Справа № 315/168/14-ц
Номер провадження № 2/315/161/14
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 квітня 2014 року Гуляйпільський районний суд Запорізької області
у складі: головуючого судді: Каракай Н.Д.
при секретарі Прокопенко С.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Гуляйполе Запорізької області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Успенівської сільської ради Гуляйпільського району Запорізької області, відділу Держземагенства у Гуляйпільському районі Запорізької області, державного нотаріуса Пологівської державної нотаріальної контори Запорізької області Носенко Ю.А. про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування, -
ВСТАНОВИВ:
10.02.2014 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Успенівської сільської ради Гуляйпільського району Запорізької області, відділу Держземагенства у Гуляйпільському районі Запорізької області, державного нотаріуса Пологівської державної нотаріальної контори Запорізької області Носенко Ю.А. про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування.
Свої позовні вимоги позивач мотивував тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 року померла його матір ОСОБА_4. Після її смерті відкрилася спадщина у вигляді земельної ділянки, площею 0,81 га, яка розташована на території АДРЕСА_3. Право власності померлої ОСОБА_4 на вказану земельну ділянку посвідчувалося державним актом серії І-ЗП №061387 від 18 лютого 2001 року. Позивач звернувся в додатково визначений судом строк до державної нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини, але йому було відмовлено у вчиненні нотаріальної дії щодо видачі свідоцтва про право на спадщину, так як до заяви не було додано жодних документів, які б підтверджували право власності на спадкове майно. При поданні заяви до нотаріальної контори позивач зазначив, що оригінал державного акту втрачено, про що було розміщено відповідне оголошення в газеті «Голос Гуляйпілля».
Далі позивач в позові вказав на те, що він є спадкоємцем першої черги. При його зверненні до відділу Держземагенства у Гуляйпільському районі Запорізької області щодо отримання дубліката державного акта на право власності на земельну ділянку йому було відмовлено, оскільки державні акти на померлих громадян не видаються. Просить суд, визнати за ним право власності на земельну ділянку площею 0,81 га, розташовану на території Успенівської сільської ради Гуляйпільського району Запорізької області з цільовим призначенням для обслуговування житлового будинку і ведення особистого підсобного господарства, в порядку спадкування після смерті його матері ОСОБА_4, померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 року.
Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, про час і місце його проведення був повідомлений належним чином, надав суду письмову заяву про розгляд справи у його відсутності за участі представника позивача ОСОБА_5 (а.с.22).
Представник позивача за довіреністю ОСОБА_5 в судовому засіданні позов підтримав за тих обставин, які викладені в ньому, просив задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Представник відповідача Успенівської сільської ради Гуляйпільського району Запорізької області за довіреністю Репетун О.П. в судовому засіданні позовні вимоги позивача визнав повністю та не заперечував проти їх задоволення.
Представник відповідача відділу Держземагенства у Гуляйпільському районі Запорізької області в судове засідання не з'явився, про час і місце його проведення був повідомлений належним чином, надали до суду письмові заяві, в яких позовні вимоги ОСОБА_1 визнані повністю, просили розглянути справу без участі їх представника ( а. с. 23, 61).
Відповідач державний нотаріус Пологівської державної нотаріальної контори Запорізької області Носенко Ю.А. в судове засідання не з'явився, про час і місце його проведення повідомлена належним чином, надала письмову заяву про те, що проти задоволення позовних вимог вона не заперечує, просить розглянути справу без її участі (а.с. 32). Справа розглянута без їх участі на підставі наявних в ній доказів, проти чого не заперечують учасники процесу.
Вислухавши представника позивача та представника відповідача-1, вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Судом в судовому засіданні встановлено, що на підставі рішення виконкому Успенівської сільської ради від 16.08.2001 року за № 30 на ім'я ОСОБА_4 був виданий державний акт на право приватної власності на землю серії І-ЗП № 061387 від 18.02.2001 року, який зареєстрований в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за № 241 та відповідно до якого вона є власником земельної ділянки площею 0,81 га у межах згідно з планом, розташованої на території АДРЕСА_3, з цільовим призначенням для обслуговування житлового будинку і ведення особистого підсобного господарства ( а. с. 9,18).
Згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_1, виданого 12 липня 1967 року виконавчим комітетом Гуляй-Пільської районної ради депутатів трудящих Запорізької області встановлено, що громадянин ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_2 року в с.Ново-Успенівка Гуляйпільського району Запорізької області і його батьками є: батько - ОСОБА_8 та матір - ОСОБА_4, про що в книзі записів актів громадянського стану про народження 01.10.1959 року зроблено актовий запис № 92 ( а. с. 59).
ІНФОРМАЦІЯ_1 року ОСОБА_4 померла у віці 81 року, про що в Книзі реєстрації смертей ІНФОРМАЦІЯ_1 року зроблено відповідний актовий запис за № 23, що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2, виданого Успенівською сільською радою Гуляйпільського району Запорізької області ІНФОРМАЦІЯ_1 року ( а. с. 12).
Згідно рішення Гуляйпільського районного суду Запорізької області №2-194/11 від 31 березня 2011 року була визнана поважною причина пропуску ОСОБА_1 строку для звернення до державної нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 року його матері ОСОБА_4 та визначено йому додатковий строк тривалістю три місяці для вчинення відповідних дій ( а. с. 39-40).
Позивач ОСОБА_1 через свого представника за довіреністю ОСОБА_5 06.02.2014 року звернувся до Гуляйпільської державної нотаріальної контори Запорізької області з заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 року своєї матері ОСОБА_4, вказавши при цьому, що крім нього є інші спадкоємці, а саме: син - ОСОБА_9, який мешкає за адресою: АДРЕСА_1. Спадкове майно складається з земельної ділянки площею 0,81 га, розташованої на території АДРЕСА_3 (а. с. 54).
Раніше 15 квітня 2011 року Гуляйпільською державною нотаріальною конторою Запорізької області була відкрита спадкова справа № 137/2011 до майна померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 року ОСОБА_4, також за заявою ОСОБА_1 до іншої частини спадкового майна, а саме земельної ділянки (паю) площею 5,4048 га, кадастровий номер 2321887500:22:001:0014, розташованої на території ДП №557; п.922, Успенівської сільської ради Гуляйпільського району Запорізької області, яка належала ОСОБА_4 на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку серія ЗП № 004610, виданого Гуляйпільською районною державною адміністрацією Запорізької області 28 травня 2003 року, акт зареєстровано в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 852, надана для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. 02.06.2011 року на вказане нерухоме майно позивач отримав в установленому законодавством порядку свідоцтво про право на спадщину за законом, яке видане Гуляйпільською державною нотаріальною конторою Запорізької області та зареєстроване в реєстрі за № 2124( а. с. 34-38, 41-53).
Згідно довідки № 68 від 18 лютого 2011 року, виданої виконавчим комітетом Успенівської сільської ради Гуляйпільського району Запорізької області встановлено, що відповідно до запису в погосподарській книзі № 15 гр. ОСОБА_4 була постійно зареєстрована та постійно проживала з 1925 року і по день смерті за адресою: АДРЕСА_3. Спадкоємцями крім ОСОБА_1 є: син - ОСОБА_9, який мешкає за адресою: АДРЕСА_2 (а. с. 43 зворотній бік).
Своєю заявою наданою до державної нотаріальної контори ОСОБА_9 повідомив, що він є спадкоємцем за законом, спадщину після смерті його матері ОСОБА_4, померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 року не прийняв, термін на прийняття спадщини він пропустив. На спадщину він не претендує. У суд з питань продовження пропущеного строку звертатися не буде (а.с.46).
Позивач ОСОБА_1 зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_4 ( а. с. 7).
Рішенням № 7 двадцять третьої сесії шостого скликання Успенівської сільської ради Гуляйпільського району Запорізької області від 14 листопада 2013 року «Про приведення у відповідність до чинного законодавства відомостей про земельну ділянку та розподіл земельної ділянки за цільовим призначенням» за заявою ОСОБА_1 були приведені у відповідність до законодавства відомості про земельну ділянку загальною площею 0,8127 га, за державним актом на право приватної власності на землю для обслуговування житлового будинку та ведення особистого підсобного господарства серії І-ЗП № 061387, реєстраційний номер 241 від 18.02.2001 року виданого ОСОБА_4, а саме: 0,2500 га цільове призначення - землі для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), угіддя - землі під житловою одно- та двоповерховою житловою забудовою, (категорія земель - землі житлової та громадської забудови); 0,5627 га - землі для ведення особистого селянського господарства, угіддя - рілля, (категорія земель - землі сільськогосподарського призначення) (а.с.15).
Нормативна грошова оцінка земельної ділянки під забудовою площею 2500 га, розташованої на території АДРЕСА_3 власником якої є ОСОБА_4, складає 31 800,00 грн., що підтверджується витягом з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, виданим відділом Держземагенства у Гуляйпільському районі Запорізької області за № 3165 від 23.12.2013 року ( а.с.14).
Нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 0,5627 га, розташованої на території АДРЕСА_3 власником якої є ОСОБА_4, складає 12 050,08 грн., що підтверджується витягом з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, виданим відділом Держземагенства у Гуляйпільському районі Запорізької області за № 0207 від 27.01.2014 року ( а.с.13).
Відповідно до довідки відділу Держземагенства у Гуляйпільському районі Запорізької області № 022 від січня 2014 року зазначено, що наказ «Про затвердження Інструкції про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право приватної власності на землю, право колективної власності на землю, право власності на землю і право постійного користування землею, договорів на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) та договорів оренди землі від 04.05.1999р. за № 43 втратив чинність, тому дублікат державного акту на право приватної власності на землю серії І-ЗП № 061387 від 18.02.2001 року, реєстраційний номер 241 на ім'я ОСОБА_4 видати не є можливим ( а. с. 10).
Державним нотаріусом Гуляйпільської державної нотаріальної контори Запорізької області Носенко Ю.А. 06 лютого 2014 року була винесена постанова про відмову у вчиненні нотаріальної дії № 25/02-31, якою ОСОБА_1 було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на земельну ділянку площею 0,81 га, розташовану на території АДРЕСА_3 після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 року ОСОБА_4, оскільки до заяви про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом не додано жодних документів, які б підтверджували право власності на спадкове майно - земельну ділянку ( а. с. 11).
Оригінал державного акту на спірну земельну ділянку було втрачено, про що в газеті «Голос Гуляйпілля» №23 (9679) від 26 березня 2013 року розміщено відповідне повідомлення (а.с.16-17).
Суд задовольняючи позов виходить з наступного.
Відповідно до п.1 ч.2 ст. 16 ЦК України одним із способів захисту цивільних прав та інтересів може бути визнання права.
Стаття 181 ЦК України передбачає, що до нерухомих речей (нерухоме майно, нерухомість) належать земельні ділянки, а також об'єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення.
Згідно до ст. 182 ЦК України право власності та інші речові права на нерухомі речі, обмеження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації.
Відповідно до ч. 1 ст. 328 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.
Згідно зі ст. 392 ЦК України, власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Стаття 1216 ЦК України передбачає, що спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Як зазначено в ст.1217 ЦК України спадкування може здійснюватися за заповітом або за законом.
Відповідно до ст. 1222 ЦК України спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народжені живими після відкриття спадщини.
Згідно ст. 1225 ЦК України, право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.
Стаття 1261 ЦК України передбачає, що у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
За ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
В статті 1269 ЦК України передбачено, що спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини. Заява про прийняття спадщини подається спадкоємцем особисто.
Згідно ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Відповідно до ст. 1296 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину.
У відповідності до ст. 1297 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов'язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.
Згідно ст. 1298 ЦК України свідоцтво про право на спадщину видається спадкоємцям після закінчення шести місяців з часу відкриття спадщини.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 78 ЗК України, право власності на землю - це право володіти, користуватися та розпоряджатися земельними ділянками.
Право власності на землю набувається та реалізується на підставі Конституції України, цього Кодексу, а також інших законів, що видаються відповідно до них.
Згідно з п. п. «а», «г» ч. 1 ст. 81 ЗК України, громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі придбання за договором купівлі-продажу, ренти, дарування, міни, іншими цивільно-правовими угодами, прийняття спадщини.
Частиною 1 ст. 131 ЗК України передбачене право громадян та юридичних осіб України, а також територіальних громад та держави, набувати у власність земельні ділянки на підставі міни, ренти, дарування, успадкування та інших цивільно-правових угод.
Статтею 125 ЗК України передбачено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Відповідно до ст. 126 ЗК України право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 152 ЗК України, держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю. Власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.
Приймаючи до уваги, що внаслідок втрати оригіналу державного акту на право власності на земельну ділянку, виданого на ім'я ОСОБА_4 порушується право позивача на належне оформлення у встановленому законом порядку спадкового майна, за право на спадщину вказаної земельної ділянки ніхто не сперечається, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 щодо визнання за ним права власності на земельну ділянку, загальною площею 0,81 га, розташованої на території АДРЕСА_3, підлягають задоволенню.
А тому позов підлягає задоволенню як такий, що ґрунтується на законі, підтверджений встановленими обставинами та наявними доказами.
Керуючись ст. ст. 10, 11, 60, 157, 169, 209, 212-215 ЦПК України, ст. ст. 16, 181, 182, 328, 392, 1222, 1225, 1261, 1268-1270, 1296-1298 ЦК України, ст. ст. 78, 81, 126, 131, 152 ЗК України, суд -
В И Р І Ш И В:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Успенівської сільської ради Гуляйпільського району Запорізької області, відділу Держземагенства у Гуляйпільському районі Запорізької області, державного нотаріуса Пологівської державної нотаріальної контори Запорізької області Носенко Ю.А. про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування - задовольнити повністю.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на земельну ділянку площею 0,81 га, розташовану на території АДРЕСА_3, для обслуговування житлового будинку і ведення особистого підсобного господарства, в порядку спадкування за законом, яка належала померлій ІНФОРМАЦІЯ_1 року ОСОБА_4 відповідно до державного акту на право власності на земельну ділянку серії І-ЗП № 061387, виданого головою Успенівської сільської ради Гуляйпільського району Запорізької області 18.02.2001 року та зареєстрованого за № 241.
З повним текстом рішення сторони можуть ознайомитися 15.04.2014 року.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до апеляційного суду Запорізької області протягом 10 днів з дня його проголошення.
Суддя: Каракай Н. Д.
Суд | Гуляйпільський районний суд Запорізької області |
Дата ухвалення рішення | 09.04.2014 |
Оприлюднено | 28.04.2014 |
Номер документу | 38358367 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Гуляйпільський районний суд Запорізької області
Каракай Н. Д.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні