Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 травня 2014 р. Справа №2а/0570/434/2012
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 12 година 20 хвилин
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бабіча С.І., за участю секретаря судового засідання Мандрики К.В.,
за участю представників сторін:
позивача - Лошакової О.М.;
відповідача - Шукост О.П.;
розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання представника відповідача про зупинення провадження у справі за адміністративним позовом Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у Червоногвардійському районі міста Макіївки Донецької області до державного підприємства "Макіїввугілля" в особі відокремленого підрозділу "Інформаційно - обчислювальний центр" про стягнення суми пені в розмірі 3 047,68 гривень,
В С Т А Н О В И В:
Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у Червоногвардійському районі міста Макіївки Донецької області звернулось до суду з адміністративним позовом до державного підприємства «Макіїввугілля» в особі відокремленого підрозділу «Інформаційно - обчислювальний центр» про стягнення суми пені в розмірі 3 047,68 гривень.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 08.02.2012 року у задоволенні позовних вимог було відмовлено.
29.02.2012 року Відділенням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у Червоногвардійському районі міста Макіївки Донецької області було подано апеляційну скаргу.
Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 06.04.2012 року, апеляційну скаргу залишено без задоволення, постанову Донецького окружного адміністративного суду від 08.02.2012 року - залишено без змін.
07.05.2012 року Відділенням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у Червоногвардійському районі міста Макіївки Донецької області було подано касаційну скаргу.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 26.02.2014 року касаційну скаргу задоволено частково, постанову Донецького окружного адміністративного суду від 08.02.2012 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 06.04.2012 року - скасовано, справу направлено на новий судовий розгляду до суду першої інстанції.
У вказаній ухвалі Вищий адміністративний суд України звернув увагу на те, що відмовляючи в позові, суд першої інстанції, з яким погодилися суд апеляційної інстанції, дійшов висновку про відсутність правових підстав для стягнення з Підприємства пені. При цьому виходив із того, що на час нарахування зазначеної пені втратила чинність норма закону, яка передбачала таке стягнення, оскільки з 1 січня 2011 року частину другу статті 52 Закону України від 23 вересня 1999 року № 1105-ХІV «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» (далі - Закон № 1105) було скасовано відповідно до Закону України від 8 липня 2010 року № 2464-VІ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
Проте, перевіривши правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального права, правової оцінки обставин у справі, суд касаційної інстанції не погодився з таким висновком та вказав на те, що після набрання чинності законом № 2464-УІ за органами Фонду збережено повноваження щодо застосування фінансових санкцій (пені) за несплату заборгованості зі страхових внесків, яка виникла до 1 січня 2011 року.
Окрім того, частиною третьою статті 25 Закону № 2464-УІ передбачено, що суми
недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.
Отже, нарахована Підприємству у зв'язку з несплатою страхових внесків при виплаті заробітної плати за період з 1 березня по 31 грудня 2010 року, має бути стягнута і після 1 січня 2011 року, оскільки така заборгованість зі сплати внесків та пеня виникли в період дії частини другої статті 52 Закону № 1105.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом України у постановах від 19 лютого, 1 та 15 жовтня, 19 листопада 2013 року (№№ 432а12, 323а13, 332а13, 327а13 відповідно).
Підсумовуючи, Вищий адміністративний суд України зазначив, що оскільки розрахунком співставлення фактично сплачених страхових внесків, який міститься в матеріалах справи не розраховано різницю суми пені за несплату страхових внесків саме за період з 01.10.2010 по 31.12.2010 року, що має суттєве значення для визначення правових норм, які слід застосовувати до спірних правовідносин, а суд касаційної інстанції позбавлений можливості встановлювати обставини у справі та давати їм оцінку, справу необхідно направити на новий розгляд до суду першої інстанції.
Повно та всебічно дослідивши всі обставини даної справи, докази надані сторонами та вислухавши їх пояснення суд дійшов висновку про необхідність задоволення позовних вимог, з огляду на наступні обставини.
Відокремлений підрозділ «Інформаційно - обчислювальний центр» Державного підприємства «Макіїїввугілля» зареєстрований як платник страхових внесків у Відділенні виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у Червоногвардійському районі м. Макіївки Донецької області, що підтверджується повідомленням про взяття на облік № 4810.
13.12.2011 року Відділенням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у Червоногвардійському районі м. Макіївки Донецької області проведена перевірка правильності нарахування, повноти і своєчасності перерахування страхових внесків та витрачання коштів, на підставі якої складено акт № 161.
Актом перевірки встановлено, що відповідач своєчасно не перераховував страхові внески до Фонду, у зв'язку з чим відповідачу нараховано пеню у розмірі 3047,68 грн.
Вказані обставини сторонами не заперечуються.
Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, яке гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Стаття 15 Закону № 1105 встановлює, що страхування від нещасного випадку здійснює Фонд соціального страхування від нещасних випадків - некомерційна самоврядна організація, що діє на підставі статуту, який затверджується її правлінням.
Частиною вісімнадцятою статті 47 та частиною другою статті 52 Закону № 1105 у редакціях, які діяли до 1 січня 2011 року, було передбачено застосування органами Фонду фінансових санкцій, зокрема стягнення зі страхувальника пені за прострочення сплати страхового внеску.
З набранням чинності з 1 січня 2011 року Законом № 2464 наведені вище норми матеріального права із Закону № 1105 були виключені.
З 1 січня 2011 року набрав чинності Закон № 2464, яким введено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та який визначає правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку вказаного внеску, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку.
Відповідно до ч. 7 розділу VIII "Прикінцеві та перехідні положення" вказаного Закону, стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій.
На період до повного стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом.
Аналіз наведеної норми дає суду підстави вважати, що після набрання чинності Законом № 2464 за органами Фонду збережено повноваження щодо застосування фінансових санкцій за несплату заборгованості по страхових внесках, яка виникла до 1 січня 2011 року.
Аналогічну правову позицію викладено у постановах Верховного Суду України від 19 лютого, 1 та 15 жовтня, 19 листопада 2013 року (№№ 432а12, 323а13, 332а13, 327а13 відповідно).
Згідно з актом перевірки правильності нарахування, повноти і своєчасності перерахування страхових внесків та витрачення коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України № 161 від 13.12.2011 року та додатків до нього, відповідачу нараховано пеню в розмірі 3047,68 грн.
Судом встановлено та сторонами не заперечується, що сума пені в розмірі 3 047,68 грн. нарахована відповідачу за невиконання зобов'язань зі сплати страхових внесків за період по грудень 2010 року включно (що зокрема підтверджується таблицею до вказаного акту, яка містить розшифровку нарахувань сум внеску на заробітну плату за жовтень-грудень 2010 року (а.с.9)), тобто до 01.01.2011 року - за період коли норми ст.ст. 47 та 52 Закону № 1105 ще діяли.
Отже, заборгованість зі страхових внесків, на яку нараховано пеню, виникла до 1 січня 2011 року, що сторонами не заперечується.
Враховуючи вищевикладене суд визнає позовні вимоги обгрунтованими, правомірними та такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст. 45 Конституції України, ст.ст. 47, 52 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» в редакції до 01.01.2011 року, Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», ст. ст. 2, 7-11, 17-20, 69-72, 86, 94, 122-154, 158-163, 167, 185, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у Червоногвардійському районі міста Макіївки Донецької області до державного підприємства "Макіїввугілля" в особі відокремленого підрозділу "Інформаційно - обчислювальний центр" про стягнення суми пені в розмірі 3 047,68 гривень - задовольнити повністю.
Стягнути з державного підприємства "Макіїввугілля" в особі відокремленого підрозділу "Інформаційно - обчислювальний центр" (пл. Радянська, 2, м. Макіївка, Донецька область, 86156, код ЄДРПОУ 32442295, МФО 334516) на користь Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у Червоногвардійському районі міста Макіївки Донецької області (вул. Маліновського, 2, м. Макіївка, Донецька область, 86114, код ЄДРПОУ 25968346, МФО 834016, р/р 37172400900069 у ГУДКСУ Донецької області) пеню в розмірі 3 047 (три тисячі сорок сім), 68 (шістдесят вісім) гривень.
Постанова прийнята в нарадчій кімнаті, її вступна та резолютивна частини проголошені в судовому засіданні 13 травня 2014 року.
Постанова складена у повному обсязі 19 травня 2014 року.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення.
У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України (проголошення вступної та резолютивної частин постанови), а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Бабіч С.І.
Суд | Донецький окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 13.05.2014 |
Оприлюднено | 22.05.2014 |
Номер документу | 38764718 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Донецький апеляційний адміністративний суд
Жаботинська Світлана Володимирівна
Адміністративне
Донецький окружний адміністративний суд
Бабіч С.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні