ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"21" травня 2014 р. Справа № 922/562/14
Колегія суддів у складі:
головуючий суддя Сіверін В. І. , суддя Терещенко О.І. , суддя Ільїн О.В.
при секретарі Соколовій Ю.І.
за участю представників сторін:
за участю:
прокурора - Маматов М.О., посв. №019205 від 31.07.2013 року
представників:
позивача - не з'явився
відповідачів - 1) Куманецький О.М., дов. б/н від 30.04.2014 року, 2) не з"явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного господарського суду апеляційну скаргу першого відповідача -Товариства з обмеженою відповідальністю "Тарга-Комфорт" (вх. №1064 Х/1-18) на рішення господарського суду Харківської області від 03.04.2014 року у справі № 922/562/14
за позовом Прокурора Кегичівського району Харківської області в інтересах держави в особі Головного управління Держземагентства у Харківській області, м. Харків,
до 1) Товариства з обмеженою відповідальністю "Тарга-Комфорт", м. Харків, 2) Кегичівської районної державної адміністрації Харківської області, смт. Кегичівка Харківської області,
про визнання незаконними та скасування розпоряджень, визнання недійсним договору оренди, повернення земельної ділянки
ВСТАНОВИЛА:
Прокурор Кегичівського району Харківської області звернувся в інтересах держави в особі Головного управління Держземагентства у Харківській області, позивача, до господарського суду Харківської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Тарга-Комфорт" та Кегичівської районної державної адміністрації Харківської області, першого та другого відповідачів, про:
- визнання незаконним та скасування розпорядження Кегичівської районної державної адміністрації Харківської області від 04.06.2008 року № 199 "Про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості)";
- визнання незаконним та скасування розпорядження Кегичівської районної державної адміністрації Харківської області від 25.12.2008 року № 432 "Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) та складання документів, що посвідчують право користування на земельну ділянку на правах оренди";
- визнання недійсним договору оренди від 21.07.2009 року стосовно земельної ділянки загальною площею 102,5983 га, у т.ч. 102,5983 га - рілля, строком на 25 років, що знаходиться на території Власівської сільської ради Кегичівського району Харківської області, укладеного між Товариством з обмеженою відповідальністю "Тарга-Комфорт" та Кегичівською районною державною адміністрацією Харківської області;
- повернення у власність держави земельної ділянки площею 102,5983 га, у т.ч. 102,5983 га - рілля, що знаходиться на території Власівської сільської ради Кегичівського району Харківської області.
Рішенням господарського суду Харківської області від 03.04.2014 року у справі №922/562/14 (суддя Доленчук Д.О.) позов задоволено частково.
Визнано незаконним та скасовано розпорядження Кегичівської районної державної адміністрації Харківської області від 04.06.2008 року № 199 "Про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості)".
Визнано незаконним та скасовано розпорядження Кегичівської районної державної адміністрації Харківської області від 25.12.2008 року № 432 "Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) та складання документів, що посвідчують право користування на земельну ділянку на правах оренди".
Визнано недійсним договір оренди землі від 21.07.2009 року стосовно земельної ділянки загальною площею 102,5983 га, у т.ч. 102,5983 га - рілля, строком на 25 років, що знаходиться на території Власівської сільської ради Кегичівського району Харківської області, укладений між Товариством з обмеженою відповідальністю "Тарга-Комфорт" та Кегичівською районною державною адміністрацією Харківської області.
В решті позову відмовлено.
Стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю "Тарга-Комфорт" на користь Державного бюджету України 1827,00 грн. судового збору.
Стягнуто з Кегичівської районної державної адміністрації Харківської області на користь Державного бюджету України 1827,00 грн. судового збору.
Перший відповідач - Товариство з обмеженою відповідальністю "Тарга-Комфорт" не погодився з рішенням місцевого господарського суду, подав до Харківського апеляційного господарського суду апеляційну скаргу, в якій, з урахуванням доповнень до апеляційної скарги, просить це рішення скасувати та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.
Апеляційну скаргу обгрунтовує тим, що місцевий господарський суд не врахував той факт, що земельна ділянка, яка була передана першому відповідачу в оренду, вже була визначена на місцевості в її межах і проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки вже розроблявся раніше, тоді як виготовлення повторно проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки законодавством не передбачено.
А тому, як вважає апелянт, відбулася лише передача в оренду частки відведеної з встановленими межами земельної ділянки, при чому, без зміни її цільового призначення, у зв"язку з чим, враховуючи положення частини 2 статті 123 Земельного кодексу України, у такому разі передача земельної ділянки у користування здійснюється не на підставі проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а на підставі технічної документації із землеустрою щодо складання документа, що посвідчує право користування земельною ділянкою.
Також, вказує на те, що перший відповідач - Товариство з обмеженою відповідальністю "Тарга-Комфорт" звернувся до Кегичівської районної державної адміністрації із заявою про надання спірної земельної ділянки в оренду ще до внесення змін до Земельного кодексу України, які встановлюють обов"язковість проведення земельних торгів при передачі земель в оренду і межі цієї земельної ділянки були вже визначені в натурі ще у 2002 році. При цьому, 04.06.2008 року головою Кегичівської районної державної адміністрації Харківської області було внесено відповідне розпорядження про надання дозволу на розробку проекту землеустрою.
А тому, з урахуванням абзацу 2 пункту 11 Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" N 309-VI від 3 червня 2008 року, передача спірної земельної ділянки першому відповідачу не потребує проведення земельних торгів.
Окрім цього, вказує на те, що спірний договір був розроблений на виконання та у відповідності до Постанови Кабінету Міністрів України № 220 від 03.03.2004 року "Про затвердження Типового договору оренди землі".
При цьому, такі істотні умови, як передача в заставу та внесення до статутного фонду права оренди земельної ділянки, в Типовому договорі оренди відсутні, у зв"язку з чим, на думку апелянта, посилання прокурора на відсутність таких умов як на підставу для визнання договору оренди недійсним, є безпідставними.
Ухвалою Харківського апеляційного господарського суду від 28.04.2014 року (колегія суддів у складі: головуючий суддя Сіверін В.І., суддя Терещенко О.І., суддя Ільїн О.В.) апеляційну скаргу першого відповідача було прийнято до провадження та призначено її до розгляду на 14.05.2014 року на 09:30 год.
Ухвалою Харківського апеляційного господарського суду від 14.05.2014 року розгляд справи було відкладено на 21.05.2014 року на 12:45 год., у зв"язку із задоволенням клопотання прокурора про відкладення розгляду справи через отримання ним 14.05.2014 року доповнень до апеляційної скарги та необхідністю, у зв"язку з цим, підготовки письмових заперечень на апеляційну скаргу з урахуванням вказаних доповнень, а також, у зв"язку із задоволенням клопотання позивача про надсилання на його адресу копії апеляційної скарги.
Представник першого відповідача у судових засіданнях 14.05.2014 року та 21.05.2014 року підтримав апеляційну скаргу.
Прокурор у запереченнях на апеляційну скаргу та у судових засіданнях 14.05.2014 року та 21.05.2014 року проти її доводів заперечує, вважає оскаржуване рішення законним та обгрунтованим, просить залишити його без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.
Свої заперечення обгрунтовує тим, що в порушення вимог статті 50 Закону України "Про землеустрій", статей 123, 124, 134 Земельного кодексу України дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки Кегичівська районна державна адміністрація Харківської області не надавала, а Товариством з обмеженою відповідальністю "Тарга-комфорт" проект відведення вказаної земельної ділянки не розроблявся, у зв"язку з чим, на думку прокурора, відповідачем було порушено процедуру, яка передує прийняттю органом виконавчої влади рішення про надання земельної ділянки у користування.
Крім того, зазначає, що в порушення вимог статті 124 Земельного кодексу України земельні торги (аукціон) під час надання спірної земельної ділянки в оренду Товариством з обмеженою відповідальністю "Тарга-комфорт" не проводилися.
Другий відповідач у запереченнях на апеляційну скаргу зазначив, що підтримує позов прокурора та просить рішення місцевого господарського суду залишити без змін.
Представники позивача та другого відповідача в судове засідання 21.05.2014 року не з"явилися, хоча належним чином повідомлялися про дату, час та місце його проведення, про що свідчить штамп на зворотньому боці ухвали, якою було призначено розгляд апеляційної скарги в даному судовому засіданні про відправлення її копій сторонам та прокурору і є доказом належного повідомлення учасників спору про дату, час та місце судового засідання відповідно до пунктів 3.5.2., 3.5.11 Інструкції з діловодства в господарських судах України та відповідно до пункту 3.9.1. Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011 року №18 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції".
А тому, колегія суддів розглядає апеляційну скаргу за відсутності представників зазначених учасників спору за наявними у справі матеріалами відповідно до статті 75 Господарського процесуального кодексу України.
Заслухавши усні пояснення прокурора та представника першого відповідача, ознайомившись з доводами апеляційної скарги, дослідивши обставини і матеріали справи, в тому числі наявні у ній докази, відповідність викладених в рішенні висновків цим обставинам і доказам, а також перевіривши додержання та правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, а рішення господарського суду першої інстанції - скасуванню, виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, перший відповідач - Товариство з обмеженою відповідальністю "Тарга-Комфорт" звернувся до Кегичівської районної державної адміністрації Харківської області із заявою про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва та для подальшої передачі йому в оренду.
Розпорядженням голови Кегичівської районної державної адміністрації Харківської області від 04.06.2008 року № 199 "Про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості)" Товариству з обмеженою відповідальністю "Тарга-Комфорт" було надано дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва та для подальшої передачі у оренду.
Розпорядженням Кегичівської районної державної адміністрації Харківської області від 25.12.2008 року № 432 "Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) та складання документів, що посвідчують право користування на земельну ділянку на правах оренди" Товариству з обмеженою відповідальністю "Тарга-Комфорт" було надано в користування на правах оренди для ведення сільськогосподарського виробництва на території Власівської сільської ради Кегичівського району земельну ділянку, загальною площею 102,5983 га строком на 25 років.
21.07.2009 року між Товариством з обмеженою відповідальністю "Тарга-Комфорт", орендарем, та Кегичівською районною державною адміністрацією Харківської області , орендодавцем, було укладено договір оренди землі, відповідно до умов якого (пункт 1.1 договору) орендодавець передав, а орендар прийняв у строкове платне користування земельну ділянку загальною площею 102,5983 га із земель державної власності (землі резервного фонду), кадастровий номер земельної ділянки 6323180800 03 000 0250, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка знаходиться на території Власівської сільської ради, згідно з розпорядженням Кегичівської районної державної адміністрації Харківської області від 25.12.2008 року за №432, строком на 25 років.
Також, як свідчать матеріали справи, Держаною інспекцією сільського господарства в Харківській області була проведена перевірка дотримання вимог земельного законодавства Кегичівською районною державною адміністрацією Харківської області при прийнятті розпоряджень щодо передачі в користування на умовах оренди Товариству з обмеженою відповідальністю "Тарга-комфорт" земельної ділянки державного резервного фонду.
За результатами перевірки був складений Акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства № 207 від 28.01.2014 р., у якому було зазначено про те, що розпорядження Кегичівської районної державної адміністрації Харківської області від 04.06.2008 р. № 199 "Про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості)" та розпорядження Кегичівської районної державної адміністрації Харківської області від 25.12.2008 р. № 432 "Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) та складання документів, що посвідчують право користування на земельну ділянку на правах оренди" прийняті з порушенням статті 50 Закону України "Про землеустрій", статей 123, 124, 134 Земельного кодексу України.
Згідно з частиною 1 статті 21 Цивільного кодексу України суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.
Крім того, відповідно до вимог частини 1 статті 215 Цивільного кодексу України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.
Частиною першою статті 203 Цивільного кодексу України встановлено, що зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.
Зі змісту позовної заяви вбачається, що прокурор в обгрунтування позову посилався на те, що в порушення вимог статті 50 Закону України "Про землеустрій", статей 123, 124, 134 Земельного кодексу України дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки Кегичівська районна державна адміністрація Харківської області не надавала, а Товариством з обмеженою відповідальністю "Тарга-комфорт" проект відведення вказаної земельної ділянки не розроблявся, у зв"язку з чим було порушено процедуру, яка передує прийняттю органом виконавчої влади рішення про надання земельної ділянки у користування.
Також, прокурор зазначив, що в порушення вимог статті 124 Земельного кодексу України земельні торги (аукціон) під час надання спірної земельної ділянки в оренду Товариству з обмеженою відповідальністю «Тарга-комфорт» не проводилися.
Господарський суд першої інстанції, частково задовольняючи позовні вимоги, посилався на положення частини 1 статті 123, частин 1,2 статті 124 Земельного кодексу України, частини 3 статті 43 Закону України "Про місцеві державні адміністрації", частини 1,3 статті 215 Цивільного кодексу України .
При цьому, місцевий господарський суд зазначив, що в матеріалах справи відсутні докази надання Кегичівською районною державною адміністрацією Харківської області Товариству з обмеженою відповідальністю "Тарга-комфорт" дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення вказаної земельної ділянки, докази розроблення Товариством з обмеженою відповідальністю "Тарга-комфорт" проекту відведення вказаної земельної ділянки та докази проведення земельних торгів щодо передачі в оренду вказаної земельної ділянки, що свідчить про порушення при прийнятті оскаржуваних розпоряджень та укладенні спірного договору зазначених норм законодавства України.
А тому, за висновками місцевого господарського суду, позовні вимоги прокурора в частині визнання незаконними та скасування спірних розпоряджень та визнання недійсним спірного договору підлягають задоволенню.
Однак, колегія суддів не може погодитись із такими висновками, зважаючи на таке.
Як вбачається з матеріалів справи, до винесення спірних розпоряджень та укладення спірного договору, спірна земельна ділянка перебувала у користуванні Колективного підприємства "Агрошляхбуд" у складі більшої земельної ділянки, плошею 133 га.
Згідно зі статтею 93 Земельного кодексу України право оренди земельної ділянки - це застосоване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.
Відповідно до статті 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають право власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Згідно зі статтею 123 Земельного кодексу України (у редакції станом на 04.06.2008 року) надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування, здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.
Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі:
- зміни цільового призначення земельних ділянок відповідно до закону;
- надання у користування земельних ділянок, межі яких не встановлені в натурі (на місцевості).
Надання у користування земельної ділянки, межі якої встановлені в натурі (на місцевості), без зміни її цільового призначення здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо складання документа, що посвідчує право користування земельною ділянкою.
Однак, місцевий господарський суд не врахував той факт, що земельна ділянка, яка була передана першому відповідачу в оренду, вже була визначена на місцевості в її межах і проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки вже розроблявся раніше, тоді як виготовлення повторно проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки законодавством не передбачено.
Отже, в даному випадку відбулася лише передача в оренду частки відведеної з встановленими межами земельної ділянки без зміни її цільового призначення, у зв"язку з чим, врахувуючи положення частини 2 статті 123 Земельного кодексу України, у такому разі передача земельної ділянки у користування здійснюється не на підставі проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а на підставі технічної документації із землеустрою щодо складання документа, що посвідчує право користування земельною ділянкою.
Частиною 2 статті 124 Земельного кодексу України встановлено, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.
Статтею 134 Земельного кодексу України передбачено, що земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них (оренда, суперфіцій, емфітевзис), у тому числі з розташованими на них об'єктами нерухомого майна державної або комунальної власності, підлягають продажу окремими лотами на конкурентних засадах (земельних торгах).
При цьому, зміни, які встановлюють додаткові вимоги щодо проведення земельних торгів при передачі земельної ділянки в оренду, були внесені до статей 124, 134 Земельного кодексу України Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" N 309-VI від 3 червня 2008 року, що набрав чинності 04.06.2008 року.
Однак, господарським судом першої інстанції не взято до уваги положення абзацу 2 пункту 11 вказаного Закону, відповідно до якого визначено особливості оформлення права оренди земельної ділянки без проведення аукціону громадянам чи юридичним особам, які звернулись із заявою (клопотанням) про передачу земельної ділянки в оренду із земель державної або комунальної власності, якщо станом на 1 січня 2008 року відповідним органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування було прийнято рішення про погодження місця розташування такого об'єкта або про надання дозволу на розробку проекту її відведення.
При цьому, як вже зазначалося вище, земельна ділянка, до складу якої входить і спірна земельна ділянка, відводилась згідно з проектом землеустрою ще в 2002 році, при передачі її в оренду Колективному підприємству "Агрошляхбуд", що відповідно до абзацу 2 пункту 11 Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" N 309-VI від 3 червня 2008 року виключає необхідність проведення земельних торгів.
Тобто, спірна земельна ділянка, яка була передана першому відповідачу в оренду, виділялась Кегичівською районною державною адміністрацією Харківської області не із загального масиву земель запасу (циліни), а із вже відведеної земельної ділянки, з встановленими межами в натурі (на місцевості).
Окрім цього, статтями 118, 123 Земельного кодексу України встановлено, що передача в оренду земельних ділянок здійснюється за проектами відведення цих ділянок, за умови звернення до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який розглядає заяву та у місячний термін дає відповідь на неї.
З аналізу зазначених вищевказаних норм випливає, що у разі отримання земельної ділянки в оренду, необхідно звернення до органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування з відповідною заявою. Саме у разі надання такої згоди уповноважений орган визначається щодо майбутнього землекористувача земельної ділянки.
З матеріалів справи вбачається, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Тарга-Комфорт" звернулась до Кегичівської районної державної адміністрації Харківської області із заявою про надання спірної земельної ділянки ще до внесення змін до Земельного кодексу України, які встановлювали додаткові вимоги щодо необхідності проведення земельних торгів при передачі земель в оренду. У зв"язку з чим, 04.06.2008 року головою Кегичівської районної державної адміністрації Харківської області було винесено відповідне розпорядження про надання дозволу на розробку проекту землеустрою.
Відповідні зміни до Земельною кодексу України в частині передачі в оренду земель сільськогосподарського призначення лише за наявності проведення аукціону (земельних торгів) було внесено в 2007 році Законом України "Про державний бюджет на 2008 рік".
Однак, такі зміни були визнані рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008 такими, що суперечать Конституції України та скасовані.
03.06.2008 року Верховна Рада України своїм Законом внесла відповідні зміни до Земельного кодексу України, зокрема, щодо передачі землі в оренду лише на підставі проведення аукціону та зобов'язала Кабінет Міністрів України в шестимісячний термін підготувати та подати на розгляд Верховної Ради України та Президенту України пропозиції про внесення змін до законодавчих актів, що випливають із Земельного кодексу України; привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Кодексом; розробити свої нормативно-правові акти, передбачені цим Кодексом, у тому числі проекти законів про землеустрій, про державний земельний кадастр, про оцінку земель, про охорону земель, про розмежування земель права державної та комунальної власності, про державний земельний (іпотечний) банк, про визначення правових засад вилучення земель права приватної власності тощо.
На виконання таких вимог Кабінетом Міністрів України 17.04.2008 року була прийнята Постанова за № 394 "Про затвердження Порядку проведення у 2008 році земельних аукціонів".
25.04.2008 року дію вказаної постанови було зупинено Указом Президента України N 406/2008, а в подальшому - Указом Президента України N 639/2008 від 21.07.2008.
12.10.2010 року Постанова Кабінету Міністрів України втратила чинність на підставі Постанови Кабінету Міністрів України N 931.
Рішенням Конституційного Суду України N 25-рп/2008 від 11.11.2008 року було визнано неконституційними окремі положення вказаної Постанови Кабінету Міністрів України.
Таким чином, хоча законодавством були внесені відповідні зміни до Земельного кодексу України щодо необхідності проведення аукціону (земельних торгів) при переданні земель сільськогосподарського призначення в оренду, проте, порядок проведіння таких аукціонів на момент прийняття оскаржуваних розпоряджень голови Кегичівської районної державної адміністрації Харківської області та укладення спірного договору не був розроблений належним чином та фактично не діяв.
Також, на момент передачі спірної земельної ділянки в оренду першому відповідачу - Товариству з обмеженою відповідальністю "Тарга-Комфорт" Кегичівською районною державною адміністрацією Харківської області не було зареєстровано жодних заяв інших суб"єктів господарювання про передачу спірної земельну ділянку в оренду.
Також, у позовній заяві прокурор як на одну з підстав визнання спірного договору оренди недійсним посилається на недосягнення сторонами договору при його укладенні згоди щодо всіх істотних умов, які передбачені статтею 15 Закону України "Про оренду землі", а саме: відсутність істотної умови щодо передачі в заставу та внесення до статутною фонду права оренди земельної ділянки.
Однак, такі посилання, на думку колегії суддів, є безпідставними, та як укладений між сторонами договір оренди землі був розроблений на виконання та у відповідності до Постанови Кабінету Міністрів України № 220 від 03.03.2004 року "Про затвердження Типового договору оренди землі".
При цьому, такі істотні умови, як передача в заставу та внесення до статутного фонду права оренди земельної ділянки Типовим договором оренди землі не передбачені.
До того ж, спірний договір оренди містить таку умову, як обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки, якою передбачено всі необхідні умови, встановлені статтею 15 Закону України "Про оренду землі".
Окрім цього, положення Типового договору, які регулюють права орендаря, не передбачають таких повноважень, як передача в заставу та внесення до статутного фонду права оренди земельної ділянки.
Отже, колегія суддів вважає, що місцевий господарський суд дійшов хибного висновку про наявність достатніх правових підстав для задоволення позову в частині визнання незаконними та скасування спірних розпоряджень та визнання недійсним спірного договору оренди землі.
Що стосується позовної вимоги про повернення у власність держави спірної земельної ділянки, колегія суддів погоджується із висновком місцевого господарського суду про те, що дана позовна вимога не може бути задоволена, оскільки прокурором у позові не був зазначений відповідний державний орган, який здійснює функції держави щодо розпоряджання даною земельною ділянкою і якому така земельна ділянка підлягає поверненню.
Таким чином, колегія суддів зазначає, що місцевий господарський суд, приймаючи оскаржуване рішення, неповністю дослідив обставини, які мають значення для справи, порушив норми матеріального права, а тому вказане рішення підлягає скасуванню з прийняттям нового судового рішення, яким в позові слід відмовити повністю.
Враховуючи викладене та керуючись статтями 33, 43, 99, 101, пунктом 2 статті 103, пунктами 1, 4 частини 1 статті 104, статтею 105 Господарського процесуального кодексу України, колегія суддів,-
ПОСТАНОВИЛА:
Апеляційну скаргу задовольнити.
Рішення господарського суду Харківської області від 03.04.2014 року у справі №922/562/14 скасувати частково в частині часткового задоволення позову та стягнення судового збору.
Прийняти в цій частині нове рішення.
Відмовити в позові про:
визнання незаконним та скасування розпорядження Кегичівської районної державної адміністрації Харківської області від 04.06.2008 року № 199 "Про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості)";
визнання незаконним та скасування розпорядження Кегичівської районної державної адміністрації Харківської області від 25.12.2008 року № 432 "Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) та складання документів, що посвідчують право користування на земельну ділянку на правах оренди";
визнання недійсним договору оренди від 21.07.2009 року стосовно земельної ділянки загальною площею 102,5983 га, у т.ч. 102,5983 га - рілля, строком на 25 років, що знаходиться на території Власівської сільської ради Кегичівського району Харківської області, укладеного між Товариством з обмеженою відповідальністю "Тарга-Комфорт" та Кегичівською районною державною адміністрацією Харківської області.
В решті рішення господарського суду Харківської області від 03.04.2014 року у справі № 922/562/14 залишити без змін.
Дана постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена протягом двадцяти днів до Вищого господарського суду України.
Повний текст постанови складено 26.05.2014 року.
Головуючий суддя Сіверін В. І.
Суддя Терещенко О.І.
Суддя Ільїн О.В.
Суд | Харківський апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 23.05.2014 |
Оприлюднено | 04.06.2014 |
Номер документу | 39011583 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Харківський апеляційний господарський суд
Терещенко О.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні