ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98 РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 910/1463/14 25.03.14
За позовом Управління освіти Дарницької районної у місті Києві державної адміністрації;
до Приватного вищого навчального закладу "Коледж театру і кіно";
про стягнення 87 993,83 грн.
О. В. Мандриченко
Представники:
Від позивача: Кошелєва М. О., представник, довіреність № 46 від 14.01.2014 р.;
Від відповідача: не з'явився.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Позивач у поданій до господарського суду позовній заяві просить стягнути з відповідача 84 229,84 грн. основної заборгованості, 3 763,99 грн. пені, а також витрати по сплаті судового збору з мотивів, вказаних у позовній заяві.
Ухвалою Господарського суду м. Києва від 04.02.2014 року порушено провадження у справі № 910/1463/14; розгляд справи призначено на 25.02.2014 року.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 25.02.2014 року відкладено розгляд справи до 13.03.2014 року.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 13.03.2014 року відкладено розгляд справи до 25.03.2014 року.
У судовому засіданні 25.03.2014 року представник від позивача позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити повністю.
Відповідач був належним чином повідомлений про час, день і місце розгляду справи, що підтверджується поштовими повідомленнями, які повернулися на адресу суду і підтверджує факт направлення ухвал господарського суду на адресу відповідача, зазначену у витязі з ЄДРПОУ.
Особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце розгляду судом справи у разі виконання останнім вимог частини першої статті 64 та статті 87 ГПК України. Згідно статті 64 Господарського процесуального кодексу України ухвала про порушення провадження у справі надсилається сторонам за повідомленою ними господарському суду поштовою адресою. У разі ненадання сторонами інформації щодо їх поштової адреси, ухвала направляється за адресою місцезнаходження сторін, що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.
Відповідач не направив в судове засідання своїх повноважних представників, не надав письмовий відзив на позовну заяву, а також не заперечив позовні вимоги по суті.
У випадку нез'явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору.
Зважаючи на те, що неявка представника відповідача не перешкоджає всебічному, повному та об'єктивному розгляду всіх обставин справи, суд вважає за можливе розглянути справу за наявними в ній матеріалами в порядку ст. 75 ГПК України.
Розглянувши документи і матеріали, додані до позовної заяви, заслухавши пояснення представника від позивача, всебічно і повно з'ясувавши всі обставини справи, оцінивши докази, які мають значення для вирішення спору, господарський суд-
ВСТАНОВИВ:
Між позивачем (орендодавець) та відповідачем (орендар) 20.12.2005 року було укладено договір №307 оренди нерухомого майна, що є об'єктом комунальної власності територіальної громади Дарницького району м. Києва (далі - договір).
За умовами п. 1.1 договору орендодавець на підставі Розпорядження Дарницької районної у м. Києві державної адміністрації від 20.12.2005 № 981 передає, а орендар приймає, нерухоме майно (будівлі, споруди, приміщення) за адресою: вул. Славгородська, 14 С/Ш 289.
Додатковими угодами до договору № 307 строк дії було неодноразово продовжено.
Зокрема, на підставі рішення Дарницької районної в м. Києві державної адміністрації від 29.10.2010 №709 строк дії договору продовжено до 01.10.2014 р.
Статтею 764 Цивільного Кодексу України встановлено, якщо наймач продовжує користуватися майном після закінчення строку договору найму, то, за відсутності заперечень наймодавця протягом одного місяця, договір вважається поновленим на строк, який був раніше встановлений договором.
Відповідно до п. 2 ст. 17 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" визначено, що у разі відсутності заяви однієї із сторін про припинення або зміну умов договору оренди протягом одного місяця після закінчення терміну дії договору він вважається продовженим на той самий термін і на тих самих умовах, які були передбачені договором.
Як зазначено позивачем та жодним чином не спростовано відповідачем, сторони вважали, що договір № 981 від 20.12.2005 є продовжений на той самий термін, так як заяв про припинення договору не було.
Відповідно до пункту 3.2. договору, орендна плата сплачується орендарем щомісячно не пізніше 20 числа поточного місяця з урахуванням щомісячного індексу інфляції.
Крім орендної плати орендар сплачує комунальні послуги (додаток 2) та відшкодовує орендодавцю експлуатаційні витрати, пов'язані з утриманням нерухомого майна (включаючи відшкодування податку на землю).
Відповідно до пункту 5.2 договору, орендар зобов'язаний своєчасно і в повному обсязі вносити орендну плату, сплачувати витрати за комунальні послуги та інші платежі згідно п. 3 договору.
Відповідно до ч. 1 ст. 762 Цивільного кодексу України за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму.
Частинами 1, 4 ст. 286 Господарського кодексу України визначено, що орендна плата - це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності. Розмір орендної плати може бути змінений за погодженням сторін, а також в інших випадках, передбачених законодавством. Строки внесення орендної плати визначаються в договорі.
Відповідно до ст. 525 ЦК України та ч.7 статті 193 ГК України одностороння відмова від зобов'язання не допускається, крім випадку коли право такої відмови встановлено договором або законом.
За змістом статті 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до ст. 530 Цивільного кодексу України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Згідно з вимогами пункту 3 статті 18 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" визначено, що орендар зобов'язаний вносити орендну плату своєчасно і в повному обсязі.
Відповідач в порушення умов договору та вимог статті 18 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" не сплачував орендні та інші платежі своєчасно (тобто щомісячно, як передбачено договором) та має заборгованість перед позивачем.
Як вбачається з матеріалів справи, станом на 01.01.2014 позивачем було нараховано до сплати відповідачем 64 810,03 грн. - орендної плати, 13 422,95 грн. - комунальні послуги та 5 996,86 грн. - відшкодування земельного податку.
Судом перевірено розрахунки сум, заявлених до стягнення, що надані позивачем, та встановлено, що вказані розрахунки відповідають погодженим сторонами базовим розрахункам.
Таким чином, станом на момент розгляду справи, суд вважає заборгованість відповідача з відшкодування земельного податку та сплати орендних та комунальних платежів у розмірі 84 229,84 грн. доведеною.
Факт наявності заборгованості відповідачем не спростовано, доказів сплати вказаних платежів відповідачем суду не надано.
Позивачем також заявлено вимоги про стягнення з відповідача 3 763,99 грн. пені в розмірі подвійної облікової ставки НБУ за кожний день прострочення.
Відповідно до ст. 230 Господарського кодексу України, штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.
Відповідно до ч. 1 ст. 612 Цивільного кодексу України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Відповідно до ч. 3 ст. 549 Цивільного кодексу України пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.
Згідно з ч. 1 ст. 230 Господарського кодексу України, штрафними санкціями визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.
Розмір штрафних санкцій передбачений ст. 231 Господарського кодексу України. Згідно ч. 4 ст. 231 ГК України, у разі якщо розмір штрафних санкцій законом не визначено, санкції застосовуються в розмірі, передбаченому договором. При цьому розмір санкцій може бути встановлено договором у відсотковому відношенні до суми невиконаної частини зобов'язання або у певній, визначеній грошовій сумі, або у відсотковому відношенні до суми зобов'язання незалежно від ступеня його виконання, або у кратному розмірі до вартості товарів (робіт, послуг).
Частиною 6 ст. 231 Господарського кодексу України, штрафні санкції за порушення грошових зобов'язань встановлюються у відсотках, розмір яких визначається обліковою ставкою Національного банку України, за увесь час користування чужими коштами, якщо інший розмір відсотків не передбачено законом або договором.
Згідно ч. 6 ст. 232 Господарського кодексу України нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня коли зобов'язання мало бути виконано.
Відповідно до ст. 3 Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань" розмір пені обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період за який сплачується пеня.
Пунктом 3.6. договору встановлено, що за несвоєчасну сплату необхідних платежів або в повному обсязі орендарю нараховується пеня в розмірі 0,5% від суми заборгованості за кожний день прострочення.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, з відповідача на користь позивача підлягає стягненню сума пені в розмірі 3 763,99 грн.
Зважаючи на вищевказане, вимоги Управління освіти Дарницької районної у місті Києві державної адміністрації є обґрунтованими та такими що підлягають задоволенню в повному обсязі.
Витрати по сплаті судового збору, відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, підлягають стягненню з відповідача на користь позивача.
Керуючись ст. ст. 43, 49, 82-85 ГПК України, -
В И Р І Ш И В:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Приватного вищого навчального закладу "Коледж театру і кіно" (02099, м. Київ, вул. Заслонова, 18, код ЄДРПОУ 33344286) на користь Управління освіти Дарницької районної у місті Києві державної адміністрації (02091, м. Київ, вул. Харківське шосе, 186-К, код ЄДРПОУ 37448113) 84 229 (вісімдесят чотири тисячі двісті двадцять дев'ять) грн. 84 коп. основної заборгованості, 3 763 (три тисячі сімсот шістдесят три) грн. 99 коп. пені та 1 827 (одну тисячу вісімсот двадцять сім) грн. 00 коп. витрат по сплаті судового збору. Видати наказ.
3. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
4. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
СуддяО. В. Мандриченко Дата складання рішення 07.04.2014 р.
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 25.03.2014 |
Оприлюднено | 18.04.2014 |
Номер документу | 38277041 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Мандриченко О.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні