ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"26" травня 2014 р.Справа № 916/1124/14
За позовом : Об'єднання підприємств "Український музичний альянс"
До відповідача : Товариства з обмеженою відповідальністю "ШАНС ПЛЮС"
про стягнення 71277,96 грн.
Суддя Д'яченко Т.Г.
Представники:
Від позивача: не з'явився
Від відповідача: не з'явився
Суть спору : Позивач - Об'єднання підприємств "Український музичний альянс" звернувся до господарського суду Одеської області з позовною заявою, в якій просив суд стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "ШАНС ПЛЮС" 66260 грн. винагороди (роялті), 4297,34 грн. 3% річних та 720,62 грн. пені.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 26.03.2014р. порушено провадження в справі №916/1124/14.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 26.05.2014р. провадження у справі №916/1124/14 в частині позовних вимог Об'єднання підприємств "Український музичний альянс" про стягнення 3000 грн. винагороди (роялті) припинено на підставі п. 1-1 ст. 80 ГПК України.
Товариством з обмеженою відповідальністю "ШАНС ПЛЮС" відзиву на позовну заяву та витребуваних судом документів не надано, відповідач свого права на захист не використав, хоч і повідомлявся про час та місце проведення судових засідань належним чином, шляхом надіслання ухвал суду на юридичну адресу, яка не змінювалась, що вбачається з даних витягу з ЄДР станом на 18.03.2014р., та підтверджується наявним у матеріалах справи поштовим повідомленням про вручення ухвали суду. З огляду на вищевикладене, суд вважає можливим розглянути справу за наявними в ній матеріалами на підставі ст. 75 ГПК України.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши в судовому засіданні 16.04.2014р. пояснення представника позивача, суд встановив.
На підставі свідоцтва Державного департаменту інтелектуальної власності МОН України № 2 від 07.10.2003р. (копія а.с. 52) та № 6/УО від 02.04.2009р. (копія а.с. 19) Об'єднання підприємств "Український музичний альянс" є уповноваженою організацією колективного управління, що має право здійснювати збір і розподіл винагороди роялті за використання іншими особами фонограм, відеограм та зафіксованих у них виконань способом їх публічного сповіщення в ефір.
01 лютого 2007 року між Об'єднанням підприємств "Український музичний альянс" (Організація) та Товариства з обмеженою відповідальністю "ШАНС ПЛЮС" (Мовник) було укладено договір про виплату винагороди (роялті) за публічне сповіщення (публічне повторне сповіщення) зафіксованих у фонограмах виконань, фонограм, опублікованих з комерційною метою, та їх примірників № 09-01/02/07/Е (далі за текстом - Договір), згідно якого Об'єднання підприємств "Український музичний альянс" зобов'язалось згідно зі ст. ст. 43,48,48 Закону України „Про авторське право і суміжні права" та п. 4 власного статуту здійснювати збір та розподіл винагороди (роялті) за використання Товариством з обмеженою відповідальністю "ШАНС ПЛЮС", без згоди з відповідними суб'єктами суміжних прав, шляхом публічного сповіщення (повторного публічного сповіщення) у передачах ефірного і (або) супутникового радіомовлення зафіксованого у фонограмах виконань, фонограм, опублікованих з комерційною метою та їх примірників на території м. Одеси та Одеської області. Збір винагороди (роялті) здійснюється для розподілу між організаціями колективного управління та суб'єктами суміжних прав, які не передали організаціям колективного управління повноважень на управління своїми правами. В свою чергу, Товариство з обмеженою відповідальністю "ШАНС ПЛЮС" зобов'язалось виплачувати Об'єднанню підприємств "Український музичний альянс" винагороду (роялті) за використання вказаних зафіксованих у фонограмах виконань, фонограм, опублікованих з комерційною метою, та їх примірників в розмірі та порядку, визначених законодавством України та цим договором, для виплати суб'єктам суміжних прав.
У відповідності до положень п. 2.1.2 Договору Товариство з обмеженою відповідальністю "ШАНС ПЛЮС" зобов'язалось щомісячно сплачувати Об'єднанню підприємств "Український музичний альянс" винагороду (роялті) за публічне сповіщення (публічне повторне сповіщення) зафіксованих у фонограмах виконань, фонограм, опублікованих з комерційною метою, та їх примірників в ефір, у розмірі визначеному у додатку № 2 до цього договору. Сума винагороди (роялті) повинна сплачуватись на рахунок Об'єднання підприємств "Український музичний альянс" до 15 числа місяця, наступного за звітним.
З урахуванням положень додатку № 2 до Договору сторонами Договору було узгоджено, що розмір щомісячного платежу (роялті) на період з дня набуття чинності договором складає 1260 грн. та зазначена сума підлягає щомісячній сплаті Товариством з обмеженою відповідальністю "ШАНС ПЛЮС" на розрахунковий рахунок Об'єднання підприємств "Український музичний альянс" відповідно до умов договору.
Як зазначається представником позивача, на момент подання позовної заяви Товариством з обмеженою відповідальністю "ШАНС ПЛЮС" не було виплачено позивачу винагороду (роялті) за період використання фонограм та зафіксованих у них виконань з жовтня 2009 р. (за жовтень 2009р. було сплачено частково 520 грн.) по лютий 2014р., у зв'язку з чим за відповідачем рахувалась прострочена заборгованість у суму 66260 грн.
Претензією від 22.07.2011р. вих. № 4, адресованою Товариству з обмеженою відповідальністю "ШАНС ПЛЮС", позивачем повідомлялось відповідача про наявність заборгованості за договором № 09-01/02/07/Е від 01 лютого 2007 року та про необхідність її сплати. Листом у відповідь від 11.08.2011р. вих. № 23 Товариством з обмеженою відповідальністю "ШАНС ПЛЮС" було визнано наявність заборгованості та гарантувалась її сплата у строк до 31.12.2011р.
Відповідно до п. 6.3 Договору у випадку невиконання Товариством з обмеженою відповідальністю "ШАНС ПЛЮС" умов п. 2.1.3 даного договору Товариство з обмеженою відповідальністю "ШАНС ПЛЮС" зобов'язалось виплатити Об'єднанню підприємств "Український музичний альянс" пеню, у розмірі подвійної облікової ставки НБУ за кожен день затримки платежів.
У зв'язку з порушенням Товариством з обмеженою відповідальністю "ЛТД Інтертейнмент" прийнятих на себе договірних зобов'язань, позивачем здійснено розрахунок пені (за зобов'язаннями, які виникли після 20.03.2013р.) та 3% річних (за весь період прострочення). Так, відповідно до даних такого розрахунку, на момент подання позову, за відповідачем рахується основна заборгованість у розмірі 66260 грн., пеня в сумі 720,62 грн. та 3% річних в сумі 4297,34 грн.
Під час розгляду справи представником позивача було залучено до матеріалів справи докази, що засвідчують часткову сплату відповідачем платежами від 09.04.2014р. на суму 1000 грн. та від 11.04.2014р. на суму 2000 грн. заборгованості, що підтверджується довідкою ПАТ „ФідоБанк" від 29.04.2014р. № 19-3-1/1759-УРД, у зв'язку з чим ухвалою суду від 26.05.2014р. провадження у справі №916/1124/14 в частині позовних вимог Об'єднання підприємств "Український музичний альянс" про стягнення 3000 грн. винагороди (роялті) припинено на підставі п. 1-1 ст. 80 ГПК України.
Позовні вимоги залишені позивачем без змін та доповнень, обґрунтовані невиконанням прийнятих на себе договірних зобов'язань відповідачем та направлені на стягнення з відповідача 66260 грн. винагороди (роялті), 4297,34 грн. 3% річних та 720,62 грн. пені.
Суд, розглянувши матеріали справи, вислухавши надані у судовому засіданні 16.04.2014р. пояснення представника позивача, проаналізувавши норми чинного законодавства, дійшов наступних висновків.
Статтею 193 Господарського Кодексу України та статтею 526 Цивільного Кодексу України передбачено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Одностороння відмова від виконання зобов`язань не допускається, крім випадків, передбачених законом. (ч.ч.1, 7 ст. 193 ГК України).
З урахуванням ч. 1 ст. 43 Закону України „Про авторське право та суміжні права" допускається без згоди виробників фонограм (відеограм), фонограми (відеограми) яких опубліковані для використання з комерційною метою, і виконавців, виконання яких зафіксовані у цих фонограмах (відеограмах), але з виплатою винагороди, таке пряме чи опосередковане комерційне використання фонограм і відеограм та їх примірників: публічне виконання фонограми або її примірника чи публічну демонстрацію відеограми або її примірника; публічне сповіщення виконання, зафіксованого у фонограмі чи відеограмі та їх примірниках, в ефір; публічне сповіщення виконання, зафіксованого у фонограмі чи відеограмі та їх примірниках, по проводах (через кабель)
В свою чергу, у відповідності до в. 3 розділу 2 додатку до постанови КМУ № 71 від 18.01.2003р. „Про затвердження розміру, порядку та умов виплати винагороди (роялті) за комерційне використання опублікованих з комерційною метою фонограм, відеограм, їх примірників та зафіксованих у них виконань" до юридичних і фізичних осіб, які здійснюють комерційне використання опублікованих з комерційною метою фонограм, відеограм, їх примірників та зафіксованих у них виконань (далі - суб'єкти комерційного використання), належать, зокрема, юридичні особи, у тому числі державні та комунальні телерадіоорганізації, які здійснюють публічне сповіщення (публічне повторне сповіщення) шляхом трансляції і ретрансляції зазначених об'єктів суміжних прав у передачах ефірного, супутникового, кабельного телебачення та радіомовлення або через Інтернет, зокрема провайдери програмної послуги, а також інші суб'єкти господарювання
Відповідно до п. 1 ст. 628 Цивільного Кодексу України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
У відповідності до положень п. 2.1.2 Договору Товариство з обмеженою відповідальністю "ШАНС ПЛЮС" зобов'язалось щомісячно сплачувати Об'єднанню підприємств "Український музичний альянс" винагороду (роялті) за публічне сповіщення (публічне повторне сповіщення) зафіксованих у фонограмах виконань, фонограм, опублікованих з комерційною метою, та їх примірників в ефір, у розмірі визначеному у додатку № 2 до цього договору. Сума винагороди (роялті) повинна сплачуватись на рахунок Об'єднання підприємств "Український музичний альянс" до 15 числа місяця, наступного за звітним.
Згідно вимог ст. 629 Цивільного Кодексу України договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Дослідивши обставини спору, судом було встановлено факт неналежного виконання Товариством з обмеженою відповідальністю "ШАНС ПЛЮС" прийнятих на себе зобов'язань за умовами договору № 09-01/02/07/Е від 01 лютого 2007 року.
Приймаючи до уваги те, що позовні вимоги Об'єднання підприємств "Український музичний альянс" про стягнення винагороди (роялті) в розмірі 63260 грн. підтверджуються наявними в матеріалах справи доказами, не спростовані відповідачем, суд вважає їх обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню. Враховуючи те, що під час розгляду справи відповідачем було частково погашено заборгованість на 3000 грн., що спричинило припинення провадження у справі в даній частині позовних вимог, первісно заявлені Об'єднанням підприємств "Український музичний альянс" позовні вимоги про стягнення з відповідача 66260 грн. винагороди (роялті) задовольняються судом частково.
Згідно з ч.2 ст. 218 Господарського Кодексу України учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов`язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення. У разі якщо інше не передбачено законом або договором, суб'єкт господарювання за порушення господарського зобов`язання несе господарсько-правову відповідальність, якщо не доведе, що належне виконання зобов`язання виявилося неможливим внаслідок дії непереборної сили, тобто надзвичайних і невідворотних обставин за даних умов здійснення господарської діяльності.
Відповідно до ст. 230 Господарського Кодексу України штрафними санкціями визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.
Згідно ст. 549 Цивільного Кодексу України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання.
Статтею 3 Закону України „Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань" встановлено, що розмір пені обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.
Згідно формули розрахунку пені, наведеної в листі Національного банку України №25-011/388-1707 від 12.03.1997р. на виконання Закону України „Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань", сума простроченого платежу помножена на розмір пені за кожен день прострочення у відсотках, розділена на сто та помножена на кількість днів прострочення платежу буде дорівнювати сумі пені за прострочення платежу.
Відповідно до п. 6.3 Договору у випадку невиконання Товариством з обмеженою відповідальністю "ШАНС ПЛЮС" умов п. 2.1.3 даного Договору Товариство з обмеженою відповідальністю "ШАНС ПЛЮС" зобов'язалось виплатити Об'єднанню підприємств "Український музичний альянс" пеню, у розмірі подвійної облікової ставки НБУ за кожен день затримки платежів.
Частиною 2 ст. 625 Цивільного кодексу України передбачено, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Суд, перевіривши розрахунок Позивача щодо сплати Відповідачем пені (за зобов'язаннями, які виникли після 20.03.2013р.) в сумі 720,62 грн. та 3% річних (за весь період прострочення) в сумі 4297,34 грн., вважає його вірним, а вимоги про їх стягнення правомірними.
Приймаючи до уваги вищевикладене, суд дійшов висновку про необхідність часткового задоволення позовних вимог зі стягненням з відповідача 63260 грн. винагороди (роялті), 4297,34 грн. 3% річних та 720,62 грн. пені.
На підставі ст. ст. 44, 49 ГПК України, з урахуванням того, що часткове погашення заборгованості відбулось вже після порушення провадження у даній справі, витрати по сплаті судового збору у повному обсязі в сумі 1827 грн. покладаються на відповідача.
Керуючись ст.ст. 44, 49, 75, 82-85 ГПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити частково.
2.Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "ШАНС ПЛЮС" (65029, м.Одеса, вул. Князівська, буд. 15, кв. 13, код 32290408) на користь Об'єднання підприємств "Український музичний альянс" (04053, м. Київ, вул. Артема, буд. 1-5, офіс 614; код 31815383; р/р 2600409163 в ПАТ „ФідоБанк", МФО 300175) 63260 (шістдесят три тисячі двісті шістдесят) грн. винагороди (роялті), 4297 (чотири тисячі двісті дев'яносто сім) грн. 34 коп. 3% річних, 720 (сімсот двадцять) грн. 62 коп. пені та 1827 (тисяча вісімсот двадцять сім) грн. витрат по сплаті судового збору.
Рішення набирає законної сили в порядку ст. 85 ГПК України.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Суддя Д'яченко Т.Г.
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 26.05.2014 |
Оприлюднено | 29.05.2014 |
Номер документу | 38888742 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Одеської області
Д'яченко Т.Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні