УКРАЇНА
Господарський суд
Житомирської області
10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Від "07" квітня 2014 р. Справа № 906/329/14
Господарський суд Житомирської області у складі:
судді Тимошенко О.М.
за участю представників сторін:
від 1-го позивача: Ковальчук М.М. (довіреність №1031/30/2-14 від 12.03.14.)
від 2-го позивача: Муравський М.А. (довіреність №1 від 04.04.04.)
від відповідача: Козеренко В.П. (директор)
прокурор: не з'явився
розглянув у судовому засіданні в м. Житомирі справу
за позовом Прокурора Баранівського району в інтересах держави в особі Житомирської обласної державної адміністрації (м.Житомир), Баранівської районної державної адміністрації (м.Баранівка)
до Дочірнього підприємства "Дубрівка" Закритого акціонерного товариства "Львівський керамічний завод" (с.Дубрівка, Баранівський район, Житомирська область)
про розірвання договору оренди землі від 01.02.2006 та зобовязання провести рекультивацію земельної ділянки
Прокурорм пред'явлено позов, в якому просить розірвати договір оренди земельної ділянки площею 9,7048га від 01.02.06 укладений між Баранівською районною державною адміністрацією та Дочірнім підприємством "Дубрівка" Закритого акціонерного товариства "Львівський керамічний завод"; зобов'язати відповідача провести рекультивацію земельної ділянки, що перебувала у його користуванні на підставі договору оренди землі від 01.02.06.
Прокурор у судове засідання не з'явився. До суду надіслав клопотання про відкладення розгляду справи у зв'язку із зайнятістю в іншому судовому процесі.
Представники позивачів у судовому засіданні позовні вимоги прокурора підтримали з підстав, викладених у позовній заяві.
Представник відповідача у судовому засіданні позов прокурора визнав.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, господарський суд
ВСТАНОВИВ:
09.12.05, з метою здійснення основної мети своєї діяльності, ДП "Дубрівка" ЗАТ "Львівський керамічний завод" отримало спеціальний дозвіл на користування надрами (а.с.13).
01.02.06, на підставі розпорядження голови обласної державної адміністрації від 13.12.05 №406, між Баранівською районною державною адміністрацією та ДП "Дубрівка" ЗАТ "Львівський керамічний завод" укладено договір оренди землі. Відповідно до п.п. 1.1., 2.1, 5.1, 5.2 зазначеного договору, орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку загальною площею 9,7048 га. для розробки Західної ділянки Дубрівського родовища каолінів, що знаходиться за межами с. П'ятирічка Дубрівської сільської ради Баранівського району.
Згідно ст. 13 Закону України "Про оренду землі", договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
В ст. 18 Кодексу України про надра зазначено, що надання земельних ділянок для потреб, пов'язаних з користуванням надрами, провадиться в порядку, встановленому земельним законодавством України. Земельні ділянки для користування надрами, крім випадків, передбачених ст. 23 цього Кодексу, надаються користувачам надр після одержання ними спеціальних дозволів на користування надрами чи гірничих відводів.
Згідно довідки ДП "Дубрівка" ЗАТ "Львівський керамічний завод" №36 від 04.03.14, підприємство не проводило видобування каоліну на орендованій ділянці площею 9,7048га протягом 2012, 2013 років та січня, лютого 2014 року, у зв'язку з припиненням дії ліцензії 09.12.11 (а.с.27). №
Згідно інформації Дубрівської сільської ради №143 від 05.03.14, роботи по видобуванню каоліну на переданій в оренду ДП "Дубрівка" ЗАТ "Львівський керамічний завод" земельній ділянці протягом 2012 та 2013 року та минулого періоду 2014 року не проводилися (а.с.24).
Згідно інформації Баранівського відділення Новоград-Волинської ОДПІ, ДП "Дубрівка" ЗАТ "Львівський керамічний завод" плату за користування надрами за 2012, 2013 та минулий період 2014 року не сплачувало (а.с.25).
Лист Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України №4087 від 26.04.13 свідчить про неможливість погодження продовження дії спеціального дозволу, який уже є недійсним, оскільки відповідач пропустив строк звернення із заявою про поновлення дії спеціального дозволу (а.с.22).
Прокурор посилається на те, що відповідач не звертався за отриманням спеціального дозволу на користування надрами для продовження розробки Західної ділянки Дубрівського родовища первинних каолінів і не має наміру використання земельної ділянки за цільовим призначенням.
У відповідності до ст.ст. 96, 143 Земельного кодексу України, землекористувач зобов'язаний забезпечувати використання землі за цільовим призначенням, додержуватись вимог законодавства про охорону довкілля, інше.
Умова щодо використання та цільового призначення земельної ділянки згідно зі ст. 15 Закону України "Про оренду землі" є істотною умовою договору, а тому відповідно до ст.ст. 24, 32 Закону, орендодавець має право вимагати від орендаря використання земельної ділянки за цільовим призначенням. Інакше на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених ст.ст. 24, 25 цього Закону та умовами договору, на підставах визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.
Таким чином, відсутність дозволу на користування надрами тягне за собою припинення прав на користування земельної ділянки для цих цілей, оскільки підстави, для використання за цільовим призначенням земельної ділянки у землекористувача відсутні. Тривале не виконання підприємством визначеного законодавством та оспорюваним договором зобов'язання, є підставою для розірвання даного договору.
Відповідно до ст. 193 Господарського кодексу України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання -відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Згідно ст.ст. 525, 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно зі ст. 611 ЦК України, у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема: припинення зобов'язання внаслідок односторонньої відмови від зобов'язання, якщо це встановлено договором або законом, або розірвання договору.
Згідно п. 13.5 вищезазначеного договору оренди, дія договору припиняється шляхом його розірвання, зокрема, за рішенням суду на вимогу однієї із сторін унаслідок невиконання другою стороною обов'язків, передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також з інших підстав, визначених законом.
Відповідно до частин 1 та 2 ст.651 ЦК України, зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Відповідач тривалий час не вживає заходів по отриманню спеціального дозволу, який дозволяє використовувати вказану земельну ділянку за цільовим призначенням, що є істотним порушенням умов договору оренди від 01.02.06.
Згідно із ч.І ст. 785 Цивільного кодексу України у разі припинення договору найму наймач зобов'язаний негайно повернути наймодавцеві річ у стані, в якому вона була одержана, з урахуванням нормального зносу, або у стані, який було обумовлено в договорі. Частина 1 ст. 34 Закону України "Про оренду землі" обумовлює, що у разі припинення або розірвання договору оренди землі орендар зобов'язаний повернути орендодавцеві земельну ділянку на умовах, визначених договором.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст.166 Земельного кодексу України рекультивація порушених земель - це комплекс організаційних, технічних і біотехнологічних заходів, спрямованих на відновлення ґрунтового покриву, поліпшення стану та продуктивності порушених земель. Землі, які зазнали змін у структурі рельєфу, екологічному стані грунтів і материнських порід та у гідрологічному режимі внаслідок проведення гірничодобувних, геологорозвідувальних, будівельних та інших робіт, підлягають рекультивації.
Зі змісту вказаних норм закону та зі змісту укладеного договору оренди землі вбачається, що відповідач зобов'язаний після закінчення дії договору повернути орендодавцю земельну ділянку з умовою проведення її рекультивації.
Відповідач позов прокурора визнав.
Відповідно до ст. ст. 43, 33, 34 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності, сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Враховуючи викладене, господарський суд приходить до висновку, що позовні вимоги обгрунтовані, заявлені у відповідності до вимог чинного законодавства, підтверджуються матеріалами справи і підлягають задоволенню.
Витрати , пов'язані з оплатою судового збору в розмірі 2436,00грн. покладаються на відповідача у відповідності до ст.49 ГПК України.
При визначенні розмірі судового збору, суд виходив з наступного.
Згідно статті 4 Закону України "Про судовий збір",судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі. Ставка судового збору за подання до господарського суду позовної заяви немайнового характеру становить 1 розмір мінімальної заробітної плати.
Законом України "Про державний бюджет України" встановлено на 2014 рік мінімальну заробітну плату у місячному розмірі з 1 січня - 1218,00грн.
Таким чином, з 01.01.14 ставка судового збору при подачі до господарського суду позову немайного характеру становить 1218,00грн.
Прокурором заявлено дві вимоги немайнового характеру: розірвати договір оренди та зобов'язати відповідача вчинити певні дії.
Згідно п.2.11 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України"Про деякі питання практики застосування розділу VI Господарського процесуального кодексу України" №7 від 21.02.13, якщо в позовній заяві об'єднано дві або більше вимог немайнового характеру, пов'язаних між собою підставами виникнення або поданими доказами, судовий збір сплачується окремо з кожної з таких вимог.
Таким чином, розмір судового збору за подання даного позову становить 2436,00грн. (1218х2).
Керуючись ст.ст. 49, 82-85 ГПК України, господарський суд
ВИРІШИВ:
1.Позов задовольнити.
2. Розірвати договір оренди земельної ділянки площею 9,7048га, який укладений 01.02.06 між Баранівською районною державною адміністрацією (12700, Житомирська область, м.Баранівка, вул.Леніна,12; код 04053594) та Дочірнім підприємством "Дубрівка" Закритого акціонерного товариства "Львівський керамічний завод" (12736,Житомирська область, Баранівський район, с.Дубрівка; код 30825013), зареєстрований у Баранівському відділі Житомирської регіональної філії державного підприємства "Центр Державного земельного кадастру" 13.02.06 за №040620300001.
3. Дочірньому підприємству "Дубрівка" Закритого акціонерного товариства "Львівський керамічний завод" (12736,Житомирська область, Баранівський район, с.Дубрівка, код 30825013) провести рекультивацію земельної ділянки площею 9,7048га, яка знаходиться за межами с.П'ятирічка Дубрівської сільської ради Баранівського району та була предметом договору оренди землі від 01.02.06.
4. Стягнути з Дочірнього підприємства "Дубрівка" Закритого акціонерного товариства "Львівський керамічний завод" (12736,Житомирська область, Баранівський район, с.Дубрівка; код 30825013) в доход Державного бюджету України - 2436,00грн. судового збору.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Апеляційна скарга подається на рішення місцевого господарського суду протягом десяти днів з дня його оголошення. У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення, зазначений строк обчислюється з дня підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 Господарського процесуального кодексу України.
Суддя Тимошенко О. М.
Віддрукувати:
1- в справу 2-3-прокуратурі Житомирської області, прокуратурі Баранівського району
Суд | Господарський суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 07.04.2014 |
Оприлюднено | 10.04.2014 |
Номер документу | 38114910 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Житомирської області
Тимошенко О. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні