Рішення
від 09.06.2009 по справі 40/90-09
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

40/90-09

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,  

тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41


РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"09" червня 2009 р.                                                            Справа № 40/90-09

вх. № 2561/4-40

Суддя господарського суду  

при секретарі судового засідання

за участю представників сторін:

позивача - Бондаренко Д.І., дов. № 10/9 від 12.05.2009 року 3-ї особи Плісак С.В., дов. № 14/2009 від 16.03.2009 року відповідача - Солдатенко А.М., дов. № 01-62юр/7049 від 12.11.2008 року

розглянувши справу за позовом Відкритого акціонерного товариства "ЄВРОЦЕМЕНТ-УКРАЇНА", м. Балаклія 3-я особа Відкрите акціонерне товариство "ЄВРОЦЕМЕНТ ГРУП - УКРАЇНА", м. Балаклея

до  Акціонерної компанії "Харківобленерго", м. Харків  

про визнання права власності та спонукання укласти договір

ВСТАНОВИВ:

Розглядається позовна вимога про визнання права власності позивача на електричну мережу 110 кіловольт від підстанції Зміївської ДРЕС (ТЕС) до Відкритого акціонерного товариства "БАЛЦЕМ" довжиною 28 кілометрів, яка складається з опор металічних (кутових) та опор залізобетонних проміжних з порядковими номерами з 01 до 132 та дроту АС-120 та спонукати Акціонерну компанію "Харківобленерго" укласти з Відкритим акціонерним товариством "БАЛЦЕМ" Договір про спільне використання технологічних мереж - електричної мережі 110 кіловольт від підстанції Зміївської ДРЕС (ТЕС) до Відкритого акціонерного товариства "БАЛЦЕМ" довжиною 28 кілометрів, на основі Типового Договору про спільне використання технологічних електричних мереж (додаток 2 до Правил користування електричною енергією, затвержених постановою Національної комісії з питань реголювання електроенергетики України від 31 липня 1996 року № 28) на умовах визначених відповідно наданого проекту договору.

Представник позивача у судовому засіданні підтримує заявлені позовні вимоги і просить їх задовольнити у повному обсязі.

Представник третьої особи у судовому засіданні підтримує заявлений позов.

Представник відповідача у судовому засіданні і у відзиві на позовну заяву проти заявлених позовних вимог заперечує, просить відмовити у їх задоволенні.

Справу розглянуто за наявними обставинами у порядку статті 75 Господарського процесуального кодексу України.

Розглянувши матеріали справи, повно та всебічно дослідивши обставини та докази на їх підтвердження, вислухавши пояснення представників сторін, судом встановлено наступне.

Рішенням виконкому Балаклійської районної ради депутатів трудящих Харківської області №336 від 23 червня 1972 року та рішення виконкому Зміївської районної ради депутатів трудящих Харківськ ої області №244 від 27 червня 1972 року Балаклійському цементному заводу було відведено під будівництво ЛЕП-110 кВ Зміївська ДРЕС-Балаклійський цемзавод земельні ділянки з земель землекористувачів Балаклійського та Зміївського району Харківської області. В подальшому на зазначених ділянках було збудовано електричну мережу 110 кіловольт від Зміївської ДРЕС (ТЕС) довжиною 28 кілометрів.

На виконання Указу Президента України від 15 червня 1993 року "Про корпоратизацію підприємств" і наказу Міністерства економіки України від 27 серпня 1993 року № 54, Український державний концерн по виробництву цементу і азбестоцементних виробів "Укрцемент" наказом №31-а від 07 вересня 2003 року "Про перелік підприємств, що підлягають корпоратизації, та строки їх проведення" встановив для Балаклійського цементно-шиферного комбінату, як для підприємства, що входить до складу концерну "Укрцемент", строк проведення корпоратизації.

Наказом концерну "Укрцемент" від 27 грудня 1993 року №53-а "Про створення інвентаризаційної комісії на Балаклійському цементно-шиферному комбінаті2, було створено інвентаризаційну комісію і встановлено строки для проведення повної інвентаризації майна підприємства станом на 01 лютого 1994 року, а також строк для подання комісії з корпоратизації на затвердження результатів інвентаризації та передаточного балансу.

Наказом концерну "Укрцемент" від 12 січня 1994 року №4-а "Про створення комісії з корпоратизації Балаклійського цементно-шиферного комбінату", було створено відповідну комісію.

Відповідно до протоколу засідання комісії по корпоратизації №1 від 20 січня 2004 року, наказом по Балаклійському цементно-шиферному комбінату від 24 січня 1994 року №61/А було створено центральну комісію з інвентаризації та оцінки вартості цілісного майнового комплексу.

28 лютого 1994 року головою комісії по корпоратизації - Головою Ради концерну "Укрцемент", було затверджено Акт оцінки вартості цілісного майнового комплексу Балаклійського цементно-шиферного комбінату. У зазначеному акті було вказано балансову та залишкову вартість основних засобів, в склад яких входила, зокрема, електрична мережа 110 кіловольт від Зміївської ДРЕС (ТЕС) довжиною 28 кілометрів.

Наказом концерну "Укрцемент" від 09 березня 1994 року №16-а "Про перетворення Балаклійського цементно-шиферного комбінату у відкрите акціонерне товариство "БАЛЦЕМ" шляхом корпоратизації» було затверджено вартість майна, створено Відкрите акціонерне товариство "БАЛЦЕМ", затверджено Статут відкритого акціонерного товариства "БАЛЦЕМ".

Розпорядженням представника Представника Президента України від 16 березня 1994 року №113 "Про реєстрацію статуту відкритого акціонерного товариства "БАЛЦЕМ", було зареєстровано статут підприємства та його юридичну адресу.

Пункт 1.1. статті 1 Статуту Відкритого акціонерного товариства "БАЛЦЕМ" в редакції, яку було зареєстровано державною адміністрацією Балаклійського району Харківської області відповідно до розпорядження №113 від 16 березня 1994 року за реєстраційним №114/1, зазначає, що "Відкрите акціонерне товариство "БАЛЦЕМ" засновано відповідно до рішення концерна «Укрцемент» від 09 березня 1994 року №16-а шляхом перетворення державного підприємства -Балаклійського цементно-шиферного комбінату у відкрите акціонерне товариство відповідно до Указу Президента України "про корпоратизацію підприємств" від 15 червня 1993 року.

У статті З Статуту зазначено, зокрема, що: товариство  є  правонаступником  державного  підприємства -  Балаклійськогоицементно-шиферного комбінату; майно товариства складається з основних засобів та обігових коштів, а також цінностей, вартість яких відображена в балансі товариства; товариство є власником майни, переданого йому засновником та учасниками у власність.

Отже, електричну мережу 110 кіловольт від Зміївської ДРЕС (ТЕС) довжиною 28 кілометрів було передано Відкритому акціонерному товариству "БАЛЦЕМ" засновником у складі цілісного майнового комплексу і її вартість було відображено у балансі Відкритого акціонерного товариства "БАЛЦЕМ" у складі основних засобів.

Електричну мережу 110 кіловольт від Зміївської ДРЕС (ТЕС) довжиною 28 кілометрів у було відображено у Відомості перерахунку балансової вартості основних фондів, які зараховані до статутного фонду Відкритого акціонерного товариства "БАЛЦЕМ" та їх зносу в зв'язку з підвищенням цін станом на 01 квітня 1996 року за інвентарним №31036.

Станом на дату подання позовної заяви електрична мережа 110 кіловольт від Зміївської ДРЕС (ТЕС) довжиною 28 кілометрів обліковується в складі основних засобів Відкритого акціонерного товариства "БАЛЦЕМ" за інвентарним №31036 згідно з Інвентарною карткою №1866 обліку основних засобів.

23 квітня 2009 року рішенням загальних зборів акціонерів (протокол №1) Відкрите акціонерне товариство "БАЛЦЕМ" перейменоване у Відкрите акціонерне товариство "ЄВРОЦЕМЕНТ-УКРАЇНА".

Відповідно до частини 2 статті 328 Цивільного кодексу України, право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Як встановлено статтею 329 Цивільного кодексу України, юридична особа публічного права набуває право власності на майно, передане їй у власність, та на майно, набуте нею у власність на підставах, не заборонених законом.

Правові, економічні та організаційні засади діяльності в електроенергетиці визначаються Законом України "Про електроенергетику". Цей нормативний акт також регулює відносини, пов'язані з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії

Відповідно до закону, органом державного регулювання діяльності в електроенергетиці є Національна комісія регулювання електроенергетики (НКРЕ) України.

Стаття 12 Закону України "Про електроенергетику" визначає основні завдання і повноваження НКРЕ України, зокрема - забезпечення проведення цінової та тарифної політики в електроенергетиці; розроблення та затвердження правил користування електричною енергією. Крім того, згідно статті 13 Закону України "Про електроенергетику", НКРЕ України затверджує умови і правила здійснення підприємницької діяльності з виробництва, передачі та постачання електричної енергії.

Взаємовідносини, які виникають в процесі продажу і купівлі електричної енергії між виробниками або постачальниками електричної енергії та споживачами (на роздрібному ринку електричної енергії) врегульовано Правилами користування електричною енергією, затверджених постановою НКРЕ України від 31 липня 1996 року №28, надалі - Правила користування електричною енергією.

Згідно з абзацами 2 та 3 пункту 1.10 розділу 1 Правил користування електричною енергією,"електропередавальна організація, що здійснює діяльність з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами в межах закріпленої території здійснення ліцензованої діяльності забезпечує передачу електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами та технологічними електричними мережами інших власників, які не мають ліцензій на передачу електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами.

Для забезпечення передачі електричної енергії електричними мережами, що не належать електропередавальній організації, між електропередавальною організацією та відповідним власником мереж, який не має ліцензії на здійснення діяльності з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами, укладається договір щодо спільного використання електричних мереж.".

Абзац 1 пункту 5.15 розділу 5 Правил користування електричною енергією встановлює, що "передача (транзит) електричної енергії без оформлення договору про спільне використання технологічних електричних мереж або про технічне забезпечення електропостачання забороняється.".

Відповідно до Умов та Правил здійснення підприємницької діяльності з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами, які затверджено постановою НКРЕ України від 13 червня 1996 року №15, місцевою (локальною) електричною мережею є електрична мережа, призначена для передачі електричної енергії від магістральної електричної мережі до споживача.

Умови та Правила здійснення підприємницької діяльності з передачі електричної енергії магістральними та міждержавними електричними мережами, затверджені постановою НКРЕ України від 11 жовтня 1996 року N 152 (у редакції постанови НКРЕ України від 17 жовтня 2001 року N 1049) визначають, що магістральною електричною мережею є електрична мережа з усією інфраструктурою, у тому числі системи автоматики, захисту, управління, регулювання та зв'язку, призначена для передачі електричної енергії від виробника до пунктів підключення місцевих (локальних) мереж.

Отже, відсутні підстави для спонукання Акціонерну компанію "Харківобленерго" на укладення з позивачем Договору про спільне використання технологічних електричних мереж, оскільки електрична мережа 110 кіловольт від підстанції виробника - Зміївської ДРЕС (ТЕС) до Відкритого акціонерного товариства "ЄВРОЦЕМЕНТ-УКРАЇНА" довжиною 28 кілометрів є магістральною електричною мережею, а укладення між власником мереж і користувачем зазначеного договору передбачено Правилами користування електричною енергією, виключно для місцевих (локальних) електричних мереж.

Питання оплати передачі (транспортування) електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами регламентується постановою НКРЕ від 18 серпня 1999 року №1058 "Про порядок закупівлі електричної енергії з Оптового ринку електричної енергії України ліцензіатами з постачання електричної енергії за нерегульованим тарифом".

Відповідно до пункту 5 зазначеної постанови, транзит електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами оплачується за тарифами на передачу електричної енергії на відповідному класі напруги.

Щодо оплати передачі (транзиту) електроенергії магістральними та міждержавними електричними мережами та компенсації витрат в цих мережах, то, відповідно до Правил Оптового ринку електричної енергії України, затверджених постановою НКРЕ України від 12 вересня 2003 року №921, оптова ціна електроенергії включає в себе платежі за проведення централізованого диспетчерського управління та використання магістральних та міждержавних електромереж, тобто, постачальник електроенергії оплачує транзит електроенергії магістральними та міждержавними мережами в складі вартості електроенергії, придбаної на Оптовому ринку електричної енергії.

Згідно статті 43 Господарського процесуального кодексу України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.

Відповідно до вимог статті 32 Господарського процесуального кодексу України: доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

Відповідно до статті 33 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.

Таким чином, суд вважає за необхідне позовні вимоги задовольнити частково, позовні вимоги в частині визнання права власності Відкритого акціонерного товариства "ЕВРОЦЕМЕНТ-УКРАЇНА" (код ЄДРПОУ 00293060, Харківська область, м. Балаклея) на магістральну електричну мережу 110 кіловольт від підстанції Зміївської ДРЕС (ТЕС) до Відкритого акціонерного товариства "ЕВРОЦЕМЕНТ-УКРАЇНА" довжиною 28 кілометрів, яка складається з опор металічних (кутових) та опор залізобетонних проміжних з порядковими номерами з 01 до 132 та дроту АС-120 задовольнити; у задоволенні позовних вимог в частині спонукання Акціонерної компанії "Харківобленерго" (код ЄДРПОУ 00131954, м. Харків, вул. Кооперативна, 12) укласти з Відкритим акціонерним товариством "ЕВРОЦЕМЕНТ-УКРАЇНА" Договір про спільне використання технологічних електричних мереж - магістральної електричної мережі 110 кіловольт від підстанції Зміївської ДРЕС (ТЕС) відмовити.

Відповідно до статті 49 Господарського процесуального кодексу України, судові витрати розподіляються на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

На підставі викладене та керуючись статтями  6, 8, 19, 124, 129 Конституції України, статтями 1, 4, 12, 33, 43, 47-49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України,-   

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати право власності Відкритого акціонерного товариства "ЕВРОЦЕМЕНТ-УКРАЇНА" (код ЄДРПОУ 00293060, Харківська область, м. Балаклея) на магістральну електричну мережу 110 кіловольт від підстанції Зміївської ДРЕС (ТЕС) до Відкритого акціонерного товариства "ЕВРОЦЕМЕНТ-УКРАЇНА" довжиною 28 кілометрів, яка складається з опор металічних (кутових) та опор залізобетонних проміжних з порядковими номерами з 01 до 132 та дроту АС-120.

У спонуканні Акціонерної компанії "Харківобленерго" (код ЄДРПОУ 00131954, м. Харків, вул. Кооперативна, 12) укласти з Відкритим акціонерним товариством "ЕВРОЦЕМЕНТ-УКРАЇНА" Договір про спільне використання технологічних електричних мереж - магістральної електричної мережі 110 кіловольт від підстанції Зміївської ДРЕС (ТЕС) до  Відкритого акціонерного товариства "ЕВРОЦЕМЕНТ-УКРАЇНА" довжиною 28  кілометрів,  на умовах визначених відповідно наданого проекту договору відмовити.

Стягнути з Акціонерної компанії "Харківобленерго" (код ЄДРПОУ 00131954, м. Харків, вул. Кооперативна, 12, рахунок 260053011272 в Першій Харківській філії АКБ "Базис", МФО 35599) на користь Відкритого акціонерного товариства "ЕВРОЦЕМЕНТ-УКРАЇНА" (код ЄДРПОУ 00293060, Харківська область, м. Балаклея, рахунок 260080231212 в відділенні ХРУ ВАТ "СБЕРБАНК РОСІЇ" в м. Харків, МФО 320627) 42,50 грн. державного мита та 59,00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Повний текст рішення підписаний 12.06.2009 року.

Суддя                                                                                            

СудГосподарський суд Харківської області
Дата ухвалення рішення09.06.2009
Оприлюднено22.06.2009
Номер документу3877666
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —40/90-09

Ухвала від 02.07.2010

Господарське

Господарський суд Харківської області

Хотенець П.В.

Ухвала від 07.07.2010

Господарське

Господарський суд Харківської області

Хотенець П.В.

Постанова від 15.09.2009

Господарське

Харківський апеляційний господарський суд

Ільїн О.В.

Рішення від 09.06.2009

Господарське

Господарський суд Харківської області

Хотенець П.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні