Постанова
від 18.07.2006 по справі 2-19/7713-2006
СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

2-19/7713-2006

       

СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ  АПЕЛЯЦІЙНИЙ

ГОСПОДАРСЬКИЙ   СУД

Постанова

Іменем України

 13 липня 2006 року  

Справа № 2-19/7713-2006

                    Севастопольський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого судді                                                  Антонової І.В.,

суддів                                                                      Заплави Л.М.,

                                                                                          Латиніна О.А.,

за участю представників сторін:

позивача: Антонов Олександр Михайлович, довіреність №  2 від 12.07.06,  сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю "Таврида";

відповідача: Савенков Володимир Борисивич, довіреність №  б/н   від 03.05.06,  Ішунська сільська рада;

Мартинюк Ганна Борисівна (повноваження перевірені), голова Ішунська сільської ради;

3-тіх осіб: не з'явився, Красноперекопське міжрайонне бюро технічної інвентаризації;

       не з'явився, сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю "Агрофірма "Герої Сиваша";

розглянувши апеляційну скаргу Ішунської сільської ради на рішення господарського суду Автономної Республіки Крим (суддя  Мокрушин В.І.) від 11-13/.04.2006 у справі №2-19/7713-2006

за позовом           сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Таврида" (вул. Леніна, 68, село Ішунь, Красноперекопський р-н,96025)

до           Ішунської сільської ради (вул. Горького, 1, село Ішунь, Красноперекопський р-н,96025)

 треті особи: Красноперекопське міжрайонне бюро технічної інвентаризації (вул. Менделеєва, 26, місто Красноперекопськ,96000)

сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю "Агрофірма "Герої Сиваша" (вул. Леніна, 68, село Ішунь,96025)

про визнання права власності

                                         ВСТАНОВИВ:

                     Рішенням господарського суду від 11-13.04.2006 у справі № 2-19/7713-2006 (суддя Мокрушин В.І.), з урахуванням уточнених позовних вимог, позов сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Таврида"  до Ішунської сільської ради про визнання права власності задоволено.

Визнано за сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю "Таврида" право власності на наступне майно: комплекс об'єктів відділення № 1 (вул. Жовтнева, 53, с. Ішунь, Красноперекопський район); комплекс об'єктів відділення № 2 (вул. Леніна, 109, Красноперекопський район); комплекс  об'єктів відділення №  3,  (с. Пролетарка, вул. Виноградна, 1А, с. Ішунь, Красноперекопський район); будівельну частину (вул. Горького, 2В, с. Ішунь, Красноперекопський район); склад мінеральних добрив з насосною станцією (вул. Жовтнева, 52, с. Ішунь, Красноперекопський район); будівлю Дому культури (вул. Леніна, 62, с. Ішунь, Красноперекопський район); адміністративний будинок (вул. Леніна, 68, с. Ішунь, Красноперекопський район); будинок автогаражу (вул. Горького, 2Б, с. Ішунь, Красноперекопський район).

Зобов'язано Ішунську сільську раду зареєструвати за сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю "Таврида"  право власності на вказане майно.

Повернуто сільськогосподарському товариству з обмеженою відповідальністю "Таврида" 118 грн. зайво сплачених витрат на   інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Стягнуто з Ішунської сільської ради 1700 грн. витрат по сплаті державного мита.

               Не погодившись з рішенням господарського суду,  Ішунська сільська рада звернулась до Севастопольського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить його скасувати.

Доводи апеляційної скарги обґрунтовані порушенням місцевим господарським судом норм матеріального та процесуального права, а саме тим, що при визнанні за сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю "Таврида"  права власності на об'єкти нерухомості, передані засновником - сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю "Агрофірма "Герої Сиваша" для формування статутного фонду, були включені майнові паї власників, які не укладали договорів купівлі-продажу, чим було порушено їх право власності.

За твердженнями Ішунської сільської ради, за договорами купівлі-продажу сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю "Агрофірма "Герої Сиваша" зобов'язалося на протязі 8 років сплатити продавцям вартість майнових паїв, однак в теперішній час майнові паї не сплачені, а, оскільки сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю "Таврида" не є правонаступником сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Агрофірма "Герої Сиваша" за зобов'язаннями перед продавцями, відшкодування вартості паїв стане неможливим.

Крім того, за твердженнями Ішунської сільської ради, майно сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю „Агрофірма „Герої Сиваша” знаходиться у податковій заставі, а згідно з частиною б) підпункту 8.6.1 пункту 8.6 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” здійснюється на підставі письмового узгодження з податковим органом, однак відчуження  майна в статутний фонд сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Таврида" здійснювалось без згоди з податковим органом.

В додатку на апеляційну скаргу, наданому у судовому засіданні 13.07.2006, відповідач зазначає, що акт приймання-передачі майна був складений до дати державної реєстрації сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Таврида", що, на думку відповідача, свідчить про його недійсність і безпідставність вимог про видачу дозволу на переоформлення права власності, оскільки згідно із статтею 87 Цивільного кодексу України юридична особа вважається створеною з дня її державної реєстрації.

Заперечення на апеляційну скаргу від сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Таврида" до суду не надходили.

Ухвалою Севастопольського апеляційного господарського суду від 03.07.2006 було відкрите апеляційне провадження по апеляційній скарзі Ішунської сільської ради.

В судове засідання 13.07.2006 представники Красноперекопського міжрайонного бюро технічної інвентаризації та сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю „Агрофірма „Герої Сиваша” не з'явилися, про час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином.

До початку судового засідання від Красноперекопського міжрайонного бюро технічної інвентаризації на адресу суду надійшло клопотання про розгляд справи без участі їх представника.

Суд вважає можливим розглянути апеляційну скаргу Ішунської сільської ради у відсутність  нез'явившихся представників третіх осіб.

Повторно розглянувши справу в порядку статті 101 Господарського процесуального кодексу України, судова колегія встановила наступне.

Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю "Таврида" є юридичною особою, зареєстрованою Красноперекопською районною державною адміністрацією 04.06.2004.

Згідно зі Статутом сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Таврида", зареєстрованим Красноперекопською районною державною адміністрацією 04.06.2004, його засновником є сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю „Агрофірма „Герої Сиваша”.

Рішенням зборів засновників сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю „Агрофірма „Герої Сиваша” від 21.05.2004 для формування статутного фонду товариства з обмеженою відповідальністю "Таврида" було передане наступне майно: комплекс об'єктів відділення № 1 (вул. Жовтнева, 53, с. Ішунь, Красноперекопський район); комплекс об'єктів відділення № 2 (вул. Леніна, 109, Красноперекопський район); комплекс    об'єктів    відділення    №   3  (вул. Виноградна, 1А, с. Пролетарка); будівельна частина (вул. Горького, 2В, с. Ішунь, Красноперекопський район); центральна ремонтна майстерня (вул. Жовтнева, 55,с Ішунь, Красноперекопський район), склад мінеральних добрив з насосною станцією (вул. Жовтнева, 52, с. Ішунь, Красноперекопський район).

Приймання-передача вказаного майна оформлена відповідним актом від 01.06.2004.

Рішенням зборів засновників сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю „Агрофірма „Герої Сиваша” від 04.05.2006 статутний фонд сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Таврида" був збільшений за рахунок передачі до його Статутного фонду додаткового майна у вигляді: будівлі Дому культури (вул. Леніна, 62, с. Ішунь, Красноперекопський район); адміністративного будинку (вул. Леніна, 68, с. Ішунь, Красноперекопський район); будинку автогаражу (вул. Горького, 2Б, с. Ішунь, Красноперекопський район).

Прийомання-передача майна оформлена актом від 05.05.2005.

01.03.2006 Красноперекопська районна державна адміністрація зареєструвала відповідні зміни до Статуту товариства з обмеженою відповідальністю "Таврида.

Рішенням Ішунської сільської ради 28-ої сесії 4-го скликання від 22.03.2006 сільськогосподарському товариству з обмеженою відповідальністю „Агрофірма „Герої Сиваша” було відмовлено у видачі дозволу на переоформлення права власності на вказане майно на сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю "Таврида до прийняття загальними зборами співвласників майнового паю колективного сільськогосподарського підприємства „Герої Сиваша” рішення про виділ майнового паю громадянам, що мають сертифікати на майновий пай, однак не отримали його в натурі і таким, що не є членами товариства співвласників.

Цим же рішенням керівництву сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю „Агрофірма „Герої Сиваша” було рекомендовано звітувати перед пайщиками на зборах про виконання зобов'язань згідно з договорами купівлі-продажу майнових паїв, а також наявності і стану переданого майна.

Відмова у видачі дозволу на переоформлення права власності з'явилась підставою для звернення сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю „Таврида” до господарського суду Автономної Республіки Крим із вказаним позовом.

Заслухавши доводи та заперечення представників сторін, ознайомившись з матеріалами справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, судова колегія вважає скаргу Ішунської сільської ради обґрунтованою, а рішення суду таким, що підлягає скасуванню, виходячи з наступного.

Згідно зі статтею 1 Закону України „Про господарські товариства” господарськими   товариствами    цим    Законом    визнаються підприємства, установи, організації,  створені  на  засадах  угоди юридичними особами і громадянами шляхом  об'єднання  їх  майна  та підприємницької діяльності з метою одержання прибутку.

Відповідно до статті 13 Закону України „Про господарські товариства” вкладами учасників  та  засновників  товариства  можуть  бути будинки, споруди, обладнання та інші матеріальні  цінності,  цінні папери,  земельні ділянки відповідно до Земельного кодексу України,  права  користування  водою  та  іншими  природними ресурсами, будинками, спорудами, обладнанням, а також інші майнові права (в тому числі на інтелектуальну власність), грошові кошти, в тому  числі  в  іноземній  валюті.

Згідно з частиною 2 статті 319 Цивільного кодексу України власник  має  право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону. При здійсненні своїх прав та виконанні обов'язків власник зобов'язаний додержуватися моральних засад суспільства.

Закон, що визначає умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку є Закон України „Про виконавче провадження”.

Згідно зі статтею 50 Закону України „Про виконавче провадження”     звернення стягнення  на  майно боржника полягає в його арешті (опису), вилученні та примусовій реалізації.

Згідно зі статтею 55 Закону країни „Про виконавче провадження” про  проведення  опису  майна  боржника і накладення на нього арешту  державний  виконавець  складає  акт  опису  й арешту майна боржника.  Під  час  проведення  опису  й  арешту  майна  боржника державний виконавець вправі оголосити заборону розпоряджатися ним, а у разі потреби - обмежити права користування майном або вилучити його  у  боржника  та передати на зберігання іншим особам,  про що зазначається в акті опису й арешту. Види, обсяги і строк обмеження встановлюються державним виконавцем у кожному конкретному  випадку з  урахуванням  властивостей майна,  його значення для власника чи володільця, необхідності використання та інших обставин.    Порушення заборони державного  виконавця  розпоряджатися  або користуватися  майном,  на  яке  накладено  арешт,  тягне за собою відповідальність зберігача майна, передбачену законом.

Як вбачається з Довідок з Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів  нерухомого майна про наявність заборони (арешту), в Єдиному реєстрі заборони відчуження об'єктів  нерухомого майна по Красноперекопському району та Автономній Республіці Крим станом на 03.04.2006 є записи від 20.02.2002 по об'єктам:

- комплекс об'єктів відділення № 1 (вул. Жовтнева, 53, с. Ішунь);

- комплекс об'єктів відділення № 2 (вул. Леніна, 109, с Ішунь);

- комплекс    об'єктів    відділення    №   3  (вул. Виноградна, 1А, с. Пролетарка);

- будівельна частина (с. Ішунь, вул. Горького, 2В, с. Ішунь);

- центральна ремонтна майстерня (вул. Жовтнева, 55, с. Ішунь);

- склад мінеральних добрив з насосною станцією (вул. Жовтнева, 52, с. Ішунь);

- будівля Дому культури (вул. Леніна, 62, с. Ішунь);

- будинок авто гаражу (вул. Горького, 2Б, с. Ішунь).

Підставою для включення вказаного майна в Реєстр стала Постанова відділу Державної виконавчої служби Красноперекопського районного управління юстиції від 20.02.2002.

Таким чином, все майно сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю „Агрофірма „Герої Сиваша”, крім адміністративного будинку, розташованого в с. Ішунь по вул. Леніна, 68, на момент передачі у Статут сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю „Таврида” знаходилось під арештом.

Адміністративний будинок, згідно з Витягом з Єдиного реєстру, був арештований 09.06.2005 на підставі Постанови Красноперекопського міського районного управління юстиції від 06.06.2005.

Крім того, згідно з Витягом з Єдиного реєстру, 24.06.2004, 19.05.2005, 08.06.2005, 09.06.2005, 07.02.2006, 10.03.2006 Красноперекопською районною державною нотаріальною конторою повторно був накладений арешт на вказане майно боржника, однак з позовною заявою в порядку статті 59 Закону України „Про виконавче провадження” про визнання права на майно і про звільнення його з-під арешту позивач в суд не звертався.

Згідно зі статті 12 Закону України „Про господарські товариства” товариство є власником майна, переданого йому засновником  і учасниками у власність.

Відповідно статті 96 Цивільного кодексу України юридична особа не відповідає за зобов'язаннями її учасника (засновника), крім випадків, встановлених установчими документами та законом.   

Оскільки знову створена юридична особа - сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю „Таврида” та її засновник -  сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю „Агрофірма „Герої Сиваша” не відповідають за зобов'язаннями один одного, подальше звернення стягнення державним виконавцем на майно боржника - сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю „Агрофірма „Герої Сиваша”, передане у Статутний фонд сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю „Таврида”, стане неможливим.

Крім того, згідно зі Свідоцтвом про право власності на нерухоме майно, одержаним сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю „Агрофірма „Герої Сиваша” 26.05.2004 на підставі рішення Ішунської сільської ради 24.05.2004, спірне майно належить сільськогосподарському товариству з обмеженою відповідальністю „Агрофірма „Герої Сиваша” на підставі колективної власності.

Згідно зі статтею 30 Закону України „Про власність” колективний  власник  самостійно  володіє, користується і розпоряджається об'єктами власності, які йому належать.

Позивачем не надано суду доказів того, що питання про внесення спірного майна до статутного фонду знов створеного підприємства вирішувалося на загальних зборах колективу власників майна.

Рішення Ішунської сільської ради Красноперекопського району 28-ої сесії 2-го скликання про відмову сільськогосподарському товариству з обмеженою відповідальністю „Агрофірма „Герої Сиваша” у видачі дозволу на переоформлення права власності спірного майна на сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю "Таврида” не оскаржено сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю „Агрофірма „Герої Сиваша” і є чинним.

Рекомендація керівництву сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю „Агрофірма „Герої Сиваша” звітуватись перед пайщиками на зборах про виконання зобов'язань згідно з договорами купівлі-продажу майнових паїв, а також наявності і стану переданого майна, не здійснена.

Перелік викладеного свідчить про те, що у сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю „Агрофірма „Герої Сиваша” не було законних підстав на передачу до Статутного фонду знову створеного товариства належного йому на праві колективної власності майна, у зв'язку з чим за сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю "Таврида” не може бути визнано право власності на вказане майно.

Згідно зі статтею 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна  довести  ті  обставини,  на  які  вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази    подаються    сторонами    та    іншими   учасниками судового процесу.

Оскільки відповідач не надав суду доказів знаходження майна сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю „Агрофірма „Герої Сиваша” у податковій заставі, судова колегія не знаходить підстав для відмови у позові з тих підстав, що при відчуженні майна сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю „Агрофірма „Герої Сиваша” порушені вимоги частини б) підпункту 8.6.1 пункту 8.6 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, згідно з яким платник податків, активи якого   перебувають   у   податковій   заставі,   здійснює  вільне розпорядження ними, за винятком операцій, що підлягають письмовому узгодженню з податковим органом.

Доводи відповідача про неправомірність передачі спірного майна знову створеному підприємству до його державної реєстрації як на підставу незаконності вимог про видачу дозволу на переоформлення права власності, є безпідставними, оскільки згідно зі статтею 52 Закону України „Про господарські товариства” до моменту реєстрації товариства з обмеженою відповідальністю кожен з учасників зобов'язаний внести до статутного фонду не менше 30 відсотків вказаного в установчих документах вкладу.

З наведених положень закону випливає, що державна реєстрація товариства можлива лише при умові внесення до Статутного фонду товариства відповідного вкладу.

Таким вкладом у даному випадку виступає майно сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю „Агрофірма „Герої Сиваша”, що знаходиться у нього на праві колективної власності, приймання-передача якого оформлена відповідним актом.

 

На підставі викладеного, судова колегія дійшла висновку про те, що рішення господарського суду Автономної Республіки Крим постановлено з порушенням норм матеріального права, у зв'язку з чим апеляційна скарга Ішунської сільської ради підлягає задоволенню, а рішення господарського суду скасуванню.  

                    З урахуванням того, що позивач двічі сплатив за інформаційно-технічні послуги, суд повертає позивачу 118 грн. зайво сплачених послуг на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

                    

          Керуючись статтею 101, пунктом 2 статті 103, статтями 104, 105 Господарського процесуального кодексу України, суд

                                                            

                                              ПОСТАНОВИВ:          

                    Апеляційну скаргу Ішунської сільської ради задовольнити.

                    Рішення господарського суду Автономної Республіки Крим від 11-13.04.2006 у справі № 2-19/7713-2006скасувати.

                    У позові відмовити.

                    Повернути сільськогосподарському товариству з обмеженою відповідальністю "Таврида" (вул. Леніна, 68, село Ішунь, Красноперекопський р-н,96025, ЕДРПОУ 32617765, р/р 26004301324634 у філії КЦО ПІБ місто Сімферополь, МФО 324430) 118 грн. зайво сплачених витрат по сплаті інформаційно-технічне забезпечення в сумі 118 грн.

          Головуючий суддя                                                  І.В. Антонова

Судді                                                                                Л.М. Заплава

                                                                                О.А.Латинін

СудСевастопольський апеляційний господарський суд
Дата ухвалення рішення18.07.2006
Оприлюднено03.09.2007
Номер документу38747
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —2-19/7713-2006

Постанова від 10.10.2006

Господарське

Вищий господарський суд України

Васищак І.М.

Ухвала від 19.09.2006

Господарське

Вищий господарський суд України

Васищак І.М.

Постанова від 18.07.2006

Господарське

Севастопольський апеляційний господарський суд

Антонова І.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні