ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"22" квітня 2014 р. Справа № 922/5203/13
Колегія суддів у складі: головуючий суддя Білоусова Я.О. , суддя
Хачатрян В.С. , суддя Шевель О.В.
при секретарі Коваль А.В.
за участю представників сторін:
ліквідатора ТОВ "Арколь" - Капустюка А.С. (довіреність б/н від 04.04.2014р.)
Західної ОДПІ - Демчана А.В. (довіреність 936/9/20-33-10-10 від 07.03.2014 р.)
розглянувши апеляційну скаргу Західної ОДПІ м.Харкова ГУ Міндоходів у Харківській області (вх. №781 Х/2-7) на постанову господарського суду Харківської області від 03.02.14р. у справі № 922/5203/13
за заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "Арколь", м.Харків,
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Арколь", м.Харків,
про визнання банкрутом,
ВСТАНОВИЛА:
Постановою господарського суду Харківської області від 03.02.2014р. (суддя Дзюба О.А.) 1. Визнано Товариство з обмеженою відповідальністю "Арколь", код 38496461, зареєстроване Виконавчим комітетом Харківської міської ради Харківської області 11.02.2013 року за № 1 480 102 0000 055021, за адресою: 61052, Харківська обл., м. Харків, вул. Кацарська, буд. 68 - банкрутом та відкрито ліквідаційну процедуру.
2. Постановлено, що з дня прийняття зазначеної постанови:
- господарська діяльність банкрута завершується закінченням технологічного циклу з виготовлення продукції у разі можливості її продажу за виключенням укладення та виконання договорів, що мають на меті захист майна банкрута або забезпечення його збереження (підтримання) у належному стані, договорів оренди майна, яке тимчасово не використовується, на період до його продажу в процедурі ліквідації тощо;
- строк виконання всіх грошових зобов'язань банкрута вважається таким, що настав;
- у банкрута не виникає жодних додаткових зобов'язань (у тому числі зі сплати податків і зборів (обов'язкових платежів)), крім витрат, безпосередньо пов'язаних із здійсненням ліквідаційної процедури;
- припиняється нарахування неустойки (штрафу, пені), процентів та інших економічних санкцій за всіма видами заборгованості банкрута;
- відомості про фінансове становище банкрута перестають бути конфіденційними чи становити комерційну таємницю;
- скасовується арешт, накладений на майно боржника, визнаного банкрутом, чи інші обмеження щодо розпорядження майном такого боржника. Накладення нових арештів або інших обмежень щодо розпорядження майном банкрута не допускається;
- вимоги за зобов'язаннями боржника, визнаного банкрутом, що виникли під час проведення процедур банкрутства, можуть пред'являтися тільки в межах ліквідаційної процедури протягом двох місяців з дня офіційного оприлюднення повідомлення про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури. Зазначений строк є граничним і поновленню не підлягає. Кредитори, вимоги яких заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, або не заявлені взагалі, не є конкурсними, а їх вимоги погашаються в шосту чергу в ліквідаційній процедурі;
- виконання зобов'язань боржника, визнаного банкрутом, здійснюється у випадках і порядку, передбачених цим розділом.
3. Постановлено, що з дня прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури припиняються повноваження органів управління банкрута щодо управління банкрутом та розпорядження його майном. Керівник банкрута звільняється з роботи у зв'язку з банкрутством підприємства, а також припиняються повноваження власника (власників) майна банкрута.
4. Призначено ліквідатором Товариства з обмеженою відповідальністю "Арколь" (код 38496461) голову ліквідаційної комісії Лаврова Артема Валерійовича (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, адреса АДРЕСА_1).
5. Зобов'язано ліквідатора відповідно до приписів Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" , закрити всі рахунки банкрута в установах банку і відкрити або переоформити один основний рахунок для проведення розрахунків з кредиторами, виконати інші дії, передбачені ст.ст. 41-48 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" і надавати суду щомісячно звіти про хід ліквідаційної процедури, про фінансове становище і майно боржника станом на день відкриття ліквідаційної процедури, використання коштів боржника.
6. Зобов'язано ліквідатора вжити заходів по оцінці та реалізації активів банкрута, представити суду реєстр грошових вимог кредиторів, повідомлення про результати розгляду вимог кредиторів банкрута, надавати суду щомісячно звіти про хід ліквідаційної процедури, в строк до 03 лютого 2015 року виконати ліквідаційну процедуру, надати суду звіт про виконану роботу, всі докази, що свідчать про виконання ліквідаційної процедури, у тому числі відомості за результатами інвентаризації майна боржника та перелік ліквідаційної маси; відомості про реалізацію об'єктів ліквідаційної маси з посиланням на укладені договори купівлі-продажу; копії договорів купівлі-продажу та акти приймання-передачі майна; реєстр вимог кредиторів з даними про розміри погашених вимог кредиторів; документи, які підтверджують погашення вимог кредиторів; довідка архівної установи про прийняття документів, які відповідно до закону підлягають довгостроковому зберіганню; довідки установ банку про закриття рахунків банкрута, копії повідомлення органу державної податкової служби, пенсійного фонду та центру зайнятості про закінчення ліквідаційної процедури; акт знищення печатки, штампа, докази розшуку майна банкрута, довідки органів, що в обов'язковому порядку реєструють право власності на нерухоме та цінне рухоме майно; докази, що свідчать про стягнення дебіторської заборгованості, або докази що свідчать про неможливість стягнення дебіторської заборгованості, оригінали установчих документів і свідоцтва про державну реєстрацію, ліквідаційний баланс, реєстр непогашених вимог кредиторів, інші документи, що свідчать про виконану ліквідатором роботу по ліквідації банкрута.
7. Постановлено здійснити офіційне оприлюднення на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України про визнання Товариства з обмеженою відповідальністю "Арколь" банкрутом, відкриття ліквідаційної процедури та призначення ліквідатора у справі.
Західна ОДПІ м.Харкова ГУ Міндоходів у Харківській області з постановою місцевого господарського суду не погодилась та звернулась до Харківського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить постанову суду першої інстанції скасувати та направити справу на новий розгляд до господарського суду Харківської області.
Скарга обґрунтована тим, що згідно з направленнями на перевірку №448, 449 виданими Західною ОДПІ м. Харкова та наказу №511 на проведення документальної виїзної позапланової перевірки посадові особи ОДПІ здійснили вихід на перевірку за місцезнаходженням ліквідаційної комісії ТОВ «Арколь» м.Харків, вул.Кацарська,68, але встановлено відсутність будівлі, споруди за вказаною адресою. Як зазначає апелянт, відсутність підприємства за юридичною адресою унеможливлює проведення перевірки з питань своєчасності нарахування податків та зборів.
Окрім того, як зазначає апелянт, ліквідатор мав повідомити Західну ОДПІ про початок ліквідаційної процедури, але це повідомлення на адресу Західної ОДПІ не надходило. Цей факт прямо суперечить діючому законодавству.
Представник апелянта у судовому засіданні підтримав вимоги апеляційної скарги та просив постанову суду першої інстанції скасувати.
Ліквідатор у судовому засіданні та у відзиві на апеляційну скаргу (вх. №2975 від 10.04.2014р.) проти апеляційної скарги заперечував та просив апеляційне провадження за апеляційною скаргою Західної ОДПІ припинити, постанову суду першої інстанції залишити без змін, посилаючись на те, що голова ліквідаційної комісії виконав всі заходи по ліквідації банкрута та надав документи, що свідчать про відсутність активів банкрута та неможливість його функціонування згідно з законодавством, висновки господарського суду про визнання боржника банкрутом є законними та обґрунтованими. ДПІ жодним чином не доведено невідповідність вимогам Закону наданих доказів неплатоспроможності боржника, що за наявності наявних обставин могло б бути підставою для скасування оскаржуваної ухвали. Крім того, як зазначає ліквідатор, діючим законодавством України не передбачено, що ліквідатор повинен постійно знаходитися за юридичною адресою підприємства-банкрута.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника апелянта та ліквідатора, дослідивши наявні докази по справі, колегія суддів Харківського апеляційного господарського суду встановила.
В грудні 2013р. голова ліквідаційної комісії TOB "Арколь" звернулось до господарського суду Харківської області з заявою про порушення справи про банкрутство на підставі ст. 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", посилаючись на те, що загальними зборами TOB "Арколь" прийнято рішення про ліквідацію боржника, призначено ліквідаційну комісію (ліквідатора) та встановлено двохмісячний термін для пред'явлення претензій кредиторів з дня опублікування оголошення про ліквідацію підприємства. Ліквідаційною комісією розглянуто вимоги кредиторів, проведено інвентаризацію майнових активів підприємства. За наслідками проведеної роботи встановлено, що активів боржника недостатньо для погашення кредиторської заборгованості, на підставі чого прийнято рішення про звернення до господарського суду з заявою про визнання боржника банкрутом та призначення ліквідатором боржника голову ліквідаційної комісії Лаврова А.В.
25.12.2013р. ухвалою господарського суду Харківської області прийнята заява голови ліквідаційної комісії ТОВ "Арколь" про порушення справи про банкрутство до розгляду. Призначено підготовче засідання суду на 09.01.2014р., зобов'язано боржника надати суду необхідні документи для розгляду справи по суті.
09.01.2014р. ухвалою господарського суду Харківської області порушено провадження у справі про банкрутство "Арколь". Введено мораторій на задоволення вимог кредиторів. Зобов'язано боржника надати суду необхідні документи для розгляду справи по суті. Призначено засідання суду на 03.02.2014р.
03.02.2014р. господарським судом Харківської області прийнято оскаржувану постанову, якою, зокрема, ТОВ «Арколь» ", код 38496461, зареєстроване Виконавчим комітетом Харківської міської ради Харківської області 11.02.2013 року за № 1 480 102 0000 055021, за адресою: 61052, Харківська обл., м. Харків, вул. Кацарська, буд. 68 - банкрутом та відкрито ліквідаційну процедуру. Призначено ліквідатором Товариства з обмеженою відповідальністю "Арколь" (код 38496461) голову ліквідаційної комісії Лаврова Артема Валерійовича (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, адреса АДРЕСА_1). Постановлено здійснити офіційне оприлюднення на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України про визнання Товариства з обмеженою відповідальністю "Арколь" банкрутом, відкриття ліквідаційної процедури та призначення ліквідатора у справі.
Колегія суддів перевіривши матеріали справи, зазначає наступне.
Статтею 55 Конституції України встановлено, що кожному гарантується право на судовий захист, апеляційне та касаційне оскарження.
Пункт 8 частини 3 статті 129 Конституції України встановлює серед основних засад судочинства, зокрема, забезпечення апеляційного та касаційного оскарження рішення суду, крім випадків, встановлених законом.
Вказана конституційна норма конкретизована законодавцем в статті 14 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", згідно з якою учасники судового процесу та інші особи у випадках і порядку, встановлених процесуальним законом, мають право на апеляційне та касаційне оскарження судового рішення.
Отже, реалізація конституційного права на апеляційне оскарження судового рішення названим Законом ставиться в залежність від положень процесуального закону.
Таким чином, Господарський процесуальний кодекс України повинен містити імперативні норми про те, в яких випадках особа має право оскаржити рішення суду в апеляційному чи касаційному порядку.
Частиною 1 статті 91 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що сторони у справі, прокурор, треті особи, які не брали участь у справі, якщо господарський суд вирішив питання про їх права та обов'язки, мають право подати апеляційну скаргу на рішення місцевого господарського суду, яке не набрало законної сили.
Апеляційні скарги на постанову місцевого або апеляційного господарських судів можуть подавати сторони та інші учасники судового процесу, передбачені цим Кодексом та Законом про банкрутство.
Учасниками провадження у справі про банкрутство згідно зі статтею 1 Закону про банкрутство є сторони, забезпечені кредитори, арбітражний керуючий (розпорядник майна, керуючий санацією, ліквідатор), власник майна (орган, уповноважений управляти майном) боржника, державний орган з питань банкрутства, Фонд державного майна України, представник органу місцевого самоврядування, представник працівників боржника, уповноважена особа засновників (учасників, акціонерів) суб'єкта підприємницької діяльності - боржника, а також у випадках, передбачених цим Законом, інші особи, які беруть участь у провадженні у справі про банкрутство.
При цьому, колегія суддів бере до уваги, що вищевказаний перелік учасників провадження у справі про банкрутство не є вичерпним, оскільки до учасників справи про банкрутство названа стаття відносить також інших осіб, які у випадках, передбачених Законом про банкрутство, беруть участь у провадженні у справі про банкрутство.
У той же час порушення права заявника апеляційної скарги - податкового органу, у тому числі позбавлення його можливості стати учасником справи про банкрутство, може мати місце лише у разі наявності у цієї особи відповідного суб'єктивного права.
Західна об'єднана державна податкова інспекція м. Харкова обґрунтовує вимоги апеляційної скарги неможливістю проведення перевірки та заявлення в зв'язку з цим своїх вимог в передбачений законом термін, відсутністю боржника за місцем реєстрації банкрута, не повідомленням Західної ОДПІ про початок ліквідаційної процедури.
Як вказує апелянт, Західною ОДПІ м.Харкова на підстав п.п.78.1.7 п.78.1 ст.78 Податкового кодексу України від 02.12.2010р. №2755-VI було прийнято наказ про проведення позапланової виїзної перевірки ТОВ «Арколь» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства.
Згідно з направленнями на перевірку №448, №449 виданими Західною ОДПІ м.Харкова, та наказу №511 на проведення документальної виїзної позапланової перевірки посадові особи ОДПІ здійснили вихід на перевірку за місцезнаходженням ліквідаційної комісії ТОВ "Арколь", однак було встановлено, відсутність будівлі, споруди за адресою: м. Харків, вул. Кацарська, буд. 68, зазначеною в оскаржуваній постанові суду від 03.02.2014 року та повідомленні про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури (номер публікації №772, дата публікації на сайті Вищого господарського суду України 04.02.2014 року).
Також наведеною перевіркою встановлено, що ліквідаційна комісія ТОВ «Арколь» відсутня також за адресою, що вказана в відомостях з ЄДР (61052, Харківська область, м.Харків, вул..Котлова, 68), у зв'язку з чим було складено акт від 12.03.2014 року №225/20-33-22-03-04-07/38496461 про неможливість вручення копії наказу, пред'явлення направлення та здійснення перевірки ТОВ "Арколь".
В матеріалах справи міститься виписка з ЄДР юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців серія АБ №362853, відповідно до якої ТОВ «Арколь» здійснював підприємницьку діяльність та набув статусу суб'єкта підприємницької діяльності, зареєстроване Виконавчим комітетом Харківської міської ради Харківської області 11.02.2013 року за № 1 480 102 0000 055021. Основним видом діяльності боржника є неспеціалізована оптова торгівля. Місцезнаходженням юридичної особи є: Харківська обл., м.Харків, вул.Котлова, 68 . (а.с.10).
Також, як вбачається із матеріалів справи, в бюлетені державної реєстрації № 260 (25) від 19 вересня 2013 року розміщено повідомлення про припинення Товариства з обмеженою відповідальністю "Арколь" шляхом ліквідації. В оголошенні зазначено адресу ТОВ «Арколь» 61052, Харківська обл., м.Харків, Ленінський район, вул.Котлова, 68 . (а.с.55-59).
Однак, при поданні головою ліквідаційної комісії до господарського суду заяви про порушення провадження у справі про банкрутство ТОВ «Арколь» зазначено адресу: 61052, м.Харків, вул. Кацарська,68 . (а.с.4-6 т.1). Така ж адреса зазначена і в оскаржуваній постанові суду від 03.02.2014р. про визнання боржника банкрутом (а.с.102-108 т.1).
При цьому слід врахувати, що особливості та порядок заявлення кредиторами претензій до боржника, що ліквідується в порядку ст. 95 Закону про банкрутство, визначений положеннями ч. 3 вказаної статті та передбачає право кредиторів заявити свої вимоги до боржника, який ліквідується, в місячний строк з дня офіційного оприлюднення повідомлення про визнання боржника, який ліквідується, банкрутом, на офіційному веб - сайті Вищого господарського суду України в мережі Інтернет.
Зазначений строк є граничним і поновленню не підлягає.
Особи, вимоги яких заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, або не заявлені взагалі, не є конкурсними кредиторами, а їх вимоги погашаються в шосту чергу.
За таких обставин колегія суддів констатує, що місцевим господарським судом в постанові про визнання ТОВ «Арколь» банкрутом та при оприлюдненні на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду в мережі Інтернет було зазначено невірну адресу боржника, а саме: м. Харків, вул. Кацарська, 68, так само наведена адреса була зазначена, в якості адреси ліквідатора.
Наведені обставини роблять неможливими заявлення та розгляд будь-яких кредиторських вимог до даного боржника, а значить порушують права невизначеного кола кредиторів, так само як і потенційного кредитора, яким являється Західна ОДПІ м. Харкова ГУ Міндоходів у Харківській області.
Відповідно до приписів ст. 43 ГПК України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
Наведена норма зобов'язує суд у кожному конкретному випадку оцінювати наявні докази в їх сукупності, з урахуванням повноти встановлення всіх обставин справи, які необхідні для правильного вирішення спору, на основі вичерпних та достеменно підтверджених висновків.
Відповідно до статті 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.
Відповідно до статті 32 Господарського процесуального кодексу України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Зважаючи на наведені вище обставини колегія суддів вважає, що допущені при прийнятті оскаржуваної постанови порушення унеможливлюють подальший перебіг справи про банкрутство ТОВ «Арколь», оскільки подальша процедура буде здійснюватись з порушенням вимог діючого законодавства.
На підставі викладеного, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга є обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню, тому постанову господарського суду Харківської області від 03.02.14р. у справі № 922/5203/13 слід скасувати, а справу направити на розгляд до господарського суду Харківської області.
Керуючись статтями 91, 99, 101, 102, п.2 статті 103, п.4 ч.1 статті 104, статтею 105 Господарського процесуального кодексу України, колегія суддів,
ПОСТАНОВИЛА:
Апеляційну скаргу Західної ОДПІ м.Харкова ГУ Міндоходів у Харківській області задовольнити.
Постанову господарського суду Харківської області від 03.02.14р. у справі № 922/5203/13 скасувати.
Направити справу №922/5203/13 на розгляд до господарського суду Харківської області.
Повний текст постанови складено 25.04.2014р.
Головуючий суддя Білоусова Я.О.
Суддя Хачатрян В.С.
Суддя Шевель О. В.
Суд | Харківський апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 25.04.2014 |
Оприлюднено | 30.04.2014 |
Номер документу | 38459691 |
Судочинство | Господарське |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні