Рішення
від 25.03.2014 по справі 914/542/14
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25.03.2014 р. Справа № 914/542/14

За позовом: Публічного акціонерного товариства «Львівобленерго», м. Львів

до відповідача: Малого приватного підприємства «Рома», м. Борислав Львівської області

про: стягнення 57129,38 грн. необлікованої електричної енергії

Суддя Кидисюк Р.А.

Секретар Емха Л.М.

Представники сторін:

від позивача: Свідрик Г.Р. (довіреність № 502-5079/2 від 17.12.2013 року)

від відповідача: не з'явився

Представнику позивача роз'яснено його права та обов'язки, передбачені ст.ст. 20, 22 ГПК України. Заяв про відвід судді не подавалось. У судовому засіданні 25.03.2014 року оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Суть спору: Господарським судом Львівської області розглядається справа за позовом Публічного акціонерного товариства «Львівобленерго» до відповідача Малого приватного підприємства «Рома» про стягнення 57129,38 грн. необлікованої електричної енергії.

Ухвалою суду від 20.02.2014 року позовну заяву прийнято до розгляду, порушено провадження у справі та призначено її до судового розгляду на 11.03.2014 року. Ухвалою суду від 11.03.2014 року розгляд справи відкладено на 25.03.2014 року.

Позовні вимоги обґрунтовуються порушенням відповідачем Правил користування електричною енергією, про що складено Акт №026692 від 29.10.2013 року, на підставі якого комісією Бориславського РЕМ по розгляду актів про порушення ПКЕЕ прийнято рішення провести нарахування вартості необлікованої електроенергії, яке оформлене протоколом № 6 від 19.11.2013 року, відповідно до якого вартість недоврахованої електроенергії становить 57129,38 грн.

Представник позивача в судове засідання з'явився, вимоги попередніх ухвал суду виконав, позовні вимоги підтримав, просив позов задоволити повністю з підстав, наведених у позовній заяві.

Відповідач явки повноважного представника в судове засідання повторно не забезпечив, вимог попередніх ухвал суду не виконав, проти задоволення у встановленому законом порядку не заперечив, причин неявки та невиконання вимог ухвал суду не повідомив, хоча про час та місце судового засідання був належним чином повідомлений.

Відповідно до ст. 75 ГПК України суд вважає за можливе розглянути справу без участі представника відповідача за наявними у справі матеріалами, яких достатньо для встановлення обставин і вирішення спору по суті.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, повно та об'єктивно дослідивши докази в їх сукупності, суд встановив наступне.

26.10.2007 року між Відкритим акціонерним товариством «Львівобленерго», правонаступником якого є Публічне акціонерне товариство «Львівобленерго» (Постачальник), та Малим приватним підприємством «Рома» (Споживач) укладено договір про постачання електричної енергії №36975 (Договір).

Відповідно до п.2.1 Договору під час виконання умов цього Договору, а також вирішення всіх питань, що не обумовлені цим Договором, сторони зобов'язалися керуватися чинним законодавством України та Правилами користування електричною енергією (ПКЕЕ).

Відповідно до Додатку №9 до Договору до переліку об'єктів та точок комерційного обліку споживача включено столярний цех за адресою: м. Борислав, вул. Гірна, 29.

Пунктом 5 Акту розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін (Додаток №11 до Договору) передбачено, що межа експлуатаційної відповідальності електромереж та установок встановлюється на кабельних наконечниках 0,4 кВ на опорі №33 Л-1 від ТП-12

Відтак, споживач несе відповідальність за кабельний ввід 0,4 кВ від опори №33 Л-1 від ТП-12 до н/в щита столярного цеху та електрообладнання столярного цеху, що вбачається також з Однолінійної електричної схеми (Додаток № 6 до Договору).

29.10.2013 року представниками енергоінспекції ПАТ «Львівобленерго» на підставі п.6.40 та п. 6.41 Правил користування електричною енергією (ПКЕЕ), затверджених постановою НКРЕ України № 28 від 31.07.1996 р. (в редакції постанови НКРЕ України від 17.10.2005 р. № 910 із змінами та доповненнями) складено Акт про порушення ПКЕЕ №026692.

Оглядом схеми обліку столярного цеху МПП «Рома» встановлено дії споживача, які призвели до зміни показів приладу обліку, шляхом встановлення на прилад обліку пристрою зовнішнього впливу (постійного магніту). При підключеному навантаженні показники приладу обліку не змінюються. Акт складено в присутності представника відповідача та погоджений ним з зауваженнями, викладеними в Акті.

Прилад обліку та магніт були зняті та вручені відповідачу для представлення на експертизу. Відповідно до Акту проведення експертизи засобу обліку № 1558 від 13.11.2013 року засіб обліку визнано непридатним для подальшої експлуатації, встановлено наявність факту штучного заниження показників засобу обліку шляхом впливу на роботу лічильника магнітним полем.

Комісія Бориславського РЕМ по розгляду актів про порушення ПКЕЕ прийняла рішення провести нарахування по Акту №026692 обсягу та вартості необлікованої електроенергії у відповідності до Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією (Методика), затвердженої постановою НКРЕ № 562 від 05.05.2006 р. із змінами і доповненнями. Дане рішення оформлене протоколом № 6 від 19.11.2013 року.

Вартість недоврахованої електроенергії становить 57129,38 грн.

Листом № 204-0998 від 20.11.2013 р. відповідачу було скеровано один примірник протоколу засідання комісії № 6 від 19.11.2013 р. з розгляду акту про порушення ПКЕЕ № 026692 від 29.10.2013 р. та рахунок на без облікове використання електроенергії № 6 на суму 57129,38 грн.

Як зазначає позивач в позовній заяві, станом на час подання позову до суду відповідачем не оплачено вартість не облікованої електричної енергії. Доказів протилежного відповідачем не надано.

Дослідивши представлені суду докази, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими, підставними та такими, що підлягають до задоволення повністю з огляду на наступне.

Згідно ст. 175 Господарського Кодексу України майнові зобов'язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України.

Статтею 174 Господарського Кодексу України визначено, що господарські зобов'язання виникають, зокрема, безпосередньо з господарського договору, інших угод, передбачених законом, але таких, які йому не суперечать, а також внаслідок подій, з якими закон пов'язує настання правових наслідків у сфері господарювання.

Відповідно до ст. 26 Закону України «Про електроенергетику» та Правил користування електричною енергією, постачання електричної енергії здійснюється на підставі договору про постачання електричної енергії, який укладається між споживачем та постачальником електричної енергії.

Як вбачається з матеріалів справи, 26.10.2007 року між сторонами укладено договір про постачання електричної енергії №36975.

Відповідно до ст. 27 Закону України «Про електроенергетику» правопорушення в електроенергетиці є порушення правил користування електричною енергією, самовільне підключення до об'єктів електроенергетики і споживання енергії без приладів обліку.

Відповідно до ст. 216 ГК України учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених Господарським кодексом України, іншими законами та договором. Застосування господарських санкцій повинно гарантувати захист прав і законних інтересів громадян, організацій та держави, в тому числі відшкодування збитків учасникам господарських відносин, завданих внаслідок правопорушення, та забезпечувати правопорядок у сфері господарювання.

Підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання. Учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення (ст. 218 ГК України).

Рішення позивача про донарахування відповідачу 57129,38 грн . вартості недоврахованої спожитої електроенергії є оперативно-господарською санкцією. Відповідно до ст. 237 ГК підставою для застосування оперативно-господарських санкцій є факт порушення господарського зобов'язання другою стороною.

Внаслідок порушення відповідачем Правил користування електричною енергією 29.10.2013 року представниками енергоінспекції ПАТ «Львівобленерго» складено Акт №026692.

Відповідно до п. 4.2.3. договору, споживач сплачує постачальнику вартість недоврахованої електричної енергії розраховану відповідно до Методики обчислення обсягу електричної енергії, недоврахованої унаслідок порушення споживачем-юридичною особою ПКЕЕ, затвердженої постановою НКРЕ від 5 грудня 2001 року №1197, у разі таких дій споживача: самовільного внесення змін у схеми обліку електричної енергії, пошкодження засобів обліку електроенергії, втручання в їх роботу, зняття пломб з засобів обліку, споживання електричної енергії поза засобами обліку, інших умов, визначених Методикою.

Згідно з п.6.40 Правил користування електричною енергією, затверджених постановою НКРЕ України № 28 від 31.07.96р. (в редакції постанови НКРЕ України від 17.10.05р. №910 із змінами та доповненнями) у разі виявлення представниками електропередавальної організації або представниками постачальника електричної енергії пошкоджень чи зриву пломб, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів обліку, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів (систем) обліку з метою зміни їх показів перерахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої постановою НКРЕ від 04.05.2006 № 562.

Відповідно до п. 6.41. Правил користування електричною енергією, у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником постачальника електричної енергії, від якого споживач одержує електричну енергію, або електропередавальної організації порушень цих Правил або умов договору на місці виявлення порушення у присутності представника споживача оформляється акт порушень. На підставі акта порушень уповноваженими представниками постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг недоврахованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків (п. 6.42. Правил користування електричною енергією).

Комісією Бориславського РЕМ по розгляду актів про порушення ПКЕЕ прийнято рішення провести нарахування по Акту №026692 обсягу та вартості не облікованої електроенергії у відповідності до Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, яке оформлене протоколом №6 від 19.11.2013 року.

При цьому величина розрахункового добового обсягу споживання електроенергії визначена за формулою 2.4 Методики : Wдоб.=P*t доб.*Кв., де Р=38 кВт - дозволена потужність для даної точки обліку, зазначена в договорі; t доб.=8год. - тривалість роботи обладнання протягом доби, визначена на підставі договору та зафіксована в акті; коефіцієнт використання струмоприймачів Кв=0,75 - в зв'язку з недопуском представників постачальника для складання переліку струмоприймачів, про що зазначено в п.5 акту про порушення №026692.

Кількість днів у період, за який має здійснюватися перерахунок, визначено за формулою 2.6 Методики. Відповідно нарахування проведено за період з дня останньої технічної перевірки, що підтверджено Актом №149299 від 26.03.2013 року.

Відтак, вартість недоврахованої електроенергії становить 57129,38 грн .

Згідно з п. 6.43. Правил користування електричною енергією, кошти за недовраховану електричну енергію перераховуються споживачем на поточний рахунок із спеціальним режимом використання постачальника електричної енергії за регульованим тарифом або поточний рахунок постачальника електричної енергії за нерегульованим тарифом. Споживач має оплатити розрахункові документи за недовраховану

електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка.

20.11.2013 р. Листом № 204-0998 позивачем надіслано відповідачу один примірник протоколу засідання комісії № 6 від 19.11.2013 р. з розгляду акту про порушення ПКЕЕ №026692 від 29.10.2013 р. та рахунок на без облікове використання електроенергії № 6 на суму 57129,38 грн.

В матеріалах справи відсутні докази оплати відповідачем вартості недоврахованої електричної енергії. Відповідач про наявність таких доказів не повідомив.

З урахуванням зазначеного, суд вважає підставними та обґрунтованими вимоги позивача про стягнення 57129,38 грн. недоврахованої електричної енергії.

Відповідно до ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.

Згідно ст. 34 ГПК України господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи.

Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

У відповідності до ст. 49 ГПК України судові витрати в сумі 1827 грн. слід покласти на відповідача.

З огляду на викладене, керуючись Конституцією України, Законом України «Про електроенергетику», ст.ст. 174, 175, 216, 218 Господарського кодексу України та ст.ст. 4, 33, 34, 35, 44, 49, 84, 85, 116 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд -

В И Р І Ш И В:

1. Позов задоволити повністю.

2. Стягнути з Малого приватного підприємства «Рома» (82300, Львівська область, м. Борислав, провул. Гірний, будинок 29; ідентифікаційний код юридичної особи 32218557) на користь Публічного акціонерного товариства «Львівобленерго» (79026, м. Львів, вул. Козельницька, 3; п/р із спеціальним режимом використання №260363011877 в Філії-ЛОУ АТ «Ощадбанк», МФО 325796; ідентифікаційний код юридичної особи 00131587) 57129,38 грн. недоврахованої електричної енергії та 1827,00 грн. судового збору.

3. Наказ видати згідно ст. 116 ГПК України.

У відповідності до ч. 5 ст. 85 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Повний текст рішення виготовлено та підписано 28.03.2014 р.

Суддя Кидисюк Р.А

СудГосподарський суд Львівської області
Дата ухвалення рішення25.03.2014
Оприлюднено31.03.2014
Номер документу37890550
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —914/542/14

Ухвала від 12.01.2021

Господарське

Господарський суд Львівської області

Кидисюк Р.А

Ухвала від 29.12.2020

Господарське

Господарський суд Львівської області

Кидисюк Р.А

Ухвала від 27.11.2020

Господарське

Господарський суд Львівської області

Кидисюк Р.А

Ухвала від 17.11.2020

Господарське

Господарський суд Львівської області

Кидисюк Р.А

Ухвала від 09.11.2020

Господарське

Господарський суд Львівської області

Кидисюк Р.А

Ухвала від 11.03.2014

Господарське

Господарський суд Львівської області

Кидисюк Р.А

Рішення від 25.03.2014

Господарське

Господарський суд Львівської області

Кидисюк Р.А

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні