Постанова
від 26.06.2014 по справі 916/615/13-г
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД


П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"26" червня 2014 р. Справа № 916/615/13-г Одеський апеляційний господарський суд у складі:

Головуючого судді: Ліпчанської Н.В.

Суддів: Мацюри П.Ф., Лисенко В.А..

При секретарі судового засідання Стеблиненко В.С.

За участю представник сторін:

від позивача - Зубачева Ю.В., довіреність № 01/11-725, від 18.12.13р.

від відповідачів - Баришникова Г.В., довіреність № 01-07/137, від 01.11.13р.

- Рибачок А.О., довіреність № 01-367-12, від 15.11.13р.

Від третьої особи - Шевченко О.М., довіреність № 01-26-05, від 12.05.14р.

Розглянувши апеляційні скарги Національної спілки художників України та Одеської обласної організації Національної спілки художників України

на рішення господарського суду Одеської області від 19 березня 2014 року

у справі № 916/615/13-г

за позовом Комунального підприємства "Теплопостачання міста Одеси"

до Одеської обласної організації Національної спілки художників України та Національної спілки художників України

третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідачів - Підприємства об'єднання громадян "Управління майном художників Одещини"

про визнання договору укладеним та стягнення 219015,25 грн..

Встановив:

В березні 2014 року Комунальне підприємство "Теплопостачання міста Одеси" (Далі - Підприємство) звернулось до господарського суду Одеської області із позовом до Одеської обласної організації Національної спілки художників України (Далі - Одеська спілка художників України) про визнання укладеним з 01.10.2012р. договору на постачання теплової енергії від 01.10.2012р. за № 2845 у редакції, запропонованій позивачем, а також про стягнення вартості безпідставно набутої теплової енергії в загальному розмірі 219015,25грн..

В обґрунтування позовних вимог Підприємство посилається на споживання Одеською спілкою художників України теплової енергії, яка поставлялась на об'єкти, розташовані за адресами: м. Одеса, вул. Велика Арнаутська, 1, вул. Торгова, 2 та вул. Грецька, 20, протягом періоду з листопада 2009р. по квітень 2012 року включно без укладення письмового договору.

В процесі розгляду справи, місцевим господарським судом встановлено належність об'єктів, розташованих за адресою: м. Одеса, вул. Торгова, 2 та вул. Велика Арнаутська, 1, Національній спілці художників України.

Враховуючи зазначене, Підприємством було подано заяву про уточнення позовних вимог, у відповідності до якої позивач просив суд стягнути з Національної спілки художників України вартість безпідставно набутої теплової енергії щодо об'єктів, розташованих у м. Одесі по вул. Велика Арнаутська, 1, та вул. Торгова, 2 в сумі 199204,61 грн., а також стягнути з Одеської спілки художників України вартість безпідставно набутої теплової енергії щодо об'єкту, розташованому у м. Одесі по вул. Грецькій, 20, в сумі 19810,64грн.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 30.10.2013р. залучено Національну спілку художників України до участі у справі в якості іншого відповідача. (т.2 а.с.190-191)

Ухвалою господарського суду Одеської області від 19.02.2014р. залучено в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідачів - Підприємство об'єднання громадян «Управління майном художників Одещини». (т.3 а.с.112-114)

Відповідачі повністю заперечують проти задоволення позовних вимог Підприємства, зазначаючи на їх безпідставність та необґрунтованість.

У відзивах на позовну заяву, відповідачі зазначали, що теплопостачання на об'єкти які знаходяться за адресами: вул. Велика Арнаутська, 1 та вул. Торгова, 2 не здійснювалось у зв'язку із відключенням їх від центральної системи опалення, а тому фактично отримувати теплову енергію вони не мали можливості.

В підтвердження фактично не отримання даних комунальних послуг, відповідачами надано до справи різноманітні акти, які підписані як зі сторони позивача так і зі сторони відповідачів щодо обстеження даних приміщень, акти щодо встановлення демонтажу систем центрального опалення, акти - приписи відповідно до яких встановлені факти щодо не готовності вищезазначених об'єктів (вул. Велика Арнаутська, 1 та вул. Торгова, 2) до опалювального сезону.

Крім того, Одеською спілкою художників України зазначалось, що розраховуючи суму заборгованості за нібито поставлене тепло, здійснювалось Підприємством за тарифами визначеними для юридичних осіб.

Однак, відповідно до Постанов Кабінету Міністрів України від 02.10.2003р. за №1539 та від 17.10.2011р. за №1199 визначено, що теплова енергія на послуги централізованого опалення і постачання гарячої води для національних творчих спілок і їх регіональних осередків (письменників, художників , композиторів, театральних діячів, кінематографів, журналістів, фотохудожників, архітекторів, майстрів народного мистецтва, дизайнерів, музичної спілки) плата користування комунальними послугами проводиться за тарифами, визначеними для населення .

Щодо позовних вимог в частині визнання укладеним договору на постачання теплової енергії від 01.10.2012р. №2845 у редакції, запропонованої позивачем, Одеська спілка художників України зазначила, що відповідно до ч.1,2 ст.638 ЦК України, Договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.

Договір укладається шляхом пропозиції однієї сторони укласти договір (оферти) і прийняття пропозиції (акцепту) другою стороною.

Крім того, відповідач зазначає, що вони неодноразово звертались до позивача із пропозицією, щодо укладання відповідного договору, однак Підприємство жодного разу не відповіло на зазначені звернення.

Відповідно до ч.2 ст. 275 Цивільного Кодексу України, відпуск енергії без оформлення договору енергопостачання не допускається.

Рішенням господарського суду Одеської області від 19 березня 2014 року, винесеним колегіальним складом суду, головуючий суддя Желєзна С.П., судді: Рога Н.В., Власова С.Г. - позов задоволено частково.

Місцевий господарський суд стягнув з Одеської спілки художників України вартість спожитої без укладення договору теплової енергії в сумі 19810,64 грн. та судовий збір в сумі 396,21 грн..

Стягнуто з Національної спілки художників України вартість спожитої без укладення договору теплової енергії в сумі 199204,61 грн. та судовий збір в сумі 3984,09 грн.

В решті позову відмовлено .

Мотивуючи дане рішення, місцевий господарський суд встановивши факт бездоговірного споживання теплової енергії відповідачами, посилаючись на положення статті 1212 Цивільного Кодексу України зазначив, що особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

В мотивувальній частині рішення місцевий господарський суд прийшов до висновку, що оскільки відповідачі набули та зберегли у себе майно (теплову енергію) за рахунок Підприємства без достатньої правової підстави, вони зобов'язані повернути позивачу це майно. Приймаючи до уваги неможливість повернення спожитої теплової енергії в натурі, відповідно до статті 1213 ЦК України відповідачі зобов'язані відшкодувати позивачу вартість безпідставно набутого ними майна.

Не погоджуючись із винесеним рішенням місцевого господарського суду, відповідачі звернулись до апеляційної інстанції із апеляційними скаргами, в яких просили дане рішення скасувати, прийняти нове, про відмову у задоволенні позову у повному обсязі.

В обґрунтування апеляційних скарг, Відповідачі вказують на те, що оскаржуване рішення є незаконним, необґрунтованим, таким що постановлено з порушенням норм матеріального та процесуального законодавства, а тому підлягає скасуванню.

В апеляційних скаргах відповідачі ще раз звертають увагу, суду на те, що співробітниками КП «Теплопостачання м.Одеси» були складені акти перевірки готовності до опалювального сезону, в яких зазначено, що нежитлові приміщення, розташовані за адресою: м. Одеса, вул.. Торгова,2 та вул.. Велика Арнаутська, 1 неготові до опалювального сезону, оскільки опалювальні прилади від стояків загально-будинкової системи опалення відключені від центрального стояка опалення, та теплова енергія проходить транзитом.

Вищезазначені об'єкти нерухомості входять до списку абонентів, які не мають опалення та гарячого водопостачання, що підтверджується матеріалами справи, а тому позовні вимоги Підприємства за даними адресами є цілком - безпідставними.

Крім того, відповідачі зазначають, що в мотивувальній частині рішення від 19 березня 2014 року, місцевий господарський суд частково визнає, що не всі приміщення були підключені, а фактично були відключені від систем опалення, а деякі приміщення відключенні та в багатьох за планом відсутнє теплопостачання.

Окрім того, підтвердженням фактичного неотримання таких послуг є відповідні докази, а саме: Лист від 11.11.2003р., акт №с/1525 від 29.01.2007р., акт від 26.12.2007р., акт №т/п1525, акт №т/п300б-р167 від 29.07.2010р. та акт №173/24 від 20.01.2010р..

Однак, на думку скаржників місцевий господарський суд не звернув на дані факти уваги, не надав обґрунтованої оцінки наявних в даній справі доказам, що в свою чергу потягло до прийняття незаконного рішення.

До того, в апеляційних скаргах відповідачі звертають увагу суду, на неправильність нарахованої Підприємством заборгованості, а саме зазначають, що позивачем нараховувалась плата за отримання послуг із теплопостачання по тарифу як для юридичних осіб, в той час як, відповідно до Постанов Кабінету Міністрів України, плата за отримання даних послуг повинна була розраховуватись за тарифами, визначеними для населення.

У відзиві на апеляційні скарги, Підприємство просило відмовити в задоволенні апеляційних скарг, а рішення господарського суду Одеської області від 19.03.2014р. - залишити без змін.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши доводи апеляційних скарг, перевіривши правильність застосування місцевим господарським судом норм матеріального та процесуального права, судова колегія вважає, що апеляційні скарги підлягають частковому задоволенню, а рішення господарського суду скасуванню, виходячи з наступних підстав.

Як встановлено матеріалами справи , на підставі рішення Одеської міської ради від 27.06.2006р. № 101-V було проведено реорганізацію комунального підприємства „Одестеплокомуненерго" та комунального підприємства „Одесатеплоенерго" шляхом їх злиття та створення на їх базі КП „Теплопостачання міста Одеси", яке було зареєстроване виконавчим комітетом Одеської міської ради 20.10.2006р., що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію серії А00 № 270755.

Згідно з ліцензією серії АД № 041801, виданою 07.09.2012р. Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, Підприємству надано право здійснювати господарську діяльність із постачання теплової енергії протягом періоду дії ліцензії з 31.08.2012р. по 30.08.2017р.

За твердженням позивача, Одеська спілка художників України використовує у власній господарській діяльності приміщення, розташовані за адресою: м. Одеса, вул. Велика Арнаутська, 1, вул. Торгова, 2, та вул. Грецька, 20, на опалення яких Підприємством здійснюється постачання теплової енергії.

Враховуючи, що між Підприємством та Одеською спілкою художників України не було укладено відповідного договору на постачання теплової енергії на опалення об'єктів, розташованих за адресою: м. Одеса, вул. Велика Арнаутська, 1, вул. Торгова, 2, та вул. Грецька, 20, позивач звернувся із пропозицією щодо укладення з 01.10.2012р. договору на постачання теплової енергії № 2845.

До проекту вказаної угоди було включено умову про покладення на Споживача (Одеську спілку художників України) обов'язку сплатити вартість теплової енергії, фактично одержаної протягом періоду з 01.06.2009р. по 01.10.2012р., в сумі 219015,25 грн. протягом місяця з моменту укладення договору.

Однак, Одеською спілкою художників України не було підписано проекти договору на постачання теплової енергії № 2845 від 01.10.2012р., у зв'язку з чим, Підприємство було змушено звернутись до суду із позовними вимогами про визнання укладеним із Одеською спілкою художників України договору на постачання теплової енергії № 2845 у редакції, запропонованій позивачем, з 01.10.2012р., а також про стягнення в порядку ст.ст. 1212 - 1214 ЦК України вартості фактично спожитої без укладення договору теплової енергії за період з листопада 2009 року по квітень 2012 року.

В процесі розгляду справи в суді першої інстанції, було встановлено, що об'єкти розташовані за адресою: м. Одеса, вул. Велика Арнаутська, 1, та вул. Торгова,2 належать на праві власності Національній спілці художників України.

Враховуючи дані обставини, позивач уточнив заявлені вимоги в частині стягнення вартості фактично спожитої теплової енергії наступним чином, а саме просив стягнути з Національної спілки художників України вартість безпідставно набутої теплової енергії, що була поставлена протягом періоду з листопада 2009р. по квітень 2012 року на об'єкти, розташовані за адресою: м. Одеса, вул. Велика Арнаутська, 1, та вул. Торгова, 2, в сумі 199204,61 грн. та стягнути з Одеської спілки художників України вартість безпідставно набутої теплової енергії, що була поставлена протягом періоду з листопада 2009р. по квітень 2012 року на об'єкт, розташований за адресою: м. Одеса, вул. Грецька, 20, в сумі 19810,64грн..

Як вбачається із матеріалів справи, 16.06.2000р. між Представництвом по управлінню комунальною власністю Одеської міської ради (Власник) та Одеською спілкою художників України (Користувач), було укладено договір безстрокового безоплатного користування нежитловими приміщеннями № 2/1, у відповідності до умов якого Власник передає, а Користувач приймає у безоплатне безстрокове користування нежитлові приміщення, перелік яких зазначено у додатку № 1 до договору, з метою розміщення творчих майстерень.

До переліку приміщень, які підлягали передачі у користування Одеській обласній організації Національної спілки художників України, увійшли приміщення 1 поверху площею 157,2 кв.м., розташовані за адресою: м. Одеса, вул. Грецька, 20. Перелік вказаних приміщень був затверджений рішенням виконавчого комітету Одеської міської ради № 310 від 16.06.2000р. „Про передачу творчим спілкам приміщень нежитлового фонду, які знаходяться у них в оренді і є комунальною власністю Одеською міської ради".

Відповідно до свідоцтв про право власності за № П-610 від 22.12.2000р. та №П-611 від 22.12.2000р. виданого Фондом державного майна України, Національній спілці художників України на праві власності належить Одеський художньо-виробничий комбінат Художнього фонду УРСР адміністративне приміщення, творчі майстерні та виставковий зал Одеської організації Національної спілки художників України, що розташовані за адресою: м. Одеса, вул. Торгова, 2 та Одеський художньо-виробничий комбінат Художнього фонду УРСР /творчі майстерні Одеської організації Національної спілки художників України, що розташовані за адресою: м. Одеса, вул. Велика Арнаутська, 1.

Задовольняючи позовні вимоги в частині стягнення заборгованості за отриману теплову енергію, місцевий господарський суд посилаючись на акти №4/088 від 22.11.2011р., №4/089 від 24.11.2011р., №4/090 від 24.11.2011р., №4/091 від 24.11.2011р., №1/305-1 від 21.12.2011р., №1/305-2 від 21.12.2011р. пришов до висновку, що об'єкти які знаходяться за адресами: м. Одеса, вул.. Велика Арнаутська, 1, вул.. Торгова, 2 та вул.. Грецька 20 знаходяться в задовільному стані та є придатним для споживання теплової енергії.

Згідно наданого Підприємством розрахунку, Відповідачам без укладення письмового договору було поставлено на вищезазначені об'єкти теплову енергію, яка була спожита без будь-яких зауважень. Так, за даними позивача, протягом спірного періоду на опалення об'єкту, розташованого за адресою: м. Одеса, вул. Велика Арнаутська, 1, було спожито теплову енергію вартістю 60.918,06 грн.; на опалення та гаряче водопостачання об'єкту, розташованого за адресою: м. Одеса, вул. Торгова, 2, було спожито теплову енергію вартістю 138.286,55 грн.; на опалення об'єкту, розташованого за адресою: м. Одеса, вул. Грецька, 20, було спожито теплову енергію вартістю 19.810,64 грн..

Враховуючи вищезазначене, місцевий господарський суд прийшов до висновку, про те, що відсутність укладеного договору на постачання теплової енергії не звільняє особу, яка є власником (користувачем) приміщення, на опалення/гаряче водопостачання якого здійснювалось постачання теплової енергії, від оплати її вартості. В такому випадку, правовідносини із бездоговірного постачання та споживання теплової енергії підпадають під правове регулювання ст.ст. 1212, 1213 ЦК України у зв'язку із наявністю як факту збереження майна, яким є теплова енергія, втрати цього майна потерпілою особою (теплопостачальною організацією), та відсутності єдиної передбаченої законом правової підстави - договору постачання, для набуття цього майна набувачем.

Однак, з даним висновком місцевого господарського суду, не може погодитись судова колегія з огляду на наступне.

Загальні підстави для виникнення зобов'язання у зв'язку з набуттям, збереженням майна без достатньої правової підстави визначені нормами гл.83 ЦК України.

Так, відповідно до ст.1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. При цьому, в силу ч.2 вказаної норми, зазначені положення застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події. Положення зазначеної глави застосовуються, згідно п.4 ч.3 ст.1212 ЦК України, і до відшкодування шкоди особою, яка незаконно набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи.

Отже, виходячи із змісту вищевказаної норми, для з'ясування чи набула особа відповідного зобов'язання, визначеного ст.1212 ЦК України, необхідно встановити наступні обставини, які у сукупності є підставою для виникнення такого зобов'язання: факт набуття особою майна або його збереження за рахунок іншої особи; відсутність для цього підстав.

За змістом ст.32 ГПК України, наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору, встановлюється господарським судом на підставі доказів -фактичних даних, що встановлюються певними засобами доказування.

При цьому, відповідно до ст.34 ГПК України, докази повинні відповідати вимогам щодо їх допустимості та належності. Зокрема, згідно ч.2 ст.34 ГПК України, обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Як встановлено матеріалами справи, а саме: Актом від 11.09.2008р. який був складений інженером КП «Теплопостачання м.Одеси» по вул.. Торгова, 2 в результаті перевірки творчої майстерні було встановлено, що опалювальні прилади відключені від центральної системи опалення. Стояки скріплені та проходять транзитом. (а.с.5)

Згідно Акту від 29 січня 2007 року, який був складений представником Підприємства, встановлено, що по адресу м.Одеса вул.. Велика Арнаутська, 1 демонтована система опалення. (а.с.6)

Згідно Акту від 26 грудня 2007 року, який був складений інженером - інспектором Підприємства, встановлено, що опалювальні прилади від стояків домової системи опалення відключені с наявним розривом. Стояки скріплені з відповідним діаметром та проходять транзитом. (а.с.7)

Згідно Акту перевірки готовності до опалювального сезону №т/р300б-р 161 від 29.07.2010р., який був складений представником Підприємства та представником відповідачів, встановлено, що будинок за адресою: вул.. Торгова, 2 до опалювальному сезону не готовий. (а.с.9)

Згідно Акту перевірки готовності до опалювального сезону №т/п1525 від 15.07.2010р., який був складений представником Підприємства та представником відповідачів, встановлено, що будинок за адресою: вул.. Велика Арнаутська, 1 до опалювальному сезону не готовий. (а.с.10)

Враховуючи вищенаведене, судова колегія вважає, що місцевим господарським судом при прийняті оскаржуваного рішення не було надано оцінку вищезазначеним Актам, та не досліджено наявність фактичної можливості споживання Відповідачами теплової енергії за адресами: м.Одеса, вул.. Торгова, 2 та м. Одеса вул.. Велика Арнаутська, 1.

З урахуванням зазначеного, апеляційна інстанції не може погодитись із висновком суду першої інстанції щодо доведеності на підставі належних та допустимих доказів факту поставки теплової енергії у зазначеній кількості та визначених параметрах відповідачам, за адресами: м.Одеса, вул.. Торгова, 2 та м. Одеса вул.. Велика Арнаутська, 1.

За таких обставин, покладання на Національну спілку художників України, яка є власником вищезазначених об'єктів, зобов'язання, визначеного положеннями статті 1212 Цивільного Кодексу України є помилковим.

Щодо стягнення заборгованості з Одеської спілки художників України за поставлену теплову енергію за адресою: м. Одеси вул.. Грецька, 20 в сумі 19810,64 грн. судова колегія зазначає наступне.

Як встановлено матеріалами справи, та не заперечувалось Одеською спілкою художників України, за адресою: м. Одеси вул.. Грецька, 20, відповідач користується послугами Підприємства (споживання теплової енергії) без укладання відповідного Договору.

Однак, як в суді першої так і в суді апеляційної інстанції Одеська спілка художників України наголошувала на тому, що згідно виставленого Підприємством розрахунку за отриману теплову енергію зазначені тарифи значно завищені, а саме дані тарифи були розраховані як для юридичної особи.

Одеська спілка художників України зазначає, що тариф який повинен застосовуватись до них та який зазначений в проекті запропонованому Договорі за теплову енергію встановлений для населення в розмірі 365,58грн. за 1 Гкал.

Однак, як вбачається із наданого до позовної заяви розрахунку заборгованості за теплову енергію по зазначеному об'єкту, Позивач безпідставно розраховує його за тарифами значно завищеними.

В процесі розгляду справи в суді апеляційної інстанції, Одеська спілка художників України надала до суду розрахунок заборгованості за адресою: м.Одеси, вул.. Грецька, 20 за постачання теплової енергії, посилаючись при цьому на п.1 Постанови Кабінету Міністрів від 02.10.2003р. за №1539 та Постанову Кабінету Міністрів України від 17.10.2011р. за №1199, відповідно до яких, теплова енергія та послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води та послуги з централізованого водопостачання та водовідведення для потреб релігійних організацій та національних творчих спілок і їх регіональних осередків (крім обсягів, що використовуються для виробничо-комерційної діяльності) оплачуються ними за тарифами, встановленими для населення.

Згідно перерахунку, наданого Одеською спілкою художників України заборгованість за фактично отриману теплову енергію складає 8611,77 грн..

Згідно зі ст. 275 Господарського кодексу України за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов'язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується. Відпуск енергії без оформлення договору енергопостачання не допускається. Предметом договору енергопостачання є окремі види енергії з найменуванням, передбаченим у державних стандартах або технічних умовах.

Згідно зі ст. 509 ЦК України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.

Згідно зі ст. 1 Закону України „Про житлово-комунальні послуги" споживачем є фізична чи юридична особа, яка отримує або має намір отримати житлово-комунальну послугу. Положеннями ст. 1 Закону України „Про теплопостачання" передбачено, що споживачем теплової енергії є фізична або юридична особа, яка використовує теплову енергію на підставі договору.

Відповідно до п.п. 3, 5 Правил користування тепловою енергією, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 03.10.2007р. № 1198, споживачем теплової енергії є фізична особа, яка є власником будівлі або суб'єктом підприємницької діяльності, чи юридична особа, яка використовує теплову енергію відповідно до договору. У разі викупу частини приміщень в окремо розташованому будинку теплопостачальна організація укладає договір з кожним власником. Якщо відбулася зміна власника окремо розташованого будинку, то теплопостачальна організація укладає договір з новим власником. У разі реорганізації юридичної особи шляхом поділу кожна нова юридична особа повинна укласти договір з теплопостачальною організацією.

У відповідності до ч.ч. 5, 6 ст. 19 Закону України "Про теплопостачання" теплотранспортуюча організація не має права відмовити споживачу теплової енергії у забезпеченні його тепловою енергією за наявності технічних можливостей на приєднання - споживача до теплової мережі, а споживач повинен щомісячно здійснювати оплату теплопостачальній організації за фактично отриману теплову енергію .

Приписами ст. 1212 ЦК України передбачено, що особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави, зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Враховуючи вищенаведене, судова колегія вважає обґрунтованим та правомірним наданий Одеською спілкою художників України розрахунок заборгованості за фактично отриману теплову енергіє за адресою: м.Одеси, вул.. Грецька, 20 в сумі 8611,77 грн..

Крім того, як встановлено матеріалами справи, 05.01.2009р. між Національною спілкою художників України (Позичкодавець) та ПОГ „Управління майном художників Одещини" (Користувач) було укладено договір користування (позички), у відповідності до умов якого Позичкодавець передає Користувачу у платне користування (позичку) на строк до 30 травня 2011 року нерухоме майно Національної спілки художників України, зокрема: нежитлові приміщення, розташовані за адресою: м. Одеса, вул. Велика Арнаутська, 1, загальною площею 1426,65 кв.м. (літ. А-5, Б-5 майстерні площею 1426,65 кв.м.), додатково передається літ. І - 770,0 кв.м.; нежитлові приміщення, розташовані за адресою: м. Одеса, вул. Торгова, 2, загальною площею 1191,8 кв.м. (літ. А виставковий зал, майстерні, контора площею 1191,8 кв.м.), додатково передається літ. І - 1870,0 кв.м., які Користувач зобов'язується використовувати для виконання своїх статутних завдань та зобов'язується повернути Позикодавцеві після закінчення строку, встановленого цим договором. (Т.2, а.с. 239-241)

В силу положень ч. 4 ст. 19 Закону України „Про житлово-комунальні послуги" особливими учасниками відносин у сфері житлово-комунальних послуг є балансоутримувач та управитель, які залежно від цивільно-правових угод можуть бути споживачем, виконавцем або виробником.

Відповідно до умов договору на постачання теплової енергії № 2845 від 01.10.2012р., який позивач просить визнати укладеним у запропонованій ним редакції, постачання теплової енергії має здійснюватись на опалення та гаряче водопостачання об'єктів, розташованих за адресою: м. Одеса, вул. Велика Арнаутська, 1, вул. Торгова, 2, та вул. Грецька, 20. При цьому, позивач зазначає, що споживачем за умовами вказаного договору слід визнати Одеську обласну організацію Національної спілки художників України.

Як було встановлено місцевим господарським судом, ПОГ „Управління майном художників Одещини" є управителем об'єктів, розташованих за адресою: м. Одеса, вул. Велика Арнаутська, 1, та вул. Торгова, 2, які перебувають у власності та знаходяться на балансі Національної спілки художників України. При цьому, Одеська обласна організація Національної спілки художників України є безстроковим користувачем приміщень, розташованих за адресою: м. Одеса, вул. Грецька, 20.

Враховуючи вищезазначене, судова колегія погоджується із висновком місцевого господарського суду, що запропонований позивачем до укладення із Одеською спілкою художників України як споживачем проект договору на постачання теплової енергії № 2845 від 01.10.2012р. та додатки до нього передбачають постачання теплової енергії на об'єкти, розташовані за адресами: м. Одеса, вул. Торгова, 2, вул. Грецька, 20, та вул. Велика Арнаутська, 1, а також враховуючи вищенаведені висновки суду щодо неправомірності покладення на Одеську спілку художників України обов'язку укладення договору на теплопостачання об'єктів, розташованих за адресою: м. Одеса, вул. Торгова, 2 та вул. Велика Арнаутська, 1, за наявності чинного договору позички, укладеного між Національною спілкою художників України та ПОГ „Управління майном художників Одедини", судова колегія приходить до висновку, щодо відсутності правових підстав для задоволення позовних вимог в частині визнання укладеним із Одеською спілкою художників України договору на постачання теплової енергії № 2845 у редакції, запропонованій позивачем, з 01.10.2012р..

У відповідності до ст.32 ГПК України, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

Згідно вимог ст.33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.

З огляду на вищенаведене, а також приймаючи до уваги положення п.1 ч.1 ст.104 ГПК України, судова колегія вважає, що місцевим господарським судом неповно з'ясовано обставини що мають значення для справи, а тому рішення господарського суду Одеської області від 19 березня 2014 року у справі №916/615/13-г підлягає частковому скасуванню, а апеляційні скарги частковому задоволенню.

Керуючись ст.ст.101, 103-105 Господарського процесуального Кодексу України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційні скарги Одеської обласної організації Національної спілки художників України та Національної спілки художників України задовольнити - частково.

Рішення господарського суду Одеської області від 19 березня 2014 року по 916/615/13-г - скасувати частково.

Прийняти нове рішення яким, Позов Комунального підприємства "Теплопостачання міста Одеси" - задовольнити частково.

Стягнути з Одеської обласної організації Національної спілки художників України на користь Комунального підприємства "Теплопостачання міста Одеси" 8611,77 грн. - заборгованості за поставлену теплову енергію.

Стягнути з Одеської обласної організації Національної спілки художників України на користь Комунального підприємства "Теплопостачання міста Одеси" судовий збір в розмірі 1827,00 грн..

В решті позову - відмовити.

Стягнути з Комунального підприємства "Теплопостачання міста Одеси" на користь Національної спілки художників України судовий збір за розгляд апеляційної скарги в розмірі 1992,04 грн..

Стягнути з Комунального підприємства "Теплопостачання міста Одеси" на користь Одеської обласної організації Національної спілки художників України судовий збір за розгляд апеляційної скарги в розмірі 954,17 грн..

Господарському суду Одеської області видати відповідні накази.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого господарського суду України.

Повний текст постанови підписано 27.06.2014р.

Головуючий суддя Н.В. Ліпчанська

Суддя П.Ф. Мацюра

Суддя В.А. Лисенко

СудОдеський апеляційний господарський суд
Дата ухвалення рішення26.06.2014
Оприлюднено03.07.2014
Номер документу39514470
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —916/615/13-г

Постанова від 26.08.2014

Господарське

Вищий господарський суд України

Карабань В.Я.

Ухвала від 04.08.2014

Господарське

Вищий господарський суд України

Карабань В.Я.

Постанова від 26.06.2014

Господарське

Одеський апеляційний господарський суд

Ліпчанська Н.В.

Ухвала від 03.06.2014

Господарське

Одеський апеляційний господарський суд

Ліпчанська Н.В.

Рішення від 19.03.2014

Господарське

Господарський суд Одеської області

Желєзна С.П.

Ухвала від 05.03.2014

Господарське

Господарський суд Одеської області

Желєзна С.П.

Ухвала від 19.02.2014

Господарське

Господарський суд Одеської області

Желєзна С.П.

Ухвала від 04.12.2013

Господарське

Господарський суд Одеської області

Желєзна С.П.

Ухвала від 30.10.2013

Господарське

Господарський суд Одеської області

Желєзна С.П.

Ухвала від 16.10.2013

Господарське

Господарський суд Одеської області

Желєзна С.П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні