Постанова
від 12.06.2009 по справі 15/466-08
ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

15/466-08

Україна

Харківський апеляційний господарський суд

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"03" червня 2009 р.                                                 Справа № 15/466-08

Колегія суддів у складі

головуючого судді Шепітько І.І., судді Камишевої Л.М., судді  Лакізи В.В.

при секретарі Сємєровій М.С.

за участю представників сторін:

позивача – Лементова А.В. –директора, Пулькіна Ю.П. за дорученням № 17 від 13.03.2007 року

відповідача –не з'явився

3-тя особи –не з'явився

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського  апеляційного господарського суду апеляційну скаргу відповідача (вх. № 285 Х/1-32) на рішення господарського суду Харківської області від 19 січня 2009 року у справі  

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Еталон –ОІЛ», сел. Бабаї, Харківського р-ну, Харківської області

до Покотилівської селищної ради, смт.Покотилівка, Харківського р-ну, Харківської області

третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору –Харківська регіональна філія Державного підприємства «Центр Державного Земельного Кадастру при Державному Комітеті України по земельних ресурсах, м.Харків

про визнання недійсним рішення  

встановила:        

       

       Рішенням господарського суду Харківської області від 19 січня 2009 року (суддя Лаврова Л.С.) у задоволенні клопотання позивача про застосування заходів забезпечення позову відмовлено. Позов задоволено.

       Відповідач з рішенням господарського суду першої інстанції не погодився, подав апеляційну скаргу, в якій просить рішення господарського суду Харківської області від 19 січня 2009 року скасувати, посилаючись на неповне з'ясування  судом обставин, що мають значення для справи та невідповідність висновків, викладених в рішенні суду, фактичним обставинам справи. Вказує на те, що місцевим господарським судом не було залучено до участі у справі Харківську міжрайонну прокуратури Харківської області. Крім того, рішення прийнято без участі представника 3-ї особи. Відповідач також зазначає, що судом не враховано той факт, що до теперішнього часу Державний акт на право постійного користування землею ХР-25-70-000068 від 24 лютого 1995 року, виданий Балаклійській експедиції по геофізичним обслідуванням у свердловинах м. Балаклея, не скасовано, земельна ділянка не повернута до фонду земель запасу Покотилівської селищної ради і не могла бути виділена будь-якій особі.

       У відзиві на апеляційну скаргу та письмових поясненнях позивач зазначає, що скарга не підлягає задоволенню з тих підстав, що оскаржене рішення прийняте при повному та всебічному з'ясуванні обставин справи, воно є обґрунтованим і відповідає як фактичним обставинам, так і вимогам чинного законодавства. На цій підставі просить рішення господарського суду Харківської області  від  19 січня 2009 року залишити без змін, а апеляційну скаргу відповідача без задоволення. Вказує на те, що відповідно до рішенням Покотилівської селищної ради від 31 серпня 2005 року земельна ділянка надавалася безпосередньо із складу земель запасу, у відношенні яких не може бути вилучення. Також зазначає, що Балаклійська експедиція по геофізичним обслідуванням у свердловинах припинила свою діяльність у червні 1996 року шляхом реорганізації, і відповідно до діючого на той час закону на цій підставі припинилося її право користування землею.

Третя особа у письмових поясненнях вказує на те, що згідно даних Державного реєстру земель, станом на 16.01.2009 року на території Покотилівської селищної ради Харківського району Харківської області зареєстрована земельна ділянка площею 2,14 га, надана в постійне користування „Балаклійська експедиція по ГО в свердловинах", що розташована за адресою: м. Балаклея, вул. Геологічна, буд.8. Земельна ділянка надана в постійне користування для будівництва бази згідно рішення виконкому Покотилівської селищної ради №6 від 10.01.1995 року.

02.06.2009 року відповідач подав через канцелярію суду клопотання про відкладення розгляду апеляційної скарги, у зв'язку з неможливістю прибуття у судове засідання його представника, який знаходиться у лікарні.

Розглянувши клопотання відповідача, вислухавши думку представників позивача, колегія суддів відмовила у задоволенні клопотання відповідача у зв'язку з необґрунтованістю, оскільки можливо було забезпечити явку у судове засідання іншого представника або особисто голови селищної ради Штанька Г.М., який був присутній у  судовому засіданні 08 квітня 2009 року.

       Представник третьої особи у судове засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, про час та місце проведення судового засідання повідомлений належним чином про що в матеріалах справи є зворотнє повідомлення про вручення ухвали суду, у зв'язку з чим судова колегія вважає можливим розглянути апеляційну скаргу у справі відповідно до ст.75 ГПК України за наявними в матеріалах справи документами.

       Заслухавши представників позивача, дослідивши матеріали справи, викладені в апеляційній скарзі доводи, перевіривши наявні у справі матеріали на предмет їх юридичної оцінки судом першої інстанції, проаналізувавши правильність застосування господарським судом норм матеріального та процесуального права, колегія суддів встановила наступне.

        З матеріалів справи вбачається, що рішенням ХІІІ сесії ІУ скликання Покотилівської селищної ради 31 серпня 2005 року “Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ТОВ “Еталон-ОІЛ” затверджено проект щодо відведення земельної ділянки ТОВ “Еталон-ОІЛ”  для обслуговування стаціонарної АЗС, АГЗС, кафе та вулканізації в сел. Покотилівка, вул. Миру за рахунок земель запасу Покотилівської селищної ради та передано в оренду ТОВ “Еталон-ОІЛ” земельну ділянку по вул. Миру в с.Покотилівка загальною площею 0,2646 га. (а.с.25,26). Вказаним рішенням запропоновано затвердити технічну документацію грошової оцінки земельної ділянки, укласти договір оренди земельної ділянки та здійснити його державну реєстрацію.

На виконання вказаного рішення 26 грудня 2005 року між Покотилівською селищною радою (орендодавець) та ТОВ “Еталон-ОІЛ” (орендар) укладено  Договір оренди земельної ділянки (а.с.11-17). Відповідно до п.1 Договору  орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку –землі комерційного використання, яка знаходиться вул. Миру в с.Покотилівка на території Покотилівської селищної ради. Згідно з п.2 договору в оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,2646 га. У п.8 Договору зазначено, що його укладено строком на 49 років. Відповідно до п.40 прикінцевих положень Договору невід'ємною частиною договору  є акт визначення меж земельної ділянки в натурі та акт приймання-передачі об'єкту оренди.

        16 травня 2006 року Договір зареєстровано у Харківській регіональній філії Державного підприємства “Центр Державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах”, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис за №040670300002 .

З матеріалів справи вбачається, що 22.12.2004 року уповноваженими представниками сторін договору підписаний та скріплений печатками акт встановлення та погодження меж земельної ділянки ( а.с.1618) , а 16.05.2006 року акт приймання-передачі земельної ділянки ( а.с.19).

21.08.2008 року Харківським міжрайонним прокурором внесено протест на рішення ХІІІ сесії ІУ скликання Покотилівської селищної ради 31 серпня 2005 року “Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ТОВ “Еталон-ОІЛ”, в якому прокурор просить скасувати вказане рішення посилаючись на те, що воно суперечить вимогам чинного законодавства Прокурор зазначає, що під час перевірки встановлено, що частина земельної ділянки ТОВ “Еталон-ОІЛ”, площею 0,8 га знаходиться у користуванні згідно державного акту серії ХР-25-70-000068 на право постійного користування землею Балаклійської експедиції по геофізичним обслідуванням у свердловинах (а.с.23,24).  

Рішенням  ХVIII cесії V скликання Покотилівської селищної ради Харківського району Харківської області від 10 жовтня 2008 року протест Харківської міжрайонної прокуратури Харківської області на рішення ХIII cесії Покотилівської селищної ради IV скликання від 31.08.2005 року „Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ТОВ „Еталон-ОІЛ” задоволено. Рішення ХIII cесії Покотилівської селищної ради IV скликання від 31.08.2005 року „Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ТОВ “Еталон-ОІЛ” скасовано (а.с.10).

        Відповідно до п. 5 ст.121, п.9 розділу  XV  "Перехідні положення"  Конституції  України  на прокуратуру України покладено нагляд за додержанням прав і  свобод людини  і  громадянина,  додержанням законів з цих питань органами місцевого   самоврядування.  Закон   України  "Про прокуратуру" прийнятий  до  набуття чинності Конституцією України,  є чинним у частині,  що не  суперечить  Основному Закону  України і передбачає порядок зупинення рішень органів місцевого   самоврядування   з    мотивів    їх невідповідності Конституції чи законам України.   

         Згідно з ч.1,3,4 ст. 21 Закону України "Про прокуратуру" при виявленні порушень закону прокурор  у межах  своєї компетенції має право опротестовувати акти виконавчих органів місцевих рад та вносити подання або протести  на  рішення місцевих  рад  залежно  від характеру порушень.  Протест прокурора приноситься до органу, який видав  цей  акт  і  зупиняє його дію, прокурору  надається  право  звернутися  із  заявою  до  суду  про визнання  акта  незаконним,  і  подача  такої  заяви  зупиняє  дію правового  акта.

        У рішенні Конституційного суду України від 16.04.2009 року № 7-рп/2009  зазначено,  що  за  змістом  ч.2 ст. 144 Конституції України, ч. 10  ст.  59   Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»рішення органів місцевого самоврядування з мотивів їх невідповідності Конституції чи законам  України зупиняються прокурором  у  встановленому  Законом  України  "Про прокуратуру" порядку з одночасним зверненням до суду.

        Як встановлено судом, прокурор з позовом про визнання незаконним рішення ХIII cесії Покотилівської селищної ради IV скликання від 31.08.2005 року „Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ТОВ „Еталон-ОІЛ” до суду не звертався.

        З матеріалів справи вбачається, що Рішення ХIII cесії Покотилівської селищної ради IV скликання від 31.08.2005 року „Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ТОВ “Еталон-ОІЛ” скасовано Покотилівською селищною радою на тій підставі того, що частина земельної площею 0,8 га знаходиться у користуванні Балаклійської експедиції по геофізичним обслідуванням у свердловинах згідно державного акту на право постійного користування землею серії ХР-25-70-000068.

        Проте, з  Довідки Головного управління статистики у Харківській області № 46/26243 від 13.08.2008 року вбачається, що Балаклійська експедиція по геофізичним обслідуванням у свердловинах змінено в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України на Державне геофізичне підприємство «Балакліяпромгеофізика»в червні 1996 року на підставі рішення  районної державної адміністрації від 05.06.1996 року №287 ( а.с.20).

   Відповідно до ст. 37 Цивільного кодексу УРСР (який діяв у 1996 р.) юридична особа припиняється, шляхом ліквідації або реорганізації

   Згідно з п.4 ч.І ст. 27 Земельного кодексу УРСР право користування земельною ділянкою чи її частиною припиняється у разі припинення діяльності підприємства, установи, організації.

   Приймаючи до уваги Балаклійська експедиція по геофізичним обслідуванням у свердловинах припинила свою діяльність через реорганізацію,  відповідно до діючого на той час законодавства припинилося і її право користування землею.

   Про те, що державний акт на право постійного користування втратив свою силу з моменту перетворення Балаклійської експедиції по геофізичним дослідженням у свердловинах, свідчить і лист Відділу земельних ресурсів у Харківському р-ні №2334 від 21.08.2008 року (а.с21).

   Доказів того, що правонаступники Балаклійської експедиції по геофізичним дослідженням у свердловинах отримали акт на право постійного користування землею відповідачем не надано.

   З Довідки Головного управління статистики у Харківській області № 46/26243 від 13.08.2008 року вбачається, що Державне геофізичне підприємство «Балакліяпромгеофізика»їдент. код 01432836 змінено в ЄДРПОУ на Дочірнє підприємство національної акціонерної компанії «НАДРА УКРАЇНИ «Балакліяпромгеофізика» у серпні 2001року на підставі рішення Балаклійської районної державної адміністрації від 20.08.2001року №0222. Дочірнє підприємство національної акціонерної компанії «НАДРА УКРАЇНИ «Балакліяпромгеофізика»видалено з ЄДРПОУ 17.05.2006 року на підставі реєстраційної картки Балаклійської районної державної адміністрації про припинення юридичної особи в зв'язку з ліквідацією номер запису 14471280000000271 ( а.с.20).

   Крім того, колегія суддів вважає за необхідне зазначити, що в Рішенні ХІІІ сесії ІУ скликання Покотилівської селищної ради 31 серпня 2005 року “Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ТОВ “Еталон-ОІЛ” вказано на те, що земельна ділянка надається ТОВ “Еталон-ОІЛ”  для обслуговування стаціонарної АЗС, АГЗС, кафе та вулканізації в сел. Покотилівка, вул. Миру за рахунок земель запасу Покотилівської селищної ради ( а.с.25,26).  

         Відповідно до ч. 10 ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законом України визнаються незаконними в судовому порядку. Проте, орган місцевого самоврядування не позбавлений права за власною ініціативою або ініціативою інших  заінтересованих  осіб  змінити чи скасувати прийнятий ним правовий акт (у тому числі  і  з мотивів  невідповідності  Конституції чи законам України).

        При цьому, Конституційний Суд України зазначає, що в ст.3 Конституції України закріплено принцип,  за яким права і свободи людини та   їх  гарантії  визначають  зміст  і  спрямованість  діяльності держави,  яка   відповідає   перед   людиною  за   свою діяльність. Відповідно до ст.74 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»органи  місцевого  самоврядування є відповідальними за свою діяльність перед  юридичними  і  фізичними особами. Таким чином,  органи місцевого самоврядування  не  можуть  скасовувати  свої  попередні рішення,  вносити  до  них зміни,  якщо відповідно до приписів цих рішень виникли  правовідносини,  пов'язані  з  реалізацією  певних суб'єктивних  прав  та охоронюваних законом інтересів,  і суб'єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення. Це  є гарантією   стабільності   суспільних   відносин  між  органами місцевого самоврядування  і  громадянами,  породжуючи  у  громадян впевненість  у  тому,  що їхнє існуюче становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього  рішення.

        З матеріалів справи вбачається, що на підставі Рішенні ХІІІ сесії ІУ скликання Покотилівської селищної ради 31 серпня 2005 року “Про затвердження проекту  землеустрою щодо відведення земельної ділянки ТОВ “Еталон-ОІЛ” 26 грудня 2005 року між Покотилівською селищною радою (орендодавець) та ТОВ “Еталон-ОІЛ” (орендар) укладено Договір оренди земельної ділянки зі схемою розташування, актом встановлення та погодження меж, кадастровим планом землекористування та актом прийманя-передачі земельної ділянки.

        На підставі наведеного, колегія суддів дійшла висновку про те, що у Покотилівської селищної ради не було правових підстав скасовувати своє попереднє рішення, оскільки між сторонами виникли  правовідносини, пов'язані  з  реалізацією  певних суб'єктивних  прав  та охоронюваних законом інтересів.

        Доказів того, що рішення ХIII cесії Покотилівської селищної ради IV скликання від 31.08.2005 року „Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ТОВ “Еталон-ОІЛ”для обслуговування стаціонарної АЗС, АГЗС, кафе та вулканізації в сел. Покотилівка, вул. Миру за рахунок земель запасу Покотилівської селищної ради Харківського району Харківської області” в судовому порядку визнано недійсним відповідач не надав.

        Згідно з ч.1 ст.152 Земельного кодексу України держава забезпечує ромадянам та  юридичним особам  рівні  умови захисту прав власності на землю. Власник   земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав  на  землю,  навіть якщо  ці  порушення  не пов'язані  з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.

       Відповідно до ч. 3 ст.152 Земельного кодексу України захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом: а) визнання прав; б) відновлення  стану  земельної  ділянки,  який  існував  до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав; в) визнання угоди недійсною;  г) визнання  недійсними  рішень  органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування; ґ) відшкодування заподіяних збитків; д) застосування інших, передбачених законом, способів.

       Приймаючи до уваги вищевикладене та враховуючи, що відповідачем не доведено законність прийнятого ним спірного рішення, колегія суддів дійшла висновку про те, що позовні вимоги позивача є обгрунтованими та такими, що   підлягають задоволенню.

         Відповідно до ст.33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.

         На підставі наведеного, колегія суддів вважає, що викладені в апеляційній скарзі заперечення, позбавлені фактичного та правового обґрунтування, не відповідають матеріалам справи.

          Враховуючи викладене, колегія суддів дійшла висновку, що рішення господарського суду Харківської області від 19 січня 2009 року прийняте без порушень норм матеріального та процесуального права, що не дає підстав для його скасування та задоволення апеляційної скарги.   

Керуючись ст.ст.  99, 101, п. 1 ст. 103, ст. 105 ГПК України,                                                   

                                                      

                                               постановила:   

       Відмовити у задоволенні клопотання відповідача про відкладення розгляду апеляційної скарги.

       Апеляційну скаргу відповідача залишити без задоволення.          

       Рішення господарського суду Харківської області від 19 січня 2009 року у справі № 15/466-08  залишити без змін.

         

         Головуючий суддя                                                   Шепітько І.І.  

                                суддя                                                  Камишева Л.М.

                      суддя                                                   Лакіза В.В.

Постанову підписано 09.06.2009 року

СудХарківський апеляційний господарський суд
Дата ухвалення рішення12.06.2009
Оприлюднено22.06.2009
Номер документу3876318
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —15/466-08

Постанова від 12.06.2009

Господарське

Харківський апеляційний господарський суд

Шепітько І.І.

Рішення від 10.03.2009

Господарське

Господарський суд Сумської області

Резниченко О.Ю.

Ухвала від 23.02.2009

Господарське

Господарський суд Сумської області

Резниченко О.Ю.

Ухвала від 05.02.2009

Господарське

Господарський суд Сумської області

Резниченко О.Ю.

Рішення від 19.01.2009

Господарське

Господарський суд Харківської області

Лаврова Л.С.

Ухвала від 10.12.2008

Господарське

Господарський суд Сумської області

Резниченко О.Ю.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні