Ухвала
від 18.04.2014 по справі 805/358/14
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Головуючий у 1 інстанції - Загацька Т.В.

Суддя-доповідач - Сухарьок М.Г.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 квітня 2014 року справа №805/358/14 приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Сухарьок М.Г., суддів Білак С.В., Гаврищук Т.Г.,

секретар судового засідання Овчаренко М.Б.,

за участю сторін: від позивача Сафонова І.С., від відповідача Хворов А.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду апеляційні скарги Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Дзержинську Донецької області, Управління Пенсійного фонду України в м. Дзержинську Донецької області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 04 лютого 2014 р. у справі № 805/358/14 за позовом Управління Пенсійного фонду України в м. Дзержинську Донецької області до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Дзержинську Донецької області про стягнення заборгованості у розмірі 104009,27 грн., -

В С Т А Н О В И В :

Позивач звернувся до суду з позовною заявою до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Дзержинську Донецької області про стягнення заборгованості у розмірі 104009,27 грн.

Постановою суду першої інстанції позовні вимоги за вказаним позовом задоволені частково.

Сторони не погодилися з рішенням суду першої інстанції та подали апеляційні скарги. В апеляційних скаргах сторони вказали на порушення при розгляді справи норм матеріального та процесуального права, просили скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді - доповідача, учасників судового засідання, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційних скарг, встановив наступне.

Відділенням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Дзержинську Донецької області відмовлено у прийнятті до заліку виплачені управлінням Пенсійного фонду України в м. Дзержинську Донецької області суми витрат на виплату та доставку пенсії у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання за період з 01.04.2013 року по 30.09.2013 року у розмірі 104009,27 грн. відповідно до актів щомісячних звірок особових справ пенсіонерів, які мають право на отримання пенсії у зв'язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням.

Спірні відносини сторін регулюються Законом України від 23 вересня 1999 року № 1105-ХІV «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності»(далі - Закон № 1105-ХІV), Законом України від 22 лютого 2001 року №2272-ІІІ «Про страхові тарифи на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» (далі Закон №2272-ІІІ), та Порядком відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, затвердженого постановою правління ПФУ та правління Фонду від 4 березня 2003 року № 5-4/4 (зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16 травня 2003 року за № 376/7697; далі - Порядок).

Судом першої та апеляційної інстанції встановлено, що позивачем до відшкодування заявлено суму виплаченої пенсії вказаним особам, які на момент призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника не досягли 55 років.

Стосовно відшкодування сум сплаченої пенсії у зв'язку з втратою годувальників відносно ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19 позивачем до відшкодування заявлено суму виплаченої пенсії вказаним особам, які на момент призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника працювали.

Отже, вказані особи, яким призначені та виплачені позивачем пенсії по втраті годувальника, не відповідають визначенню осіб, які мають право на одержання щомісячних страхових виплат відповідно до Закону України від 23 вересня 1999 року № 1105-ХІV «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності».

Судом також встановлено, що позивачем за період з квітня 2013 року по вересень 2013 року нараховані та виплачені суми пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, та пенсію у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22, ОСОБА_23, ОСОБА_24, ОСОБА_25, ОСОБА_26, ОСОБА_27, ОСОБА_28, ОСОБА_29, але до заліку відповідачем не прийняті.

1 січня 2004 року набув чинності Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», який в частині дублює норми раніше прийнятого, але ще чинного Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Пунктом 16 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону. Положення Закону України «Про пенсійне забезпечення» застосовуються в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах і за вислугу років.

Оскільки за змістом вищевказаної норми дія Закону України «Про пенсійне забезпечення» не розповсюджується на визначення права на пенсію за втратою годувальника, ці відносини регулюються Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Статтею 36 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» визначено право на пенсію у зв'язку з втратою годувальника.

Статтею 33 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" визначено право осіб, які мають право, у разі смерті потерпілого право на одержання щомісячних страхових виплат.

Відповідно до пункту 3 частини першої статті 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім випадку, коли пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається з дня, що настає за днем смерті годувальника, якщо звернення про призначення такого виду пенсії надійшло протягом 12 місяців з дня смерті годувальника.

Перелік соціальних послуг та виплат, які здійснюються та відшкодовуються Фондом, передбачений статтею 21 Закону № 1105-ХІV, відповідно до якої останній зобов'язаний у встановленому законом порядку своєчасно та в повному обсязі відшкодовувати шкоду, заподіяну працівникові внаслідок ушкодження здоров'я, в тому числі пенсії по інвалідності від трудового каліцтва або професійного захворювання та пенсії у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, у разі настання страхового випадку.

З матеріалів справи вбачається, що позивачем за період з квітня 2013 року по вересень 2013 року нараховані та виплачені суми пенсії по втраті годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, відповідним особам, які на момент призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника не досягли 55 років, але до заліку ці суми відповідачем не прийняті.

Страховими виплатами є грошові суми, які згідно із статтею 21 Закону № 1105-ХІV Фонд соціального страхування від нещасних випадків виплачує застрахованому чи особам, які мають на це право, у разі настання страхового випадку. Зазначені грошові суми, в тому числі, складаються із страхової виплати пенсії у зв'язку з втратою годувальника.

Для визнання суми пенсії по втраті годувальника саме страховою виплатою в розумінні Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності», підставою для такої виплати Закон визначає обов'язкову наявність страхового випадку.

Статтею 13 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» визначено поняття страхового випадку

За змістом статей 8, 10, 81 Закону України "Про пенсійне забезпечення" пенсійне забезпечення громадян, призначення пенсій і оформлення документів для їх виплати здійснюється органами Пенсійного фонду України з виплатою пенсій за рахунок його коштів.

Відповідно до п.8 Порядку подання та оформлення документів для призначення пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення», затвердженого спільним наказом Міністерства праці та соціальної політики України та Пенсійного Фонду України №224/30 від 30.04.2002 року, при призначенні пенсії у зв'язку з втратою годувальника, якщо смерть годувальника настала внаслідок трудового каліцтва чи професійного захворювання, чи нещасного випадку на виробництві, до заяв про призначення пенсії додаються, зокрема, акт про нещасний випадок на виробництві (форма Н-1), акт про розслідування нещасного випадку, що стався (форма Н-5), акт розслідування професійного захворювання (форма П-4). При наявності в архівних пенсійних справах зазначених документів, пенсія у зв'язку з втратою годувальника може бути призначена відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» при наданні документів медичних установ, які засвідчують, що смерть померлого інваліда не пов'язана з профзахворюванням або нещасним випадком на виробництві.

Згідно п.п.6.1.1. «Порядку призначення, перерахування та проведення страхових виплат» затвердженого постановою правлінням Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України №24 від 27.04.2007р.

Згідно «Інструкції про встановлення причинного зв'язку смерті з професійним захворюванням (отруєнням) або трудовим каліцтвом», затвердженою наказом Міністерства охорони здоров'я України №606 від 15.11.2005р., передбачено відшкодування шкоди утриманцям працівника (годувальника) у разі його смерті, якщо визначено причинний зв'язок смерті з професійним захворюванням (отруєнням) або трудовим каліцтвом.

В пенсійних справах ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22, ОСОБА_23, ОСОБА_24, ОСОБА_25, ОСОБА_26, ОСОБА_27, ОСОБА_28, ОСОБА_29 відсутні висновки МСЕК про причинний зв'язок смерті потерпілого з наслідками раніше отриманого трудового каліцтва чи професійного захворювання.

Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що зазначені вище особи не мають право на одержання щомісячних страхових виплат відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності».

На підставі викладеного, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції надана правильна правова оцінка спірним правовідносинам та постанова прийнята з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись статтями 195, 197, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

У Х В А Л И В :

Апеляційні скарги Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Дзержинську Донецької області, Управління Пенсійного фонду України в м. Дзержинську Донецької області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 04 лютого 2014 р. у справі № 805/358/14 за позовом Управління Пенсійного фонду України в м. Дзержинську Донецької області до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Дзержинську Донецької області про стягнення заборгованості у розмірі 104009,27 грн. - залишити без задоволення.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 04 лютого 2014 р. у справі № 805/358/14 - залишити без змін.

Вступна та резолютивна частини ухвали проголошені в судовому засіданні 18 квітня 2014 року, повний текст буде виготовлений 23 квітня 2014 року.

Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Головуючий: Сухарьок М.Г.

Судді: Білак С.В.

Гаврищук Т.Г.

СудДонецький апеляційний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення18.04.2014
Оприлюднено24.04.2014
Номер документу38318438
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —805/358/14

Ухвала від 18.04.2014

Адміністративне

Донецький апеляційний адміністративний суд

Сухарьок М.Г.

Ухвала від 24.03.2014

Адміністративне

Донецький апеляційний адміністративний суд

Сухарьок М.Г.

Ухвала від 24.03.2014

Адміністративне

Донецький апеляційний адміністративний суд

Сухарьок М.Г.

Ухвала від 18.04.2014

Адміністративне

Донецький апеляційний адміністративний суд

Сухарьок М.Г.

Ухвала від 24.03.2014

Адміністративне

Донецький апеляційний адміністративний суд

Сухарьок М.Г.

Ухвала від 24.03.2014

Адміністративне

Донецький апеляційний адміністративний суд

Сухарьок М.Г.

Ухвала від 27.01.2014

Адміністративне

Донецький окружний адміністративний суд

Загацька Т. В.

Постанова від 04.02.2014

Адміністративне

Донецький окружний адміністративний суд

Загацька Т. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні