підприємства та задоволення на його основі соціально-економічних інтересів трудового колективу Підприємства.

Згідно з ліцензією серії АД № 041801, виданою 07.09.2012р. Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, КП „Теплопостачання міста Одеси" надано право здійснювати господарську діяльність із постачання теплової енергії протягом періоду дії ліцензії з 31.08.2012р. по 30.08.2017р.

У преамбулі Закону України „Про теплопостачання" від 02 червня 2005 року N 2633-IV (з наступними змінами та доповненнями; далі по тексту - Закон України „Про теплопостачання") зазначено, що цей Закон визначає основні правові, економічні та організаційні засади діяльності на об'єктах сфери теплопостачання та регулює відносини, пов'язані з виробництвом, транспортуванням, постачанням та використанням теплової енергії з метою забезпечення енергетичної безпеки України, підвищення енергоефективності функціонування систем теплопостачання, створення і удосконалення ринку теплової енергії та захисту прав споживачів та працівників сфери теплопостачання.

Відповідно до ст. 1 Закону України „Про теплопостачання" теплопостачальною організацією є суб'єкт господарської діяльності з постачання споживачам теплової енергії. Постачанням теплової енергії (теплопостачанням) є господарська діяльність, пов'язана з наданням теплової енергії (теплоносія) споживачам за допомогою технічних засобів транспортування та розподілом теплової енергії на підставі договору.

Згідно зі ст. 23 Закону України „Про теплопостачання" господарська діяльність з виробництва, транспортування, постачання теплової енергії підлягає ліцензуванню в порядку, встановленому законом.

В силу положень ст. 25 Закону України „Про теплопостачання" теплопостачальні, теплотранспортні і теплогенеруючі організації зобов'язані зокрема забезпечувати надійне постачання обсягів теплової енергії відповідно до умов договору та стандартів.

Таким чином, оскільки позивач є теплопостачальною організацією, яка здійснює постачання теплової енергії на території міста Одеси, до обов'язків останньої віднесено здійснення безперебійного постачання теплової енергії на вказаній території.

Як стверджує позивач, Одеська обласна організація Національної спілки художників України використовує у власній господарській діяльності приміщення, розташовані за адресою: м. Одеса, вул. Велика Арнаутська, 1, вул. Торгова, 2, та вул. Грецька, 20, на опалення яких КП „Теплопостачання міста Одеси" здійснюється постачання теплової енергії.

Приймаючи до уваги, що правовідносини із постачання та споживання як теплової енергії, так і взагалі всіх видів житлово-комунальних послуг мають здійснюватись виключно на договірних засадах, а також враховуючи, що між сторонами по справі не було укладено відповідного договору на постачання теплової енергії на опалення об'єктів, розташованих за адресою: м. Одеса, вул. Велика Арнаутська, 1, вул. Торгова, 2, та вул. Грецька, 20, позивач звернувся до Одеської обласної організації Національної спілки художників України із пропозицією щодо укладення з 01.10.2012р. договору на постачання теплової енергії № 2845, предметом якого є правовідносини із оплатного постачання з боку КП „Теплопостачання міста Одеси" теплової енергії на вищезазначені об'єкти, належні Одеській обласній організації Національної спілки художників України. Крім того, до проекту вказаної угоди було включено умову про покладення на Споживача (Одеську обласну організацію Національної спілки художників України) обов'язку сплатити вартість теплової енергії, фактично одержаної протягом періоду з 01.06.2009р. по 01.10.2012р., в сумі 219 015,25 грн. протягом місяця з моменту укладення договору. Два примірники вказаного договору разом із супровідним листом від 17.10.2012р. за № 13/2-7-625 були надіслані позивачем на адресу Одеської обласної організації Національної спілки художників України та 07.11.2012р. були вручені останній, що підтверджується наявним у матеріалах справи повідомленням про вручення поштового відправлення під розписку.

Проте, Одеською обласною організацією Національної спілки художників України не було підписано направлені позивачем проекти договору на постачання теплової енергії № 2845 від 01.10.2012р., у зв'язку з чим, позивач був змушений звернутись до суду із позовними вимогами про визнання укладеним із Одеською обласною організацією Національної спілки художників України договору на постачання теплової енергії № 2845 у редакції, запропонованій позивачем, з 01.10.2012р., а також про стягнення в порядку ст.ст. 1212 - 1214 ЦК України вартості фактично спожитої без укладення договору на опалення трьох вищезазначених об'єктів протягом періоду з листопада 2009р. по квітень 2012р. теплової енергії.

Однак, у зв'язку із встановленням в процесі розгляду даної справи факту належності об'єктів, розташованих за адресами: м. Одеса, вул. Велика Арнаутська, 1, та вул. Торгова, 2, на праві власності Національній спілці художників України, позивач уточнив заявлені позовні вимоги в частині стягнення вартості фактично спожитої без укладення договору теплової енергії наступним чином: стягнути з Національної спілки художників України вартість безпідставно набутої теплової енергії, що була поставлена протягом періоду з листопада 2009р. по квітень 2012 року на об'єкти, розташовані за адресою: м. Одеса, вул. Велика Арнаутська, 1, та вул. Торгова, 2, в сумі 199 204,61 грн.; стягнути з Одеської обласної організації Національної спілки художників України вартість безпідставно набутої теплової енергії, що була поставлена протягом періоду з листопада 2009р. по квітень 2012 року на об'єкт, розташований за адресою: м. Одеса, вул. Грецька, 20, в сумі 19 810,64 грн.

В свою чергу, заперечуючи проти позову, Одеська обласна організація Національної спілки художників України посилалась на неможливість стягнення із неї вартості фактичної спожитої теплової енергії з огляду як на відсутність між сторонами укладеного договору, так і з огляду на недоведеність факту постачання тепла на об'єкт, розташований за адресою: м. Одеса, вул. Грецька, 20. Крім того, названий відповідач заперечував проти можливості укладення із ним спірного договору, оскільки, за переконанням Одеською обласної організації Національної спілки художників України, договір на постачання теплової енергії щодо об'єктів, розташованих за адресою: м. Одеса, вул. Велика Арнаутська, 1, та вул. Торгова, 2, необхідно укладати із ПОГ „Управління майном художників Одещини" як суб'єктом господарювання, якому вказані об'єкти теплопостачання були передані в управління власником - Національною спілкою художників України на підставі відповідних договорів.

Аналогічної правової позиції щодо позовних вимог про визнання договору укладеним під час розгляду даної справи дотримувалась і Національна спілка художників України. Крім того, остання заперечувала проти задоволення позовних вимог про стягнення із неї на користь позивача вартості безпідставно набутої теплової енергії, що була поставлена протягом періоду з листопада 2009р. по квітень 2012 року на об'єкти, розташовані за адресою: м. Одеса, вул. Велика Арнаутська, 1, та вул. Торгова, 2, в сумі 199 204,61 грн., оскільки вказане майно протягом вищезазначеного періоду перебувало в управлінні та користуванні ПОГ „Управління майном художників Одещини".

З огляду на викладене, приймаючи до уваги зміст спірних правовідносин та правові позиції учасників судового процесу, господарський суд при вирішенні даного спору вважає за необхідне в першу чергу надати правову оцінку позовним вимогам про стягнення із відповідачів вартості теплової енергії, спожитої без укладення договору, в загальній сумі 219 015,25 грн.

Як вбачається із матеріалів справи, 16.06.2000р. між Представництвом по управлінню комунальною власністю Одеської міської ради (Власник) та Одеською обласною організацією Спілки художників України, правонаступником якої є Одеська обласна організація Національної спілки художників України згідно з п.1.1 статуту останньої (Користувач) було укладено договір безстрокового безоплатного користування нежитловими приміщеннями № 2/1, у відповідності до умов якого Власник передає, а Користувач приймає у безоплатне безстрокове користування нежитлові приміщення, перелік яких зазначено у додатку № 1 до договору, з метою розміщення творчих майстерень. До переліку приміщень, які підлягали передачі у користування Одеській обласній організації Національної спілки художників України, увійшли приміщення 1 поверху площею 157,2 кв.м., розташовані за адресою: м. Одеса, вул. Грецька, 20. Перелік вказаних приміщень був затверджений рішенням виконавчого комітету Одеської міської ради № 310 від 16.06.2000р. „Про передачу творчим спілкам приміщень нежитлового фонду, які знаходяться у них в оренді і є комунальною власністю Одеською міської ради".

В свою чергу, згідно з актом прийому-передачі нежитлового приміщення від 16.06.2000р., на виконання умов вищезазначеного договору Одеською обласною організацією Національної спілки художників України було прийнято у безстрокове безоплатне користування зокрема приміщення 1 поверху площею 157,2 кв.м., розташовані за адресою: м. Одеса, вул. Грецька, 20.

Відповідно до наданих представниками Одеської обласної організації Національної спілки художників України під час розгляду даної справи пояснень, договір безстрокового безоплатного користування нежитловими приміщеннями № 2/1 від 16.06.2000р. на теперішній час є чинним, докази визнання його недійсним або розірвання даної угоди в матеріалах справи відсутні.

З огляду на викладене, господарський суд дійшов висновку, що з 16.06.2000р. по теперішній час Одеська обласна організація Національної спілки художників України є особою, наділеною безстроковими правомочностями щодо володіння та користування приміщеннями 1 поверху площею 157,2 кв.м., що розташовані за адресою: м. Одеса, вул. Грецька, 20, у зв'язку з чим, вправі використовувати наведене майно у власній господарській діяльності.

Відповідно до акту № 4/088 від 22.11.2011р. /Т.1, а.с. 75/, складеного представниками КП „Теплопостачання міста Одеси" та керівника ПОГ „Управління майном художників Одещини" за результатами обстеження приміщень першого поверху загальною площею 157,2 кв.м., що розташовані у триповерховому житловому будинку за адресою: м. Одеса, вул. Грецька, 20, система центрального опалення даного будинку є однотрубною з верхнім розгалуженням. Сходова клітка обладнана системою центрального опалення. В приміщеннях, що обстежуються, встановлені радіатори типу М140 на стояках системи центрального опалення: № 4 (S=11,8 кв.м.) - 8 секційний; № 5 (S=12,8 кв.м.) - 8 секційний; № 7 (S=13,9 кв.м.) - 12 секційний, в санвузлі - 6 секційний, № 12 (S=37,3 кв.м.) - 2 одинці 11 секційних; № 13 (S=25,3 кв.м.) - 2 одиниці 11 секційних; № 14 (S=10,5 кв.м.) - 7 секційний; № 15 (S=15,5 кв.м.) - 20 секційний, прогріті. У всіх приміщеннях, в яких встановлені радіатори, крім приміщення № 4 та санвузлу, стояки підводки та радіатори системи центрального опалення приховані за гіпсокартонними панелями. Система центрального гарячого водопостачання у даному будинку не передбачена проектом.

Розрахункове теплове навантаження приміщень, розташованих за адресою: м. Одеса, вул. Грецька, 20 (адміністративне приміщення та виставковий зал) складає 0,0114 Гкал/год /Т. 1, а.с. 73/. Крім того, згідно з довідкою дільниці № 3 КП „ЖКС „Порто-франківський" та КП „Теплопостачання міста Одеси" /Т.3, а.с. 108/, приміщення Одеської обласної організації Національної спілки художників України, розташовані за адресою: м. Одеса, вул. Грецька, 20, отримують тепло разом із житловим будинком за вказаною адресою з 2009 року по теперішній час.

Таким чином, об'єкт теплопостачання, який розташований за адресою: м.Одеса, вул. Грецька, 20, що перебуває у безстроковому безоплатному користуванні Одеської обласної організації Національної спілки художників України обладнаний радіаторами системи центрального опалення, тобто є придатним для споживання теплової енергії.

В свою чергу, відповідно до свідоцтва про право власності № П-610 від 22.12.2000р., виданого Фондом державного майна України /Т.2, а.с. 11/, Національній спілці художників України на праві власності належить Одеський художньо-виробничий комбінат Художнього фонду УРСР /адміністративне приміщення, творчі майстерні та виставковий зал Одеської організації Національної спілки художників України/, що розташований за адресою: м. Одеса, вул. Торгова, 2. Право власності Національної спілки художників України на вказаний об'єкт нерухомості, загальна площа якого складає 1191,8 кв.м., 30.01.2008р. було зареєстроване у Реєстрі прав власності на нерухоме майно, що підтверджується Інформаційною довідкою із названого реєстру /Т.2, а.с. 156, зворотня сторона, а.с. 157/.

Згідно з актами № 4/089 від 24.11.2011р., № 4/090 від 24.11.2011р., № 4/091 від 24.11.2011р., складеними представниками КП „Теплопостачання міста Одеси та керівника ПОГ „Управління майном художників Одещини", за результатами обстеження об'єкту, розташованого за адресою: м. Одеса, вул. Торгова, 2, вбачається наступне. Система опалення житлового будинку, в підвалі, на першому та п'ятому поверхах якого розташовані адміністративні приміщення та майстерні творчих працівників, однотрубна з нижнім розгалуженням. В приміщеннях першого поверху опалювальні прилади встановлені на стояках системи центрального опалення житлового будинку, наявні радіатори типу М140, встановлений 1 водорозбірний кран системи центрального гарячого водопостачання.

В підвальних приміщеннях, які використовуються як творчі майстерні художників, наявні радіатори центрального опалення типу М140, проходять неізольовані лежаки системи центрального опалення, в приміщенні підвалу № 14 (S=19,6 кв.м.) встановлений бойлер системи центрального гарячого водопостачання, підключений до елеваторного вузла неізольованими трубопроводами. В одному із приміщень (приміщення № 3 площею 39,3 кв.м.) два радіатори типу М140 відключені від стояків центрального опалення.

На п'ятому поверсі житлового будинку розташовані приміщення творчих студій художників. У вказаних приміщеннях №№ 1 - 3, 5 - 11 опалювані прилади встановлені на стояках системи центрального опалення житлового будинку, а саме радіатори типу М140 та типу МС140 у загальній кількості 24 одиниці. В приміщенні № 4 (площа 28,0 кв.м.) опалювальні прилади відключені від стояків системи центрального опалення, на підводах встановлені нарізні заглушки. У вищезазначених приміщеннях система гарячого водопостачання відсутня за проектом. В загальних кухнях (приміщення № 16 площею 4,5 кв.м. та приміщення № 20 площею 4,4 кв.м.) встановлені радіатори типу М140 на стояках системи центрального опалення. В коридорах та туалеті (приміщення №№ 12, 15, 17, 18, 19, 13, 22) система центрального опалення та центрального гарячого водопостачання відсутня за проектом. В санвузлах № 14 та № 21 система центрального опалення відсутня за проектом, система центрального гарячого водопостачання вимкнена, трубопроводи системи центрального гарячого водопостачання відсутні.

Відповідно до розрахунків теплового навантаження, складених КП „Теплопостачання міста Одеси" /Т.1, а.с. 76, 77/, теплове навантаження на опалення адміністративних приміщень, розташованих за адресою: м. Одеса, вул. Торгова, 2, складає 0,0330 ГКал/год; теплове навантаження на опалення майстерень творчих працівників, розташованих за адресою: м. Одеса, вул. Торгова, 2, складає 0,0397 Гкал/год, а годинне та добове навантаження на гаряче водопостачання складає 0,011 Гкал/год та 0,055 Гкал/год відповідно. Відповідно до довідки КП „Теплопостачання міста Одеси" /Т.3, а.с. 109/, виставковий зал та нежитлові приміщення Одеської обласної організації Національної спілки художників України, розташовані за адресою: м. Одеса, вул. Торгова, 2, отримують тепло разом із житловим будинком за вказаною адресою з моменту їх підключення.

Крім того, відповідно до свідоцтва про право власності № П-611 від 22.12.2000р., виданого Фондом державного майна України /Т.2, а.с. 14/, Національній спілці художників України на праві власності належить Одеський художньо-виробничий комбінат Художнього фонду УРСР /творчі майстерні Одеської організації Національної спілки художників України/, що розташований за адресою: м. Одеса, вул. Велика Арнаутська, 1. Право власності Національної спілки художників України на вказаний об'єкт нерухомості, загальна площа якого складає 426,65 кв.м., 01.02.2008р. було зареєстроване у Реєстрі прав власності на нерухоме майно, що підтверджується Інформаційною довідкою із названого реєстру /Т.2, а.с. 143, зворотня сторона, а.с. 144/.

Згідно з актами № 1/305-1 від 21.12.011р., № 1/305-2 від 21.12.2011р., складеними представником КП „Теплопостачання міста Одеси та керівника ПОГ „Управління майном художників Одещини", за результатами обстеження об'єкту, розташованого за адресою: м. Одеса, вул. Велика Арнаутська, 1, вбачається наступне. Система опалення житлового будинку, розташованого за зазначеною адресою, з верхнім розгалуженням, лежаки подачі центрального опалення розташовані під стелею приміщень 5-го поверху, лежаки рециркуляції центрального опалення розташовані в підвалі будівлі. Опалювані прилади в підвалі будівлі відсутні. На першому та п'ятому поверхах будинку розташовані творчі майстерні художників, в яких встановлені опалювальні прилади - радіатори в загальній кількості 32 одиниці. Крім того, у ряді приміщень радіатори відключені від системи центрального опалення, проте у таких приміщеннях проходять неізольовані лежаки системи опалення. Матеріал стояків та лежаків - метал без ізоляції. В будинку дві сходових клітки, одна із яких обладнана працюючою системою центрального опалення. В коридорах та санвузлах система центрального опалення відсутня.

Відповідно до розрахунку теплового навантаження № 208, складеного позивачем /Т.1, а.с. 84/, теплове навантаження на опалення приміщень творчих працівників, що розташовані на першому та п'ятому поверхах будівлі за адресою: м. Одеса, вул. Велика Арнаутська, 1, складає 0,04348 ГКал/год.

Крім тогою, відповідно до довідки КП „Теплопостачання міста Одеси" /Т.3, а.с. 110/, приміщення Одеської обласної організації Національної спілки художників України, розташовані за адресою: м. Одеса, вул. Велика Арнаутська, 1, отримують тепло разом із житловим будинком за вказаною адресою з моменту їх підключення.

Підсумовуючи вищевикладене, господарський суд доходить висновку, що об'єкти теплопостачання, розташовані за адресою: м. Одеса, вул. Велика Арнаутська, 1, та вул. Торгова, 2, які належать на праві власності Національній спілці художників України, обладнані опалювальними приладами системи центрального опалення, а приміщення за адресою: вул. Торгова, 2, - також і системою центрального гарячого водопостачання.

Як стверджує позивач, протягом періоду з листопада 2009 року по квітень 2012 року КП „Теплопостачання міста Одеси" без укладення письмового договору було поставлено на вищезазначені об'єкти теплову енергію, яка була спожита отримувачами без будь-яких зауважень. Так, за даними позивача, протягом спірного періоду на опалення об'єкту, розташованого за адресою: м. Одеса, вул. Велика Арнаутська, 1, було спожито теплову енергію вартістю 60 918,06 грн.; на опалення та гаряче водопостачання об'єкту, розташованого за адресою: м. Одеса, вул. Торгова, 2, було спожито теплову енергію вартістю 138 286,55 грн.; на опалення об'єкту, розташованого за адресою: м. Одеса, вул. Грецька, 20, було спожито теплову енергію вартістю 19 810,64 грн.

На підтвердження факту споживання тепла на опалення та гаряче водопостачання вищезазначених об'єктів позивачем було надано суду вищезазначені акти, складені за участю представників КП „Теплопостачання міста Одеси" та керівника ПОГ „Управління майном художників Одещини" на підтвердження факту наявності у вказаних приміщеннях опалювальних приладів та системи центрального гарячого водопостачання /Т.1, а.с. 75, 79-83, 90-91/, розрахунки теплового навантаження спірних об'єктів /Т.1, а.с. 73, 76, 77, 84-86/, довідки про постачання теплової енергії на спірні об'єкти /Т.3, а.с. 108-110/, відомості відпуску тепла котельними КП „Теплопостачання міста Одеси" за період з листопада 2009 року по квітень 2012 року, довідку про початок опалювального сезону 2009-2010 років /Т.1, а.с. 118/, відомості про перелік абонентів, які тимчасово не отримували опалення та гаряче водопостачання за спірний період /Т.1, а.с. 119-146/, виставлені Одеській обласній організації Національної спілки художників України рахунки-фактури на оплату спожитої теплової енергії на опалення та гаряче водопостачання спірних об'єктів за звітні періоди з листопада 2009 року по квітень 2012 року /Т.1, а.с. 147-169/ на загальну суму 219 015,25 грн.

Згідно зі ст. 275 Господарського кодексу України за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов'язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується. Відпуск енергії без оформлення договору енергопостачання не допускається. Предметом договору енергопостачання є окремі види енергії з найменуванням, передбаченим у державних стандартах або технічних умовах.

Відповідно до ст. 1 Закону України „Про теплопостачання" постачанням теплової енергії (теплопостачанням) є господарська діяльність, пов'язана з наданням теплової енергії (теплоносія) споживачам за допомогою технічних засобів транспортування та розподілом теплової енергії на підставі договору. Споживачем теплової енергії є фізична або юридична особа, яка використовує теплову енергію на підставі договору.

Положеннями ст. 1 Закону України „Про житлово-комунальні послуги" від 24 червня 2004 року N 1875-IV (з наступними змінами та доповненнями; далі по тексту - Закон України „Про житлово-комунальні послуги") передбачено, що комунальними послугами є результат господарської діяльності, спрямованої на задоволення потреби фізичної чи юридичної особи у забезпеченні холодною та гарячою водою, водовідведенням, газо- та електропостачанням, опаленням, а також вивезення побутових відходів у порядку, встановленому законодавством.

В силу положень ч. 1 ст. 19 Закону України „Про житлово-комунальні послуги" відносини між учасниками договірних відносин у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних засадах.

Таким чином, з огляду на наведені положення чинного законодавства, господарський суд зазначає, що правовідносини із постачання як теплової енергії, так і будь-яких інших комунальних послуг споживачу мають виникати на договірних засадах. В даному випадку, як це неодноразово було зазначено вище по тексту рішення, між сторонами по справі не було укладено письмового договору на постачання теплової енергії на опалення та гаряче водопостачання об'єктів, розташованих за адресою: м. Одеса, вул. Велика Арнаутська, 1, вул. Торгова, 2, та вул. Грецька, 20.

Проте, із наданих позивачем документів та доказів, які перелічені вище по тексту рішення, вбачається, що протягом періоду з листопада 2009 року по квітень 2012 року на опалення об'єкту, розташованого за адресою: м. Одеса, вул. Велика Арнаутська, 1, було спожито теплову енергію вартістю 60 918,06 грн.; на опалення та гаряче водопостачання об'єкту, розташованого за адресою: м. Одеса, вул. Торгова, 2, було спожито теплову енергію вартістю 138 286,55 грн.; на опалення об'єкту, розташованого за адресою: м. Одеса, вул. Грецька, 20, було спожито теплову енергію вартістю 19 810,64 грн. Вирішуючи питання про наявність правових підстав для покладення на Одеську обласну організацію Національної спілки художників України та Національну спілку художників України обов'язку здійснити оплату вартості фактично спожитої без укладення договору теплової енергії, суд виходить із наступного.

Згідно зі ст. 509 ЦК України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.

Відповідно до ч.ч. 1-2 ст. 11 ЦК України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема є: договори та інші правочини; створення літературних, художніх творів, винаходів та інших результатів інтелектуальної, творчої діяльності: завдання майнової (матеріальної) та моральної шкоди іншій особі; інші юридичні факти; цивільні права та обов'язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства .

Згідно із приписами ст.525 ЦК України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

За правилами ст.526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог -відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Згідно зі ст. 1 Закону України „Про житлово-комунальні послуги" споживачем є фізична чи юридична особа, яка отримує або має намір отримати житлово-комунальну послугу. Положеннями ст. 1 Закону України „Про теплопостачання" передбачено, що споживачем теплової енергії є фізична або юридична особа, яка використовує теплову енергію на підставі договору.

Відповідно до п.п. 3, 5 Правил користування тепловою енергією, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 03.10.2007р. № 1198, споживачем теплової енергії є фізична особа, яка є власником будівлі або суб'єктом підприємницької діяльності, чи юридична особа, яка використовує теплову енергію відповідно до договору. У разі викупу частини приміщень в окремо розташованому будинку теплопостачальна організація укладає договір з кожним власником. Якщо відбулася зміна власника окремо розташованого будинку, то теплопостачальна організація укладає договір з новим власником. У разі реорганізації юридичної особи шляхом поділу кожна нова юридична особа повинна укласти договір з теплопостачальною організацією.

Крім того, у відповідності до ст. 322 ЦК України власник зобов'язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.

В силу положень п. 3 ст. 16 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" комунальні послуги надаються споживачу безперебійно, за винятком часу перерв. Відповідно до п. 3 ст. 20 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" споживач зобов'язаний оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.

У відповідності до до ч.ч. 5, 6 ст. 19 Закону України "Про теплопостачання" теплотранспортуюча організація не має права відмовити споживачу теплової енергії у забезпеченні його тепловою енергією за наявності технічних можливостей на приєднання - споживача до теплової мережі, а споживач повинен щомісячно здійснювати оплату теплопостачальній організації за фактично отриману теплову енергію

Пунктом 18 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 р. № 630 (з наступними змінами та доповненнями), передбачено, що розрахунковим періодом для оплати послуг є календарний місяць. Плата за послуги вноситься не пізніше 20 числа місяця, що настає за розрахунковим, якщо договором не встановлено інший строк.

Статтею 530 ЦК України встановлено, що якщо у зобов'язанні встановлений строк його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Проаналізувавши в сукупності вищенаведені положення чинного законодавства, господарський суд доходить висновку про те, що відсутність укладеного договору на постачання теплової енергії не звільняє особу, яка є власником (користувачем) приміщення, на опалення/гаряче водопостачання якого здійснювалось постачання теплової енергії, від оплати її вартості. В такому випадку, правовідносини із бездоговірного постачання та споживання теплової енергії підпадають під правове регулювання ст.ст. 1212, 1213 ЦК України у зв'язку із наявністю як факту збереження майна, яким є теплова енергія, втрати цього майна потерпілою особою (теплопостачальною організацією), та відсутності єдиної передбаченої законом правової підстави - договору постачання, для набуття цього майна набувачем.

Приписами ст. 1212 ЦК України передбачено, що особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави, зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення глави 83 ЦК України застосовуються незалежно від того, чи безпід ставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події, а також до вимог про: повернення виконаного за недійсним правочином; витребування майна власником із чужого незаконного володіння; повернення виконаного однією із сторін у зобов'язанні; відшкодування шкоди особою, яка незаконно набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи.

Відповідно до ч.1 ст. 1213 ЦК України набувач зобов'язаний повернути потерпілому безпідставно набуте майно в натурі. У разі неможливості повернути в натурі потерпілому безпідставно набуте майно відшкодовується його вартість, яка визначається на момент розгляду судом справи про повернення майна.

Аналізуючи наведені законодавчі положення, суд вважає за необхідне звернути увагу позивача на наступному. Зобов'язання із набуття або збереження майна без достатньої правової підстави має місце за наявності таких умов: по-перше, повинно мати місце набуття або збереження майна; по-друге, таке набуття або збереження майна повинно бути за рахунок іншої особи, тобто збільшення або збереження майна у особи є наслідком втрати або недоотримання цього майна іншою особою; по-третє, обов'язковою умовою виникнення даного виду зобов'язань є відсутність правової підстави для набуття або збереження майна за рахунок іншої особи.

Приймаючи до уваги, що поняття „споживач" із сукупного аналізу положень Закону України „Про теплопостачання" та Закону України „Про житлово-комунальні послуги" слід розуміти як особу, яка фактично отримує послуги із теплопостачання, незалежно від наявності укладеного договору із цього приводу, а також враховуючи, що власник (користувач) приміщення, на опалення якого поставляється теплова енергія, першочергово є особою, яка споживає відповідну комунальну послугу, господарський суд в контексті спірних правовідносин доходить висновку, що саме на власника (користувача) приміщення слід покладати обов'язок відшкодування вартості спожитої без укладення договору теплової енергії. Крім того, обов'язок власника приміщення сплатити вартість теплової енергії, поставленої на його опалення, випливає із обов'язку власника утримувати належне йому майно, який (обов'язок), як невід'ємна частина правомочностей володіння та користування, може бути делегований на підставі відповідної угоди іншій особі (користувачу).

Як встановлено під час судового розгляду, Національна спілка художників України є власником приміщень, розташованих за адресою: м. Одеса, вул. Торгова, 2, та вул. Велика Арнаутська, 1, на опалення та гаряче водопостачання яких позивачем за відсутності письмового договору було поставлено теплову енергію вартістю 199 204,61 грн. Крім того, судом встановлено, що Одеська обласна організація Національної спілки художників України безоплатно та безстроково користується приміщеннями, розташованими за адресою: м. Одеса, вул. Грецька, 20, на сплачення якого позивачем за відсутності письмового договору було поставлено теплову енергію вартістю 19 810,64 грн.

Таким чином, оскільки відповідачі набули та зберегли у себе майно (теплову енергію) за рахунок позивача без достатньої правової підстави, вони зобов'язані повернути позивачу це майно. Приймаючи до уваги неможливість повернення спожитої теплової енергії в натурі, відповідно до статті 1213 ЦК України відповідачі зобов'язані відшкодувати КП „Теплопостачання міста Одеси" вартість безпідставно набутого ними майна, у зв'язку з чим, з Одеської обласної організації Національної спілки художників України слід стягнути на користь позивача вартість спожитої без укладення договору теплової енергії в сумі 19 810,64 грн., а з Національної спілки художників України - вартість спожитої без укладення договору теплової енергії в сумі 199 204,61 грн.

Правова позиція щодо покладення на власника (користувача) приміщення обов'язку відшкодувати в порядку ст.ст. 1212, 1213 ЦК України вартість теплової енергії, поставленої на опалення вказаних об'єктів за відсутності письмового договору на її постачання, підтверджується численними прикладами судової практики Вищого господарського суду України, що знайшло своє відображення у постановах від 24.01.2013р. по справі № 1/5005/5776/2012, від 10.04.2013р. по справі № 9/5009/6989/11, від 12.11.2012р. по справі № 5023/777/12, від 12.07.2012р. по справі № 6/5009/7636/11 та інших.

При цьому, судом відхиляються посилання Національної спілки художників України на той факт, що приміщення за адресою: м. Одеса, вул. Велика Арнаутська, 1, та вул. Торгова, 2, протягом спірного періоду перебували в управління ПОГ „Управління майном художників Одещини", як на підставу для відмови у задоволенні позовних вимог про стягнення із названого відповідача вартості теплової енергії, спожитої на позадоговірних умовах, з огляду на наступне.

Дійсно, як вбачається із матеріалів справи /Т.2, а.с. 239-241/, 05.01.2009р. між Національною спілкою художників України (Позичкодавець) та ПОГ „Управління майном художників Одещини" (Користувач) було укладено договір користування (позички), у відповідності до умов якого Позичкодавець передає Користувачу у платне користування (позичку) на строк до 30 травня 2011 року нерухоме майно Національної спілки художників України, зокрема: нежитлові приміщення, розташовані за адресою: м. Одеса, вул. Велика Арнаутська, 1, загальною площею 1 426,65 кв.м. (літ. А-5, Б-5 майстерні площею 1 426,65 кв.м.), додатково передається літ. І - 770,0 кв.м.; нежитлові приміщення, розташовані за адресою: м. Одеса, вул. Торгова, 2, загальною площею 1 191,8 кв.м. (літ. А виставковий зал, майстерні, контора площею 1191,8 кв.м.), додатково передається літ. І - 1 870,0 кв.м., які Користувач зобов'язується використовувати для виконання своїх статутних завдань та зобов'язується повернути Позикодавцеві після закінчення строку, встановленого цим договором.

Відповідно до наявних у матеріалах справи акту приймання-передачі від 05.01.2009р. /Т.2, а.с. 237/ ПОГ „Управління майном художників Одещини" прийняло в оперативне управління та користування: приміщення, розташовані за адресою: м. Одеса, вул. Велика Арнаутська, 1, загальною площею 1 426,65 кв.м. (окрім творчих майстерень загальною площею 738,98 кв.м.), фактична площа 687,67 кв.м., додатково передано літ. І площею 770,0 кв.м.; приміщення, розташовані за адресою: м. Одеса, вул. Торгова, 2, загальною площею 1 191,8 кв.м. (окрім творчих майстерень загальною площею 637,5 кв.м.), фактична площа 554,3 кв.м., додатково передано літ. І площею 1 870,0 кв.м. Крім того, згідно з актом прийому-передачі від 15.01.2009р. /Т.2, а.с. 238/, який визначений як додаток до акту приймання-передачі від 05.01.2009р., ПОГ „Управління майном художників України прийняло в розпорядження та користування з метою укладення угод на цілісний майновий комплекс з обслуговуючими та постачальними організаціями на постачання електроенергії, тепла, води, додатково творчі майстерні площею 738,98 кв.м., розташовані за адресою: м. Одеса, вул. Велика Арнаутська, 1, та творчі майстерні площею 637,5 кв.м., розташовані за адресою: м. Одеса, вул. Торгова, 2.

Згідно з актами приймання-передачі від 28.11.2011р. /Т.2, а.с. 242-243/, Національній спілці художників України було повернуто нежитлові приміщення, зокрема: приміщення загальною площею 1 426,65 кв.м., додатково - 770,0 кв.м., розташовані за адресою: м. Одеса, вул. Велика Арнаутська, 1; приміщення загальною площею 1 191,8 кв.м., додатково 1 870,0 кв.м., розташовані за адресою: м. Одеса, вул. Торгова, 2.

В подальшому, 01.12.2011р. та 01.12.2013р. між ПОГ „Управління майном художників Одещини" та Національною спілкою художників України укладались аналогічні за змістом договори позички, на підставі яких ПОГ „Управління майном художників Одещини" прийняло оперативне управління та користування: приміщення, розташовані за адресою: м. Одеса, вул. Велика Арнаутська, 1, загальною площею 1 426,65 кв.м., додатково передано літ. І площею 770,0 кв.м.; приміщення, розташовані за адресою: м. Одеса, вул. Торгова, 2, загальною площею 1 191,8 кв.м., додатково передано літ. І площею 1 870,0 кв.м. Строк договору позички від 01.12.2013р. спливає 30.11.2015р. На підтвердження факту передачі майна в управління ПОГ „Управління майном художників Одещини" сторонами було складено акти приймання-передачі до кожного із вказаних договорів позички.

При цьому, як свідчить наявна у матеріалах справи довідка Національної спілки художників України від 13.06.2013р. за № 01-211-12 /Т.2, а.с. 79Г/, станом на 01.06.2013р. на балансі Спілки знаходиться зокрема: художньо-виробничий комбінат за адресою: м. Одеса, вул. Торгова, 2; художньо-виробничий комбінат за адресою: м. Одеса, вул. Велика Арнаутська, 1.

Згідно з п.п. 1.1, 1.2, 2.1 нової редакції статуту ПОГ „Управління майном художників Одещини", зареєстрованої державним реєстратором 11.04.2008р. /Т3, а.с. 117-124/ підприємство об'єднання громадян „Управління майном художників Одещини" (Підприємство), засновано на власності Одеської обласної організації Національної спілки художників України (Засновник). Підприємство є підприємством, яке засноване на власності об'єднання громадян, належить Засновнику на праві власності і здійснює свою діяльність на підставі майна і коштів, переданих йому Засновником. Метою створення Підприємства є здійснення управлінської діяльності по використанню майна, що знаходиться у власності Замовника, майна, переданого Засновнику в оперативне управління Національною спілкою художників України, а також майна, яке за рішенням Засновника та/або Національної спілки художників України передається в оперативне управління Підприємству, та отримання прибутку від цієї та іншої діяльності, не забороненої чинним законодавством України.

Відповідно до ст. 1 Закону України „Про житлово-комунальні послуги" управителем є особа, яка за договором з власником чи балансоутримувачем здійснює управління будинком, спорудою, житловим комплексом або комплексом будинків і споруд (далі - управління будинком) і забезпечує його належну експлуатацію відповідно до закону та умов договору. Утриманням будинків і прибудинкових територій є господарська діяльність, спрямована на задоволення потреби фізичної чи юридичної особи щодо забезпечення експлуатації та/або ремонту жилих та нежилих приміщень, будинків і споруд, комплексів будинків і споруд, а також утримання прилеглої до них (прибудинкової) території відповідно до вимог нормативів, норм, стандартів, порядків і правил згідно із законодавством. Балансоутримувачем будинку, споруди, житлового комплексу або комплексу будинків і споруд (далі - балансоутримувач) є власник або юридична особа, яка за договором з власником утримує на балансі відповідне майно, а також веде бухгалтерську, статистичну та іншу передбачену законодавством звітність, здійснює розрахунки коштів, необхідних для своєчасного проведення капітального і поточного ремонтів та утримання, а також забезпечує управління цим майном і несе відповідальність за його експлуатацію згідно з законом.

В силу положень ч. 4 ст. 19 Закону України „Про житлово-комунальні послуги" особливими учасниками відносин у сфері житлово-комунальних послуг є балансоутримувач та управитель, які залежно від цивільно-правових угод можуть бути споживачем, виконавцем або виробником.

Положеннями ст. 25 Закону України „Про житлово-комунальні послуги" передбачено, що управитель має право: 1) здійснювати управління будинком, спорудою, житловим комплексом або комплексом будинків і споруд та забезпечувати їх належну експлуатацію; 2) укладати договори з виробниками, виконавцями, споживачами в порядку, встановленому законом; 3) контролювати виконання умов договорів на надання житлово-комунальних послуг; 4) отримувати плату за виконання власних функцій; 5) доступу в приміщення, будинки і споруди для ліквідації аварій, усунення неполадок санітарно-технічного та інженерного обладнання, його встановлення і заміни, проведення технічних та профілактичних оглядів тощо в порядку, визначеному законом і договором; 6) звертатися до органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування та до суду в межах повноважень, визначених законом та договором, для забезпечення належного виконання умов договору виробниками, виконавцями та споживачами. Управитель зобов'язаний: 1) забезпечувати експлуатацію будинку, споруди, житлового комплексу або комплексу будинків і споруд та об'єктів благоустрою, розташованих на прибудинкових територіях, згідно з умовами укладених договорів, стандартами, нормативами, нормами і правилами; 2) дотримуватись умов договорів з учасниками відносин у сфері житлово-комунальних послуг; 3) вимагати беззастережного виконання умов договору, стандартів, нормативів, норм і правил від виконавців послуг; 4) вимагати своєчасної і в повному обсязі оплати наданих житлово-комунальних послуг від споживачів; 5) надавати необхідну інформацію споживачам та реєструвати звернення споживачів у встановленому законодавством порядку в разі виникнення аварій або тимчасового припинення виконання будь-якої послуги, передбаченої договором; 6) контролювати стан забезпечення споживачів житлово-комунальними послугами, проведення перерахунків розміру плати за житлово-комунальні послуги в разі їх ненадання або надання не в повному обсязі, зниження їх якості; 7) здійснювати огляд основних конструктивних елементів, огороджуючих конструкцій будинків і споруд, інженерних мереж, об'єктів благоустрою, розташованих на прибудинкових територіях (зовнішніх та внутрішньобудинкових систем, під'їзних шляхів і тротуарів), і складати відповідні акти; 8) забезпечувати здійснення профілактичних, поточних, капітальних та аварійних ремонтів відповідно до встановлених стандартами, нормативами, нормами і правилами вимог щодо строків та регламентів; 9) надавати в установленому законодавством порядку необхідну інформацію про перелік житлово-комунальних послуг, їх вартість, загальну вартість місячного платежу, структуру цін/тарифів, норми споживання, режим надання послуг, їх споживчі властивості тощо.

З огляду на викладене господарський суд зазначає, що ПОГ „Управління майном художників Одещини" в контексті вищенаведених положень Закону України „Про житлово-комунальні послуги", умов договорів позички, укладених із Національною спілкою художників України та положень чинної редакції статуту даного підприємства, які визначають мету його діяльності (статутні завдання), є виключно управителем приміщень, належних Національній спілці художників України та розташованих за адресою: м. Одеса, вул. Велика Арнаутська, 1, та вул. Торгова, 2. Такий висновок суду підтверджується наявними у матеріалах справи договорами на постачання електричної енергії, послуг із водопостачання та водовідведення щодо спірних об'єктів, споживачем за якими виступає ПОГ „Управління майном художників Одещини". За переконанням суду, стягнення вартості спожитої без укладення договору теплової енергії із особи, яка є управителем нерухомого майна, на опалення якого здійснювалась поставка теплової енергії, є неправомірним, оскільки правовідносини між управителем та виконавцем комунальних послуг виникають виключно на договірних засадах та за своєю правовою природою управитель майна не може бути визнаний особою, яка є набувачем майна (теплової енергії) без достатньої правової підстави в розумінні положень ст.ст. 1212, 1213 ЦК України. Такою особою, як було зазначено вище по тексту рішення, є власник (користувач) такого нерухомого майна.

Підсумовуючи вищевикладене, господарський суд доходить висновку про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог КП „Теплопостачання міста Одеси" в частині стягнення вартості спожитої без укладення договору теплової енергії, у зв'язку з чим, із Одеської обласної організації Національної спілки художників України слід стягнути на користь позивача вартість спожитої без укладення договору теплової енергії в сумі 19 810,64 грн., а із Національної спілки художників України - вартість спожитої без укладення договору теплової енергії в сумі 199 204,61 грн.

Що стосується обґрунтованості позовних вимог КП „Теплопостачання міста Одеси" про визнання укладеним із Одеською обласною організацією Національної спілки художників України договору на постачання теплової енергії № 2845 у редакції, запропонованій позивачем, з 01.10.2012р., суд зазначає наступне.

Як було зазначено вище по тексту рішення, позивач звернувся до Одеської обласної організації Національної спілки художників України із пропозицією щодо укладення з 01.10.2012р. договору на постачання теплової енергії № 2845, предметом якого є правовідносини із оплатного постачання з боку Теплопостачальної організації (КП „Теплопостачання міста Одеси") теплової енергії на об'єкти Споживача (Одеської обласної організації Національної спілки художників України), розташовані за адресою: м. Одеса, вул. Торгова, 2, вул. Грецька, 20, та вул. Велика Арнаутська, 1. До проекту вказаної угоди було включено умову про покладення на Споживача обов'язку сплатити вартість теплової енергії, фактично одержаної протягом періоду з 01.06.2009р. по 01.10.2012р., в сумі 219 015,25 грн. протягом місяця з моменту укладення договору. Два примірники вказаного договору разом із супровідним листом від 17.10.2012р. за № 13/2-7-625 були надіслані позивачем на адресу Одеської обласної організації Національної спілки художників України та 07.11.2012р. були вручені останній, що підтверджується наявним у матеріалах справи повідомленням про вручення поштового відправлення під розписку. Проте, Одеською обласною організацією Національної спілки художників України не було підписано направлені позивачем проекти договору на постачання теплової енергії № 2845 від 01.10.2012р.

Відповідно до ч. 3 ст. 179 Господарського кодексу України укладення господарського договору є обов'язковим для сторін, якщо він заснований на державному замовленні, виконання якого є обов'язком для суб'єкта господарювання у випадках, передбачених законом, або існує пряма вказівка закону щодо обов'язковості укладення договору для певних категорій суб'єктів господарювання чи органів державної влади або органів місцевого самоврядування.

Як було зазначено вище по тексту рішення, положеннями ст. 1 Закону України „Про теплопостачання", ст.ст. 1, 19 Закону України „Про житлово-комунальні послуги", ст. 275 Господарського кодексу України передбачено, що правовідносини із постачання теплової енергії та інші правовідносини у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних засадах.

Згідно з ч.ч. 1, 4 ст. 181 Господарського кодексу України господарський договір за загальним правилом викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами та скріпленого печатками. Допускається укладення господарських договорів у спрощений спосіб, тобто шляхом обміну листами, факсограмами, телеграмами, телефонограмами тощо, а також шляхом підтвердження прийняття до виконання замовлень, якщо законом не встановлено спеціальні вимоги до форми та порядку укладення даного виду договорів. Проект договору може бути запропонований будь-якою з сторін. У разі якщо проект договору викладено як єдиний документ, він надається другій стороні у двох примірниках. Сторона, яка одержала проект договору, у разі згоди з його умовами оформляє договір відповідно до вимог частини першої цієї статті і повертає один примірник договору другій стороні або надсилає відповідь на лист, факсограму тощо у двадцятиденний строк після одержання договору. За наявності заперечень щодо окремих умов договору сторона, яка одержала проект договору, складає протокол розбіжностей, про що робиться застереження у договорі, та у двадцятиденний строк надсилає другій стороні два примірники протоколу розбіжностей разом з підписаним договором.

При цьому, в силу положень ч 1. ст. 187 Господарського кодексу України спори, що виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов'язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом.

Таким чином, приймаючи до уваги, що укладення договору на постачання теплової енергії між споживачем та теплопостачальною організацією є обов'язковим в силу закону, а також враховуючи ухилення Одеської обласної організації Національної спілки художників від укладення із КП „Теплопостачання міста Одеси" договору на постачання теплової енергії № 2845 від 01.10.2012р. в редакції, запропонованій позивачем, господарський суд зазначає, що згідно з положеннями ст. 187 Господарського кодексу України вказаний переддоговірний спір підлягає вирішенню в судовому порядку.

Відповідно до умов договору на постачання теплової енергії № 2845 від 01.10.2012р., який позивач просить визнати укладеним у запропонованій ним редакції, постачання теплової енергії має здійснюватись на опалення та гаряче водопостачання об'єктів, розташованих за адресою: м. Одеса, вул. Велика Арнаутська, 1, вул. Торгова, 2, та вул. Грецька, 20. При цьому, позивач зазначає, що споживачем за умовами вказаного договору слід визнати Одеську обласну організацію Національної спілки художників України.

В свою чергу, як було встановлено господарським судом під час вирішення даного спору та зазначено вище по тексту рішення, ПОГ „Управління майном художників Одещини" є управителем об'єктів, розташованих за адресою: м. Одеса, вул. Велика Арнаутська, 1, та вул. Торгова, 2, які перебувають у власності та знаходяться на балансі Національної спілки художників України. При цьому, Одеська обласна організація Національної спілки художників України є безстроковим користувачем приміщень, розташованих за адресою: м. Одеса, вул. Грецька, 20.

Згідно зі ст. 1 Закону України „Про житлово-комунальні послуги" споживачем є фізична чи юридична особа, яка отримує або має намір отримати житлово-комунальну послугу. Положеннями ст. 1 Закону України „Про теплопостачання" передбачено, що споживачем теплової енергії є фізична або юридична особа, яка використовує теплову енергію на підставі договору.

Відповідно до ч.ч. 2, 4 ст. 19 Закону України „Про житлово-комунальні послуги" учасниками відносин у сфері житлово-комунальних послуг є: власник, споживач, виконавець, виробник. Особливими учасниками відносин у сфері житлово-комунальних послуг є балансоутримувач та управитель, які залежно від цивільно-правових угод можуть бути споживачем, виконавцем або виробником.

В силу п. 2 ч. 1, п. 6 ч. 2 ст. 25 Закону України управитель має право укладати договори з виробниками, виконавцями, споживачами в порядку, встановленому законом. Управитель зобов'язаний контролювати стан забезпечення споживачів житлово-комунальними послугами, проведення перерахунків розміру плати за житлово-комунальні послуги в разі їх ненадання або надання не в повному обсязі, зниження їх якості.

Згідно зі ст.ст. 1, 21 Закону України „Про житлово-комунальні послуги" виконавець, тобто суб'єкт господарювання, предметом діяльності якого є надання житлово-комунальної послуги споживачу відповідно до умов договору, зобов'язаний підготувати та укласти із споживачем договір на надання житлово-комунальних послуг з визначенням відповідальності за дотримання умов його виконання згідно з типовим договором.

Пунктом 1 ч. 3 ст. 20 Закону України „Про житлово-комунальні послуги" передбачено, що споживач зобов'язаний підготувати та укласти із споживачем договір на надання житлово-комунальних послуг з визначенням відповідальності за дотримання умов його виконання згідно з типовим договором.

Приписами ст. 24 Закону України „Про теплопостачання" передбачено, що до основних обов'язків споживача теплової енергії віднесено своєчасне укладання договору з теплопостачальною організацією на постачання теплової енергії.

З сукупного аналізу наведених положень закону вбачається висновок, що ПОГ „Управління майном художників Одещини" як управитель об'єктів, розташованих за адресою: м. Одеса, вул. Велика Арнаутська, 1, та вул. Торгова, 2, які перебувають у власності та знаходяться на балансі Національної спілки художників України, у правовідносинах із надання житлово-комунальних послуг, зокрема послуг із постачання теплової енергії, може виступати споживачем при укладенні відповідного договору із виконавцем даних послуг, яким є позивач. Як свідчать матеріали справи, ПОГ „Управління майном художників Одещини" неодноразово зверталось до КП „Теплопостачання міста Одеси" із пропозицією щодо укладення договору на постачання теплової енергії щодо низки об'єктів, в тому числі і розташованих за адресою: м. Одеса, вул. Велика Арнаутська, 1, та вул. Торгова, 2, тобто скористалось своїми правомочностями управителя вказаного майна та виконало свої обов'язки як споживач по відношенню до КП „Теплопостачання міста Одеси".

Відповідно до ч. 4 ст. 25 Закону України „Про теплопостачання" у разі наявності технічної можливості теплопостачальні організації, що здійснюють постачання теплової енергії на закріпленій території, не мають права відмовити споживачу, який розташований на цій території, в укладенні договору.

З огляду на вищевикладені обставини, господарський суд доходить висновку, що у правовідносинах щодо укладення договору на постачання теплової енергії на об'єкти, розташовані за адресою: м. Одеса, вул. Велика Арнаутська, 1, та вул. Торгова, 2, які перебувають у власності та знаходяться на балансі Національної спілки художників України, в даному випадку споживачем виступає саме ПОГ „Управління майном художників Одещини" з огляду на укладення договору із власником цього майна споживачем.

В свою чергу, в матеріалах справи відсутні будь-які документи, підтверджуючі наявність як наміру Одеської обласної організації Національної спілки художників України на укладення договору теплопостачання щодо об'єктів, розташованих за адресою: м. Одеса, вул. Велика Арнаутська, 1, та вул. Торгова, 2, так і речових прав на вказане майно, у зв'язку з чим, суд доходить висновку про відсутність правових підстав для зобов'язання названого відповідача укласти договір щодо постачання теплової енергії на вказані об'єкти, оскільки укладення договору щодо постачання теплової енергії на вказані об'єкти не є обов'язковим для Одеської обласної організації Національної спілки художників України.

Разом із тим, оскільки Одеська обласна організація Національної спілки художників України є безстроковим користувачем приміщення, розташованого за адресою: м. Одеса, вул. Грецька, 20, у спірних правовідносинах правомірним є зобов'язання названого відповідача щодо укладення договору на постачання теплової енергії виключно на опалення вказаного об'єкту. Проте, приймаючи до уваги, що запропонований позивачем до укладення із Одеською обласною організацією Національної спілки художників України як споживачем проект договору на постачання теплової енергії № 2845 від 01.10.2012р. та додатки до нього передбачають постачання теплової енергії на об'єкти, розташовані за адресами: м. Одеса, вул. Торгова, 2, вул. Грецька, 20, та вул. Велика Арнаутська, 1, а також враховуючи вищенаведені висновки суду щодо неправомірності покладення на Одеську обласну організацію Національної спілки художників України обов'язку укладення договору на теплопостачання об'єктів, розташованих за адресою: м. Одеса, вул. Торгова, 2 та вул. Велика Арнаутська, 1, за наявності чинного договору позички, укладеного між Національною спілкою художників України та ПОГ „Управління майном художників Одедини", суд доходить висновку щодо відсутності правових підстав для задоволення позовних вимог в частині визнання укладеним із Одеською обласною організацією Національної спілки художників України договору на постачання теплової енергії № 2845 у редакції, запропонованій позивачем, з 01.10.2012р.

Крім того, на неправомірність запропонованої позивачем редакції вказаного договору на постачання теплової енергії свідчить також пункт 11.2 названої угоди, який передбачає покладення на Одеську обласну організацію Національної спілки художників України обов'язку сплатити вартість теплової енергії, фактично одержаної протягом періоду з 01.06.2009р. по 01.10.2012р., в сумі 219 015,25 грн., оскільки, за твердженнями КП „Теплопостачання міста Одеси", обґрунтованість яких була встановлена за результатами вирішення даного спору, правомірним є покладення на вказаного відповідача обов'язку сплатити вартість спожитої без укладення договору теплової енергії в сумі 19 810,64 грн.

Підсумовуючи всі вищевикладені обставини, відповідно до ст.ст. 1, 19, 23, 25 Закону України „Про теплопостачання", ст. 275 Господарського кодексу України, ст.ст. 1, 16, 19, 20 Закону України „Про житлово-комунальні послуги", ст.ст. 11, 322, 509, 525, 526, 1212, 1213 ЦК України господарський суд доходить висновку про необхідність часткового задоволення заявлених позовних вимог шляхом: присудження до стягнення із Одеської обласної організації Національної спілки художників України на користь позивача вартості спожитої без укладення договору теплової енергії в сумі 19 810,64 грн.; присудження до стягнення із Національної спілки художників України на користь позивача вартості спожитої без укладення договору теплової енергії в сумі 199 204,61 грн. У задоволенні позовних вимог про визнання укладеним із Одеською обласною організацією Національної спілки художників України договору на постачання теплової енергії № 2845 у редакції, запропонованій КП „Теплопостачання міста Одеси", з 01.10.2012р., слід відмовити з огляду на положення ст.ст. 1, 19, 20, 21, 25 Закону України „Про житлово-комунальні послуги", ст.ст. 179, 181, 187 Господарського кодексу України, ст.ст. 1, 24, 25 Закону України „Про теплопостачання".

Судові витрати зі сплати судового збору покладаються на відповідачів пропорційно розміру задоволених позовних вимог згідно зі ст. 49 ГПК України.

Керуючись ст.ст. 1, 19, 23 - 25 Закону України „Про теплопостачання" від 02 червня 2005 року N 2633-IV (з наступними змінами та доповненнями), ст.ст. 179, 181, 187, 275 Господарського кодексу України, ст.ст. 1, 16, 19, 20, 21, 20, 25 Закону України „Про житлово-комунальні послуги" від 24 червня 2004 року N 1875-IV (з наступними змінами та доповненнями), ст.ст. 11, 322, 509, 525, 526, 1212, 1213 ЦК України, ст.ст. 32, 33, 43, 44, 49, 82-85 ГПК України, суд, -

В И Р І Ш И В:

1. Позов задовольнити частково.

2. Стягнути з Одеської обласної організації Національної спілки художників України /65026, м. Одеса, вул. Торгова, 2, код ЄДРПОУ 02916625, р/р 26007665206101 в ООФ АКБ УСБ, МФО 328016/ на користь комунального підприємства „Теплопостачання міста Одеси" /місцезнаходження: 65110, м. Одеса, вул. Балківська, 1-Б; адреса для листування: 65101, м. Одеса, вул. Варненська, 27; код ЄДРПОУ 34674102, поточний рахунок із спеціальним режимом використання 26038300416451 в філії ОТ АТ „Ощадбанк", МФО 328845/ вартість спожитої без укладення договору теплової енергії в сумі 19 810 грн. 64 коп. /дев'ятнадцять тисяч вісімсот десять грн. 64 коп./, судовий збір в сумі 396 грн. 21 коп. /триста дев'яносто шість грн. 21 коп./. Наказ видати.

3. Стягнути з Національної спілки художників України /04053, м. Київ, вул. Січових Стрільців (Артема), 1-5, код ЄДРПОУ 00015912/ на користь комунального підприємства „Теплопостачання міста Одеси" /місцезнаходження: 65110, м. Одеса, вул. Балківська, 1-Б; адреса для листування: 65101, м. Одеса, вул. Варненська, 27; код ЄДРПОУ 34674102, поточний рахунок із спеціальним режимом використання 26038300416451 в філії ОТ АТ „Ощадбанк", МФО 328845/ вартість спожитої без укладення договору теплової енергії в сумі 199 204 грн. 61 коп. /сто дев'яносто дев'ять тисяч двісті чотири грн. 61 коп./, судовий збір в сумі 3 984 грн. 09 коп. /три тисячі дев'ятсот вісімдесят чотири грн. 09 коп./. Наказ видати.

4. В решті позову відмовити.

Рішення набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 85 ГПК України.

Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Відповідно до ст. ст. 91, 93 ГПК України сторони у справі, прокурор, треті особи, особи, які не брали участь у справі, якщо господарський суд вирішив питання про їх права та обов'язки, мають право подати апеляційну скаргу на рішення місцевого господарського суду, яке не набрало законної сили. Апеляційна скарга подається на рішення місцевого господарського суду протягом десяти днів з дня його оголошення місцевим господарським судом. У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення, зазначений строк обчислюється з дня підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 цього Кодексу.

Повний текст рішення суду підписано 24.03.2014р.

Головуючий суддя С.П. Желєзна

Суддя Н.В. Рога

Суддя С.Г. Власова

СудГосподарський суд Одеської області
Дата ухвалення рішення19.03.2014
Оприлюднено28.03.2014
Номер документу37868684
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —916/615/13-г

Постанова від 26.08.2014

Господарське

Вищий господарський суд України

Карабань В.Я.

Ухвала від 04.08.2014

Господарське

Вищий господарський суд України

Карабань В.Я.

Постанова від 26.06.2014

Господарське

Одеський апеляційний господарський суд

Ліпчанська Н.В.

Ухвала від 03.06.2014

Господарське

Одеський апеляційний господарський суд

Ліпчанська Н.В.

Рішення від 19.03.2014

Господарське

Господарський суд Одеської області

Желєзна С.П.

Ухвала від 05.03.2014

Господарське

Господарський суд Одеської області

Желєзна С.П.

Ухвала від 19.02.2014

Господарське

Господарський суд Одеської області

Желєзна С.П.

Ухвала від 04.12.2013

Господарське

Господарський суд Одеської області

Желєзна С.П.

Ухвала від 30.10.2013

Господарське

Господарський суд Одеської області

Желєзна С.П.

Ухвала від 16.10.2013

Господарське

Господарський суд Одеської області

Желєзна С.П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні