ЧУГУЇВСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа №636/783/14-ц
2/636/632/14
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 квітня 2014 року
Чугуївський міський суд Харківської області у складі:
головуючого - судді - Панаід І.В.,
за участю секретаря судового засідання Зайцевої Т.Г.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2, ОСОБА_3, третя особа - Чугуївська державна нотаріальна контора Харківської області, про визнання права власності в порядку спадкування за законом, за зустрічним позовом - ОСОБА_2 до ОСОБА_1, ОСОБА_3, третя особа - Чугуївська державна нотаріальна контора, про зміну черговості права на спадкування, встановлення юридичного факту та визнання права власності в порядку спадкування за законом, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач за первісним позовом, ОСОБА_1, звернулася до Чугуївського міського суду Харківської області з позовом до ОСОБА_2, ОСОБА_3, третя особа - Чугуївська державна нотаріальна контора Харківської області, про визнання права власності в порядку спадкування за законом, в якому, з урахуванням уточнених позовних вимог, просила суд, визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженкою м. Харкова, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, право власності на житловий будинок з надвірними будівлями та спорудами: літ. «А», прибудова літ. «А1», ганок літ. «а», сараї літ. «Б», «Б1», «Г», «Г1», погріб літ. «В», вбиральня літ. «У», літній душ літ. «У1», огорожа - №1, хвіртка - №2, ворота - №3, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_4, померлої ІНФОРМАЦІЯ_4 в селі Зарожне Чугуївського району Харківської області.
В обґрунтування позовних вимог Позивач зазначила, що її бабуся, ОСОБА_4 померла ІНФОРМАЦІЯ_4. Після смерті ОСОБА_4 відкрилась спадщина, яка складається з: - житлового будинку, який розташований за адресою: АДРЕСА_1; - земельної ділянки, площею 8,2626, кадастровий номер 6325483300:02:000:0080, розташованої на території Зарожненської сільської ради Чугуївського району Харківської області, призначеної для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Позивач зазначила, що є онукою ОСОБА_4. Таким чином, спадкоємцем після смерті ОСОБА_4 стала Позивач, ОСОБА_1. Відповідач, ОСОБА_2 за життя доглядав за бабусею Позивача, піклувався про неї, забезпечував її всім необхідним, допомагав матеріально. Відповідач, ОСОБА_3 є братом Позивача та відповідно онуком спадкодавця. Впродовж довгого часу він не цікавився життям спадкодавця, матеріальної допомоги не надавав. Фактично зі спадкодавцем не проживав, хоча має право на спадщину. ОСОБА_4 за життя обіцяла Відповідачу заповісти земельну ділянку, але у зв'язку зі смертю вона не встигла скласти заповіт на його ім'я. Але, між Позивачем та Відповідачем 1 існувала усна домовленість, що у разі смерті ОСОБА_4 ОСОБА_1 успадкує житловий будинок, а Відповідач - земельну ділянку. У встановлений законом строк ОСОБА_1 подала нотаріусу заяву про прийняття спадщини, отже є такою, що прийняла спадщину. Коли Позивач звернулася до Чугуївської державної нотаріальної контори із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину, у видачі свідоцтва було відмовлено у зв'язку з відсутністю правовстановлюючих документів на житловий будинок. У зв'язку з вище наведеним ОСОБА_1, змушена в порядку ст. 3 Цивільного процесуального кодексу України звернутись до суду, оскільки не може оформити та юридично закріпити за собою право власності на спадкове майно .
Відповідач ОСОБА_2, в процесі розгляду справи подав зустрічний позов, відповідно до якого просив: змінити черговість права на спадкування після смерті ОСОБА_4, померлої ІНФОРМАЦІЯ_4. Надати ОСОБА_2 право на спадкування за законом як спадкоємцю першої черги, після смерті ОСОБА_4, померлої ІНФОРМАЦІЯ_4. Встановити факт постійного проживання ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_3, зі спадкодавцем ОСОБА_4 на день її смерті ІНФОРМАЦІЯ_4 за адресою: АДРЕСА_1. Визнати за ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_3, уродженцем міста Новгород-Волинський Житомирської області, ідентифікаційний номер НОМЕР_2 право власності на земельну ділянку площею 8,2626, кадастровий номер 6325483300:02:000:0080, розташованої на території Зарожненської сільської ради Чугуївського району Харківської області, призначеної для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка належить ОСОБА_4 на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ХР № 008707, виданого 17 лютого 2005 року на підставі розпорядження Чугуївської райдержадміністрації від 02 червня 2004 року за № 251 та зареєстрованого в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 010668200012, в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_4, померлої ІНФОРМАЦІЯ_4 в селі Зарожне Чугуївського району Харківської області.
В обґрунтування заявлених вимог ОСОБА_2 зазначив, що він матеріально забезпечував ОСОБА_4, сплачував рахунки по комунальним платежам, ніс витрати по її догляду та утриманню, доглядав ОСОБА_4 та піклувався про неї до часу смерті. Всі затрати по її лікуванню, забезпеченню необхідними медикаментами здійснював лише він. ОСОБА_4 вважав близькою людиною, членом своєї сім'ї. Періодично приїздив до неї, щоб провідати, допомогти як матеріально, так і по господарству, а іноді, просто поспілкуватися. ОСОБА_4 за життя обіцяла заповісти йому земельну ділянку площею 8,2626, яка належала їй на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ХР № 008707, виданого 17 лютого 2005 року. У зв'язку зі смертю вона не встигла скласти заповіт. Що стосується Відповідачів, то впродовж довгого часу вони не цікавилися життям спадкодавця, матеріальної допомоги не надавали. Фактично зі спадкодавцем не проживали, хоча мають право на спадщину. На день смерті ОСОБА_4 ОСОБА_2 постійно проживав з нею, піклувався про неї, доглядав за будинком та прибудинковою територією.
Позивач ОСОБА_1, в судовому засіданні заявлені вимоги підтримала, надала пояснення по обставинам справи відповідного до викладеного в позовній заяві.
Відповідач 1 - ОСОБА_2, в судове засідання не з'явився, належним чином був повідомлений про час і місце розгляду справи, через канцелярію суду надав заяву про слухання справи без його участі, зустрічний позов просив задовольнити в повному обсязі.
Відповідач 2 - ОСОБА_3, в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог не заперечував.
Представник третьої особи - Чугуївської державної нотаріальної контори Харківської області, у судове засідання не з'явився, надав до суду заяву, згідно якої просив проводити розгляд справи у його відсутності.
Суд відповідно до ст. 169 ЦПК України вважає за можливе розглядати справу у відсутності не з'явившихся осіб за наявними доказами справи.
Судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.
ОСОБА_4 померла ІНФОРМАЦІЯ_4, що підтверджується Свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_3, виданим 10 серпня 2013 року, місце реєстрації - виконавчий комітет Зарожненської сільської ради Чугуївського району Харківської області, актовий запис № 11 (а.с.).
Після смерті ОСОБА_4 відкрилась спадщина, яка складається з:
- житлового будинку, який розташований за адресою: АДРЕСА_1. Даний житловий будинок належав ОСОБА_4 на праві приватної власності, що підтверджується копією свідоцтва про право приватної власності на домоволодіння, видане 29 вересня 1993 року виконавчим комітетом Зарожненської сільської ради на підставі рішення виконавчого комітету Зарожненської сільської ради №6 від 12 січня 1993 року (а.с.).
- земельної ділянки, площею 8,2626, кадастровий номер 6325483300:02:000:0080, розташованої на території Зарожненської сільської ради Чугуївського району Харківської області, призначеної для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Вказана земельна ділянка належить ОСОБА_4 на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ХР №008707, виданого 17 лютого 2005 року на підставі розпорядження Чугуївської райдержадміністрації від 02 червня 2004 року за № 251 та зареєстрованого в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 010668200012 (а.с.).
ОСОБА_1 є онукою ОСОБА_4.
Мати Позивачки - ОСОБА_8, є донькою ОСОБА_4, що підтверджується посвідкою про народження (а.с.).
Згідно Свідоцтва про одруження серії НОМЕР_4, виданого 22.09.1957 року, місце реєстрації - Харків, Комінтернівське б/ЗАГС, актовий запис 923, ОСОБА_9 уклала шлюб з ОСОБА_10, і їй було присвоєно прізвище - ОСОБА_10 (а.с.).
Згідно Свідоцтва про одруження серії НОМЕР_5, виданого повторно 30.01.1998 року, місце реєстрації - м. Харків, Комінтернівський відділ реєстрації актів громадянського стану, актовий запис №1160, ОСОБА_11 31.10.1961 року уклала шлюб з ОСОБА_12, і їй було присвоєно прізвище - ОСОБА_12 (а.с.).
ОСОБА_1 є донькою ОСОБА_8, що підтверджується Свідоцтвом про народження серії НОМЕР_6, виданим 08.09.1966 року, місце реєстрації - м. Харків, Палац новонароджених, актовий запис № 5455 (а.с.).
ОСОБА_13 уклала шлюб з ОСОБА_14, і їй було присвоєно прізвище - ОСОБА_14, після розірвання шлюбу з ОСОБА_14 вона залишила прізвище ОСОБА_14, що підтверджується Свідоцтвом про розірвання шлюбу серії НОМЕР_7, виданим 09.08.1995 року, місце реєстрації - м. Харків, Фрунзенський відділ реєстрації актів громадянського стану, актовий запис № 447 (а.с.).
Згідно Свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_8, виданого 08.04.2005 року, місце реєстрації - міський відділ реєстрації актів цивільного стану № 2 Харківського обласного управління юстиції, актовий запис № 246, ОСОБА_15 уклала шлюб з ОСОБА_16, і їй присвоєно прізвище - ОСОБА_16 (а.с.).
Відповідно до ст. 1217 Цивільного кодексу України, спадкування може здійснюватися за заповітом або за законом.
Таким чином, спадкоємцем після смерті ОСОБА_4 стала ОСОБА_1.
Відповідач, ОСОБА_2 за життя доглядав за ОСОБА_4, піклувався про неї, забезпечував її всім необхідним, допомагав матеріально. Зазначене підтвердили допитані в судовому засіданні як свідки ОСОБА_1 та ОСОБА_3, пояснивши, що відповідач, ОСОБА_3 є братом Позивача та відповідно онуком спадкодавця. Впродовж довгого часу він спадкодавцю матеріальної допомоги не надавав, фактично зі спадкодавцем не проживав. ОСОБА_4 за життя обіцяла Відповідачу 1 заповісти земельну ділянку площею 8,2626, яка належала їй на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ХР № 008707, виданого 17 лютого 2005 року. У зв'язку зі смертю вона не встигла скласти заповіт на його ім'я. Але, між ними існувала усна домовленість, що у разі смерті ОСОБА_4, ОСОБА_1 успадкує житловий будинок, а Відповідач 1 - земельну ділянку.
Відповідно до ч. 1 ст. 1268 Цивільного кодексу України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Відповідно до ч. 1 ст. 1269 Цивільного кодексу України, спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
У встановлений законом строк ОСОБА_1 подала нотаріусу заяву про прийняття спадщини, отже є такою, що прийняла спадщину. ОСОБА_8 протягом встановлених шести місяців не подавала нотаріусу заяву про прийняття спадщини, отже, вважається такою, що спадщину не прийняла.
Згідно ч. 1 ст. 1297 Цивільного кодексу України, спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов'язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.
Згідно ч. 1 ст. 1298 Цивільного кодексу України, свідоцтво про право на спадщину видається спадкоємцям після закінчення шести місяців з часу відкриття спадщини.
Відповідно до Глави 10 п. 4.9, 4.10 "Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України" свідоцтво про право на спадщину видається на підставі письмової заяви спадкоємців після закінчення шести місяців з дня відкриття спадщини. Видача свідоцтва про право на спадщину спадкоємцям, які прийняли спадщину, ніяким строком не обмежена.
Згідно з частиною 3 статті 1296 Цивільного кодексу України відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.
Відповідно до п. 27 Постанови Пленуму Верховного України «Про судову практику у справах про спадкування» від 30.05.2008 №7, отримання спадкоємцем, який прийняв спадщину, свідоцтва про право на спадщину відповідно до статті 1296 Цивільного кодексу України є правом, а не обов'язком спадкоємця. Відсутність у спадкоємця свідоцтва про право на спадщину не може бути підставою для відмови у відкритті провадження у справі.
Позивач звернулася до Чугуївської державної нотаріальної контори із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину, але у видачі свідоцтва було відмовлено у зв'язку з відсутністю правовстановлюючих документів на житловий будинок.
Відповідно до абз. 3 п. 23 Постанови Пленуму Верховного України «Про судову практику у справах про спадкування» від 30.05.2008 №7, у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Згідно з Листом Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних та кримінальних справ №24-753/0/4-13 від 16 травня 2013 року «Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування»: Якщо документи, що засвідчують право власності на нерухоме майно, існували, проте були втрачені власником та не можуть бути відновлені в передбаченому законом порядку, застосуванню підлягає ст. 392 ЦК, відповідно до якої позов про визнання права власності може бути пред'явлений, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати власником документа, який засвідчує його право власності.
Відповідно до ст. 41 Конституції України, право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом, крім того, право приватної власності є непорушним.
Згідно ст. 16 Цивільного кодексу України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способом захисту цивільних прав та інтересів може бути - визнання права.
Згідно ст. 328 Цивільного кодексу України , право власності набувається на підставах, що не заборонені законом. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Отже суд приходить до висновку, що позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2, ОСОБА_3, третя особа - Чугуївська державна нотаріальна контора Харківської області, про визнання права власності в порядку спадкування за законом є обґрунтованим та підлягає повному задоволенню.
При розгляді зустрічного позову судом встановлено, що ОСОБА_2, матеріально забезпечував ОСОБА_4, сплачував рахунки по комунальним платежам, ніс витрати по її догляду та утриманню, піклувався про неї до часу смерті. Крім нього, ніхто нею не опікувався. Всі затрати по її лікуванню, забезпеченню необхідними медикаментами здійснював лише ОСОБА_2, який ОСОБА_4 вважав близькою людиною, членом своєї сім'ї, періодично приїздив до неї, щоб провідати, допомогти як матеріально, так і по господарству, а іноді, просто поспілкуватися.
Частиною 2 статті 1220 ЦК України встановлено, що часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою.
Відповідно до ст. 1264 ЦК України у четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали однією сім'єю не менше п'яти років до часу відкриття спадщини. Кваліфікуючою ознакою віднесення осіб до четвертої черги спадкоємців є їхнє проживання однією сім'єю зі спадкоємцем.
Відповідно до ч.2 ст. 1259 ЦК України фізична особа, яка є спадкоємцем за законом наступних черг, може за рішенням суду одержати право на спадкування разом із спадкоємцями тієї черги, яка має право на спадкування, за умови, що протягом тривалого часу опікувалася, матеріально забезпечувала, надавала іншу допомогу спадкодавцеві, який через похилий вік, тяжку хворобу або каліцтво був у безпорадному стані.
Згідно до Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 року №7 „Про судову практику у справах про спадкування" безпорадним слід розуміти стан особи, зумовлений похилим віком, тяжкою хворобою або каліцтвом, коли вона не може самостійно забезпечити умови свого життя, потребує стороннього догляду, допомоги та піклування.
Судом встановлено, що саме ОСОБА_2 піклувався про спадкодавця до часу її смерті.
Згідно зі ст. 256 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту від якого залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Згідно п. 23 постанови Пленум Верховного Суду від 30.05.2008 року №7 "Про судову практику у справах про спадкування", якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв'язку із чим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутися в суд із заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини.
Таким чином, саме постійне проживання спадкоємця зі спадкодавцем на час відкриття спадщини є підставою для визнання спадкоємця таким, що прийняв спадщину, а не лише реєстрація місця проживання спадкоємця за адресою місця проживання спадкодавця.
На день смерті ОСОБА_4 ОСОБА_2 постійно проживав з нею, піклувався про неї, доглядав за будинком та прибудинковою територією, що підтверджено в судовому засіданні показаннями свідків ОСОБА_1 та ОСОБА_3
Так як захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється згідно з частиною третьою статті 152 ЗК України шляхом визнання прав, суд вважає зустрічний позов обґрунтованим та таким, що підлягає повному задоволенню
Враховуючи викладене, відповідно до ст. 41 Конституції України, ППВС України «Про судову практику у справах про спадкування» від 30.05.2008 року N7 , ст.ст. 16, 328, 1217, 1259, 1268, 1269, 1296, 1297, 1298 Цивільного кодексу України, ст.ст. 3 , 4 , 8 , 10 , 11 , 15 , 60 , 169 , 209 , 213, 214, 215 , 223 ЦПК України , -
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2, ОСОБА_3, третя особа - Чугуївська державна нотаріальна контора Харківської області, про визнання права власності в порядку спадкування за законом, та зустрічний позов - ОСОБА_2 до ОСОБА_1, ОСОБА_3, третя особа - Чугуївська державна нотаріальна контора, про зміну черговості права на спадкування, встановлення юридичного факту та визнання права власності в порядку спадкування за законом - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженкою м. Харкова, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, право власності на житловий будинок з надвірними будівлями та спорудами: житловий будинок: літ. «А», прибудова літ. «А1», ганок літ. «а», сараї літ. «Б», «Б1», «Г», «Г1», погріб літ. «В», вбиральня літ. «У», літній душ літ. «У1», огорожа - №1, хвіртка - №2, ворота - №3, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_4, померлої ІНФОРМАЦІЯ_4 в селі Зарожне Чугуївського району Харківської області.
Змінити черговість права на спадкування після смерті ОСОБА_4, померлої ІНФОРМАЦІЯ_4.
Надати ОСОБА_2 право на спадкування за законом як спадкоємцю першої черги, після смерті ОСОБА_4, померлої ІНФОРМАЦІЯ_4.
Встановити факт постійного проживання ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_3, зі спадкодавцем ОСОБА_4 на день її смерті ІНФОРМАЦІЯ_4 за адресою: АДРЕСА_1.
Визнати за ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_3, уродженцем міста Новгород-Волинський Житомирської області, ідентифікаційний номер НОМЕР_2 право власності на земельну ділянку площею 8,2626, кадастровий номер 6325483300:02:000:0080, розташованої на території Зарожненської сільської ради Чугуївського району Харківської області, призначеної для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка належить ОСОБА_4 на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ХР № 008707, виданого 17 лютого 2005 року на підставі розпорядження Чугуївської райдержадміністрації від 02 червня 2004 року за № 251 та зареєстрованого в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 010668200012, в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_4, померлої ІНФОРМАЦІЯ_4 в селі Зарожне Чугуївського району Харківської області.
Рішення може бути оскаржено до Апеляційного суду Харківської області через Чугуївський міський суд, протягом десяти днів з дня його проголошення шляхом подання апеляційної скарги.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя -
Суд | Чугуївський міський суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 09.04.2014 |
Оприлюднено | 15.04.2014 |
Номер документу | 38160585 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Чугуївський міський суд Харківської області
Панаід І. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні