Постанова
від 04.06.2014 по справі 916/3621/13
ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 червня 2014 року Справа № 916/3621/13

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

Дунаєвської Н.Г. - головуючого,

Мележик Н.І.,

Самусенко С.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Києві касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "ВІДІ ДРІМ Моторз" на постанову Одеського апеляційного господарського суду від 11 березня 2014 року у справі № 916/3621/13 Господарського суду Одеської області за позовом Публічного акціонерного товариства "ВТБ Банк", м. Київ, до Товариства з обмеженою відповідальністю "ВІДІ ДРІМ Моторз", м. Одеса, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Товариство з обмеженою відповідальністю "ВІДІ АВТОСІТІ Одеса", Одеська область, про стягнення 3 694 467,61 дол. США,

за участю представників сторін:

позивача - Воронов І.О. (дов. № 404/11.5.2 від 01.10.2013),

відповідача - Миронов І.Є. (дов. б/н від 25.12.2013),

третьої особи - не з'явився,

ВСТАНОВИВ:

У грудні 2013 року позивач ПАТ "ВТБ Банк" звернувся до господарського суду з позовом до відповідача ТОВ "ВІДІ ДРІМ Моторз" про стягнення 3 694 467,61 доларів США та 44 825 462,35 грн. заборгованості.

Вказував, що 02.06.2008р. між ним (кредитор) та ТОВ "ВІДІ АВТОСІТІ Одеса" (позичальник, третя особа) був укладений Договір №100.2.3-01/160к-08 від 02.06.2008р. про надання невідновлювальної відкличної кредитної лінії (далі - кредитний договір), згідно якого він зобов'язався надати позичальнику грошові кошти у тимчасове користування, а позичальник - повернути суму кредиту та проценти за користування кредитом у строки та на умовах, визначених договором.

Зазначав, що 10.02.2010р. в забезпечення виконання зобов'язань за вказаним кредитним договором між ним (кредитор) та ТОВ "ВІДІ ДРІМ Моторз" (поручитель, відповідач) був укладений договір поруки №100.2.3-04/1п-10 від 10.02.2010р., згідно якого сторони визначили, що у випадку порушення позичальником взятих на себе зобов'язань за кредитним договором, поручитель і позичальник несуть солідарну відповідальність перед кредитором у повному обсязі, включаючи повернення кредиту, сплату нарахованих процентів за користування кредитом, комісій, неустойки (штрафів, пені) та відшкодування збитків, пов'язаних з порушенням виконання зобов'язань позичальником.

Посилаючись на порушення третьою особою умов кредитного договору в частині повернення кредитних коштів та сплати процентів за користування кредитом, позивач просив стягнути з відповідача, як із солідарного боржника, 3 694 467,61 дол. США та 44 825 462,35 грн.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 11.02.2014р. (суддя Рога Н.В.) за клопотанням відповідача ТОВ "ВІДІ ДРІМ Моторз" зупинено провадження у справі № 916/3621/13 до розгляду Господарським судом міста Києва справи № 910/715/14 за позовом ТОВ "ВІДІ ДРІМ Моторз" до ПАТ "ВТБ Банк" про визнання недійсним Договору №100.2.3-01/160к-08 від 02.06.2008р. про надання невідновлювальної відкличної кредитної лінії.

Ухвала мотивована посиланнями на неможливість розгляду даної справи до вирішення пов'язаної з нею іншої справи № 910/715/14, результат розгляду якої безпосередньо впливає на вирішення даної справи, тому наявні підстави для зупинення провадження на підставі ч.1 ст.79 ГПК України.

Постановою Одеського апеляційного господарського суду від 11.03.2014р. № 916/3621/13 (судова колегія у складі: Колоколова С.І. - головуючого, Разюк Г.П., Петрова М.С.) вказану ухвалу місцевого господарського суду скасовано, у задоволенні клопотання ТОВ "ВІДІ ДРІМ Моторз" про зупинення провадження у справі № 916/3621/13 відмовлено, справу направлено до суду першої інстанції для розгляду по суті.

Постанова мотивована посиланнями на те, що обставини, які встановлюються Господарським судом міста Києва при розгляді справи №910/715/14 можуть бути встановлені і при розгляді Господарським судом Одеської області справи №916/3621/13, тому підстави для зупинення провадження у справі відсутні.

Перевіривши правильність застосування судами норм процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Частиною 1 ст. 79 ГПК України встановлено, що господарський суд зупиняє провадження у справі, зокрема, в разі неможливості розгляду даної справи до вирішення пов'язаної з нею іншої справи, що розглядається іншим судом.

Пов'язаність справ полягає в тому, що рішення іншого суду, який розглядає справу, встановлює обставини, що впливають на зібрання та оцінку доказів у даній справі, і ці обставини повинні бути такими, що мають значення для даної справи.

Згідно з п. 3.16 постанови Пленуму Вищого господарського суду України "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" № 18 від 26.12.11 господарський суд зупиняє провадження у справі в разі неможливості розгляду даної справи до вирішення пов'язаної з нею іншої справи, що розглядається іншим судом. При цьому пов'язаною з даною справою є така інша справа, у якій інший суд встановлює обставини, що впливають чи можуть вплинути на подання і оцінку доказів у даній справі; в тому числі йдеться про факти, які мають преюдиціальне значення (частини друга - четверта статті 35 ГПК). Під неможливістю розгляду даної справи слід розуміти неможливість для даного господарського суду самостійно встановити обставини, які встановлюються іншим судом в іншій справі, - у зв'язку з непідвідомчістю або непідсудністю іншої справи даному господарському суду, одночасністю розгляду двох пов'язаних між собою справ різними судами або з інших причин.

Зупинення провадження у справі - це тимчасове або повне припинення всіх процесуальних дій у справі, що викликане настанням зазначених у законі причин, що перешкоджають подальшому руху процесу, і щодо яких невідомо, коли вони можуть бути усунені.

Метою зупинення провадження у справі до розгляду пов'язаної з нею справи є виявлення обставин, підстав, фактів, тощо, що не можуть бути з'ясовані та встановлені у даному процесі, проте, які мають значення для конкретної справи, провадження у якій зупинено.

Враховуючи вимоги закону, для вирішення питання про зупинення провадження у справі господарський суд у кожному випадку повинен з'ясовувати, як пов'язана справа, яка розглядається даним судом із справою, що розглядається іншим судом, а також чим обумовлюється неможливість розгляду даної справи.

Неможливість розгляду даної справи до вирішення справи іншим судом полягає в тому, що обставини, які розглядаються іншим судом, не можуть бути встановлені господарським судом самостійно у даній справі. Йдеться про те, що господарський суд не може розглянути певну справу через обмеженість своєї юрисдикції щодо конкретної справи внаслідок: непідвідомчості; обмеженості предметом позову; неможливості розгляду тотожної справи; певної черговості розгляду вимог.

Таким чином, зупинення провадження у справі процесуальний закон пов'язує із неможливістю розгляду справи, що розглядається, до вирішення іншої справи.

При цьому пов'язаність справ полягає в тому, що рішення іншого суду, який розглядає справу, встановлює обставини, що впливають на зібрання та оцінку доказів у даній справі, і ці обставини повинні бути такими, що мають значення для даної справи.

Предметом даного спору є стягнення із відповідача, як із солідарного боржника, заборгованості за кредитним договором, укладеним між ПАТ "ВТБ Банк" та ТОВ "ВІДІ АВТОСІТІ Одеса".

Тоді як предметом спору у справі № 910/715/14 Господарського суду міста Києва є визнання недійсним вказаного кредитного договору.

Скасовуючи ухвалу місцевого господарського суду про зупинення провадження у даній справі, суд апеляційної інстанції правильно виходив з того, що зупинення провадження повинно здійснюватися судом з урахуванням конкретних обставин справи. Апеляційний господарський суд обгрунтовано зазначив, що обставини, які встановлюються при розгляді справи № 910/715/14 можуть бути встановлені і при розгляді справи № 916/3621/13.

Місцевий господарський суд не позбавлений можливості при розгляді справи по суті заявлених позовних вимог про стягнення заборгованості у зв'язку з невиконанням боржником зобов'язань за кредитним договором, надати правову оцінку кредитному договору, на підставі якого заявлено цей позов і у разі наявності відповідних правових підстав вправі застосувати положення п. 1 ст. 83 ГПК України щодо визнання вказаного правочину недійсним.

Тому, вирішення спору у справі № 910/715/14 Господарського суду міста Києва не може бути перешкодою для встановлення всіх істотних обставин у даній справі у відповідності з вимогами ст. 43 ГПК України.

З урахуванням конкретних обставин даної справи, суд апеляційної інстанції дійшов вірного висновку про відсутність об'єктивної необхідності для зупинення провадження у справі № 916/3621/13 до розгляду справи № 910/715/14 Господарського суду міста Києва.

Крім того, апеляційний господарський суд правильно зазначив, що в разі задоволення позовних вимог у пов 'язаній справі № 910/715/14, зацікавлена сторона не позбавлена права звернутись до суду з заявою про перегляд рішення за нововиявленими обставинами.

Доводи касаційної скарги висновків суду апеляційної інстанції викладених в оскаржуваній постанові не спростовують та зводяться до незгоди з вказаним судовим актом, тому їх слід залишити поза увагою суду, як необґрунтовані та безпідставні.

Постанова апеляційного господарського суду прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального законодавства, доводи касаційної скарги правильності викладених у ній висновків не спростовують, в зв'язку з чим підстав для скасування законного та обґрунтованого судового акту колегія суддів не вбачає.

Керуючись ст.ст. 111 5 , 111 7 ,111 9 , 111 11 , 111 13 Господарського процесуального кодексу України, суд -

П О С Т А Н О В И В :

1. Касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "ВІДІ ДРІМ Моторз" залишити без задоволення.

2. Постанову Одеського апеляційного господарського суду від 11 березня 2014 року у справі № 916/3621/13 залишити без змін.

Головуючий суддя: Н.Г. Дунаєвська

Судді: Н.І. Мележик

С.С. Самусенко

СудВищий господарський суд України
Дата ухвалення рішення04.06.2014
Оприлюднено10.06.2014
Номер документу39106832
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —916/3621/13

Ухвала від 09.10.2014

Господарське

Господарський суд Одеської області

Рога Н. В.

Ухвала від 24.09.2014

Господарське

Господарський суд Одеської області

Рога Н. В.

Ухвала від 29.07.2014

Господарське

Господарський суд Одеської області

Рога Н. В.

Ухвала від 15.07.2014

Господарське

Господарський суд Одеської області

Рога Н. В.

Ухвала від 15.07.2014

Господарське

Господарський суд Одеської області

Рога Н. В.

Ухвала від 17.06.2014

Господарське

Господарський суд Одеської області

Рога Н. В.

Постанова від 04.06.2014

Господарське

Вищий господарський суд України

Дунаєвська Н.Г.

Ухвала від 22.05.2014

Господарське

Вищий господарський суд України

Дунаєвська Н.Г.

Постанова від 11.03.2014

Господарське

Одеський апеляційний господарський суд

Колоколов С.І.

Ухвала від 11.02.2014

Господарське

Господарський суд Одеської області

Рога Н. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні