ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
36000, м. Полтава, вул. Зигіна, 1, тел. (0532) 610-421, факс (05322) 2-18-60, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 квітня 2014 р. Справа № 917/2031/13
За позовом Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Житловий комплекс будинків "Добробут", 39631, Полтавська область, м. Кременчук, пров. О.Кошового, 14-А, кв. 8
про спонукання до вчинення дій
Головуючий суддя Гетя Н.Г.
Суддя Плотницька Н.Б.
Суддя Погрібна С.В.
Представники:
від позивача: Чурсіна І.В.
від відповідача: не з'явився
В судовому засіданні 07.04.2014 року після виходу з нарадчої кімнати згідно ст. 85 ГПК України судом оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Суть справи: розглядається позовна заява про спонукання до вчинення дій.
Представник позивача підтримав позовні вимоги в повному обсязі.
Відповідач повноважного представника в судове засідання не направив, хоча був належним чином повідомлений про дату, час і місце розгляду справи, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с. 154). У попередніх судових засіданнях представники відповідача проти задоволення позовних вимог заперечували, посилаючись на їх безпідставність та необгрунтованість.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників сторін, суд встановив:
Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Житловий комплекс будинків "Добробут" (позивач) створене власниками квартир та/або приміщень житлового комплексу багатоквартирних житлових будинків № 14-А та № 14-Б по пров. Олега Кошового у м. Кременчуці відповідно до Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку".
02.08.2012 року державним реєстратором Виконавчого комітету Кременчуцької міської ради було проведено державну реєстрацію Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Житловий комплекс будинків "Добробут" як юридичної особи (запис № 15851020000008217), про що свідчать надані до матеріалів справи копії статуту та виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (а.с. 8-14).
На підставі положень Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" (№ 2866-III від 29.11.2001 року) установчими зборами Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Житловий комплекс будинків "Добробут" було прийняте рішення про прийняття на баланс житлового комплексу багатоквартирних житлових будинків № 14-А та № 14-Б, розташованих по пров. Олега Кошового у м. Кременчуці, оформлене відповідним протоколом (а.с. 17-19).
З метою реалізації прийнятого установчими зборами рішення 07.08.2012 року позивач звернувся до Товариства з обмеженою відповідальністю "Житлово-експлуатаційне підприємство "Перспектива" (відповідач) як балансоутримувача спірних житлових будинків із заявою № 1 від 06.08.2012 року про передачу даних будинків на баланс Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Житловий комплекс будинків "Добробут" (а.с. 20).
У відповідь на вищевказану заяву листом № 180 від 15.08.2012 року (а.с. 23) відповідач повідомив позивача про необхідність надання додаткових документів, які б підтвердили статус юридичної особи Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Житловий комплекс будинків "Добробут" та факт прийняття рішення щодо прийняття на баланс спірних житлових будинків.
Листами № 2 від 23.08.2012 року та № 10 від 20.11.2012 року (а.с. 21-22) позивачем відповідачеві були направлені витяг з протоколу установчих зборів Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Житловий комплекс будинків "Добробут" та копія виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців щодо Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Житловий комплекс будинків "Добробут", а також повторно заявлено вимогу про здійснення передачі спірних житлових будинків на баланс Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Житловий комплекс будинків "Добробут".
Разом із тим, заявлені позивачем вимоги були залишені відповідачем без реагування, що і стало приводом для звернення до суду з цим позовом.
Під час ухвалення даного рішення колегія суддів виходила з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 193 ГК України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Положеннями ст. 11 ЦК України передбачено, що цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені актами цивільного законодавства, однак за аналогією породжують цивільні права та обов'язки; підставами виникнення цивільних прав та обов'язків є, зокрема, договори та інші правочини, інші юридичні факти, акти цивільного законодавства. При цьому згідно ст. 14 ЦК України цивільні обов'язки виконуються в межах, встановлених договором або актом цивільного законодавства; особа не може бути примушена до дій, вчинення яких не є обов'язковим для неї.
У відповідності до приписів ст. 385 ЦК України власники квартир для забезпечення експлуатації багатоквартирного житлового будинку, користування квартирами та спільним майном житлового будинку можуть створювати об'єднання власників квартир (житла). Таке об'єднання може бути створено також власниками житлових будинків. Об'єднання власників квартир, житлових будинків є юридичною особою, яка створюється та діє відповідно до статуту та закону.
За змістом ст. ст. 1, 6 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" об'єднання співвласників багатоквартирного будинку є юридичною особою, створеною власниками для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання неподільного та загального майна. Об'єднання може бути створене в будинку будь-якої форми власності з числа тих, хто приватизував або придбав квартиру, а також власника будинку або його уповноваженої особи, власників жилих приміщень, а також власників нежилих приміщень.
Відповідно до ст. 4 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" об'єднання створюється для забезпечення і захисту прав його членів та дотримання їхніх обов'язків, належного утримання та використання неподільного і загального майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством, а також статутними документами. Об'єднання створюється як організація для здійснення функцій, визначених законом. Основна діяльність об'єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав власників приміщень на володіння та користування спільним майном членів об'єднання, належне утримання будинку та прибудинкової території, сприяння членам об'єднання в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов'язань, пов'язаних з діяльністю об'єднання.
Згідно зі ст. 11 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" об'єднання після набуття статусу юридичної особи може, зокрема, прийняти на власний баланс весь житловий комплекс, за договором з попереднім власником залишити його балансоутримувачем усього житлового комплексу або його частини тощо. При цьому житловим комплексом у розумінні норми ст. 1 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" є не тільки квартири, а єдиний комплекс нерухомого майна, що утворений земельною ділянкою в установлених межах, розміщеним на ній жилим багатоквартирним будинком разом із спорудами та інженерними мережами. Рішення про прийняття на баланс основних фондів приймається відповідно до цього Закону, інших нормативно-правових актів та статуту об'єднання. Балансоутримувач забезпечує управління житловим комплексом.
У відповідності до Порядку передачі житлового комплексу або його частини з балансу на баланс, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1521 від 11.10.2002 року (далі - Порядок), вирішення питання про прийняття житлового комплексу на баланс об'єднання, залишення житлового комплексу або його частини на балансі попереднього балансоутримувача (за умови укладення з ним відповідного договору) та передачу житлового комплексу або його частини на баланс іншої юридичної особи належить до компетенції загальних зборів об'єднання співвласників багатоквартирного будинку.
Необхідно зазначити, що вказаний Порядок регулює процедуру передачі на баланс об'єднання співвласників багатоквартирного будинку як житлових комплексів, що перебували на балансах ЖЕКів та інших організацій, так і новозбудованих житлових комплексів.
Приписами п. п. 2, 5 даного Порядку передбачено, що передача житлового комплексу на баланс об'єднання співвласників багатоквартирного будинку відбувається разом з планом земельної ділянки, технічним паспортом будинку та відповідною технічною документацією (інвентарна справа, акт прийняття в експлуатацію, плани зовнішніх мереж тощо) після прийняття загальними зборами об'єднання співвласників багатоквартирного будинку відповідного рішення та у двомісячний термін після надходження відповідного звернення від об'єднання. У разі втрати план земельної ділянки, технічний паспорт будинку або технічна документація виготовляються чи відновлюються за рахунок підприємства, установи чи організації, з балансу яких передається житловий комплекс або його частина, протягом місяця після надходження відповідного звернення від об'єднання.
Згідно п. 3 Порядку для приймання-передачі житлового комплексу або його частини з балансу на баланс утворюється відповідна комісія. У разі прийняття рішення про передачу житлового комплексу на баланс об'єднання утворюється комісія у складі представників попереднього балансоутримувача та об'єднання, а у разі прийняття рішення про передачу житлового комплексу або його частини на баланс іншої юридичної особи, статут якої передбачає можливість провадження такої діяльності, - у складі представників попереднього балансоутримувача, юридичної особи, на баланс якої передається майно, та об'єднання.
Відповідно до п. п. 6, 7 Порядку кожній із сторін, що бере участь у прийманні-передачі, надається примірник акта приймання-передачі, підписаний членами комісії й затверджений керівництвом кожної сторони (підписи скріплюються печаткою). Датою передачі житлового комплексу або його частини з балансу на баланс є дата підписання акта приймання-передачі.
Приписами Закону України "Про житлово-комунальні послуги" (№ 1875-IV від 24.06.2004 року) визначено, що балансоутримувачем будинку, споруди, житлового комплексу або комплексу будинків і споруд є власник або юридична особа, яка за договором з власником утримує на балансі відповідне майно, а також веде бухгалтерську, статистичну, іншу передбачену законодавством звітність, здійснює розрахунки коштів, необхідних для своєчасного проведення капітального і поточного ремонтів та утримання, а також забезпечує управління цим майном і несе відповідальність за його експлуатацію згідно з законом.
Зі змісту наведених норм чинного законодавства вбачається, що Закон України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" і зазначений вище Порядок пов'язують передачу на баланс об'єднання співвласників багатоквартирного будинку житлових комплексів тільки з прийняттям даним об'єднанням відповідного рішення, встановлюючи можливість об'єднання прийняти на власний баланс весь житловий комплекс. Прийняте об'єднанням співвласників багатоквартирного будинку рішення про прийняття на баланс житлового комплексу породжує у попереднього балансоутримувача обов'язок передати зазначене майно з балансу на баланс в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Судом встановлено, що реалізуючи право, надане об'єднанню співвласників багатоквартирного будинку на підставі вищевикладених правових норм, позивачем було прийнято рішення про прийняття на баланс житлового комплексу багатоквартирних житлових будинків № № 14-А, 14-Б по пров. Олега Кошового у м. Кременчуці Полтавської області. Вказане рішення відповідачем не оскаржене, протокол установчих зборів є чинним та не визнаний недійсним в судовому порядку. Втім, відповідач фактично відмовився від виконання рішення Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Житловий комплекс будинків "Добробут", створення комісії та передачі спірних житлових будинків на баланс останнього разом із технічною документацією.
Викладені у відзиві на позов за № 389 від 24.10.2013 року (а.с. 29-31) заперечення відповідача не можуть бути прийняті судом до уваги як такі, що не узгоджуються з приписами чинного законодавства України та спростовуються наданими до матеріалів справи доказами.
З урахуванням вищенаведеного колегія суддів дійшла висновку про задоволення позовних вимог в частині зобов'язання відповідача передати на баланс позивача спірні житлові будинки.
Поряд із цим, враховуючи, що обраний позивачем спосіб захисту прав (зобов'язання відповідача передати на баланс позивача спірні об'єкти нерухомості саме шляхом підписання акта) є нереальним з точки зору подальшого виконання рішення, позовні вимоги в цій частині судом відхиляються.
Клопотання про витребування додаткових доказів по справі в порядку ст. 38 ГПК України від сторін не надходили.
У відповідності до п. 4 ст. 129 Конституції України та ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Сторони вільні у наданні до суду своїх доказів та у доведенні перед судом їх переконливості.
Застосовуючи основні конституційні засади судочинства, принцип верховенства права, виходячи з фактичних обставин справи, з'ясування природи дійсних правовідносин між сторонами у спорі та чинного законодавства України, яке повинно застосовуватися до них при вирішенні спорів, суд дійшов висновку про часткове задоволення позову шляхом зобов'язання відповідача передати позивачеві на баланс спірні об'єкти нерухомості в порядку, визначеному чинним законодавством України.
Судові витрати згідно ст. 49 ГПК України з урахуванням вимог п. 4.1. постанови Пленуму Вищого господарського суду України за № 7 від 21.02.2013 року "Про деякі питання практики застосування розділу VI Господарського процесуального кодексу України" розподіляються між сторонами порівну.
Враховуючи викладене та керуючись ст. ст. 32-34, 43, 49, 82-85 ГПК України, суд -
В И Р І Ш И В :
1. Позовні вимоги задовольнити частково.
2. Зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю "Житлово-експлуатаційне підприємство "Перспектива" (39600, Полтавська область, м. Кременчук, вул. 29 Вересня, 5, код ЄДРПОУ 35026855) передати на баланс Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Житловий комплекс будинків "Добробут" (39631, Полтавська область, м. Кременчук, пров. О.Кошового, 14-А, кв. 8, код ЄДРПОУ 38252546) житлові будинки № 14-А та № 14-Б по пров. Олега Кошового в м. Кременчуці в порядку, визначеному чинним законодавством України.
3. В іншій частині позову відмовити.
4. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Житлово-експлуатаційне підприємство "Перспектива" (39600, Полтавська область, м. Кременчук, вул. 29 Вересня, 5, код ЄДРПОУ 35026855) на користь Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Житловий комплекс будинків "Добробут" (39631, Полтавська область, м. Кременчук, пров. О.Кошового, 14-А, кв. 8, код ЄДРПОУ 38252546) - 573,50 грн. судового збору .
5. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Повне рішення складено 14.04.2014 року.
Головуючий суддя Гетя Н.Г.
Суддя Плотницька Н.Б.
Суддя Погрібна С.В.
Суд | Господарський суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 07.04.2014 |
Оприлюднено | 22.04.2014 |
Номер документу | 38277140 |
Судочинство | Господарське |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні