ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"12" червня 2014 р.Справа № 916/761/14 Одеський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді В.Б. Туренко
суддів Л.В. Поліщук, С.В. Таран (на підставі розпорядження голови суду від 19.05.2014 р. № 911)
при секретарі судового засідання: І.М. Станковій
за участю представників сторін:
від позивача - І.В. Горшкова
від відповідача - Д.М. Писаренко
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Чорноморської селищної ради Комінтернівського району Одеської області
на рішення господарського суду Одеської області від 22.04.2014 року
у справі № 916/761/14
за позовом Чорноморської селищної ради Комінтернівського району Одеської області
до Товариства з обмеженою відповідальністю «ГЕД ХОЛДІНГЗ»
про визнання договору укладеним
ВСТАНОВИВ:
В березні 2014 року Чорноморська селищна ради Комінтернівського району Одеської області звернулась до місцевого господарського суду з позовом (з урахуванням уточнень від 01.04.14 р.) до Товариства з обмеженою відповідальністю «ГЕД ХОЛДІНГЗ» про:
- відновлення пропущеного строку на подання позовної заяви;
- визнання укладеним договору оренди земельної ділянки від 01.10.13 р. між позивачем та відповідачем, з урахуванням пунктів 2.5., 4.2. договору в редакції позивача (а.с. 2-6, 57-58).
Позовні вимоги обґрунтовані приписами ст. ст. 5, 13 ЗУ «Про оцінку земель», ст. ст. 2, 13, 15, 21 ЗУ «Про оренду землі», ст. ст. 14.1.136, 288, 289 Податкового кодексу України, ст. ст. 179, 180, 181, 187 Господарського кодексу України.
ТОВ «ГЕД ХОЛДІНГЗ» у відзиві на позов просило припинити провадження у даній справі на підставі п. 1-1 ч. 1 ст. 80 ГПК України у зв'язку із відсутністю предмету спору (а.с. 36-38).
Рішенням господарського суду Одеської області від 22.04.14 р. (суддя Рога Н.В.), оформленим відповідно до вимог ст. 84 ГПК України 28.04.14р., у задоволенні позову відмовлено повністю у зв'язку із пропуском строку для звернення до суду з даним позовом, встановленого ст. 181 ГК України (а.с. 63-64).
Не погодившись з вищезазначеним рішенням, позивач 07.05.14 р. звернувся з апеляційною скаргою, в якій просив його скасувати, позов задовольнити, посилаючись на порушення судом норм процесуального та матеріального права (а.с. 74-80).
Відзив на апеляційну скаргу відповідач не надав.
Заслухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм процесуального та матеріального права, судова колегія зазначає наступне.
Відповідно до ст. ст. 13, 19 Конституції України від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст. ст. 142-145 Конституції України до матеріальної основи органів місцевого самоврядування, крім інших об'єктів, належить земля, управління якою здійснюють територіальні громади через органи самоврядування в межах їх повноважень шляхом прийняття рішення. Права місцевого самоврядування захищаються в судовому порядку. Органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Відповідно до п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування» до виключної компетенції селищної ради віднесено вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Стаття 12 Земельного кодексу України визначає повноваження сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин, до яких, зокрема, належить розпорядження землями територіальних громад; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.
Статтею 116 Земельного кодексу України передбачено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.
Відповідно до ст. 124 Земельного кодексу України, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними ст. 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.
Згідно ч. 2 ст. 134 Земельного кодексу України, не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них у разі, зокрема, розташування на земельних ділянках об'єктів нерухомого майна (будівель, споруд), що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про оренду землі», оренда землі це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
З огляду на наведене, укладення договору оренди землі є обов'язковим для сторін на підставі закону та відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.
Рішенням Чорноморської селищної ради від 18.06.13р. №436-VІ затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель населених пунктів смт. Чорноморське, с. Гвардійське на території Чорноморської селищної ради; вирішено ввести в дію результати нормативної грошової оцінки земель населених пунктів Чорноморської селищної ради, що затверджені пунктом 1 даного рішення у відповідності до вимог Податкового кодексу України; після введення в дію оновленої нормативної грошової оцінки, дія нормативної грошової оцінки селища Чорноморське та села Гвардійське Чорноморської селищної ради, що була розроблена ДП «Центр ДЗК» Одеська регіональна філія та затверджена рішенням сесії Чорноморської селищної ради № 315-У від 28.12.07р. припиняється (а.с. 20-21).
Рішенням Чорноморської селищної ради від 27.09.13р. №457-VІ надано ТОВ «ГЕД ХОЛДІНГЗ» земельну ділянку в довгострокову оренду, строком на 43 роки для експлуатації та обслуговування належної відповідачу на праві власності автозаправної станції (АЗС), загальною площею 0,2477 га, яка знаходиться в межах населеного пункту смт. Чорноморське, за адресою: Одеська обл., Комінтернівський район, смт. Чорноморське, вул. Гвардійська, 7; встановлено річну орендну плату за зазначену земельну ділянку із розрахунку 5% від нормативної грошової оцінки цієї земельної ділянки, у відповідності до наданого управлінням Держземагенства у Комінтернівському районі витягом з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки; доручено голові Чорноморської селищної ради від імені ради укласти довгостроковий договір оренди земельної ділянки з ТОВ «ГЕД ХОЛДІНГЗ» на умовах, затверджених цією сесією (а.с. 22-23).
Відповідно до ст. 627, ч. 2 ст. 638 ЦК України сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості. Договір укладається шляхом пропозиції однієї сторони укласти договір (оферти) і прийняття пропозиції (акцепту) другою стороною.
Загальний порядок укладання господарських договорів врегульований ст. 181 ГК України, згідно з якою проект договору може бути запропонований будь-якою з сторін. У разі якщо проект договору викладено як єдиний документ, він надається другій стороні у двох примірниках (ч.2); сторона, яка одержала проект договору, у разі згоди з його умовами оформляє договір відповідно до вимог частини першої цієї статті (підпис та скріплення печаткою) і повертає один примірник договору другій стороні або надсилає відповідь на лист, факсограму тощо у двадцятиденний строк після одержання договору (ч.3); за наявності заперечень щодо окремих умов договору сторона, яка одержала проект договору, складає протокол розбіжностей, про що робиться застереження у договорі, та у двадцятиденний строк надсилає другій стороні два примірники протоколу розбіжностей разом з підписаним договором (ч.4); сторона, яка одержала протокол розбіжностей до договору, зобов'язана протягом двадцяти днів розглянути його, в цей же строк вжити заходів для врегулювання розбіжностей з другою стороною та включити до договору всі прийняті пропозиції, а ті розбіжності, що залишились неврегульованими, передати в цей же строк до суду, якщо на це є згода другої сторони (ч.5). Ця умова, відповідно до ч. 1 ст. 187 ГК України, не поширюється на переддоговірні спори, які виникають при укладанні договору, який є обов'язковим для сторін на підставі закону.
На виконання вищезазначених рішень Чорноморської селищної ради, останньою підписаний та скріплений печаткою типовий проект договору оренди земельної ділянки, датований 01.10.2013 р. в трьох примірниках був направлений відповідачу, який їх отримав 11.01.2014 р., підписав 29.01.2014 р. з протоколом розбіжностей та 30.01.2014 р. направив до селищної ради. Остання отримала один примірник договору та три примірника протоклу розбіжностей 04.02.2014 р. , розглянула їх та 07.02.2014 р. склала протокол узгодження розбіжностей, прийняла пропозицію товариства про включення до договору п. 4.13., а розбіжності по п. 2.5., 4.2. договору залишились не врегульованими. Зазначені розбіжності передані селищною радою для розгляду до суду 21.02.2014 р. , тобто із дотриманням 20 денного строку, передбаченого ч. 5 ст. 181 ГК України. Однак позовна заява була повернута без розгляду ухвалою господарського суду Одеської області від 25.02.2014 р. на підставі п.4 ч. 1 ст. 63 ГПК України з посиланням на те, що в квитанції про сплату судового збору № 4669.843.1 від 21.02.14 р. на суму 1218,00 грн. в графі призначення платежу зазначено: «судовий збір ОСОБА_3 Господарський суд Одеської області, код ЄДРПОУ 0349997, тоді як позивачем є Чорноморська селищна рада». При цьому зазначеною судовою ухвалою судовій збір повернуто саме Чорноморській селищній раді. Вдруге з позовною заявою позивач звернувся 27.02.2014 р. (а.с. 9-19, 24-30).
За наведених обставин, відповідач посилаючись на ч. 7 ст. 181 ГК України, якою передбачено, що сторона, яка одержала протокол розбіжностей щодо умов договору, укладення якого є обов'язковим для сторін на підставі закону, не передасть у зазначений двадцятиденний строк до суду розбіжності, що залишилися неврегульованими, то пропозиції другої сторони вважаються прийнятими, просив припинити провадження у справі на підставі п. 1-1 ч. 1 ст. 80 ГПК України (а.с. 36-38).
Місцевий господарський суд, розглядаючи спір, дійшов висновку, що селищною радою пропущений строк для звернення до суду з позовом про врегулювання розбіжностей по договору, не знайшов підстав для його поновлення, у зв'язку з чим відмовив у задоволенні позовних вимог.
З такою позицію суду першої інстанції не можна погодитись, виходячи з того, що відповідно до ст. 3 Цивільного кодексу України загальними засадами цивільного законодавства є: справедливість, добросовісність та розумність. Направлення позову до суду 21.02.2014 р. свідчить про те, що селищна рада скористалась правом на судовий розгляд спору про урегулювання розбіжностей, які виникли при укладенні договору із дотриманням 20 денного строку, передбаченого ч. 5 ст. 181 ГК України. Той факт, що зазначений позов за формальними ознаками було повернуто без розгляду на підставі п. 4 ч. 1 ст. 63 ГПК України і після усунення недоліків повторно направлений до суду 27.02.2014 р., не дає підстав, на думку судової колегії, відповідно до ст. 53 ГПК України, для відмови у відновленні пропущеного строку з посиланням на відсутність поважних причин для його поновлення, тим більш, що цей пропуск строку є незначним (3 дні). Неврахування наведеного у даного випадку не може вважатися справедливим.
Щодо розбіжностей, які передані до суду для розгляду, то судова колегія зазначає слідуюче.
Неврегульованими залишились пункти 2.5. та 4.2. договору і стосуються вони розміру орендної плати.
Так, відповідно до п. 2.5 договору в редакції позивача: «Сторони досягли домовленості, що у зв'язку з введенням в дію (з 01.01.2014 р.) нової нормативно грошової оцінки земель населених пунктів Чорноморської селищної ради Комінтернівського району Одеської області, яка затверджена рішенням Чорноморської селищної ради № 436-VI від 18 червня 2013 року, розмір орендної плати за даним договором з 01.01.2014 року встановлюється у розмірі 5 % (п'ять відсотків) від нової нормативно грошової оцінки цієї земельної ділянки.
У зв'язку з чим Сторони дійшли згоди після отримання Орендарем витягу про нову нормативну вартість земельної ділянки площею 0,2477 га, внести відповідні зміни до п. п. 2.3,4.2 цього договору, шляхом укладення додаткової угоди.
При цьому сторони домовилися, що річна орендна плата, яка буде встановлена та визначена на підставі нової нормативної грошової оцінки та додаткової угоди підлягає сплаті з 01 січня 2014 року».
Як вбачається з протоколу розбіжностей від 29.01.2014 р. відповідач в цілому погодився з такою редакцією, за виключенням абзацу третього цього пункту та розміру орендної плати, за його пропозицією - 3% від нормативної грошової оцінки .
Пункт 4.2. договору в редакції позивача викладений наступним змістом: «Орендна плата за земельну ділянку загальною площею 0,2477 га, на підставі рішення Чорноморської селищної ради № 457-VI від 27.09.13 р. розрахована у розмірі 5% (п'ять відсотків) від нормативно грошової оцінки цієї земельної ділянки, що складає 148871,52 грн. на рік».
У протоколі розбіжностей відповідач виключив слова «на підставі рішення Чорноморської селищної ради № 457-VI від 27.09.13 р. та розмір орендної плати зазначив 3%, від нормативної грошової оцінки, що становить 89322,91 грн. на рік.
При цьому, сторони нормативну грошову оцінку земельної ділянки визначали у відповідності до п. 2.3. договору, яким передбачено: «Нормативна грошова оцінка земельної ділянки складає - 2977430,48 грн., згідно з витягом технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки за №2081-0 від 05.09.13 р. наданого Управлінням Держземагенства у Комінтернівському районі Одеської області».
Пропозиція відповідача щодо визначення орендної плати у розмірі 3 % є неправомірною, оскільки селищною радою прийнято рішення № 457-VI від 27.09.13 р., яким оренда плата за земельну ділянку площею 0,2477 га передану в оренду ТОВ «ГЕД ХОЛДІНГЗ» встановлена у розмірі 5 % від нормативної грошової оцінки.
Це рішення не оскаржено останнім, не скасовано, не суперечить ст. 288 Податкового кодексу України, тобто є чинним і не може не братися судом до уваги (п. 2.19. постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 6 від 17.05.2011 р. «Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин» із змінами).
Щодо абзацу третього п. 2.5. договору в редакції позивача, в якому зазначено «При цьому сторони домовились, що річна орендна плата, яка буде встановлена та визначена на підставі нової нормативної грошової оцінки та додаткової угоди підлягає сплаті з 01.01.2014 р.», то судова колегія дійшла висновку про його виключення з договору на підставі ч. 3 ст. 653 ЦК України.
Вищенаведене не було враховано судом першої інстанції при вирішенні спору, що призвело до прийняття неправильного рішення, яке підлягає скасуванню, позов - задоволенню частково, з відшкодуванням позивачу судового збору пропорційно задоволеним вимогам, згідно ст. 49 ГПК України.
Керуючись ст. ст. 99, 103-105 ГПК України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Чорноморської селищної ради задовольнити частково.
Рішення господарського суду Одеської області від 22.04.2014 року у справі № 916/761/14 скасувати.
Позов задовольнити частково.
Визнати пункт 2.5. договору оренди від 01.10.2013 р. земельної ділянки загальною площею 0,2477 га з кадастровим номером 5122755900:02:001:0003, розташованої за адресою: Одеська область, Комінтернівський район, смт. Чорноморське, вул. Гвардійська, 7, укладеним між Чорноморською селищною радою та ТОВ «ГЕД ХОЛДІНГЗ» в редакції позивача, виключивши з цього пункту абзац третій.
Визнати пункт 4.2. договору оренди земельної ділянки від 01.10.2013 р. укладеним в редакції позивача.
В іншій частині позову відмовити.
Стягнути з ТОВ «ГЕД ХОЛДІНГЗ» на користь Чорноморської селищної ради Комінтернівського району Одеської області судовий збір в сумі 913,50 грн., у т.ч. за апеляційний перегляд.
Доручити господарському суду Одеської області видати відповідний наказ.
Постанова апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого господарського суду України протягом двадцяти днів з дня набрання постанови законної сили.
Повний текст постанови складено 16.06.2014 р.
Головуючий суддя В.Б. Туренко
Суддя Л.В. Поліщук
Суддя С.В. Таран
Суд | Одеський апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 12.06.2014 |
Оприлюднено | 17.06.2014 |
Номер документу | 39206246 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Одеський апеляційний господарський суд
Туренко В.Б.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні