ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 квітня 2014 р. Справа № 909/237/14
Господарський суд Івано-Франківської області у складі: судді Фанди О.М., при секретарі судового засідання Поліводі С.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
до відповідача: Приватного підприємства "Вестгеопайп", вул. Миколайчука,17 В, кв. 19, м. Івано-Франківськ, 76018
про стягнення заборгованості по відсоткам за кредитним договором № 90М від 14.06.2006 року нарахованих на прострочену заборгованість по кредиту за період з 20.02.2010 року по 20.02.2014 року в розмірі 5 633 грн. 09 коп.
за участю представників сторін:
від позивача: не з"явився
від відповідача: не з"явився
встановив: Публічне акціонерне товариство Комерційний Банк "ПриватБанк" звернулось до господарського суду Івано-Франківської області з позовом до Приватного підприємства "Вестгеопайп" про стягнення заборгованості по відсоткам за кредитним договором № 90М від 14.06.2006 року нарахованих на прострочену заборгованість по кредиту за період з 20.02.2010 року по 20.02.2014 року в розмірі 5 633 грн.09 коп.
Позовні вимоги обгрунтовані неналежним виконанням відповідачем зобов'язань за кредитним договором № 90М від 14.06.2006 року щодо своєчасної та повної сплати процентів.
Позивач повноваженого представника в судове засідання не забезпечив, будь-яких клопотань про відкладення розгляду справи до суду не подав, причини неявки суду не повідомив, хоча про дату, час та місце проведення судового засідання був належним чином повідомлений, про що свідчить відмітка відділу документального забезпечення Господарського суду Івано-Франківської області на зворотньому боці ухвали суду від 01.04.2014 року про відкладення розгляду справи на 15.04.14
Відповідач не скористався наданим йому процесуальним правом та не направив в судове засідання уповноваженого представника, як і не надав письмові заперечення по суті спору, будь-яких клопотань про відкладення розгляду справи до суду теж не подав, причини неявки суду не повідомив, хоча про дату, час та місце проведення судового засідання був належним чином повідомлений, про що свідчить відмітка відділу документального забезпечення Господарського суду Івано-Франківської області на зворотньому боці ухвали про порушення провадження у справі та ухвали суду від 01.04.2014 року про відкладення розгляду справи на 15.04.14.
Відповідно до пункту 3.5.11 Інструкції з діловодства в господарських судах України, затвердженою наказом Вищого господарського суду України від 10.12.2002 №75 (з подальшими змінами), перший, належним чином підписаний, примірник процесуального документа (ухвали, рішення, постанови) залишається у справі; на звороті у лівому нижньому куті цього примірника проставляється відповідний штамп суду з відміткою про відправку документа, що містить: вихідний реєстраційний номер, загальну кількість відправлених примірників документа, дату відправки, підпис працівника, яким вона здійснена.
Дана відмітка, за умови, що її оформлено відповідно до наведених вимог названої Інструкції, є підтвердженням належного надсилання копій процесуального документа сторонам та іншим учасникам судового процесу.
Відповідно до ст. 64 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) у разі ненадання сторонами інформації щодо їх поштової адреси, ухвала про відкриття провадження у справі надсилається за адресою місцезнаходження сторін, що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. У разі відсутності сторін за такою адресою, вважається, що ухвала про порушення провадження у справі вручена їм належним чином.
Абзацом першим пункту 3.9.2. Постанови Пленуму Вищого господарського суду України „Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" №18 від 26.12.2011р. передбачено, що у випадку нез'явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору.
Відповідно до ч.3 ст.22 Господарського процесуального кодексу України сторони зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами, виявляти взаємну повагу до прав і охоронюваних законом інтересів другої сторони, вживати заходи до всебічного, повного та об'єктивного дослідження всіх обставин справи.
За таких обставин, згідно статті 75 Господарського процесуального кодексу України та статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, суд вважає за можливе розглянути справу без участі представників сторін за наявними в ній матеріалами, враховуючи, що у суду є всі необхідні докази для вирішення спору по суті, запобігаючи, одночасно, безпідставному затягуванню розгляду спору та сприяючи своєчасному поновленню порушеного права.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши та оцінивши зібрані докази відповідно до приписів ст. 43 Господарського процесуального кодексу України, з'ясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, суд виходить з наступного.
14 червня 2006 року між закритим акціонерним товариством комерційний банк "Приватбанк", правонаступником якого є публічне акціонерне товариство комерційний банк "Приватбанк", та приватним підприємством "Вестгеопайп" був укладений Кредитний договір №90М, відповідно до умов якого банк зобов"язався надати позичальнику у тимчасове користування на умовах повернення, строковості, платності та цільового характеру використання грошові кошти (кредит) в сумі 17 600 грн., а позичальник повернути отриманий кредит і сплатити відсотки у встановлений договором термін (п.1.1, 1.2, 1.3). Термін повернення згідно Графіка погашення кредиту і відсотків становить - 15 черня 2008 року.
Пунктами 4.1, 4.3, 4.10 Договору встановлено, що за користування кредитними коштами в період з дати списання коштів з позичкового рахунка до дати погашення кредиту згідно п.п. 1,3, 2.2.3 Договору та Графіка погашення кредиту і відсотків, позичальник сплачує відсотки у розмірі 20% річних. При порушенні позичальником зобов"язань по погашенню кредиту, що передбачені п.п. 1.3, 2.2.3, позичальник сплачує банку відсотки за користування кредитом у розмірі 40% річних від суми залишку непогашеної заборгованості. Нарахування відсотків по кредиту здійснюється на дату сплати відсотків, згідно Графіка погашення. При цьому відсотки розраховуються на непогашену частину кредиту за фактичну кількість днів користування кредитними ресурсами, виходячи з кількості днів в році - 360.
Відповідно до п. 4.9 Кредитного договору, при непогашенні кредиту в терміни встановлені Графіком погашення (Додаток №1 до Договору), а також п.2.3.3, 4.11,4.12, заборгованість в частині своєчасно непогашеної суми кредиту вважається простроченою, на залишок заборгованості по простроченій сумі кредиту розрахунок відсотків здійснюється відповідно до п. 4.3 Договору з дня виникнення простроченої заборгованості.
Пунктом 7.1 Кредитного договору передбачено, що він набирає силу з моменту підписання та діє до повного виконання сторонами своїх зобов'язань.
В силу ст. ст. 11, 202, 509 Цивільного кодексу України між сторонами на підставі кредитного договору №90М виникли зобов"язальні відносини.
За змістом ст.11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставою виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договір.
Згідно зі статтею 509 зазначеного вище кодексу зобов'язання - це правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Відповідно до ст. ст. 525, 526 Цивільного кодексу України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог Цивільного кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від виконання зобов'язання не допускається.
Аналогічне визначення містить ст. 193 Господарського кодексу України, де зазначено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.
Якщо у зобов'язанні встановлений строк його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (ст. 530 Цивільного кодексу України).
Положенням ст. 610 Цивільного кодексу України передбачено, що порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
В силу ст. 612 вказаного кодексу, боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
З огляду на умови кредитного договору, строк сплати процентів за користування кредитом по даній справі є таким, що настав.
Стаття 629 Цивільного кодексу України констатує, що договір є обов'язковий для виконання сторонами.
В силу ст.1054 Цивільного кодексу України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти.
Відповідно до статті 1048 Цивільного кодексу України позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором. Якщо договором не встановлений розмір процентів, їх розмір визначається на рівні облікової ставки Національного банку України.
В силу статті 1056-1 зазначеного вище кодексу процентна ставка за кредитом може бути фіксованою або змінюваною. Тип процентної ставки визначається кредитним договором. Розмір процентів, тип процентної ставки (фіксована або змінювана) та порядок їх сплати за кредитним договором визначаються в договорі залежно від кредитного ризику, наданого забезпечення, попиту і пропозицій, які склалися на кредитному ринку, строку користування кредитом, розміру облікової ставки та інших факторів.
На виконання умов Кредитного договору №90М від 14.06.2006 року (із змінами) позивач надав відповідачу грошові кошти, а останній в свою чергу прийняв вказані кошти.
Факт надання позивачем та отримання відповідачем кредитних коштів підтверджується долученими до матеріалів справи випискою по рахунку та меморіальним ордером №000000001 від 14.06.2006 року.
Відповідач не виконав взяті на себе за Кредитним договором зобов'язання щодо своєчасного повернення кредитних коштів та відсотків за користування ними в строки визначені договором.
Згідно поданого позивачем розрахунку позовних вимог, заборгованість по відсоткам за кредитним договором № 90М від 14.06.2006 року за період з 20.02.2010 року по 20.02.2014 року складає в сумі 5 633 грн.09 коп.
Відповідно до статті 33 Господарського процесуального кодексу кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.
Доказів сплати заборгованості по відсоткам в сумі 5 633 грн.09 коп. відповідач суду не надав, доводи позивача не спростував.
Відповідно до ст. 15 та ст. 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист порушеного права або інтересу.
Статтями 257 та 258 Цивільного кодексу України встановлено трьохрічний строк (загальна позовна давність) та річний строк (спеціальна позовна давність) в межах якого особа може звернутись до суду з вимогою про захист свого порушеного цивільного права або інтересу.
Частиною 1 ст. 259 Цивільного кодексу України встановлено, що позовна давність, встановлена законом (загальна та спеціальна), може бути збільшена за домовленістю сторін.
Пунктом п.6.8 Кредитного договору сторони дійшли згоди, що термін позовної давності щодо стягнення кредиту, відсотків за користування кредитом, винагороди, неустойки, пені, штрафів встановлюється сторонами тривалістю 5 років.
Матеріалами справи підтверджується, що позивач звернувся з вимогою до відповідача та суду у встановлений законом строк.
З огляду на наведене, суд приходить до висновку про обгрунтованість позовних вимог щодо стягнення з відповідача заборгованості по відсоткам за кредитним договором № 90М від 14.06.2006 року за період з 20.02.2010 року по 20.02.2014 року в сумі 5 633 грн.09 коп. та такими, що підлягають задоволенню.
Судові витрати по справі з врахування норми ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, слід відшкодувати позивачу за рахунок відповідача.
Керуючись ст. 124 Конституції України, ст.ст. 11, 15, 16, 257, 258, 259, 509, 525, 526, 610, 612, 629, 1048, 1054, 1056-1 Цивільного кодексу України, ст. 193 Господарського кодексу України, ст.ст. 33, 49, 75, ст. ст. 82 -85 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
в и р і ш и в :
задовольнити позов публічного акціонерного товариства Комерційний Банк "ПриватБанк" до Приватного підприємства "Вестгеопайп" про стягнення заборгованості по відсоткам за кредитним договором № 90М від 14.06.2006 року нарахованих на прострочену заборгованість по кредиту за період з 20.02.2010 року по 20.02.2014 року в розмірі 5 633 грн.09 коп.
Стягнути з Приватного підприємства "Вестгеопайп" (вул. Миколайчука,17 В, кв. 19, м. Івано-Франківськ, 76018, код 33645112) на користь публічного акціонерного товариства Комерційний Банк "ПриватБанк" (вул. Набережна Перемоги, 50, м. Дніпропетровськ, 49094, код 14360570) 5 633 грн. 09 коп. (п"ять тисяч шістсот тридцять три гривні дев"ять копійок) - заборгованості по відсоткам за кредитним договором № 90М від 14.06.2006 року нарахованих на прострочену заборгованість по кредиту за період з 20.02.2010 року по 20.02.2014 року та 1827 грн. 00 коп. (одну тисячу вісімсот двадцять сім гривень) - судового збору.
Наказ суду видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повне рішення складено 18.04.14
Суддя Фанда О. М.
Виготовлено в КП "Діловодство спеціалізованого суду"
Суд | Господарський суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 15.04.2014 |
Оприлюднено | 23.04.2014 |
Номер документу | 38303321 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Івано-Франківської області
Фанда О. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні