Рішення
від 21.05.2014 по справі 912/697/14
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Кіровоградської області

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 травня 2014 рокуСправа № 912/697/14 Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Тимошевської В.В. розглянув у відкритому судовому засіданні справу № 912/697/14

за позовом: публічного акціонерного товариства "Кіровоградобленерго", від імені якого діє Олександрійський район електричних мереж, м. Олександрія, Кіровоградська область

до відповідача: товариства з обмеженою відповідальністю "АНК-4", с Веселе, Олександрійський район, Кіровоградська область

про стягнення 10 749,35 грн.

за участю представників сторін:

від позивача - Ємельянова О.О., довіреність № 9558/07 від 27.12.13, юрисконсульт, приймала участь в судовому засіданні 20.05.2014;

від відповідача - Крисько І.В., керівник;

від відповідача - Волкова Н.Г., довіреність № 1 від 06.01.14.

В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Публічним акціонерним товариством "Кіровоградобленерго", від імені якого діє Олександрійський район електричних мереж (Олександрійський РЕМ), подано позовну заяву з вимогою стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "АНК-4" 10749,35 грн., як двократної вартості різниці фактично спожитої і договірної величини.

Позовні вимоги заявлено з посиланням на ст. ст. 15-1, 26 Закону України "Про електроенергетику", ст. ст. 525, 526 Цивільного кодексу України та обґрунтовано обставинами перевищення відповідачем договірної величини споживання електричної енергії в жовтні 2013 року.

Відповідач позов заперечив та просить відмовити у його задоволенні повністю, вказуючи на те, що відповідач звертався до посадових осіб Олександрійського РЕМ за бланком заяви про коригування договірної величини споживання електричної енергії, однак йому було безпідставно відмовлено у видачі із зазначенням причин, що строк подання заяв пропущено та, крім того, вказано на відсутність 100% передоплати на початок розрахункового періоду, що є підставою для відмови у відповідному коригуванні (відзив на позов, а.с. 60-65).

Розгляд справи № 912/697/14 відкладався з підстав, викладених в ухвалах господарського суду від 01.04., 10.04., 30.04.2014. В судовому засіданні 20.05.2014 оголошувалась перерва до 21.05.2014.

В судовому засіданні 10.04.2014 приймали участь посадові особи Олександрійського РЕМ ОСОБА_4 та ОСОБА_5, яких викликано господарським судом для надання пояснень згідно ухвали від 01.04.2014 в порядку ст. 30 Господарського процесуального кодексу України.

В судовому засіданні 20.05.2014 представником позивача позовні вимог підтримано повністю; представниками відповідача позов заперечено.

Розглянувши наявні у справі матеріали та заслухавши пояснення представників сторін, які наведено в обґрунтування підстав позову і заперечень проти позовних вимог, оцінивши подані сторонами докази, господарський суд

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "АНК-4" згідно до укладеного з публічним акціонерним товариством "Кіровоградобленерго" в особі його структурного підрозділу Олександрійського РЕМ договору про постачання електричної енергії № 1626 від 19.09.2013 являлось споживачем електричної енергії, зокрема по об'єкту: Швацький цех, вул. Заводська, 1 (а.с. 9-17).

Згідно вказаного договору позивач, як постачальник, зобов'язався продавати електричну енергію відповідачу, як споживачу, для забезпечення потреб електроустановок споживача в межах дозволеної потужності (кВт), величини якої по площадках вимірювання та точках продажу визначенні в п. 6 додатку "Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії", а споживач зобов'язався оплачувати постачальнику вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснювати інші платежі згідно з умовами даного договору.

Статтею 275 Господарського кодексу України визначено, що за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду споживачеві (абоненту), який зобов'язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується.

Окремим видом договору енергопостачання є договір про постачання електричної енергії споживачу. Особливості постачання електричної енергії споживачам та вимоги до договору про постачання електричної енергії встановлюються законами України "Про засади функціонування ринку електричної енергії України" та "Про електроенергетику".

Відпуск енергії без оформлення договору енергопостачання не допускається.

Згідно вимог ст. 277 Господарського кодексу України абоненти користуються енергією з додержанням правил користування енергією відповідного виду. Правила користування енергією, якщо інше не передбачено законом, затверджуються Кабінетом Міністрів України. Відповідальність за порушення правил користування енергією встановлюється законом.

Взаємовідносини, які виникають в процесі продажу і купівлі електричної енергії між виробниками або постачальниками електричної енергії та споживачами (на роздрібному ринку електричної енергії), регулюються Правилами користування електричною енергією (надалі - Правила користування електричною енергією, Правила), затвердженими постановою НКРЕ від 31.07.96 № 28, зареєстрованими в Міністерстві юстиції України 02.08.96 за № 417/1442.

Відповідно до положень пункту 4.1 Правил користування електричною енергією постачання електричної енергії всім споживачам здійснюється відповідно до режимів, передбачених договорами.

Пунктом 4.2 Правил встановлено, що відомості про обсяги очікуваного споживання електричної енергії в наступному році з помісячним або поквартальним розподілом подаються споживачами постачальнику електричної енергії за регульованим тарифом у термін, обумовлений договором. Пропозиції споживача щодо необхідного йому обсягу електричної енергії та строків постачання є пріоритетними для оформлення договірних величин споживання електричної енергії за наявності виробничих можливостей у постачальника електричної енергії. Узгоджені сторонами обсяги очікуваного споживання електричної енергії та заявлені величини споживання електричної потужності оформлюються додатком до договору як договірні величини.

З матеріалів справи слідує, що додатком до договору про постачання електричної енергії № 1626 від 19.09.2013 сторонами узгоджено обсяги постачання електричної енергії на 2013 рік з помісячним розподілом (а.с. 21). Вказаний додаток підписано обома сторонами.

Відповідно до пункту 2.3.2. договору відповідач зобов'язався дотримуватися режиму споживання енергії згідно з умовами розділу 5 договору.

Між тим, як повідомляє позивач, відповідач перевищив договірну величину споживання електричної енергії, споживши в жовтні 2013 19,206 тис. кВт.год, замість узгоджених в додатку до договору обсягів - 14 тис. кВт.год. Кількість перевищення склала 5,206 тис. кВт.год (19,206 тис. кВт.год - 14 тис. кВт.год).

Відповідач кількість фактично спожитої електричної енергії за жовтень 2013 в об'ємі 19,206 тис. кВт.год та перевищення договірної величини на 5,206 тис. кВт.год не заперечив, однак зазначив про те, що звертався до посадових осіб Олександрійського РЕМ за коригуванням договірної величини споживання електричної енергії.

Пунктом 4.4. Правил користування електричною енергією встановлено, що споживач має право протягом розрахункового періоду звернутися до постачальника електричної енергії за регульованим тарифом із заявою щодо коригування договірної величини споживання електричної енергії.

Постачальник електричної енергії за регульованим тарифом протягом п'яти робочих днів від дня отримання звернення розглядає заяву споживача, приймає рішення за цим зверненням та не пізніше шостого робочого дня від дня отримання звернення письмово повідомляє споживача про результати розгляду заяви. Пропозиції споживача щодо коригування договірних величин є пріоритетними за умови попередньої оплати додатково заявлених обсягів та отримання постачальником за регульованим тарифом заяви споживача не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення розрахункового періоду. Постачальник електричної енергії за регульованим тарифом має право відмовити споживачу в коригуванні (збільшенні) договірних величин у разі невиконання споживачем своїх зобов'язань щодо оплати електричної енергії за договором про постачання електричної енергії.

У разі коригування за заявою споживача договірної величини споживання обсягу електричної енергії здійснюється відповідне коригування договірної граничної величини споживання електричної потужності.

Датою коригування вважається дата попередньої оплати додатково заявлених обсягів активної електричної енергії.

Скоригована гранична величина споживання електричної потужності дійсна з дня проведення коригування.

За результатами розгляду споживачу надсилається повідомлення про рівні відкоригованих договірних величин або обґрунтована відмова здійснення коригування. Повідомлення про рівні відкоригованих договірних величин обсягу споживання та електричної потужності є невід'ємною частиною договору.

Відповідні положення щодо порядку коригування договірної величини споживання електричної енергії закріплені сторонами в розділі 5 договору про постачання електричної енергії № 1626 від 19.09.2013.

Так, згідно пункту 5.5. договору споживач має право протягом поточного розрахункового періоду, зазначеного у додатку "Порядок розрахунків", звернутися письмово до постачальника за коригуванням договірної величини споживання електричної енергії та договірної потужності. Датою надходження звернення є дата реєстрації письмового звернення у постачальника. Звернення розглядаються постачальником відповідно до передбаченої Правилами користування електричної енергії процедури.

Як повідомляє відповідач, 25.10.2013 керівник товариства звернувся до техніка по лімітам ОСОБА_5 за бланком заяви про коригування, у видачі якого було відмовлено з підстав пропуску п'ятиденного строку, хоча, як зазначає відповідач, технік ОСОБА_4 ще до цього втретє видала відповідачеві рахунок на попередню оплату і повідомила про достатність коштів на збільшення договірних величин споживання електричної енергії.

Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. В силу вказаної норми предметом доказування є обставини, які свідчать про дійсні права та обов'язки сторін у справі та складаються з фактів, якими позивач обґрунтовує підстави позову, та фактів, якими відповідач обґрунтовує заперечення проти позову. При цьому, згідно ст. 34 Господарського процесуального кодексу України обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Виходячи з умов пункту 4.4. Правил та пункту 5.5. договору про постачання електричної енергії № 1626 від 19.09.2013, підставою коригування постачальником договірної величини споживання електричної енергії, як у бік збільшення, так і у бік зменшення обсягів споживання електричної енергії, є лише письмова заява споживача електричної енергії. Однак, в матеріалах відсутні докази письмового звернення товариства з обмеженою відповідальністю "АНК-4" до публічного акціонерного товариства "Кіровоградобленерго" в особі його структурного підрозділу Олександрійського РЕМ із завою щодо коригування договірної величини споживання електричної енергії на жовтень 2013.

Згідно пояснень посадових осіб Олександрійського РЕМ публічного акціонерного товариства "Кіровоградобленерго" ОСОБА_4 та ОСОБА_5, які приймали участь в судовому засіданні 10.04.2014 в порядку ст. 30 Господарського процесуального кодексу України, не підтверджено звернення товариства з обмеженою відповідальністю "АНК-4" із заявою про коригування договірної величини споживання електричної енергії на жовтень 2013. Пояснення вказаних посадових осіб викладено письмово до начальника Олександрійського РЕМ та зазначено про їх зміст в поясненнях до суду публічного акціонерного товариства "Кіровоградобленерго" від 08.04.2014 (а.с. 113-117, 123-124, 126).

Відповідно до довідки Олександрійського РЕМ від 02.04.2014 № 1082/71 повідомлено про відсутність реєстрації в програмі "Діловод" заяви ТОВ "АНК-4" про коригування договірних величин споживання електроенергії на жовтень 2013 (а.с. 127).

Результати розгляду звернень та скарг товариства з обмеженою відповідальністю "АНК-4" на дії зазначених вище посадових осіб Олександрійського РЕМ, що подавались начальнику вказаного підрозділу публічного акціонерного товариства "Кіровограобленерго", не підтвердили доводи відповідача стосовно повідомлених ним у відзиві обставин та неправомірність дій відповідних посадових осіб (а.с. 66-74).

Крім того, як повідомляє позивач, відповідачем порушено строки попередньої оплати електричної енергії в межах договірної величини споживання за жовтень 2013 та попередньої оплати додатково заявлених обсягів електричної енергії, тоді як за умовами договору пропозиції споживача щодо коригування договірних величин споживання є пріоритетними за умови попередньої плати додатково заявлених величин. Більш того, за пунктом 4.1. Правил користування електричною енергією датою коригування вважається дата попередньої оплати додатково заявлених обсягів активної електричної енергії.

Як слідує з матеріалів справи, попередня оплата за жовтень 2013 здійснена відповідачем 04 та 07 жовтня 2013 в загальній сумі 17344,32 грн., що відповідає договірному обсягу заявленої величини споживання електричної енергії - 14000 кВт. год, а саме: 14000 кВт. год. х 1,0324 грн. (тариф) = 14453,60 грн. без ПДВ та 17344,32 грн. з ПДВ (а.с. 83,84).

Наступні платежі, які здійснено відповідачем 22 і 23.10.2013 в загальній сумі 17344,32 грн., за поясненням позивача та що відповідає наданим відповідачем доказам - є передплатою за листопад 2013 (а.с. 81, 82, 174-201).

25 та 28.10.2013 відповідач оплатив рахунок № 1626/П від 25.10.2013 в сумі 17344,32 грн., який виставлено на попередню оплату за листопад 2013 (а.с. 80, 174-201).

Господарський суд враховує, що Правилами користування електричної енергії не передбачено автоматичного проведення коригування постачальником електричної енергії величини споживання електричної потужності у разі подання споживачем заяви про коригування, або проведення такого коригування споживачем в односторонньому порядку з власної ініціативи. Навіть у разі надходження звернення споживача, останнє має бути розглянуто постачальником та про результати звернення повідомлено споживача. Як зазначено в пункті 4.1. Правил, повідомлення про рівні відкоригованих договірних величин обсягу споживання та електричної потужності є невід'ємною частиною договору.

Оскільки, матеріалами справи не підтверджено звернення відповідача із заявою про коригування договірної величини споживання електричної енергії на жовтень 2013 та відсутні докази повідомлення позивача про проведення коригування, то договірні величини споживання електричної енергії в жовтні 2013 залишились без змін.

На підставі викладеного, господарський суд дійшов висновку, що відповідачем перевищено договірні величини споживання електричної енергії у жовтні 2013.

Обсяги фактично спожитої відповідачем електричної енергії в жовтні 2013 зафіксовані в акті контрольного зняття показань приладів обліку електричної енергії, складеного в присутності керівника товариства з обмеженою відповідальністю "АНК-4" (а.с. 29).

Зазначені в акті показники та фактичне споживання електричної енергії в жовтні 2013 в кількості 19,206 тис. кВт.год відповідач не заперечив.

Отже, кількість перевищення відповідачем договірної величини споживання електричної енергії в жовтні 2013 склала 5,206 тис. кВт.год (19,206 тис. кВт.год фактично спожитої - 14 тис. кВт.год договірного обсягу).

Повідомленням від 19.11.2013 № 3917/71 позивач повідомив відповідача про перевищення договірної величини споживання електричної енергії в жовтні 2013 в кількості 5,206 тис. кВт.год (а.с. 22, 23).

02.12.2013 позивачем виписано рахунок-фактуру № 1626/1, який отримано керівником відповідача, на сплату фактично спожитої електроенергії за листопад 2013, в якому також виставлено для оплати суму 10749,35 грн. за перевищення договірного споживання за попередній місяць (а.с. 26).

Відповідно до пункту 6.14. Правил користування електричною енергією перевищення договірної величини споживання електричної енергії визначається під час підбиття підсумків розрахункового періоду на основі підтверджених сторонами даних розрахункового обліку електричної енергії або акта прийняття-передавання електричної енергії. Згідно пункту 6.16. Правил обсяг перевищення договірних величин споживання електричної енергії та/або величини потужності протягом розрахункового періоду оплачується споживачами постачальнику електричної енергії за регульованим тарифом відповідно до законодавства України та договору.

Частиною 6 ст. 26 Закону України "Про електроенергетику" встановлено, що споживачі (крім населення, професійно-технічних навчальних закладів та вищих навчальних закладів I - IV рівнів акредитації державної і комунальної форм власності) у випадку споживання електричної енергії понад договірну величину за розрахунковий період сплачують енергопостачальникам двократну вартість різниці фактично спожитої і договірної величини.

В пункті 4.2.2. договору № 1626 від 19.09.2013 сторони передбачили, що за перевищення договірних величин споживання електричної енергії та потужності, визначених згідно із вимогами розділу 5 договору, споживач сплачує постачальнику двократну вартість різниці фактично спожитої та договірної величини.

Враховуючи вищенаведене та доведеність факту перевищення відповідачем договірних величин споживання електричної енергії, господарський суд дійшов висновку про обґрунтованість позову та наявність підстав для стягнення з відповідача двократної вартості різниці фактично спожитої та договірної величини. За розрахунком позивача вказана сума складає 10749,35 грн. (5,206 тис. кВт.год х 1,032400 (тариф) х 2).

Між тим, як слідує з матеріалів справи та про що повідомляє позивач і не заперечує відповідач, із сплачених відповідачем 22, 23, 25, 28.10.2013 платежів передплати за листопад 2013 позивачем зараховано в листопаді 2013 суму 6449,60 грн. в рахунок оплати відповідачем вартості фактично спожитої електричної енергії в жовтні 2013. Так, згідно пояснень позивача від 19.05.2014, підтверджених матеріалами справи, відповідачем фактично спожито в жовтні 2013 19206 кВт.год на суму 23793,92 грн., тоді як сплачено 173444,32 грн. (включаючи ПДВ), внаслідок чого, за розрахунком позивача, недоплата фактично спожитої в жовтні 2013 електричної енергії склала 6449,60 грн. (включаючи ПДВ).

Умовами договору про постачання електричної енергії № 1626 від 19.09.2013 з додатками передбачено право постачальника здійснювати самостійно розподіл сплачених відповідачем коштів при наявності певних обставин.

Отже, відповідачем оплачено фактично спожитий обсяг електричної енергії в жовтні 2013 в кількості 19206 кВт.год, включаючи оплату різниці договірної та фактично спожитої електричної енергії в кількості 5206 кВт.год на суму 5374,67 грн., що з ПДВ становить 6449,60 грн.

Як передбачено частиною 6 ст. 26 Закону України "Про електроенергетику" та про що зазначено в рішенні вище, у випадку перевищення за розрахунковий період договірних величин споживання електричної енергії споживачі сплачують енергопостачальникам двократну вартість різниці фактично спожитої і договірної величин електроенергії.

Таким чином, внаслідок порушення відповідачем умов договору щодо встановленої договірної величини електроспоживання на жовтень 2013, у позивача виникає право стягнути з відповідача не вартість фактично спожитої електричної енергії (що передбачено умовами договору, як господарське зобов'язання), а двократну вартість різниці між фактично спожитою і договірною величиною, остання є видом відповідальності, в результаті застосування якої, для відповідача настають несприятливі економічні наслідки у вигляді зменшення матеріальних благ.

Тобто, позивач мав нарахувати, а відповідач оплатити за тарифом 1,032400 грн. використану в межах договірних величин електричну енергію у жовтні 2013 в кількості 14000 кВт.год, а за перевищення договірних величин споживання електричної енергії в кількості 5206 кВт.год - за двократним тарифом, що становить 2,0648 грн.

З огляду на те, що за поясненням позивача, підтвердженими матеріалами справи, відповідачем сплачено вартість всієї фактично спожитої електричної енергії в жовтні 2013, з урахуванням 5206 кВт.год перевищення договірної величини споживання електричної енергії, а ст. 26 Закону України "Про електроенергетику" не передбачено стягнення трикратної вартості різниці фактично спожитої і договірної величини, господарський суд приходить до висновку про наявність правових підстав для стягнення з відповідача однократної вартості різниці фактично спожитої і договірної величини у сумі 5374,68 грн.

Аналогічна правова позиція узгоджується з висновками Верховного Суду України, що викладені в постанові від 06.12.2010 у справі № 6/75, які відповідно до вимог ст. 111-28 Господарського процесуального кодексу України є обов'язковими до застосування. Вказаної позиції притримується також Виший господарський суд України, зокрема у постанові від 12 лютого 2014 року у справі № 901/2479/13, в оглядовому листі від 30.12.2011 № 01-06/1872.

На підставі викладеного, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню в сумі 5374,68 грн. У задоволенні позовних вимог в іншій частині господарський суд відмовляє.

З огляду на приписи ст. 49 Господарського процесуального кодексу України та враховуючи, що спір між сторонами виник внаслідок неправильних дій відповідача, тоді як сума судового збору сплачена позивачем за мінімальною ставкою, господарський суд покладає на відповідача сплачену позивачем суму судового збору в розмірі 1827,00 грн.

Керуючись ст. ст. 32, 33, 43, 44, 49, 75, 82-85, 116 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задовольнити частково.

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "АНК-4" (28022, Кіровоградська область, Олександрійський район, с. Веселе, вул. Шевченка, 4, ідентифікаційний код 38201030) на користь публічного акціонерного товариства "Кіровоградобленерго", від імені якого діє Олександрійський район електричних мереж (28000, Кіровоградська область, м. Олександрія, вул. Діброви, 1, ідентифікаційний код 23226362) на поточний рахунок зі спеціальним режимом використання № 260313131425 в філії - Кіровоградське облуправління ВАТ "Ощадбанк", МФО 323475 - 5 374,68 грн., як двократну вартість різниці фактично спожитої і договірної величини.

Наказ видати стягувачу після набрання рішенням законної сили.

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "АНК-4" (28022, Кіровоградська область, Олександрійський район, с. Веселе, вул. Шевченка, 4, ідентифікаційний код 38201030) на користь публічного акціонерного товариства "Кіровоградобленерго", від імені якого діє Олександрійський район електричних мереж (28000, Кіровоградська область, м. Олександрія, вул. Діброви, 1, ідентифікаційний код 23226362) на поточний рахунок 260033856 у ПАТ "Перший Інвестиційний банк", м. Київ, МФО 300506 - 1827,00 грн. судового збору.

Наказ видати стягувачу після набрання рішенням законної сили.

У задоволенні позовних вимог в іншій частині відмовити.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Рішення може бути оскаржене протягом десяти днів з дня його підписання до Дніпропетровського апеляційного господарського суду через господарський суд Кіровоградської області.

Повне рішення складено 26.05.2014 р.

Суддя В.В.Тимошевська

СудГосподарський суд Кіровоградської області
Дата ухвалення рішення21.05.2014
Оприлюднено28.05.2014
Номер документу38859545
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —912/697/14

Ухвала від 30.04.2014

Господарське

Господарський суд Кіровоградської області

Тимошевська В.В.

Ухвала від 10.04.2014

Господарське

Господарський суд Кіровоградської області

Тимошевська В.В.

Ухвала від 01.04.2014

Господарське

Господарський суд Кіровоградської області

Тимошевська В.В.

Рішення від 21.05.2014

Господарське

Господарський суд Кіровоградської області

Тимошевська В.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні