ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
24 березня 2014 року 16:45 № 826/2028/14
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Катющенка В.П., за участю секретаря судового засідання Савченко А.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 до про Державного реєстратора Реєстраційної служби Обухівського міськрайонного управління юстиції Київської області Кривоноса Семена Юрійовича скасування рішення від 04.02.2014 № 10625044, зобов'язання вчинити певні дії
за участю:
від позивача - ОСОБА_3;
відповідача - Кривоноса С.Ю.
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулась до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Державного реєстратора Реєстраційної служби Обухівського міськрайонного управління юстиції Київської області Кривоноса Семена Юрійовича, в якому просить суд:
- «скасувати повністю рішення Державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Обухівського міськрайонного управління юстиції Київської області Кривоноса Семена Юрійовича від 04 лютого 2014 року № 10625044 про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень;
- зобов'язати Державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Обухівського міськрайонного управління юстиції Київської області Кривоноса Семена Юрійовича вчинити дії по реєстрації права власності на нерухоме майно - об'єкт незавершеного будівництва (житловий будинок), що розташований за адресою: Київська область, Обухівський район, с. Романків, вулиця Лісова, кадастровий номер земельної ділянки: 3223186803:02:011:0029 за ОСОБА_1, податковий номер: НОМЕР_1 у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, з видачею свідоцтва про право власності на нерухоме майно».
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що рішення відповідача № 10625044 від 04 лютого 2014 року про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень є надуманим, необґрунтованим, безпідставним, незаконним та підлягає скасуванню, оскільки, на думку позивача, нею було надано відповідачу всі необхідні документи для проведення реєстрації права власності на нерухоме майно - об'єкт незавершеного будівництва (житловий будинок), що розташований за адресою: Київська область, Обухівський район, с. Романків, вулиця Лісова, кадастровий номер земельної ділянки: 3223186803:02:011:0029 за ОСОБА_1 у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.
Ухвалами Окружного адміністративного суду міста Києва від 24 лютого 2014 року відкрито провадження у справі, закінчено підготовче провадження у справі та призначено справу до судового розгляду.
В судовому засіданні 24 березня 2014 року представник позивача підтримав позовні вимоги з підстав, викладених у позовній заяві.
Відповідач у судовому засіданні 24 березня 2014 року проти задоволення позову заперечував, зазначивши, що державна реєстрація права власності на об'єкт незавершеного будівництва проводиться за наявності державної реєстрації речового права на земельну ділянку, на якій розташований такий об'єкт, за заінтересованою особою. Тобто невідповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують, полягала саме у тому, що дозвіл на виконання робіт був наданий Товариству з обмеженою відповідальністю «ВІЛ-147», яке відповідно до пунктів 72, 73 Порядку надання інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 червня 2011 року № 703, є заінтересованою особою, що здійснює будівництво, а речове право на земельну ділянку належить громадянці ОСОБА_4. Крім того, відповідач зазначив, що відповідно до норм законодавства, передбачених щодо реєстрації нерухомого майна у разі виходу засновника зі складу юридичної особи за актом приймання-передачі передається саме об'єкт нерухомого майна, а не дозвільні документи щодо його будівництва. Також вимоги позивача щодо зобов'язання державного реєстратора видати свідоцтво про право власності на об'єкт нерухомого майна є безпідставними, оскільки видача свідоцтва про право власності на нерухоме майно не передбачена на об'єкт незавершеного будівництва, а законодавством встановлено, що відповідне свідоцтво видається після завершення будівництва та прийняття такого об'єкта в експлуатацію.
На підставі частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 24 березня 2014 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов до наступних висновків.
25 липня 2013 року ОСОБА_1 вийшла зі складу (засновників) Товариства з обмеженою відповідальністю «ВІЛ-147», що підтверджується протоколом № 25/07-13 загальних зборів учасників Товариства.
У зв'язку з виходом ОСОБА_1 зі складу учасників Товариства з обмеженою відповідальністю «ВІЛ-147» загальними зборами Товариства було вирішено повернути позивачу належну їй частку у статутному капіталі ТОВ «ВІЛ-147», зокрема, в натуральній формі, тобто майном у власність за актом приймання-передачі нерухомого майна.
Згідно Акта приймання-передачі нерухомого майна від 25 липня 2013 року, складеного між ОСОБА_6 та Товариством з обмеженою відповідальністю «ВІЛ-147», останній, зокрема, передав у власність позивачу об'єкт незавершеного будівництва, що розташований на території Обухівського району Київської області в с. Романків по вул. Лісова на земельній ділянці площею 0,0712 га, кадастровий номер земельної ділянки: 3223186803:02:011:0029.
28 січня 2014 року представником позивача було подано заяву про реєстрацію прав та їх обтяження (щодо права власності) до Реєстраційної служби Обухівського міськрайонного управління юстиції Київської області на об'єкт незавершеного будівництва, що знаходиться по вул. Лісова в с. Романків Обухівського району Київської області кадастровий номер земельної ділянки: 3223186803:02:011:0029.
Разом із заявою представником позивача було подано:
- технічний паспорт на садибний (індивідуальний) житловий будинок інвентаризаційна справа № 53-40773 серія та номер: 788, замовник ТОВ «ВІЛ-147» на незавершений житловий будинок по вул. Лісовій в с. Романків Обухівського району Київської області, виданий 27.12.2013 КП КОР «Західне бюро технічної інвентаризації»;
- акт приймання-передачі нерухомого майна, серія та номер: б/н, виданий 25.07.2013, складений Товариством з обмеженою відповідальністю «ВІЛ-147» та ОСОБА_1;
- протокол, серія та номер: 25/07-13, виданий 25.07.2013 Товариством з обмеженою відповідальністю «ВІЛ-147»;
- копію свідоцтва про право власності, серія та номер: 9481253\, видане 16.09.2013 державним реєстратором Козловим Ю.В. Реєстраційної служби Обухівського міськрайонного управління юстиції;
- дублікат витягу про реєстрацію права власності на нерухоме майно, серія та номер: 26 НБ, виданий 16.12.2013 КП КОР «Західне бюро технічної інвентаризації».
Відповідачем 31 січня 2014 року винесено рішення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень № 10528126 у зв'язку з відсутністю у повному обсязі документів, необхідних для проведення державної реєстрації прав та їх обтяжень, а саме: оригіналу свідоцтва про право власності на земельну ділянку та документу, що відповідно до законодавства надає право на виконання будівельних робіт.
04 лютого 2014 року державним реєстратором прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Обухівського міськрайонного управління юстиції Київської області Кривоносом Семеном Юрійовичем винесено рішення про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень № 10625044.
Вказане рішення обґрунтовано, зокрема, тим, що державна реєстрація прав з видачею свідоцтва про право власності на нерухоме майно у разі виходу засновників зі складу юридичної особи передбачена виключно на об'єкт нерухомого майна, а не на об'єкт незавершеного будівництва. Також зазначено, що згідно доданого до заяви дозволу на виконання будівельних робіт № 183, останній наданий Товариству з обмеженою відповідальністю «ВІЛ-147», проте відповідно до свідоцтва про право власності на нерухоме майно індексний номер 9481253 від 16.09.2013, право власності на земельну ділянку належить громадянці ОСОБА_1, що в свою чергу, свідчить про невідповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують.
Позивач, вважаючи рішення відповідача про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень № 10625044 від 04 лютого 2014 року надуманим, необґрунтованим, безпідставним, незаконним та таким, що підлягає скасуванню, звернулась з даним позовом до суду за захистом своїх прав.
Вирішуючи спір, суд виходить з наступного.
Відносини, пов'язані з державною реєстрацією прав на нерухоме майно та їх обтяжень, регулюються Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
Згідно частини першої статті 1 зазначеного Закону державна реєстрація прав на об'єкт незавершеного будівництва та їх обтяжень у випадках, установлених законом, проводиться у порядку, визначеному цим Законом, з урахуванням особливостей правового статусу такого об'єкта.
Відповідно до статті 3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація прав є обов'язковою. Інформація про права на нерухоме майно та їх обтяження підлягає внесенню до Державного реєстру прав. Державна реєстрація прав є публічною, проводиться органом державної реєстрації прав, який зобов'язаний надавати інформацію про зареєстровані права та їх обтяження в порядку, встановленому цим Законом. Державна реєстрація прав та їх обтяжень проводиться в порядку черговості надходження заяв. Державна реєстрація права власності та інших речових прав проводиться за місцем розташування об'єкта нерухомого майна в межах території, на якій діє відповідний орган державної реєстрації прав.
Згідно статті 5 вказаного Закону у Державному реєстрі прав реєструються речові права та їх обтяження на земельні ділянки, а також на об'єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких неможливе без їх знецінення та зміни призначення, а саме: підприємства як єдині майнові комплекси, житлові будинки, будівлі, споруди (їх окремі частини), квартири, житлові та нежитлові приміщення.
Якщо законодавством передбачено прийняття в експлуатацію об'єкта нерухомого майна, державна реєстрація прав на такий об'єкт проводиться після прийняття його в експлуатацію в установленому законодавством порядку.
Частиною другою статті 9 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» встановлено, що державний реєстратор, зокрема:
- встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями, зокрема: відповідність обов'язкового дотримання письмової форми правочину та його нотаріального посвідчення (у випадках, встановлених законом); відповідність повноважень особи, яка подає документи на державну реєстрацію прав та їх обтяжень; відповідність відомостей про нерухоме майно, наявних у Державному реєстрі прав та поданих документах; наявність обтяжень прав на нерухоме майно, зареєстрованих відповідно до вимог цього Закону; наявність факту виконання умов правочину, з якими закон та/або договір (угода) пов'язує можливість проведення державної реєстрації виникнення, переходу, припинення прав на нерухоме майно або обтяження таких прав;
- приймає рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, про відмову в державній реєстрації, про її зупинення, внесення змін до Державного реєстру прав;
- видає свідоцтво про право власності на нерухоме майно у випадках, встановлених статтею 18 цього Закону.
Державний реєстратор самостійно приймає рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень або відмову в такій реєстрації (ч. 4 ст. 9 Закону).
Відповідно до частини другої статті 15 Закону перелік документів для здійснення державної реєстрації прав визначається Кабінетом Міністрів України у Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень.
Згідно частини третьої статті 16 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» разом із заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень у паперовій формі подаються оригінали документів, необхідних для державної реєстрації прав та їх обтяжень, їх копії, засвідчені в установленому порядку.
Пунктом п'ятим частини першої статті 18 зазначеного Закону встановлено, що свідоцтво про право власності на нерухоме майно, що підтверджує виникнення права власності при здійсненні державної реєстрації прав на нерухоме майно, видається фізичним особам та юридичним особам, що вийшли зі складу засновників (учасників) юридичної особи за рішенням органу, уповноваженого на це установчими документами, отримали у власність об'єкт нерухомого майна, переданий їм.
Процедуру проведення державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав), перелік документів, необхідних для її проведення, права та обов'язки суб'єктів у сфері державної реєстрації прав, а також процедуру взяття на облік безхазяйного нерухомого майна визначає Порядок державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 22 червня 2011 року № 703 (який був чинний на момент винесення оспорюваного рішення).
Відповідно до пункту 1 зазначеного Порядку державна реєстрація прав на об'єкт незавершеного будівництва та їх обтяжень в установлених законом випадках проводиться відповідно до вимог та з урахуванням особливостей, визначених цим Порядком.
Так, згідно пункту 72 Порядку державна реєстрація права власності на об'єкт незавершеного будівництва проводиться у порядку, встановленому для державної реєстрації прав щодо нерухомого майна, право власності на яке заявлено вперше, з урахуванням особливостей, визначених цим розділом. Державна реєстрація права власності на об'єкт незавершеного будівництва проводиться за наявності державної реєстрації речового права на земельну ділянку, на якій розташований такий об'єкт, за заінтересованою особою.
У разі проведення державної реєстрації права власності на об'єкт незавершеного будівництва заінтересованою особою є особа, яка здійснює його будівництво (п. 73 Порядку).
Для проведення державної реєстрації права власності на об'єкт незавершеного будівництва заявник подає: документ, що посвідчує речове право на земельну ділянку; витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку (у разі, коли в документі, що посвідчує речове право на земельну ділянку, відсутні відомості про її кадастровий номер); документ, що відповідно до законодавства надає право на виконання будівельних робіт; документи, що зазначені у пункті 28 цього Порядку (п. 74 Порядку).
Згідно пункту 76 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень для проведення державної реєстрації права власності на об'єкт незавершеного будівництва заявник, крім документів, що зазначені у пунктах 74 і 75 цього Порядку, подає документ, що зазначений у пункті 29 цього Порядку.
Пунктом 29 Порядку встановлено, що для проведення державної реєстрації права власності на новозбудований чи реконструйований об'єкт нерухомого майна заявник, крім документів, що зазначені у пунктах 27 і 28 цього Порядку, подає органові державної реєстрації прав технічний паспорт на такий об'єкт.
Частиною другою статті 331 Цивільного кодексу України встановлено, що право власності на новостворене нерухоме майно (житлові будинки, будівлі, споруди тощо) виникає з моменту завершення будівництва (створення майна). Якщо договором або законом передбачено прийняття нерухомого майна до експлуатації, право власності виникає з моменту його прийняття до експлуатації. Якщо право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації, право власності виникає з моменту державної реєстрації.
Відповідно до частини третьої статті 331 Цивільного кодексу України до завершення будівництва (створення майна) особа вважається власником матеріалів, обладнання тощо, які були використані в процесі цього будівництва (створення майна). У разі необхідності особа, зазначена в абзаці першому цієї частини, може укласти договір щодо об'єкта незавершеного будівництва, право власності на який реєструється органом, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно на підставі документів, що підтверджують право власності або користування земельною ділянкою для створення об'єкта нерухомого майна, дозволу на виконання будівельних робіт, а також документів, що містять опис об'єкта незавершеного будівництва.
Як вбачається з матеріалів справи, право власності на земельну ділянку площею 0,0712 га, кадастровий номер: 3223186803:02:011:0029, що розташована на території Обухівського району Київської області в с. Романків по вул. Лісова, зареєстровано за ОСОБА_1 на підставі свідоцтва про право власності на нерухоме майно серія САК № 285828 від 16 вересня 2013 року.
Разом з тим, з доданого державному реєстратору дозволу на виконання будівельних робіт № 183 від 18 липня 2008 року зі строком дії до 18 липня 2009 року вбачається, що останній видано Товариству з обмеженою відповідальністю «ВІЛ-147».
З технічного паспорту на садибний (індивідуальний) житловий будинок № 788 від 27 грудня 2013 року також вбачається, що замовником останнього на об'єкт незавершеного будівництва є Товариство з обмеженою відповідальністю «ВІЛ-147».
За наведених обставин та враховуючи особливості правового статусу об'єкта незавершеного будівництва та вимоги положень пунктів 72 та 73 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, суд погоджується з посиланням відповідача, що заінтересованою особою у даному випадку є саме ТОВ «ВІЛ-147», а не ОСОБА_1, що не дає змоги встановити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують.
Згідно пункту 4 частини першої статті 24 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» у державній реєстрації прав та їх обтяжень може бути відмовлено у разі, якщо подані документи не відповідають вимогам, встановленим цим Законом, або не дають змоги встановити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують.
Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що відповідачем рішення від 04 лютого 2014 року № 10625044 про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень прийнято обґрунтовано, а підстав для скасування такого рішення судом не встановлено.
Оскільки судом не встановлено підстав для скасування рішення відповідача від 04 лютого 2014 року № 10625044 про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень, а позовна вимога про зобов'язання Державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Обухівського міськрайонного управління юстиції Київської області Кривоноса Семена Юрійовича вчинити дії по реєстрації права власності на нерухоме майно - об'єкт незавершеного будівництва (житловий будинок), що розташований за адресою: Київська область, Обухівський район, с. Романків, вулиця Лісова, кадастровий номер земельної ділянки: 3223186803:02:011:0029 за ОСОБА_1, податковий номер: НОМЕР_1 у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, з видачею свідоцтва про право власності на нерухоме майно є похідною позовною вимогою, відповідно відсутні підстави для задоволення й даної позовної вимоги.
Відповідно до частини першої статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Враховуючи наведене, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позову.
Згідно частини другої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони - суб'єкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати, пов'язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз.
Оскільки відповідачем свідки не залучалися й судова експертиза не проводилася, судові витрати з позивача стягненню не підлягають.
Керуючись ст. ст. 69-71, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов ОСОБА_1 до Державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Обухівського міськрайонного управління юстиції Київської області Кривоноса Семена Юрійовича про скасування рішення від 04.02.2014 № 10625044, зобов'язання вчинити певні дії залишити без задоволення.
Постанова набирає законної сили відповідно до частини першої статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України.
Суддя В.П. Катющенко
Суд | Окружний адміністративний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 24.03.2014 |
Оприлюднено | 07.04.2014 |
Номер документу | 38070971 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Окружний адміністративний суд міста Києва
Катющенко В.П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні