ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Вінниця
23 квітня 2014 р. Справа № 802/1074/14-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Дончика Віталія Володимировича
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Крижопільському районі Вінницької області (далі - відділення Фонду у Крижопільському районі) до Комунального підприємства Піщанська дирекція кіновідеомережі (далі - КП Піщанська дирекція кіновідеомережі) про стягнення капіталізованих платежів
в с т а н о в и в :
В квітні 2014 року відділення Фонду у Крижопільському районі звернулось в суд з адміністративним позовом до КП Піщанська дирекція кіновідеомережі про стягнення капіталізованих платежів в сумі 52527,86 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначали, що відповідач відповідно до вимог Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" зареєстрований у відділенні Фонду у Крижопільському районі як платник страхових внесків.
В зв'язку з ліквідацією підприємства як юридичної особи без правонаступництва, повинна бути проведена капіталізація платежів для продовження страхових виплат особам, які отримали каліцтво на підприємстві. Згідно облікових даних, відділення Фонду здійснює страхові виплати працівнику відповідача - ОСОБА_1 Сума капіталізації платежів по вказаному працівнику складає 52527,86 грн. Відповідно до реєстраційної справи відповідача, який знаходиться на обліку у Відділенні як платник страхових внесків, підприємство відповідача на час звернення Фонду з майновими вимогами (претензією) не виключено з Єдиного державного реєстру, а тому вимоги щодо капіталізації платежів здійснюються в межах ліквідації.
Таким чином, своїми діями КП Піщанська дирекція кіновідеомережі, які виразились в нездійсненні капіталізації платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань підприємства, яке ліквідується, спричинено інтересам держави майнову шкоду, яка виразилась у зменшенні видаткової частини бюджету Фонду, за допомогою якої здійснюється соціальний захист, охорона життя та здоров'я громадян у процесі їх трудової діяльності в розмірі 52527,86 грн.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, надавши суду заяву про розгляд справи у його відсутність, позовні вимоги підтримує в повному обсязі (а.с.25).
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, з невідомих суду причин. Про дату, час та місце розгляду справи повідомленні належним чином, що підтверджується поштовим (рекомендованим) повідомленням про вручення (а.с.27). Клопотань‚ заяв про неможливість прибуття у судове засідання не надходило, письмових заперечень на позов суду не надано, належного представника не направлено.
Відповідно до вимог статті 122 КАС України, адміністративна справа має бути розглянута і вирішена протягом розумного строку, але не більше місяця з дня відкриття провадження у справі, якщо інше не встановлено цим Кодексом.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що вжив всі залежні від нього заходи для повідомлення відповідача належним чином про дату, час і місце розгляду судової справи, а тому дійшов висновку за можливе розглянути справу без участі відповідача, відповідно до положень ст. 128 КАС України, в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку про те, що позов підлягає задоволенню в повному обсязі з наступних підстав.
Судом встановлено, що КП Піщанська дирекція кіновідеомережі зареєстроване в відділенні Фонду у Крижопільському районі та є платником страхових внесків до Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України.
13.01.2014 року до ЄДР внесено запис про рішення засновників щодо припинення діяльності КП Піщанська дирекція кіновідеомережі, 20.01.2014 року створена ліквідаційна комісія.
Відповідно до виписки з акту форми огляду МСЕК серії ВМ-76 №403170 від 07.02.2002 року ОСОБА_1 втратив 55 відсотків професійної працездатності, йому встановлена третя група інвалідності, у зв'язку із трудовим каліцтвом 1980 року - відсотки встановлені безстроково (а.с.13).
29.03.2013 року відділенням Фонду у Крижопільському районі винесено Постанову №0222/61/61/19 про призначення потерпілому перерахованої щомісячної страхової виплати з 01.03.2013 року в розмірі 345,76 грн. та відповідно надано розрахунок перерахованої щомісячної страхової виплати (а.с.16).
Відділення Фонду у Крижопільському районі для визначення періоду за який розраховувалася капіталізація платежів, використовувало дані середньої очікуваної тривалості життя осіб, надані головним управлінням статистики у Вінницькій області (а.с.6-7).
Згідно розрахунку потреби в капіталізації коштів по КП Піщанська дирекція кіновідеомережі, сума платежів для розрахунку з потерпілим на виробництві станом на 08.04.2014 року становить 52527,86 грн. (а.с. 4)
Відділенням Фонду у Крижопільському районі було надіслано КП Піщанська дирекція кіновідеомережі вимогу про сплату капіталізованих платежів № 01-45 від 11.03.2014 року, яку адресат отримав 14.03.2014 року.
Визначаючись щодо позовних вимог суд виходив з наступного.
Правову основу, економічний механізм та організаційну структуру загальнообов'язкового державного соціального страхування громадян від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які призвели до втрати працездатності або загибелі застрахованих на виробництві, визначено Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" від 23.09.1999 року №1105-XIV (далі - Закон №1105-XIV).
Основними принципами страхування від нещасного випадку, зокрема, є: своєчасне та повне відшкодування школи страховиком; обов'язковість страхування від нещасного випадку осіб, які працюють на умовах трудового договору (контракту) та інших підставах, передбачених законодавством про працю, а також добровільність такого страхування для осіб, які забезпечують себе роботою самостійно, та громадян - суб'єктів підприємницької діяльності.
За приписами статті 46 Закону, фінансування Фонду соціального страхування від нещасних випадків здійснюється за рахунок: внесків роботодавців; капіталізованих платежів, що надійшли у випадках ліквідації страхувальників у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України та інше.
Згідно зі статтею 110 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) юридична особа може бути ліквідована за рішенням її учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, в тому числі у зв'язку із закінченням строку, на який було створено юридичну особу, досягненням мети, для якої її створено, а також в інших випадках, передбачених установчими документами.
Відповідно до статті 112 ЦК України у разі ліквідації платоспроможної юридичної особи вимоги її кредиторів задовольняються у першу чергу вимоги щодо відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, та вимоги кредиторів, забезпечені заставою чи іншим способом.
Частиною другою статті 1205 ЦК України встановлено, що у разі ліквідації юридичної особи платежі, належні потерпілому або особам, визначеним статтею 1200 цього Кодексу, мають бути капіталізовані для виплати їх потерпілому або цим особам у порядку, встановленому законом або іншим нормативно-правовим актом.
Відповідно до листа Міністерства юстиції України від 14 червня 2001 року № 33-36275 "Щодо державної реєстрації нормативно-правового акта" Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України не відноситься до кола органів, нормативно-правові акти яких підлягають державній реєстрації відповідно до Указу Президента України від з жовтня 1992 року № 493/92 "Про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств та інших органів виконавчої влади".
Проте нормативно-правові акти Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України є чинними і застосовуються без державної реєстрації в Міністерстві юстиції України.
Відповідно до ч. 2 п. 1 Порядку капіталізації платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань підприємства-банкрута перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю і здоров'ю, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 06.05.2000 року № 765, капіталізація платежів здійснюється щодо кожної особи з урахуванням заборгованості за попередні роки та необхідності виплати майбутніх платежів.
Частиною 4 вищевказаного Порядку визначено, що до суми платежів, що підлягають капіталізації, включається заборгованість суб'єкта підприємницької діяльності - банкрута з виплат, пов'язаних з його зобов'язаннями відшкодувати шкоду, заподіяну життю і здоров'ю громадян, а саме суми одноразової допомоги, щомісячних виплат втраченого заробітку, витрат по догляду за потерпілим та виплат за листками непрацездатності.
Виходячи з аналізу Порядку, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 06.05.2000 року № 765, вбачається, що в даному Порядку не вказано механізм капіталізації платежів по підприємствам, які знаходяться в стадії ліквідації. Приписами ст. 46 Закону України 1105-XIV від 23.09.1999 року врегульовано систему фінансування та джерела коштів Фонду, проте зазначений Закон не регламентує, яким чином ліквідується підприємство, а чітко зазначає, що фінансування Фонду соціального страхування від нещасних випадків здійснюється за рахунок: внесків роботодавців; капіталізованих платежів, що надійшли у випадках ліквідації страхувальників у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України та інше.
Тобто, капіталізація виплат майбутніх періодів, пов'язаних з відшкодуванням шкоди, заподіяної життю і здоров'ю громадян, повинна проводитись саме в період ліквідаційної процедури підприємства, оскільки саме після відкриття ліквідаційної процедури підприємницька діяльність підприємства закінчується та строк виконання всіх його грошових зобов'язань вважається таким, що настав.
Аналогічна правова позиція висловлена в постанові Верховного суду України від 26.06.2012 року (а.с.17-18).
Відповідно до п. 3 вищевказаного Порядку, капіталізація платежів нараховується за період, що визначається з різниці між середньої тривалості життя для чоловіків і жінок і їхнім віком на момент проведення капіталізації. Позивачем для визначення періоду для капіталізації використовувалися дані середньої тривалості життя особи, надані Держкомстатом України.
Враховуючи наведений порядок, позивач здійснив розрахунок нарахування капіталізації платежів по особовій справі потерпілого ОСОБА_1, який склав 52527,86 грн.
Згідно з таблицею смертності та середньої очікуваності тривалості життя за 2012 рік по Україні у розрізі вікових груп, наданою 20.08.2013 року головним управлінням статистики у Вінницькій області з врахуванням необхідності виплати майбутніх платежів для потерпілого ОСОБА_1 (а.с.6-7), позивачем здійснено розрахунок суми капіталізації платежів у зв'язку із ліквідацією юридичної особи - КП Піщанська дирекція кіновідеомережі. За основу взята сума перерахованої щомісячної страхової виплати з 01.03.2013 року в розмірі 345,76 грн., призначена постановою відділення Фонду у Крижопільському районі №0222/61/61/19 від 29.03.2013 року (а.с.16).
Частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
На підставі вищевикладеного, суд дійшов висновку, що позов відділення Фонду у Крижопільському районі є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись частиною 3 статті 160, статтями 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності", Порядком капіталізації платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань суб'єкта підприємницької діяльності - банкрута перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю і здоров'ю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 6 травня 2000 року № 765, суд -
п о с т а н о в и в :
Адміністративний позов задовольнити.
Стягнути з Комунального підприємства Піщанська дирекція кіновідеомережі (вул. Леніна, 39, смт. Піщанка, Вінницька область, код ЄДРПОУ 02405020) на користь Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Крижопільському районі Вінницької області (вул. Крупської, 4, смт. Крижопіль, Вінницька область, ЄДРПОУ 25937587 р/р 37173001000838 ГУДКСУ у Вінницькій області МФО 802015) капіталізовані платежі в сумі 52527 (п'ятдесят дві тисячі п'ятсот двадцять сім) гривень 86 (вісімдесят шість) копійок.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 КАС України.
Відповідно до ст. 186 КАС України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Дончик Віталій Володимирович
Суд | Вінницький окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 23.04.2014 |
Оприлюднено | 29.04.2014 |
Номер документу | 38408367 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Вінницький окружний адміністративний суд
Вільчинський Олександр Ванадійович
Адміністративне
Вінницький окружний адміністративний суд
Дончик Віталій Володимирович
Адміністративне
Вінницький окружний адміністративний суд
Дончик Віталій Володимирович