Ухвала
від 29.05.2014 по справі 262/7537/13-к
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Єдиний унікальний номер 262/7537/13-к

Номер провадження 11/775/546/2014

УХВАЛА

Іменем України

Колегія суддів судової палати з розгляду кримінальних справ

апеляційного суду Донецької області у складі:

головуючого ОСОБА_1 ,

суддів ОСОБА_2 , ОСОБА_3 ,

за участю прокурора ОСОБА_4 ,

засудженого ОСОБА_5 ,

захисника ОСОБА_6 ,

розглянула 29 травня 2014 року у відкритому судовому засіданні у м. Донецьку кримінальну справу за апеляційною скаргою захисника на вирок Пролетарського районного суду м. Донецька від 30 грудня 2013 року, яким

ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженець Орловської області Російської Федерації, громадянин України, проживає за адресою: АДРЕСА_1 , не судимий

засуджений за ст.. 121 ч. 1 КК України до п`яти років позбавлення волі; із засудженого стягнуто на користь потерпілого ОСОБА_7 матеріальну і моральну шкоду, а також судові витрати.

Вироком суду встановлено, що 24 березня 2012 року приблизно о 00.30 год. ОСОБА_5 , знаходячись у стані алкогольного сп`яніння, перебуваючи у приміщенні бару «Кландайк» м. Моспине Пролетарського району м. Донецька, на грунті раптово виниклих неприязних відносин з ОСОБА_7 з метою заподіяння тяжких тілесних ушкоджень наніс потерпілому ножем два удари в область грудної клітини, спричинивши тяжке і середньої тяжкості тілесні ушкодження, і один удар у область паху, спричинивши легке тілесне ушкодження з короткочасним розладом здоров`я.

Захисник у своїй апеляції, не погодившись з вироком суду першої інстанції, просить його скасувати і справу направити прокурору для організації додаткового розслідування, посилаючись на те, що у справі мають місце неповнота і однобічність досудового і судового слідства, невідповідність висновків суду фактичним обставинам справи, допущені істотне порушення кримінально-процесуального закону, невідповідність призначеного покарання тяжкості злочину і особі винного.

Вислухавши суддю-доповідача, пояснення засудженого і його захисника, які підтримали апеляцію і просили задовольнити її, думку прокурора, який вважає, що порушення судом вимог КПК при постанові вироку мають місце, але вони є підставою для скасування вироку та направлення справи на новий судовий розгляд, а не на додаткове розслідування; перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляції, колегія суддів вважає, що апеляція підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Відповідно вимогам ст.ст. 323, 334 КПК України 1960 року вирок суду повинен бути законним і обгрунтованим; мотивувальна частина обвинувального вироку повинна містити формулювання обвинувачення, визнаного судом доведеним, з зазначенням місця, часу, способу вчинення та наслідків злочину, форми вини і мотивів злочину. В цій частині вироку зазначаються обставини, які визначають ступінь винуватості, обтяжують і пом`якшують покарання, докази, на яких ґрунтується висновок суду з вказівкою мотивів, за якими суд відхиляє інші докази.

Згідно вимог кримінально-процесуального закону висновки суду щодо оцінки доказів викладаються у вироку в точних і категоричних судженнях, які виключали б сумніви з приводу достовірності того чи іншого доказу. Прийняття одних і відхилення інших доказів судом повинно бути мотивовано.

Проте, суд першої інстанції при постанові вироку не дотримався зазначених вимог закону.

Передбачений ч. 1 ст. 121 КК України злочин характеризується умисною виною. У разі, якщо прямий умисел винного був спрямований на заподіяння тяжкого тілесного ушкодження, я фактично було спричинене більш легке тілесне ушкодження, відповідальність повинна наставати за замах на заподіяння тяжкого тілесного ушкодження.

Між тим, у викладеному в мотивувальній частині обвинуваченні, визнаного судом доведеним, суд, зазначивши, що ОСОБА_5 , діючи умисно, з метою спричинення ОСОБА_7 тяжких тілесних ушкоджень наніс йому три удари ножем, в результаті чого від одного удару спричинено тяжке тілесне ушкодження, а від інших ударів відповідно середньої тяжкості тілесне ушкодження і легке тілесне ушкодження з короткочасним розладом здоров`я. Тобто, суд, визначивши у вироку спрямованість прямого умислу підсудного на заподіяння ОСОБА_7 тяжкого тілесного ушкодження чомусь відокремив ступінь тяжкості кожного із трьох тілесних ушкоджень, а саме, зазначив, крім заподіяння потерпілому від одного удару ножем тяжкого тілесного ушкодження, а від двох інших більш легких тілесних ушкоджень. При цьому судом не було прийнято до уваги додатковий висновок судово-медичного експерта № 88 від 10 травня 2012 року про те, що всі виявлені у ОСОБА_7 тілесні ушкодження у своїй сукупності відносяться до категорії тяжких тілесних ушкоджень (т.1 а.с. 320-321).

На початковій стадії досудового розслідування ОСОБА_5 не заперечував факт застосування ножа при заподіянні тілесних ушкоджень під час бійки, але наполягав на тому, що захищався від групи осіб, які його били. В судових засіданнях показання свої змінив, пояснивши, що ці показання на досудовому слідстві вимушений був дати в результаті погроз розправи та під диктовку працівників міліції.

Проте, суд формально підійшов до перевірки заяви ОСОБА_5 про застосування щодо нього з боку працівників міліції незаконних методів ведення дізнання і слідства і передчасно без ретельної перевірки дійшов висновку про її не підтвердження, пославшись лише на відсутність відповідної скарги під час досудового слідства і присутність при допиті захисника. З приводу заяви не були допитані працівники міліції, які приймали від ОСОБА_5 пояснення, заступник начальника слідчого відділу і слідчий, які допитували його у якості підозрюваного і обвинуваченого. Сама заява не була підставою для перевірки її прокурором. Про необхідність ретельної перевірки таких заяв йдеться у п. 11 постанови № 2 Пленуму Верховного суду України від 11.02.2005 року.

Крім того, зазначивши у вироку при оцінці показань свідка ОСОБА_8 щодо факту побиття потерпілим ОСОБА_5 наявність у свідка дружніх стосунків з підсудним те, що не виключає можливості із-за таких стосунків намагання свідка при дачі показань уникнути ОСОБА_5 відповідальності за вчинений злочин, суд на думку колегії суддів допустив припущення при оцінки доказів, що є недопустимим.

Зазначені порушення кримінально-процесуального закону є суттєвими, а тому вирок суду неможна визнати законним і обгрунтованим, який підлягає скасуванню з направленням справи до суду на новий судовий розгляд в іншому складі суддів.

При новому розгляді необхідно врахувати наведене, розглянути справу з додержанням вимог закону і прийняти законне і обґрунтоване рішення.

На підставі наведеного, керуючись ст..ст. 362, 366, 367, 374 КПК України 1960 року, колегія суддів

у х в а л и л а :

Апеляцію захисника задовольнити частково.

Вирок Пролетарського районного суду м. Донецька від 30 грудня 2013 року щодо ОСОБА_5 скасувати, а справу повернути до суду на новий судовий розгляд в іншому складі суддів.

Обраний щодо ОСОБА_5 запобіжний захід у вигляді залогу залишити без зміни.

Судді:

СудАпеляційний суд Донецької області
Дата ухвалення рішення29.05.2014
Оприлюднено16.01.2023
Номер документу39422972
СудочинствоКримінальне

Судовий реєстр по справі —262/7537/13-к

Ухвала від 29.05.2014

Кримінальне

Апеляційний суд Донецької області

Шик В. В.

Постанова від 12.03.2014

Кримінальне

Пролетарський районний суд м.Донецька

Лебеденко С. В.

Вирок від 30.12.2013

Кримінальне

Пролетарський районний суд м.Донецька

Лебеденко С. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні