Рішення
від 19.06.2014 по справі 904/2547/14
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

18.06.14р. Справа № 904/2547/14

За позовом Закритого акціонерного товариства "Промважмаш", (м. Дніпропетровськ)

до Дніпропетровського районного відділу Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Дніпропетровській області, (смт. Ювілейне, Дніпропетровський район, Дніпропетровська область)

За участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Управління Державної казначейської служби у Дніпропетровському районі (смт. Ювілейне, Дніпропетровський район, Дніпропетровська область)

про стягнення 58 095,41 грн.

Суддя Дубінін І.Ю.

Представники:

Від позивача: не з'явився

від відповідача: не з'явився

від третьої особи: не з'явився

СУТЬ СПОРУ:

Закрите акціонерне товариство "Промважмаш" (далі-позивач) звернулося до господарського суду із позовом до Дніпропетровського районного відділу Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Дніпропетровській області (далі-відповідач) за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Управління Державної казначейської служби у Дніпропетровському районі про стягнення 47 136,32 грн.

Сума позову складається з наступних сум: 44 660,00 грн. - неустойка, 2 049,33 - інфляційні втрати, 426,99 грн. - 3% річних.

Позовні вимоги обґрунтовані порушенням відповідачем зобов'язань за договором оренди нежитлових приміщень № б/н від 01.01.2013р., в частині своєчасного повернення майна.

Представник відповідача у судовому засіданні подав заяву № 17/4617 від 06.05.14р., в якій просить суд залучити в якості третьої особи Управління Державної казначейської служби в Дніпропетровському районі (52005, Дніпропетровська область, Дніпропетровський район, смт. Ювілейне, вул. Теплична, 2; код ЄДРПОУ 37976087), у зв'язку з тим, що зобов'язання Дніпропетровського РВ ГУМВС, повинні були перераховані на р/рахунок позивача, своєчасно не виконані цією установою, згідно наданих повноважень з 08 листопада 2013 року.

Крім того, вищевказаною заявою представник Дніпропетровського районного відділу Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Дніпропетровській області на виконання ухвали суду від 22.04.14р. надає документи для долучення до матеріалів справи, які були витребувані судом.

Ухвалою господарського суду від 06.05.14р. залучено в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Управління Державної казначейської служби в Дніпропетровському районі (52005, Дніпропетровська область, Дніпропетровський район, смт. Ювілейне, вул. Теплична, 2; код ЄДРПОУ 37976087).

Дніпропетровський районний відділ Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Дніпропетровській області 19.05.14р. надіслав до канцелярії суду відгук на позовну заяву за № 17/4615 від 19.05.14р., в якому відповідач позовні вимоги позивача визнає в частині заборгованості по виплаті орендної плати за період з 01.09.2013 року по 31.12.2013 року в розмірі 3 190,00 грн. за кожний місяць на загальну суму 12 760,00 грн. З іншими позовними вимогами відповідач не погоджується та просить суд прийняти рішення у відповідності до чинного законодавства.

В судовому засіданні від представника позивача надана заява про збільшення позовних вимог № б/н від 16.05.14р., якою збільшує розмір позовних вимог та просить суд стягнути з відповідача заборгованість у розмірі 58 095,41 грн., з яких: 54 230,00 грн. - неустойка, 3 329,94 грн. - інфляційні втрати і 535,47 грн. - 3% річних, згідно розрахунку станом на 16.05.14р., оскільки відповідач тривалий час не виконував належним чином своїх зобов'язань з поверненням (звільненням) орендованого майна, а також через невиконання своїх зобов'язань, визначених договором оренди нежитлових приміщень, щодо сплати суми основного боргу з урахуванням інфляційних втрат та 3% річних.

Позивач, відповідач та третя особа у судове засідання не з'явились, причину неявки суду не повідомили, витребувані судом документи не надали, але були належним чином повідомлені про час і місце судового засідання.

За таких обставин господарський суд вважає, що відповідач не скористався своїм правом на участь представника у судовому засіданні.

Статтею 22 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що сторони зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами, виявляти взаємну повагу до прав і охоронюваних законом інтересів другої сторони, вживати заходів до всебічного, повного та об'єктивного дослідження всіх обставин справи.

При цьому, суд вважає достатніми матеріали справи для слухання справи у відповідно до ст. 75 Господарського процесуального кодексу України за наявними в ній матеріалами.

В порядку ст. 85 Господарського процесуального кодексу України судом було прийнято вступну та резолютивну частини рішення.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, господарський суд, -

ВСТАНОВИВ:

01 січня 2013 року між Закритим акціонерним товариством "Промважмаш", як орендодавець, та Дніпропетровським районним відділом Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Дніпропетровській області, як орендар було укладено договір оренди не житлових приміщень № 2/а, відповідно до п. 1.1. якого, орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування без права викупу окремого індивідуально визначеного нерухомого майна, загальною площею 159, 5 кв.м, розміщеного за адресою: Дніпропетровська обл., Дніпровський район, смт. Ювілейне, вул. Радгоспна, б. 80, на першому і другому поверхах адміністративної будівлі, що перебуває на балансі орендодавця, вартість якого встановлюється за відомостями реєстру прав власності на це нерухоме майно.

Цей договір укладено строком на один рік, що діє з 01 січня 2013 року до 31 грудня 2013 року включно (п. 10.1. договору).

Згідно п. 2.1 договору № 2/а, орендар вступає в строкове платне користування майном у термін, вказаний у договорі, але не раніше дати підписання сторонами цього договору та акта приймання-передавання майна.

Виконуючи умови договору, Закрите акціонерне товариство "Промважмаш" передав, а відповідач прийняв вказане у договорі № 2/а приміщення, що підтверджується актом приймання-передавання в оренду приміщення від 01.01.2013р. (а.с. 16).

Відповідно до п. 3.1, 3.5 договорів, базова орендна плата за 1 кв.м. орендованого приміщення (майна) складає 20 грн. 00 коп., у т.ч. ПДВ. Базова орендна плата на місяць за орендоване приміщення (майно) складає - 3 190 грн. 00 коп., у т.ч. ПДВ. Орендна плата сплачується орендарем в безготівковому порядку на розрахунковий рахунок орендодавця щомісячно не пізніше 25 числа місяця, наступного за розрахунковим місяцем. Рахунок направляється орендареві до 15 числа наступного за розрахунковим місяцем. Неотримання рахунку орендарем не є підставою для несплати орендної плати.

За порушення строків сплати орендних платежів, сторонами в договорах передбачена відповідальність у вигляді пені в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, на дату нарахування пені від несплаченої суми орендної плати за кожен день прострочки платежу ( п. 3.6. договору).

Відповідно до пункту 3.7. договору, у разі, якщо на відповідну дату сплати орендної плати заборгованість за нею становить загалом не менше ніж два повні або неповні місяці, орендар також сплачує штраф у розмірі 20% від суми заборгованості.

Позивач вказує на те, що протягом терміну оренди, орендарем повністю порушено зобов'язання зі сплати щомісячної орендної плати, у зв'язку з чим, у нього утворилась заборгованість з орендної плати за вісім місяців поспіль, яка складається у загальному розмірі 25 520,00 грн.

Пунктом 10.7. договору встановлено, що орендодавець має право в односторонньому порядку відмовитись від договору, вимагати повернення майна, а орендар повинен повернути орендоване приміщення (майно) орендодавцю у наступних випадках:

- при використанні орендарем орендованого приміщення всупереч вимог цього договору, зокрема вимог п.п. 1.2., 5.5. договору;

- якщо внаслідок винних, недбалих дій орендаря погіршився стан орендованого приміщення або створюється загроза пошкодження (погіршення стану) орендованого приміщення або інших приміщень будівлі;

- якщо орендар не вніс орендну плату протягом трьох місяців поспіль;

- орендарем було порушено будь-які умови договору про відшкодування витрат балансоутримувача на утримання орендованого нерухомого майна та надання комунальних послуг орендарю;

- орендар без письмового погодження з орендодавцем, здійснив або здійснює перепланування, перебудову або інше поліпшення орендованого приміщення.

Закрите акціонерне товариство "Промважмаш", відповідно до положень пункту 10.7. договору оренди нежитлових приміщень № 2/а, направило лист від 20.08.2013 року на адресу відповідача про відмову від договору оренди нежитлових приміщень № 2/а, а також просило погасити існуючу заборгованість.

Пунктом 2 статті 782 Цивільного кодексу України встановлено, що у разі відмови наймодавця від договору найму договір є розірваним з моменту одержання наймачем повідомлення наймодавця про відмову від договору.

Вказаний лист відповідачем отримано 28.08.2013 року, таким чином, договір оренди нежитлових приміщень № 2/а від 01.01.13р. припинено - 29.08.2013 року.

Згідно п. 10.10. договору оренди, у разі припинення або розірвання цього договору майно протягом трьох робочих днів в місці його розташування повертається орендарем орендодавцю.

На підставі п. 10.10. договору оренди нежитлових приміщень № 2/а відповідач повинен звільнити приміщення (повернути орендоване майно) протягом трьох робочих днів з моменту припинення договору оренди, тобто до 03.09.2013 року, але відповідачем досі не виконано цієї вимоги вищевказаного договору.

Згідно статті 35 Господарського процесуального кодексу України факти, встановлені рішенням господарського суду (іншого органу, який вирішує господарські спори), за винятком встановлених рішенням третейського суду, від час розгляду однієї справи, не доводяться знову при вирішенні інших спорів, в яких беруть участь ті самі сторони.

Зазначені вище обставини встановлені рішенням господарського суду Дніпропетровської області від 24.12.13р. у справі № 904/7180/13, яким з Дніпропетровського районного відділу ГУМВС України в Дніпропетровській області присуджено до стягнення - 49 983,55 грн. заборгованість з орендної плати, 9 996,71 грн. штрафу, 1 776,71 грн. річних, 3 151,62 грн. пені.

Позивач стверджує, що вищевказане рішення суду відповідачем досі так і не виконано. Крім того, залишились не виконані неодноразові вимоги позивача щодо повернення орендованого майна.

Через невиконання Дніпропетровським районним відділом Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Дніпропетровській області своїх зобов'язань, визначених договором оренди житлових приміщень, а саме, не повернення орендованого майна, позивач просить суд стягнути з відповідача неустойку в розмірі 54 230,00 грн., згідно зведеного розрахунку від 16.05.14р., який знаходиться в матеріалах справи (а.с. 60).

Приймаючи рішення господарський суд виходить із наступного.

Згідно ст. 173 Господарського кодексу України, господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.

Згідно ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Господарське зобов'язання виникає, зокрема із господарського договору (ст. 174 Господарського кодексу України).

Відповідно до ст.ст. 525, 526, 530 Цивільного кодексу України, одностороння відмова вiд зобов'язання або одностороння змiна його умов не допускається, якщо iнше не встановлено договором або законом. Зобов'язання має виконуватися належним чином вiдповiдно до умов договору та вимог цього Кодексу, iнших актiв цивiльного законодавства. Якщо у зобов'язаннi встановлений строк (термiн) його виконання, то воно пiдлягає виконанню у цей строк (термiн).

Згідно п. 2 ст. 218 Господарського кодексу України учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання.

Статтею 785 Цивільного кодексу України встановлено, у разі припинення договору найму наймач зобов'язаний негайно повернути наймодавцеві річ у стані, в якому вона була одержана, з урахуванням нормального зносу, або у стані, який було обумовлено в договорі. Якщо наймач не виконує обов'язку щодо повернення речі, наймодавець має право вимагати від наймача сплати неустойки у розмірі подвійної плати за користування річчю за час прострочення.

У відповідності до пункту 5.11 договору оренди, у разі припинення або розірвання договору орендар зобов'язаний повернути орендодавцеві або особі, вказаної орендодавцем, орендоване майно в належному стані, не гіршому, ніж на момент передачі його в оренду, з урахуванням нормального фізичного зносу, та відшкодувати орендодавцеві збитки в разі погіршення стану або втрати (повної або часткової) орендованого майна з вини орендаря.

Враховуючи викладене, судом встановлено, що станом на час розгляду справи відповідач за актом приймання-передачі не повернув позивачу орендоване майно - нежитлові приміщення загальною площею 159,5 кв.м. на першому і другому поверхах будівлі, розташоване за адресою: Дніпропетровська область, Дніпропетровський район, смт. Ювілейне, вул. Радгоспна, б. 80, та не надав належних доказів цього факту, отже вимоги позивача про стягнення з відповідача неустойки в розмірі 54 230,00 грн. є обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.

На підставі статті 625 Цивільного кодексу України позивач розрахував та заявив до стягнення з відповідача 3 329,94 грн. інфляційних втрат та 535,47 грн. 3% річних, від суми боргу, облік яких провадиться з дати виникнення права відповідної вимоги, згідно зведеного розрахунку станом на 16.05.14р., який знаходиться в матеріалах справи (а.с. 60).

Відповідно до ст. 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Враховуючи викладене, та перевіривши розрахунки позивача, судом встановлено, що розрахунок інфляційних втрат та 3% річних відповідають вимогам чинного законодавства.

При викладених обставинах вимогу позивача щодо стягнення інфляційних втрат у сумі 3 329,94 грн. та 3% річних у сумі 535,47 грн. слід визнати обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.

Викладене є підставою для задоволення позову у повному обсязі. Судові витрати по справі слід покласти на відповідача.

Керуючись ст.ст. 16, 525, 526, 530, 625, 782, 785 Цивільного кодексу України, ст.ст. 173, 193, 218 Господарського кодексу України, ст.ст. 35, 49, 75, 82 - 85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити у повному обсязі.

Стягнути з Дніпропетровського районного відділу Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Дніпропетровській області (52005, Дніпропетровська область, Дніпропетровський район, смт. Ювілейне, вул. Радгоспна, б. 38; р/р 35219001013465 УДК у Дніпропетровському районі Дніпропетровської області, МФО 805012, код ЄДРПОУ 08671254) на користь Закритого акціонерного товариства "Промважмаш" (49130, м. Дніпропетровськ, пр. Миру, б. 65, оф. 24, а/я 120; р/р 26009300717001 в АКБ "Новий", МФО 305062, код ЄДРПОУ 33971703) - 54 230 (п'ятдесят чотири тисячі двісті тридцять) грн. 00 коп. неустойки, 3 329 (три тисячі триста двадцять дев'ять) грн. 94 коп. інфляційних втрат, 535 (п'ятсот тридцять п'ять) грн. 47 коп. 3% річних, 1 827 (одна тисяча вісімсот двадцять сім) грн. 00 коп. витрат по сплаті судового збору.

Видати наказ після набрання судовим рішенням законної сили.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання і може бути оскарженим протягом цього строку до Дніпропетровського апеляційного господарського суду.

Повне рішення складено 23.06.14р.

Суддя І.Ю. Дубінін

СудГосподарський суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення19.06.2014
Оприлюднено26.06.2014
Номер документу39387101
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —904/2547/14

Постанова від 07.08.2014

Господарське

Дніпропетровський апеляційний господарський суд

Герасименко Ірина Миколаївна

Ухвала від 09.07.2014

Господарське

Дніпропетровський апеляційний господарський суд

Герасименко Ірина Миколаївна

Рішення від 19.06.2014

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Дубінін Ігор Юрійович

Ухвала від 20.05.2014

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Дубінін Ігор Юрійович

Ухвала від 06.05.2014

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Дубінін Ігор Юрійович

Ухвала від 22.04.2014

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Дубінін Ігор Юрійович

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні