5/92
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
33001 , м. Рівне, вул. Яворницького, 59
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"29" травня 2009 р. Справа № 5/92
За позовом: Прокурора Корецького району в інтересах держави в особі Бриківської сільської ради
До відповідача: Приватного підприємства "Богданівський цегельний завод"
Третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Управління контролю за використанням та охоронною земель у Рівненській області
про стягнення 5 700 грн. 31 коп. шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки без спеціально дозволу
Суддя
Секретар судового засідання: Бренчук Г.В.
Представники:
Від прокуратури: Квятковський Я.А.
Від позивача : не з'явився
Від відповідача : Козлишин М.І. дов. у справі
Від 3-їособи:Дремлюга Ю.С. дов. № 496 від 09.04.09 р.
Стаття 22 ГПК України сторонам роз'яснена.
СУТЬ СПОРУ: Прокурор Корецького району звернувся в інтересах держави в особі Бриківської сільської ради про стягнення 5700,31 грн. шкоди заподіяної внаслідок використання земельної ділянки без спеціального дозволу, уточнивши в процесі розгляду справи, що указана шкода завдана внаслідок зняття грунтового покриву земельної ділянки без спеціального дозволу.
Представник прокуратури у судовому засіданні вимоги підтримав у повному обсязі.
Позивач явку представника у судове засідання не забезпечив. У наданому суду письмовому поясненні вимоги підтримав у повному обсязі.
Третя особа без самостійних вимог на стороні позивача пояснила суду, що у ході перевірок ними виявлені зазначені у заяві порушення з боку відповідача. Для усунення наслідків цих порушень у подальшому органами прокуратури пред'явлено цей позов.
Відповідач позов не визнав, посилаючись на таке.
Наказом Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель Державного агентства земельних ресурсів України від 12.09.2007 року №110 затверджено Методичні рекомендації щодо застосування Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття, земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару грунту) без спеціального дозволу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25 липня 2007 року № 963.
Позивач здійснив розрахунок розміру шкоди з порушенням даного пункту в частині складання акту обстеження земельної ділянки, що в подальшому унеможливлює довідну частину обгрунтування позову.
Розділ 4 даних Методичних рекомендацій роз'яснює порядок обстеження земельних ділянок. Відповідно до пункту 4.3 акт обстеження земельної ділянки є невід'ємною частиною розрахунку розміру заподіяної шкоди. Відповідно до пункту 4.4 при обстеженні земельної ділянки уточнюється:
- місцезнаходження ділянки;
- категорія земель;
- форма власності земель;
- загальна площа земельної ділянки, на якій вчинено правопорушення;
- наявність правовстановлюючих документів;
- цільове призначення земельної ділянки (у разі використання не за цільовим призначенням зазначається для яких цілей фактично використовується земельна ділянка);
- стан ґрунтового покриву (родючого шару грунту) земельної ділянки (ступінь його пошкодження чи знищення, якість проведення рекультивації порушених земель, а у разі необхідності отримання дозволу - глибина зняття родючого шару грунту, місце та спосіб його зберігання та подальшого використання);
- наявність на самовільно зайнятій земельній ділянці самочинно збудованих або встановлених об'єктів та споруд.
При розрахунку розміру шкоди Позивач зазначає категорію земель, що не відповідає дійсності, що призводить до неправомірного збільшення розміру майже у 19 раз та взагалі не вказує стан ґрунтового покриву (родючого шару грунту) земельної ділянки.
Відповідно до Державного Акту на право постійного користування землею, виданого від 15 листопада 1999 року за цегельним заводом обліковується 4,6 га в тому числі 2,67 га під кар'єром. Рішенням Бриківської сільської ради від 07.09.2001 року №88 для добування глини було надано земельну ділянку площею 1 га. Рішенням Бриківської сільської ради від 25 лютого 2003 року № 81 було виділено для добування глини 0,50 га. Станом на 28 травня 2009 року вище вказані рішення Бриківської сільської ради чинності не втратили.
ПП «Богданівський цегельний завод»у своїй діяльності в частині проведення земельних робіт на ділянці площею 0,35 га чітко дотримувалось і керувалось частинами 2-3 статті 52 Закону України «Про охорону земель»від 19.06.2003 року № 962 - IV, де сказано, що при проведенні гірничодобувних, геологорозвідувальних, будівельних та інших робіт, пов'язаних з порушенням ґрунтового покриву, відокремлена ґрунтова маса підлягає зняттю, складуванню, збереженню та перенесенню на порушені або малопродуктивні земельні ділянки відповідно до робочих проектів з рекультивації порушених земель та підвищення родючості грунтів. При знятті ґрунтового покриву здійснюється пошарове зняття і роздільне складування верхнього, найбільш родючого, шару грунту, та інших прошарків грунту відповідно до структури ґрунтового профілю, а також материнської породи.
Заслухавши пояснення представників сторін, третьої особи, давши оцінку доказам, суд, прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню з огляду на таке.
Відповідно до вимог статті 121 Конституції України та пункту 2 ст.ст.36-1 Закону України „Про прокуратуру", на прокуратуру покладено представництво інтересів держави при наявності порушень, або загрози протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або державою.
Згідно із ст. 13 Конституції України, земля, її надра. атмосфера, повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади.
Відповідно до ст.14 Конституції України, земля є основа національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Статтею 84 Земельного кодексу України передбачено, що у державній власності перебувають усі землі України, крім земель комунальної, приватної власності.
До прокуратури Корецького району Рівненської області для вжиття заходів прокурорського реагування, звернулося Управління з контролю використання та охороною земель у Рівненській області у зв'язку з чим і пред'явлений цей позов.
Судом установлено, що на території Бриківської сільської ради, Корецького району, с.Богданівка ПП «Богданівський цегельний завод»при добуванні суглинків допустило зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару грунту), без спеціального дозволу, що є порушенням ст.91,168 Земельного кодексу України.
13.02.2008 року, директору ПП "Богданівський цегельний завод”, Боберу А.О. видано припис №003093, яким зобов'язано на протязі 30 днів усунути виявлене порушення. За даним фактом складено протокол №003157 від 13.02.2008 року, та постановою №9 від 28.02.2008 року директора ПП «Богданівський цегельний завод»Бобера А.О. притягнуто до адміністративної відповідальності відповідно до ст.54 КУп АП у вигляді штрафу на суму 306 грн.
Суд зазначає, що відповідачем не надано зазначеного спеціального дозволу щодо зняття покрову і його відсутність ним не заперечується, а сам факт зняття грунтового покрову уже передбачає і знищення родючого шару грунту, що тягне виникнення права на відшкодування.
У відповідності до Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару грунту) без спеціального дозволу, затвердженої Постановою КМУ від 25.07.07 р. за №963, Управлінням з контролю за використанням та охороною земель у Рівненській області розраховано розмір завданої шкоди за зняття грунтового покриву земельної ділянки без спеціального дозволу, яка становить 5700,31 грн.
На даний час вказана майнова, шкода, яка завдана інтересам Бриківської сільської ради, відповідачем не сплачена.
Відповідно до ст.152 ЗК України, власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення його прав на землю , навіть, якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків. Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом:
а) визнання прав;
б) відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав;
в) визнання угоди недійсною;
г) визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування:
д) відшкодування заподіяних збитків;
е) застосування інших передбачених законом, способів.
Пунктом 34 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»передбачено, що виключною компетенцією сільських, селищних, міських рад є вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин, у зв`язку з чим цей позов пред`явленний в інтересах Бриківської сільської ради.
При вирішенні спору суд ураховує, що постановою від 24.09.08 р. Корецьким районним судом відмовлено у позові директору ПП "Богданівський цегельний завод" до відділу земельних ресурсів Корецького району про скасування постанови про адміністративне правопорушення в основі якої лежать ті факти порушень земельного законодавства, які є підставою вимог по цьому позову.
У силу вимог ст.35 ГПК України установлені указаним рішенням факти, які викладені нижче, є обов'язковими для господарського суду і не потребують доказування.
"Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення від 13.02.2008 р. встановлено, що станом, на 13.02.2008 року директор ПП "Богданівський цегельний завод" Бобер А. О. при проведенні робіт по видобутку глини на території Бриківської сільради не виконав умови зняття та перенесення родючого шару ґрунтовок покрову. Також, за період з 2.11.2004 р. по 13.02.2008 р. ПП "Богданівським цегельним заводом" розробляється земельна ділянка площею 0,35 га без отримання спеціального дозволу на зняття та перенесення шару грунту до отримання проекту землеустрою. Постановою про накладення адміністративного стягнення винесеною начальником земельного відділу Маркевичем Я. К. від 28.02.2008 року позивача визнано винним у скоєнні правопорушення передбаченого ст. 54 КУпАП та накладено стягнення у вигляді штрафу 306 грн. Як видно з акту перевірки дотримання вимог земельного законодавства Управлінням з контролю за використанням та охороною земель у Рівненській області від 13.02.2008 року, встановлено вищезазначені порушення, що суперечить вимогам ст.ст.91,168 ЗК України відповідальність за скоєне передбачена ст.211 ЗК України. Згідно з актом обстеження використання земельної ділянки ПП "Богданівський цегельний завод", складеним повноважною комісією, загальна площа земельної ділянки, яку використовує дане підприємство становить 4,6 га, угіддя, забудовані, землі, в тому числі під землями промисловості 1,93 га під землями кар'єру 2,67 га. За період з 02.11.2004 р. по 13.02.2008 р. ПП "Богданівським цегельним заводом" розробляється родовище глини площею 0,35 га без отримання спеціального дозволу на користування надрами та зняття родючого грунту, а також відсутній документ, що посвідчує право користування земельною ділянкою площею 4,6 га.
Відповідно до ч. 2 ст. 168 ЗК України власники земельних ділянок та землекористувачі не мають права здійснювати зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок без спеціального дозволу органів, що здійснюють державний контроль за використанням та охороною земель.
Судом встановлено відсутність в ПП "Богданівський цегельний завод" даного спеціального дозволу, так і документів на право власності чи право користування земельною ділянкою, що розробляється, на території Бриківської сільської ради площею 0,35 га."
Судові витрати по справі слід покласти на відповідача згідно ст.49 ГПК України.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 49,82-84 Господарського процесуальний кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
1. Позов задоволити.
2.Стягнути з ПП "Богданівський цегельний завод" (34744, с.Богданівка, Корецького району, Рівненської області, ідентифікаційний код 33167746) майнову шкоду в сумі 5700,31 грн., заподіяну внаслідок зняття грунтового покриву земельної ділянки на території Бриківської сільської ради без спеціального дозволу, яку перерахувати на рахунок 33115331700196, ЄДРПОУ 25588608, банк одержувача - Головне управління Державного казначейства України в Рівненській області, МФО 833017, одержувач Бриківська сільська рада.
3.Стягнути з ПП "Богданівський цегельний завод" (34744, с.Богданівка, Корецького району, Рівненської області, ідентифікаційний код 33167746) до Дежавного бюджету України державне мито в сумі 102 грн. 00 коп.
4.Стягнути з ПП "Богданівський цегельний завод" (34744, с.Богданівка, Корецького району, Рівненської області, ідентифікаційний код 33167746) до Дежавного бюджету України 312 грн.50 коп. витрат по інформаційно-технічному забезпеченню судового процесу.
5. Видати накази після набрання судовим рішенням законної сили.
Суддя
Рішення підписано: " 03 " червня 2009 року.
Суд | Господарський суд Рівненської області |
Дата ухвалення рішення | 29.05.2009 |
Оприлюднено | 12.06.2009 |
Номер документу | 3806678 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Волинської області
Войціховський Віталій Антонович
Господарське
Господарський суд Волинської області
Войціховський Віталій Антонович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Рудовська Інна Анатоліївна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Рудовська Інна Анатоліївна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Рудовська Інна Анатоліївна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Рудовська Інна Анатоліївна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні