ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
83048, м. Донецьк, вул. Артема, 157, тел. 381-88-46
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05.05.2014 Справа № 905/464/14
Господарський суд Донецької області у складі: судді Фурсової С.М.,
при секретарі судового засідання Степанян К.Р.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні господарського суду справу за позовом командитного товариства «ТОВ «ЕКСПОДОНБАС» (83048, місто Донецьк, вулиця Челюскінців, будинок № 189-В; код ЄДРПОУ 13525328)
до публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Донецькміськгаз» (83001, місто Донецьк, проспект Театральний, будинок № 1; код ЄДРПОУ 03361081)
за участю третьої особи-1, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - державного підприємства «Донецький науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації» (83004, місто Донецьк, вулиця Челюскінців, будинок № 289; код ЄДРПОУ 34225938)
за участю третьої особи-2, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - товариства з обмеженою відповідальністю ВКФ «Курс» (49030, місто Дніпропетровськ, вулиця Чичеріна, будинок № 30)
про перерахунок обсягу спожитого газу, -
за участю представників сторін:
від позивача: Москальов В.С. (довіреність б/н від 04.02.2014)
ОСОБА_2 (довіреність б/н від 04.02.2014)
від відповідача: Пеліхос Є.М. (довіреність № 641 від 27.12.2013)
Губар Д.Д. (довіреність № 642 від 27.12.2013)
від третьої особіи-1: не з'явився
від третьої особіи-2: не з'явився
С У Т Ь С П О Р У :
У січні 2014 року командитне товариство «ТОВ «ЕКСПОДОНБАС» звернулося до господарського суду Донецької області з позовом до публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Донецькміськгаз», в якому просить:
- визнати недійсною оперативно-господарську санкцію у вигляді протоколу роботи комісії з розгляду актів виявлених порушень від 04 грудня 2013 року
- зобов'язати публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Донецькміськгаз» провести розрахунок спожитого газу за період з 01 листопада 2013 року по 11 листопада 2013 року за діючими приладами обліку.
Ухвалою господарського суду Донецької області від 25 січня 2014 року позовна заява прийнята до розгляду, порушено провадження у справі та її призначено до розгляду у судовому засіданні на 06 лютого 2014 року (том 1, а.с. 1).
Розгляд справи відкладався за правилами статті 77 Господарського процесуального кодексу України (далі по тексту - ГПК України).
Відповідач надав відзив та заперечення на позовну заяву, в яких просить врахувати викладену ним позицію та відмовити у задоволенні позовних вимог. Заперечуючи проти задоволення позову відповідач зазначає, що:
- обраний позивачем спосіб захисту не передбачений чинним законодавством;
- перерахунок спожитого у листопаді 2013 року природного газу проведено на підставі пункту 3.12.4 Правила користування природним газом для юридичних осіб (том 1, а.с. 50-51, 63-64).
Ухвалою господарського суду Донецької області від 24 лютого 2014 року залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - державне підприємство «Донецький науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації» (том 1, а.с. 76-78).
13 березня 2014 року через відділ діловодства господарського суду Донецької області надійшли письмові пояснення за № 2155/35, в яких державне підприємство «Донецький науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації» вважає правомірними дії публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Донецькміськгаз» в частині перерахунку обсягу газу спожитого командитним товариством «ТОВ «ЕКСПОДОНБАС» в спірний період, оскільки актом проведення експертної повірки лічильника газу від 14 листопада 2013 року лічильник газу типу «Курс-01», який належить командитному товариству «ТОВ «ЕКСПОДОНБАС» визнано непридатним до застосування (том 1, а.с. 103-105).
Склад суду змінювався.
Розпорядженням за підписом в.о. голови господарського суду Донецької області від 10 квітня 2014 року справу № 905/464/14 передано на розгляд судді Фурсової С.М. (том 2, а.с. 29).
Частиною четвертою статті 22 ГПК України передбачено, що до початку розгляду господарським судом справи по суті позивач має право змінити предмет або підставу позову шляхом подання письмової заяви.
09 квітня 2014 року через відділ діловодства господарського суду Донецької області надійшла заява про зміну позовних вимог за № 18, в якій командитне товариство «ТОВ «ЕКСПОДОНБАС» просить зобов'язати публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Донецькміськгаз» здійснити перерахунок об'єму газу, спожитого командитним товариством «ТОВ «ЕКСПОДОНБАС» за період з 01 листопада 2013 року по 11 листопада 2013 року за номінальною потужністю обладнання з урахуванням кількості його роботи з 84 811 м3 на 2 256 м3 (том 2, а.с. 1-4).
У пунктах 3.8, 3.12 постанови пленуму Вищого господарського суду України від 26 грудні 2011 року № 18 «Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції» роз'яснено, що у разі зміни складу суді (в тому числі з одноосібного на колегіальний, навіть якщо до складу колегії суддів входить суддя, який раніше одноособово розглядав дану справу), розгляд справи починається заново, а отже, спочатку починається й перебіг строку вирішення спору. Право позивача на зміну предмета або підстави позову може бути реалізоване лише до початку розгляду господарським судом справи по суті та лише у суді першої інстанції шляхом подання до суду відповідної письмової заяви.
Позовні вимоги розглядаються в редакції заяви про зміну позовних вимог за № 18 від 09 квітня 2014 року.
Ухвалою господарського суду Донецької області від 10 квітня 2014 року залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - товариство з обмеженою відповідальністю ВКФ «Курс» (том 2, а.с. 31-33).
05 травня 2014 року через відділ діловодства господарського суду Донецької області надійшли письмові пояснення, в яких публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Донецькміськгаз» просить відмовити у задоволенні позовних вимог з посиланням на те, що позивач заявою про зміну позовних вимог від 09 квітня 2014 року одночасно змінив і предмет, і підставу позову (том 2, а.с. 77).
Залишаючи поза увагою помилкові твердження відповідача, господарським суд зазначає, що підстава позову - це фактичні обставини з посиланням на конкретну норму матеріального права, на яких ґрунтується вимога позивача. Зміна підстави позову означає зміну обставин, якими позивач обґрунтовує свою вимогу до відповідача.
В даному випадку позивач заявою про зміну позовних вимог лише змінює предмет позову, залишаючи без змін його підставу.
05 травня 2014 року через відділ діловодства господарського суду Донецької області надійшло клопотання б/н, в якому публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Донецькміськгаз» просить витребувати у командитного товариства «ТОВ «ЕКСПОДОНБАС» журнал реєстрації наказів та наказ про призначення ОСОБА_2 на посаду головного енергетика (том 2, а.с. 78).
Ознайомившись зі змістом поданого клопотання, господарський суд дійшов висновку про відсутність підстав для його (клопотання) задоволення з наступних підстав.
Статтею 38 ГПК України закріплено, що сторона або прокурор у разі неможливості самостійно надати докази вправі подати клопотання про витребування господарським судом доказів.
У клопотанні повинно бути зазначено:
1) який доказ витребовується;
2) обставини, що перешкоджають його наданню;
3) підстави, з яких випливає, що цей доказ має підприємство чи організація;
4) обставини, які може підтвердити цей доказ.
У пункті 2.1 постанови пленуму Вищого господарського суду України від 26 грудня 2011 року № 18 «Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції» роз'яснено, що у разі неможливості самостійно подати необхідні для розгляду справи докази сторона, прокурор, третя особа вправі звернутися до господарського суду, в тому числі й апеляційної інстанції, з клопотанням про витребування доказів; при цьому обґрунтування такої неможливості покладається на особу, що заявляє відповідне клопотання.
Виходячи з вищенаведеного, зверненню до господарського суду з клопотанням про витребування доказів передує звернення особи, яка заявила відповідне клопотання, до особи (підприємства, організації), у якої такий доказ знаходиться. Неможливість самостійно надати такі докази (відмова в їх наданні особою, в якої докази знаходяться або будь-яка інша причина неможливості отримання доказів) є підставою для звернення до суду з відповідним клопотанням в порядку статті 38 ГПК України.
Відповідачем не надано доказів звернення до командитного товариства «ТОВ «ЕКСПОДОНБАС» з клопотанням про витребування доказів, тобто не надано доказів неможливості самостійно надати такі докази.
Представники позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримали з мотивів, викладених у позовній заяві з урахуванням заяви про зміну позовних вимог за № 18 від 09 квітня 2014 року, просили суд позов задовольнити.
Представники відповідача у судовому засіданні заперечували проти задоволення позовних вимог, надали пояснення, аналогічні викладеним у письмових запереченнях та відзиві на позовну заяву.
Треті особи явку уповноважених представників у судове зсідання не забезпечили, про час і місце розгляду справи повідомлені своєчасно та належним чином.
Матеріали справи є достатніми для прийняття рішення за заявленими вимогами при зазначених підставах позову.
Розглянувши подані документи, дослідивши матеріали справи, господарський суд -
В С Т А Н О В И В :
03 грудня 2012 року між публічним акціонерним товариством по газопостачанню та газифікації «Донецькміськгаз» (далі по тексті - постачальник або відповідач) та командитним товариством «ТОВ «Експодонбас» (далі по тексту - споживач або позивач) укладено договір на постачання природного газу за регульованим тарифом № 2013/ТР-ПР-871, за умовами якого постачальник зобов'язався протягом 2013 року постачати природний газ промисловий споживачам та іншим суб'єктам господарювання, які є кінцевими споживачами (далі - газ) в обсягах і в порядку, передбачених Договором для забезпечення потреб споживача, а споживач зобов'язався оплачувати постачальнику вартість газу і наданих послуг у розмірах, строках, порядку та на умовах, передбачених цим Договором (том 1, а.с. 114-118).
Вказаний договір є підставою для виникнення у його сторін господарських зобов'язань, а саме майново-господарських зобов'язань згідно статей 173, 174, 175 ГК України, статей 11, 202, 509 ЦК України, і згідно статті 629 ЦК України є обов'язковим для виконання сторонами.
Пунктом 1.2 Договору передбачено, що передача газу за цим Договором здійснюється на межах балансової належності об'єктів споживача відповідно до актів розмежування балансової належності об'єктів газоспоживання і експлуатаційної відповідальності сторін. Перелік комерційних вузлів обліку газу та газоспоживного обладнання визначається сторонами в додатку № 1 до Договору.
Послуги з постачання газу підтверджуються підписаним сторонами актом приймання-передачі газу, що оформлюється за даними вузлів обліку, визначених у додатку № 1 до Договору згідно з роздрукованою інформацією з обчислювачів про кількість облікованого газу, характер і тривалість аварійних ситуацій, оперативні втручання у його роботу, або з журналів обліку газу (додаток № 6) та відомостей про фактичне споживання газу (додаток № 7), у разі використання побутових лічильників (пункт 2.9 Договору).
Відповідно до пунктів 2.10, 2.11, 2.12 Договору постачальник до 5-го числа, наступного за звітним місяцем, направляє споживачу два примірники акта приймання-передачі газу за звітний місяць, підписані уповноваженим представником та скріплені печаткою постачальника. Споживач протягом двох днів з дати одержання акта приймання-передачі газу зобов'язується повернути постачальнику один примірник оригіналу акта приймання-передачі газу, підписаний уповноваженим представником та скріплений печаткою споживача, або надати в письмовій формі мотивовану відмову від підписання акта приймання-передачі газу. У випадку відмови від підписання акта приймання-передачі газу, розбіжності підлягають урегулюванню відповідно до Договору, або в судовому порядку. До прийняття рішення судом обсяг та вартість послуг з постачання газу встановлюються відповідно до даних постачальника. Акти приймання-передачі газу є підставою для остаточних розрахунків споживача з постачальником.
Цей Договір набирає чинності з дати підписання та відповідно до частини третьої статті 631 Цивільного кодексу України, поширює свої відносини, що склалися між сторонами з 01 січня 2013 року до 31 грудня 2013 року. Договір вважається продовженим на аналогічний період, якщо за місяць до закінчення терміну дії Договору жодною із сторін не буде заявлено про припинення його дії або про перегляд його умов (пункт 10.1 Договору).
Доказів припинення дії Договору сторонами не надано.
Взаємовідносини між суб'єктами господарювання під час передачі з газорозподільних мереж споживачу природного газу, у тому числі видобутого з газових і газоконденсатних родовищ, та нафтового газу, отриманого з нафтових родовищ регулюються Правилами обліку природного газу під час його транспортування газорозподільними мережами, постачання та споживання, затвердженими наказом Міністерства палива та енергетики України від 27 грудня 2005 року за № 618 (далі по тексту - Правила № 618).
Пунктом 3 Правил № 618 передбачено, що вузол обліку газу - сукупність засобів вимірювальної техніки та допоміжних засобів, що призначена для вимірювання, реєстрації результатів вимірювання та розрахунків об'єму газу, зведеного до стандартних умов (далі - об'єм газу), і складається з одного або декількох вимірювальних комплексів та/або:
- з лічильника газу в комплекті з реєструвальними приладами температури і тиску газу;
- з лічильника газу в комплекті з показувальними приладами температури і тиску газу;
- лічильника газу згідно з ДСТУ 3336-96 «Лічильники газу побутові. Загальні технічні вимоги».
Комерційний вузол обліку газу - це вузол обліку газу, за даними якого сторонами договору на постачання газу оформлюються акти приймання-передачі газу і здійснюються взаєморозрахунки.
07 листопада 2013 року командитне товариство «ТОВ «Експодонбас» отримало лист, в якому публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Донецькміськгаз» наполягає на проведенні експертної повірки газового лічильника «Курс-01» G-250 заводський № 03793 в період часу з 13 листопада 2013 року по 15 листопада 2013 року (том 1, а.с. 12).
Пунктом 4.2 розділу 4 ДСТУ 2708:2006 «Повірка засобів вимірювальної техніки. Організація та порядок проведення» передбачено, що для засобів вимірювальної техніки встановлено такі повірки: первинна, періодична, позачергова, інспекційна та експертна. Вказаним розділом визначено, що експертну повірку проводять у разі виникнення спірних питань щодо метрологічних характеристик, придатності до застосування і правильності експлуатації засобів вимірювальної техніки.
У заяві має бути зазначено мету експертної повірки та причини, що зумовили її проведення (пункт 5.8.1 розділу 5 ДСТУ 2708:2006 «Повірка засобів вимірювальної техніки. Організація та порядок проведення»).
З листа публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Донецькміськгаз» за № 1086 від 07 листопада 2013 року вбачається, що експерта повірка ініційована на підставі пункту 5.12 Правил № 618.
Пунктом 5.12 Правил № 618 передбачено, що у разі виникнення між сторонами суперечливих питань щодо технічних, у тому числі метрологічних, характеристик ЗВТ сторони договору мають право вимагати проведення позачергової або експертної повірки ЗВТ територіальними органами Держспоживстандарту України.
11 листопада 2013 року представниками публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Донецькміськгаз» при складанні акта перевірки технічного стану вузла обліку (акт б/н складений 11 листопада 2013 року о 10 год. 35 хв.) не виявлено втручань в роботу лічильника, пошкодження опломбування, порушень правил експлуатації, тощо.
Представники командитного товариства «ТОВ «ЕКСПОДОНБАС», не зважаючи на свою позицію щодо повідомлення про експерту повірку не чинили перешкод, допустили до свого приміщення представників публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Донецькміськгаз» та своїми діями сприяли в проведенні перевірки технічного вузла обліку, що підтверджується актом від 11 листопада 2013 року.
Зі змісту зворотного боку акта перевірки технічного стану вбачається, що:
- в присутності представників сторін здійснене розпломбування та зняття газового лічильника «Курс-01» G-250 заводський № 03793;
- лічильник запакований в упаковку та опломбований;
- експертна повірка буде проведена в період часу з 13 листопада 2013 року по 15 листопада 2013 року в лабораторії Артеміського УГГ публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Донецькоблгаз»;
- на час проведення експертної повірки вступна засувка закрита та опломбована (том 1, а.с. 13).
11 листопада 2013 року представниками публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Донецькміськгаз» в присутності представника командитного товариства «ТОВ «Експодонбас» складений акт про виявлені порушення № 00146518, в графі «суть порушення» якого міститься єдиний запис: «Знятий для проведення експертної повірки газовий лічильник «Курс-01» G-250 заводський № 03793.» (том 1, а.с. 14).
За результатами експертної повірки, проведеної державним підприємством «Донецькстандартметрологія» 14 листопада 2013 року, лічильник газу «Курс-01» G-250 заводський № 03793 визнано непридатним до застосування (том 1, а.с. 110-111).
18 листопада 2013 року командитним товариством «ТОВ «Експодонбас» на заводі виробника - товариства з обмеженою відповідальністю ВКФ «Курс» здійснено періодичну повірку вузла обліку газу «Курс-01» G-250 заводський № 03793, про що зроблено запис «придатний» у формулярі цього лічильника (том 1, а.с. 21).
Сертифікат Міністерства економічного розвитку і торгівлі України серії В № 006962 від 04 грудня 2012 року (дійсний до 16 серпня 2015 року) засвідчує, що ідентифіковані належним чином лічильники газу ультразвукові «Курс-01», які серійно виробляються товариством з обмеженою відповідальністю ВКФ «Курс», відповідають затвердженому типу, зареєстрованого в Державному реєстрі засобів вимірювальної техніки за номером У1904-09, а також вимогам ТУ У 33.2-13424434-001:2009. Сертифікат видано виробнику за рішенням Науково-технічної комісії з метрології Міністерства економічного розвитку і торгівлі України на підставі позитивних результатів державних контрольних випробувань (том 1, а.с. 18).
04 грудня 2013 року в присутності представника споживача відбулося засідання комісії з розгляду актів виявлених порушень, на якому прийнято рішення про здійснення донарахування командитному товариству «ТОВ «Експодонбас» обсягів спожитого газу за період з 01 листопада 2013 року по 11 листопада 2013 року за проектною номінальною потужністю всього газоспоживного обладнання, переліченого в додатку № 1 до договору на постачання природного газу за регульованим тарифом № 2013/ТР-ПР-871. Обсяг спожитого газу після розрахунку становить 84 811 м3.
Засідання комісії оформлено протоколом б/н від 04 грудня 2013 року (том 1, а.с. 23).
05 грудня 2013 року командитне товариство «ТОВ «Експодонбас» направило публічному акціонерному товариству по газопостачанню та газифікації «Донецькміськгаз» вмотивовану відмову від підписання акту № 2013/ТП-ПР-871 від 01 грудня 2013 року посилаючись на те, що згідно зі свідченнями газового лічильнику «Курс-01» G-250 заводський № 03793, обсяг спожитого газу за спірний період склав 2 276 м3 (том 1, а.с. 26-27).
Не погодившись з обсягами спожитого газу вказаному в акті приймання-передачі природного газу № 2013/ТП-ПР-871 від 01 грудня 2013 року (том 1, а.с. 142), позивач звернувся до господарського суду з даним позовом.
Оцінюючи подані сторонами докази та наведені обґрунтування за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом, господарський суд вважає, що позовні вимоги командитного товариства «ТОВ «ЕКСПОДОНБАС» підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.
Відносини, які виникають між газопостачальними, газорозподільними, газотранспортними підприємствами та споживачами природного газу (крім населення) регулюються Правилами користування природним газом для юридичних осіб, затвердженими постановою НКРЕ від 13 вересня 2012 року № 1181 (далі по тексту - Правила № 1181) та Правилами обліку природного газу під час його транспортування газорозподільними мережами, постачання та споживання, затверджені наказом Міністерства палива та енергетики України від 27 грудня 2005 року за № 618.
Підставою для звернення до господарського суду з даним позовом є порушення відповідачем норм Правил № 1181 та Правил № 618, наслідком якого є здійснення неправомірного перерахунку обсягу споживання природного газу за проектною номінальною потужністю всього газоспоживного обладнання командитного товариства «ТОВ «ЕКСПОДОНБАС», завищення обсягів споживання газу відображених в акті приймання-передачі природного газу № 2013/ТП-ПР-871 від 01 грудня 2013 року, який є підставою для проведення остаточних розрахунків.
Відповідно до пункту 3.1 Правил № 1181, об'єкти газоспоживання споживача мають бути забезпечені комерційним вузлом обліку природного газу для визначення обсягів споживання/розподілу/транспортування природного газу в точках вимірювання та складання комерційного обліку газу для проведення розрахунків. Комерційні вузли обліку мають бути встановлені таким чином, щоб забезпечити технічну можливість безперешкодного до них доступу для контрольного огляду та/або технічної перевірки та контролю за обсягами споживання/розподілу/транспортування природного газу.
Власник комерційного обліку або суб'єкт господарювання, що здійснює його експлуатацію на підставі відповідного договору, забезпечує належний технічний стан засобів вимірювальної техніки (далі - ЗВТ) та проведення періодичної повірки у визначений строк. За збереження і цілісність комерційних та дублюючих вузлів обліку та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування відповідає власник (користувач), на території (у приміщенні) якого вони встановлені. В іншому випадку за збереження і цілісність комерційних та дублюючих вузлів обліку та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування відповідає газорозподільне (газотранспортне) підприємство. У разі виявлення на комерційних вузлах обліку газу несправності ЗВТ, витоків газу з імпульсних ліній диференційних манометрів, пошкодження пломб або захисних елементів тощо власник комерційного вузла обліку газу має терміново поінформувати про це іншу сторону договору і за потреби вжити заходів для забезпечення функціонування комерційного вузла обліку газу в робочому стані (пункт 3.8 Правил № 1181).
Пунктом 3.12.1 Правил № 1181 передбачено, що сторони договору мають право контролювати правильність експлуатації ЗВТ у будь-який час доби. У разі виникнення спірних питань між сторонами договору щодо результатів вимірювань об'єму газу сторони договору мають право проводити спільні технічні перевірки вузлів обліку.
Положеннями пунктів 3.12.6-3.12.11 Правил № 1181 встановлено, що технічна перевірка комерційних вузлів обліку газу та правильності розрахунків обсягу споживання/ розподілу/транспортування природного газу проводиться уповноваженими особами газопостачального/газорозподільного/газотранспортного підприємства споживача у порядку та строки, що передбачені умовами договору або окремою технічною угодою до договору. До технічної перевірки комерційних вузлів обліку газу допускаються особи, що мають посвідчення про перевірку знань Правил безпеки систем газопостачання України, затверджених наказом Державного комітету України по нагляду за охороною праці від 01 жовтня 1997 року № 254, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 15 травня 1998 року за № 318/2758. Технічні перевірки комерційних вузлів обліку газу поділяються на планові (за затвердженим газорозподільним/газотранспортним підприємством і споживачем графіком) та позачергові (за наявності розбалансів між кількістю протранспортованого і реалізованого газу або у разі виникнення спірних питань між сторонами договору щодо результатів вимірювань об'єму газу). Керівник підприємства (організації), на території якого (якої) розташовано комерційний вузол обліку газу, має забезпечити безперешкодний доступ до нього уповноваженим особам для здійснення перевірки комерційних вузлів обліку газу. У разі необхідності проведення позачергової перевірки комерційного вузла обліку газу ініціатор перевірки письмово повідомляє про це іншу сторону договору. Перевірка проводиться не пізніше ніж у дводенний строк (вихідні та святкові дні не враховуються) з дня надходження повідомлення до іншої сторони договору. У разі виникнення аварійних ситуацій, що призвели до унеможливлення обліку розподіленого/протранспортованого газу, позачергові перевірки можуть проводитись без попереднього письмового повідомлення власника комерційного вузла обліку газу. За будь-яких перевірок у разі виявлення недоліків, що впливають на результати вимірювань об'єму газу (помилки в розрахунках об'єму розподіленого/протранспортованого газу, відсутність чи вихід з ладу вимірювальних перетворювачів параметрів газу і перепаду тиску, витоки газу в імпульсних лініях до перетворювачів тиску газу та перепаду тиску, виявлення факту несанкціонованого втручання в конструкцію чи в роботу вузла обліку, використання конфігурації обчислювача, яка не відповідає документації на комерційний вузол обліку газу тощо), представник сторони, яка здійснює перевірку комерційного вузла обліку газу, разом з відповідальною за його технічний стан особою складає двосторонній акт про порушення цих Правил. Акт, підписаний представниками сторін, є підставою для проведення перерахунків об'ємів прийнятого-переданого газу. У разі виникнення спірних питань щодо змісту акта під час його підписання сторона, яка перевіряється, має право підписати акт із зауваженнями. У разі відмови представника сторони договору, яка перевіряється, від підписання акта акт підписується тільки представником сторони, яка здійснює перевірку комерційного вузла обліку газу, в односторонньому порядку. В акті робиться відмітка про відмову іншої сторони договору від підписання.
Перерахунки обсягу споживання/розподілу/транспортування природного газу проводяться у випадках: тимчасової відсутності ЗВТ (зняття ЗВТ на періодичну чи позачергову повірку, ремонт, експертизу); непридатності до застосування (несправності) ЗВТ за результатами експертизи, повірки та/або технічної перевірки вузла обліку; наявності аварійних ситуацій, що зареєстровані у роздрукованих звітах обчислювачів та обчислювачів коректорів, інші несправності ЗВТ, що впливають на облік газу; пропущення строків повірки ЗВТ (пункт 3.12.2 Правил № 1181).
Згідно з пунктами 3.12.3, 3.12.4 Правил № 1181, перерахунки обсягу споживання/ розподілу/транспортування природного газу проводяться за період відсутності (несправності) ЗВТ, починаючи з дати проведення останньої перевірки комерційного вузла обліку газу або з дати зняття ЗВТ до моменту встановлення повірених ЗВТ, з урахуванням кількості годин роботи газового обладнання споживача. У разі якщо такі перевірки не проводились або немає актів про зняття ЗВТ перерахунки проводяться за період, починаючи з розрахункової доби поточного календарного місяця або з моменту пуску газу після планових та інших відключень у поточному місяці, які здійснювались спільно з газорозподільним/газотранспортним підприємством. Якщо власником комерційного вузла обліку газу є споживач, перерахунки обсягу споживання/розподілу/ транспортування природного газу за період відсутності (несправності) ЗВТ здійснюються газорозподільним/ газотранспортним підприємством за показами дублюючого вузла обліку, а у разі відсутності дублюючого вузла обліку - за проектною номінальною потужністю неопломбованого газового обладнання (до якого здійснюється газопостачання) з урахуванням кількості годин роботи газового обладнання споживача.
Правилами № 1181 та Правилами № 618 закріплено поняття наступних термінів: засіб вимірювальної техніки (ЗВТ) - технічний засіб, який застосовується під час вимірювань і має нормовані метрологічні характеристики; контрактна година - умовне чисельне значення часу початку доби; контрактна доба - проміжок часу у 24 години, що починається з контрактної години; контрактний місяць - проміжок часу тривалістю в один календарний місяць, що починається з контрактної години дня місяця, обумовленого договором; лічильник газу - засіб вимірювальної техніки, призначений для вимірювань об'єму газу, що протікає через перетин трубопроводу.
Розпорядженням НАК «Нафтогаз України» від 06 березня 2013 року № 5, починаючи з 31 березня 2013 року контрактною годиною для оформлення актів приймання-передачі природного газу по Україні приймається 9 год. 00 хв. за Київським часом.
Непридатність до застосування лічильника «Курс-01» G-250 заводський № 03793 підтверджено результатами експертної повірки, проведеної державним підприємством «Донецькстандартметрологія» 14 листопада 2013 року (том 1, а.с. 110-111).
Враховуючи те, що перевірка комерційного вузла обліку не проводилась протягом контрактного місяця (листопад 2013 року), публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Донецькміськгаз» здійснило перерахунок обсягу природного газу командитному товариству «ТОВ «Експодонбас» за період з 09 год. 00 хв. 01 листопада 2013 року по 09 год. 00 хв. 11 листопада 2013 року (день зняття лічильника на експерту повірку).
Згідно додатку № 1 до договору на постачання природного газу за регульованим тарифом № 2013/ТР-ПР-871 від 03 грудня 2012 року, на об'єкті командитного товариства «ТОВ «Експодонбас» за адресою: місто Донецьк, вулиця Челюскінців, 189-В встановлене наступне газове обладнання:
- котел «СРА-250» - 1 шт. проектною номінальною потужністю 34,80 м3/год.;
- кондиціонери - 5 шт. проектною номінальною потужністю 9,50 м3*шт./год.;
- кондиціонери - 15 шт. проектною номінальною потужністю 9,70 м3*шт./год.;
- котел «СРА-900» - 1 шт. проектною номінальною потужністю 125,58 м3/год.
Режим роботи газового обладнання визначений 24 години на добу без вихідних (том 1, а.с. 119).
В обґрунтування правомірності розрахунків обсягу спожитого позивачем газу за спірний період, представник відповідача зазначив, що такий розрахунок проведено за проектною номінальною потужністю всього газового обладнання командитного товариства «ТОВ «Експодонбас», наведеного в додатку № 1 до договору на постачання природного газу за регульованим тарифом № 2013/ТР-ПР-871 від 03 грудня 2012 року з урахуванням режиму його роботи - 24 години на добу.
Командитне товариство «ТОВ «Експодонбас» вважає неправомірним нарахування обсягу спожитого природного газу за проектною номінальною потужністю всього газового обладнання, оскільки в робочому стані з 06 листопада 2013 року по 09 листопада 2013 року перебували лише п'ять кондиціонерів.
За даними позивача, обсяг спожитого ним газу за спірний період склав 2 256 м3.
Досліджуючи питання кількості годин роботи газового обладнання споживача в період з 01 листопада 2013 року по 11 листопада 2013 року, господарським судом встановлено наступне.
Основним видом діяльності командитного товариства «ТОВ «Експодонбас» є організування конгресів і торгівельних виставок (том 1, а.с. 33).
З метою оптимізації витрат на утримання об'єкту, командитним товариством «ТОВ «Експодонбас» видано наказ № 32-1 від 25 вересня 2013 року (том 1, а.с. 165).
Так, відповідно до наказу № 32-1 від 25 вересня 2013 року з метою економного споживання енергоресурсів забороняється включення котлів СРА-250, СРА-900 для обігріву адміністративних офісів будівлі. Для обігріву офісів дозволяється використання спліт-системи кондиціонерів у режимі нагріву та електроконвекторів. Включення в роботу газоспоживного обладнання для обігріву виставочних залів при проведенні заходів в період опалювального сезону, виконується за окремим письмовим наказом генерального директора Фарберова В.І.
Що стосується періоду з 01 листопада 2013 року по 11 листопада 2013 року, то відповідно до наказу № 41-2 від 04 листопада 2013 року у зв'язку з проведенням на виставочних площадках командитного товариства «ТОВ «Експодонбас» в період з 07 листопада 2013 року по 09 листопада 2013 року заходу «Дзеркало моди - Донецьк-2013» і необхідністю створення комфортних умов для проведення конкурсів візажистів, масажистів, парикмахерського мистецтва, а також почесних гостей й відвідувачів виставки, газоспоживне обладнання виставочного павільйону № 1 працювало за наступним графіком:
- 06 листопада 2013 року з 17-30 по 24-00 «Rooftop» № 6, 7, 8, 9, 10;
- 07 листопада 2013 року з 00-00 по 18-30 «Rooftop» № 6, 7, 8, 9, 10;
- 08 листопада 2013 року з 13-00 по 24-00 «Rooftop» № 6, 7, 8, 9, 10;
- 09 листопада 2013 року з 00-00 по 12-00 «Rooftop» № 6, 7, 8, 9, 10.
Решту днів листопада 2013 року газоспоживне обладнання командитного товариства «ТОВ «Експодонбас» знаходилось у неробочому стані (за виключенням 29 та 30 листопада 2013 року).
Матеріали справи містять розпорядження № 97-1 від 27 листопада 2008 року «Про застосування послідовності порядку нумерації агрегатів «Rooftop» в межах виставкових залів», наказ № 75 від 17 жовтня 2012 року «Про застосування порядку нумерації агрегатів «Rooftop» у виставковому залі № 2» з відповідними схемами та журнал експлуатації газоспоживного обладнання (том 2, а.с. 38-49).
На підставі вищевикладеного, господарський суд дійшов висновку, що в період з 09 год. 00 хв. 01 листопада 2013 року по 10 год. 35 хв. 11 листопада 2013 року (дата та час зняття лічильника «Курс-01» G-250 заводський № 03793) газове обладнання споживача працювало 48 годин, виходячи з прийнятих в частині періоду роботи газового обладнання розрахунків позивача.
З наявних в матеріалах справи технічних паспортів моноблочних кондиціонерів (Rooftop № 6-10) слідує, що максимальні витрати газу становлять 9,40 м3*шт./год. (том 2, а.с. 10-14).
Проте, господарський суд вважає за необхідне застосувати при перерахунку проектну номінальну потужність - 9,50 м3*шт./год., як мінімально визначену додатком № 1 до договору на постачання природного газу за регульованим тарифом № 2013/ТР-ПР-871 від 03 грудня 2012 року.
За здійсненим господарським судом перерахунком, з урахуванням мінімально визначеної номінальної потужності для працюючого в спірний період газового обладнання, об'єм спожитого командитним товариством «ТОВ «Експодонбас» газу становить (9,50 м3*шт./год. (47,5 м3) х 48 годин) = 2 280,00 м3.
Відповідно до пунктів 2-4 частини другої статті 129 Конституції України, статей 4-2, 4-3, 33 ГПК України, основними засадами судочинства є рівність усіх учасників судового процесу перед законом та судом. Судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободі в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
За приписами статті 43 ГПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
Оскільки перерахунки обсягу споживання/розподілу/транспортування природного газу в даному випадку здійснювалось за проектною номінальною потужністю всього газового обладнання командитного товариства «ТОВ «Експодонбас» (до якого здійснюється газопостачання) з урахуванням кількості годин роботи газового обладнання споживача, господарський суд вважає неправомірним нарахування публічним акціонерним товариством по газопостачанню та газифікації «Донецькміськгаз» за проектною номінальною потужністю всього газоспоживного обладнання, яке знаходилось у неробочому стані, оскільки фактично неможливо застосувати таке нарахування за кількість годин роботи газового обладнання, яке не працює.
За наведених обставин позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Витрати позивача по сплаті судового збору відповідно до вимог статті 49 ГПК України господарський суд покладає на відповідача.
Керуючись статтями 33, 34, 43, 49, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд -
В И Р I Ш И В :
Позов задовольнити частково.
Зобов'язати публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Донецькміськгаз» (83001, місто Донецьк, проспект Театральний, будинок № 1; код ЄДРПОУ 03361081) здійснити перерахунок об'єму природного газу командитному товариству «ТОВ «ЕКСПОДОНБАС» (83048, місто Донецьк, вулиця Челюскінців, будинок № 189-В; код ЄДРПОУ 13525328), нарахованого за проектною номінальною потужністю 9,50 м3*шт./год. за періоди роботи 5 (п'яти) моноблочних кондиціонерів (Rooftop № 6-10): з 17 год. 30 хв. по 24 год. 00 хв. 06 листопада 2013 року, з 00 год. 00 хв. по 18 год. 30 хв. 07 листопада 2013 року, з 13 год. 00 хв. по 24 год. 00 хв. 08 листопада 2013 року, з 00 год. 00 хв. по 12 год. 00 хв. 09 листопада 2013 року в загальному обсязі 2 280,00 м3.
В решті позовних вимог відмовити.
Стягнути з публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Донецькміськгаз» (83001, місто Донецьк, проспект Театральний, будинок № 1; код ЄДРПОУ 03361081, відомості про рахунки в установах банків відсутні) на користь командитного товариства «ТОВ «ЕКСПОДОНБАС» (83048, місто Донецьк, вулиця Челюскінців, будинок № 189-В; код ЄДРПОУ 13525328, відомості про рахунки в установах банків відсутні) 1 218,00 гривень судового збору.
Після набрання рішенням законної сили видати наказ в установленому порядку.
Рішення господарського суду може бути оскаржене через господарський суд Донецької області до Донецького апеляційного господарського суду протягом десяти днів з дня складення повного рішення. Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повне рішення складено 08 травня 2014 року.
Суддя С.М. Фурсова
Суд | Господарський суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 05.05.2014 |
Оприлюднено | 12.05.2014 |
Номер документу | 38585128 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Донецької області
С.М. Фурсова
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні