УКРАЇНА
Господарський суд
Чернігівської області
14000,м. Чернігів, пр-т Миру,20,тел. 672-847
Іменем України
Р І Ш Е Н Н Я
« 26 » червня 2014 року Справа №927/733/14
За ПОЗОВОМ: Комунального підприємства "Діловий центр" Чернігівської обласної ради
проспект Миру 49-А, м. Чернігів, 14000
До ВІДПОВІДАЧА: Товариства з обмеженою відповідальністю "Дослідно-будівельний центр нафтогазової галузі"
вул. Щорса, 12-А, кв. 32, м. Чернігів, 14000
Про стягнення 33766,04 грн.
Суддя Кушнір І.В.
ПРЕДСТАВНИКИ СТОРІН:
Від Позивача: Дайнеко В.І. - юрисконсульт, довіреність №1 від 04.04.2012.
Від Відповідача: не з`явився.
СУТЬ СПОРУ:
Комунальним підприємством "Діловий центр" Чернігівської обласної ради подано позов до Товариства з обмеженою відповідальністю "Дослідно-будівельний центр нафтогазової галузі" про стягнення 33766,04 грн., в тому числі 32286,66 грн. боргу з орендної плати, 387,14 грн. пені, 938,39 грн. інфляційних.
Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням Відповідачем договору оренди приміщень №29/10 в будівлі, що належить до спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Чернігівської області та розташованих по проспекту Миру, 20 у м. Чернігові від 16.06.2010.
У судовому засіданні 29.05.2014 представником Позивача надане письмове уточнення позовних вимог, відповідно до якого Позивач просить стягнути з Відповідача 33766,04 грн., в тому числі 32286,66 грн. боргу з орендної плати, 387,14 грн. пені, 938,39 грн. інфляційних та 153,85 грн. - 10% річних.
При цьому, ціна позову не змінилася, фактично включено 153,85 грн. - 10% річних.
У судовому засіданні 26.06.2014 представником Позивача, в межах повноважень, визначених довіреністю, надане уточнення позовних вимог, у якому Позивач у зв'язку зі сплатою Відповідачем в добровільному порядку суми боргу з орендної плати за лютий-квітень 2014 року вважає, що в цій частині провадження у справі підлягає припиненню.
Разом з тим, Позивач просить стягнути з Відповідача 387,14 грн. пені, 346,18 грн. інфляційних та 153,85 грн. - 10% річних.
До вищевказаного уточнення додані копії виписок банку від 04.06.2014 та від 13.06.2014.
Відповідно до ч. 4 ст. 22 Господарського процесуального кодексу України, позивач вправі до прийняття рішення по справі збільшити розмір позовних вимог за умови отримання встановленого порядку досудового врегулювання спору у випадках, передбачених статтею 5 Кодексу в цій частині, відмовитись від позову або зменшити розмір позовних вимог. До початку розгляду господарським судом справи по суті позивач має право змінити предмет або підставу позову шляхом подання письмової заяви.
У пункті 3.11. Постанови Пленуму Вищого господарського суду України "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України" №18 від 26.12.2011 зазначено, що ГПК, зокрема статтею 22 цього Кодексу, не передбачено права позивача на подання заяв (клопотань) про "доповнення" або "уточнення" позовних вимог, або заявлення "додаткових" позовних вимог і т.п. Тому в разі надходження до господарського суду однієї із зазначених заяв (клопотань) останній, виходячи з її змісту, а також змісту раніше поданої позовної заяви та конкретних обставин справи, повинен розцінювати її як:
- подання іншого (ще одного) позову, чи
- збільшення або зменшення розміру позовних вимог, чи
- об'єднання позовних вимог, чи
- зміну предмета або підстав позову.
У будь-якому з таких випадків позивачем має бути додержано правил вчинення відповідної процесуальної дії, а недотримання ним таких правил тягне за собою процесуальні наслідки, передбачені ГПК та зазначені в цій постанові.
Збільшено (чи зменшено) може бути лише розмір вимог майнового характеру. Якщо в заяві позивача йдеться про збільшення розміру немайнових вимог (наприклад, про визнання недійсним ще одного акта крім того, стосовно якого відповідну вимогу вже заявлено), то фактично також йдеться про подання іншого позову.
Як вбачається із вказаного вище уточнення позовних вимог, Позивачем фактично зменшено позовні вимоги в частині стягнення інфляційних.
Враховуючи, що зменшення позовних вимог є правом Позивача, передбаченим ст.22 Господарського процесуального кодексу України, ці дії не суперечать законодавству та не порушують чиї-небудь права і охоронювані законом інтереси, суд приймає вищевказане уточнення позовних вимог як заяву про зменшення розміру позовних вимог.
Представник Позивача підтримав позовні вимоги з урахуванням зменшення їх розміру.
Відповідач письмового відзиву на позов не надав, явки представника в судові засідання 29.05.2014, 12.06.2014, 26.06.2014 не забезпечив, хоча належним чином був повідомлений про дату, час та місце розгляду справи про що свідчать рекомендовані повідомлення про вручення поштових відправлень, наявні в матеріалах справи.
Про поважність причин нез'явлення представника Відповідача у судові засідання суд не повідомлено.
Враховуючи, що Відповідач не скористався своїм правом брати участь у судових засіданнях, заяв та клопотань Відповідачем суду не надано, суд приходить висновку про розгляд справи за наявними матеріалами та без участі представника Відповідача.
Справа розглядається за наявними в ній матеріалами на підставі ст.75 Господарського процесуального кодексу України.
Дослідивши матеріали справи та надані докази, заслухавши пояснення представника Позивача, суд,
В С Т А Н О В И В:
16 червня 2010 року між Комунальним підприємством "Діловий центр" Чернігівської обласної ради (Позивач) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Дослідно-будівельний центр нафтогазової галузі" (Відповідач) укладено договір оренди приміщень №29/10 в будівлі, що належить до спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Чернігівської області та розташованих по проспекту Миру, 20 у м. Чернігові (далі -Договір).
За умовами п.п.1.1.-1.1.3. Договору Орендодавець (Позивач) передає, а Орендар (Відповідач) приймає в строкове платне користування частину нежилих приміщень (надалі майно), які розташовані в будівлі по проспекту Миру, 20, у м. Чернігові, що закріплені за Орендодавцем на праві господарського відання, у складі:
Приміщення, які знаходяться в підвалі вищезазначеної будівлі, загальною площею-189,9 кв. м, що не мають окремого входу.
Приміщення передаються в оренду з метою розміщення в них підприємства громадського харчування (з реалізацією підакцизної групи товарів), а саме:
Частина будівлі бувшого готельного комплексу "Десна" та приміщення ресторану: приміщення підвалу з літ. 1-12 по літ. 1-17, літ. 1-21, 1-22а, 1-31, 1-32 загальною площею 189,9 кв. м.
Загальна ринкова вартість майна, оцінка якого здійснена ТОВ "ЛОТ", станом на 09.02.2010 року складає 457344,00 грн.
Відповідно до п.2.1 Договору Орендар вступає у строкове платне користування майном одночасно із підписанням сторонами Договору, Акта приймання-передачі в оренду майна (Додаток №1 до цього Договору є невід'ємною його частиною). Акт приймання-передачі повинен відображати фактичний стан майна на дату його складання та вміщувати перелік всіх наявних недоліків.
Згідно з п.п.3.1-3.2 Договору орендна плата є платежем у грошовій формі, який вносить Орендар Орендодавцю та до обласного бюджету на підставі рахунків незалежно від наслідків діяльності Орендаря та сплачується за весь термін фактичного користування майном, що визначається на підставі Акту приймання-передачі майна (повернення майна з оренди). До орендної плати не включається оплата комунальних послуг (водопостачання), водовідведення, газ, електрична та теплова енергія і т.п.), які Орендар сплачує за окремими договорами з постачальниками таких послуг. Якщо комунальні послуги сплачує Орендодавець, то Орендар компенсує йому здійснені витрати пропорційно займаній площі (або кількості працюючих осіб в залежності від виду комунальних послуг) згідно виставлених рахунків у п'ятиденний термін з моменту виставлення відповідних рахунків. Орендодавець одночасно з рахунками надає Орендареві Акт наданих комунальних послуг, який останній повинен підписати та повернути Орендодавцеві не пізніше трьох днів з моменту його отримання.
Відповідно п.п.3.3-3.5 Договору розмір орендної плати визначений з використанням знижених орендних ставок (коефіцієнтів цільового використання) згідно додатку до рішення обласної ради від 5 червня 2009 року "Про зміну орендних ставок" впроваджується тимчасово, до 01 січня 2011 року.
Базовий розмір запропонованої орендарем орендної плати визначений згідно протоколу №3 засідання конкурсної комісії від 28 квітня 2010 року і становить 4800,00 грн. (без ПДВ).
Розмір орендної плати за перший місяць оренди (червень 2010 року) визначається шляхом множення базового розміру орендної плати на індекси інфляції за квітень, травень та червень 2010 року. ПДВ розраховується і сплачується у розмірах та порядку згідно з чинним законодавством.
Нарахування та сплата орендної плати, починаючи з 01 січня 2011 року встановлюється відповідно до умов Договору оренди та визначається згідно з таблицею 2 Методики розрахунку та порядку використання плати за оренду майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Чернігівської області, затвердженої рішенням обласної ради від 18 вересня 2006 року зі змінами та доповненнями. При цьому розмір орендної плати не може бути меншим за конкурсну пропозицію.
Розмір орендної плати за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування розміру орендної плати за минулий місяць на індекс інфляції за поточний місяць.
За умовами п.3.6 Договору орендна плата нараховується починаючи з дати підписання акта приймання-передачі майна в оренду, а сплачується Орендодавцеві - щомісячно, у 10-денний термін після офіційного повідомлення про індекс інфляції за минулий місяць, шляхом перерахування на поточні рахунки Орендодавця та обласного бюджету. Перерахування розміру орендної плати здійснюється Орендарем на підставі рахунку та Акту наданих послуг, які щомісячно надаються Орендодавцем.
Орендар повинен підписати та повернути Орендодавцеві Акт наданих послуг не пізніше трьох днів з моменту його отримання від Орендодавця.
Відповідно до п.п.5.2-5.3 Договору Орендар зобов'язується своєчасно й у повному обсязі вносити орендну плату, суму вартості комунальних послуг та інші платежі в порядку і терміни, зазначені в цьому Договорі.
Щомісяця, до 17 числа місяця наступного за звітним, надсилати Орендодавцеві копію платіжного документу про сплату орендної плати до обласного бюджету з обов'язковою відміткою банку, при необхідності - звіт про сплату комунальних послуг.
Згідно п. 7.1 Договору Орендодавець зобов'язується передати майно зазначене у розділі 1 цього Договору за актом приймання-передачі, який підписується одночасно з цим Договором.
Відповідно до п.10.1. Договору він діє з 16 червня 2010 року і по 13 червня 2020 року включно.
Договір посвідчено приватним нотаріусом Чернігівського міського нотаріального округу ОСОБА_4 та зареєстровано в реєстрі за №798.
Приміщення було передане Позивачем Відповідачу за актом №1 прийому-передачі в оренду майна комунальної власності області, розташованого за адресою проспект Миру, 20 у місті Чернігові (Додаток №1 до Договору).
Рішенням 13 сесії 6 скликання Чернігівської обласної ради від 18 червня 2013 року "Про розподіл орендної плати комунального підприємства "Діловий центр" Чернігівської обласної ради" встановлено для КП "Діловий центр" Чернігівської обласної ради розподіл орендної плати з 1 липня 2013 року по 30 червня 2014 року включно в розмірі: 100% орендних надходжень залишити в розпорядженні підприємства.
Для оплати орендної плати за Договором КП "Діловий центр" надіслано ТОВ "Дослідно-будівельний центр нафтогазової галузі" наступні рахунки:
- рахунок № УА-0000147 від 28.02.2014 на суму 10490,42 грн.;
- рахунок № УА-0000268 від 31.03.2014 на суму 10721,22 грн.;
- рахунок № УА-0000388 від 30.04.2014 на суму 11075,02 грн.
Факт надіслання Позивачем вищевказаних рахунків Відповідачу підтверджується супровідними листами №092-14 від 12.03.2014, №148-14 від 09.04.2014, №203-14 від 12.05.2014 та фіскальними чеками від 12.03.2014, 09.04.2014, 12.05.2014 відповідно.
В порушення умов Договору Відповідач орендну плату за лютий-квітень 2014 року до подачі даного позову не сплатив.
Станом на момент подання позовної заяви заборгованість Відповідача становила 32286,66 грн. боргу з орендної плати.
З наданих у судовому засіданні 26.06.2014 представником Позивача копій виписок банку від 04.06.2014 та від 13.06.2014 вбачається, що Відповідачем після порушення провадження у справі було сплачено 32286,66 грн. боргу з орендної плати за лютий-квітень 2014 року.
Тобто, в період розгляду справи сторонами було врегульовано спір щодо стягнення 32286,66 грн. боргу з орендної плати і предмет спору в цій частині між сторонами відсутній, а тому суд доходить висновку, що провадження у справі в частині стягнення 32286,66 грн. боргу з орендної плати підлягає припиненню на підставі п.1-1 ст.80 Господарського процесуального кодексу України за відсутністю предмету спору.
Таким чином, на момент прийняття рішення сума боргу з орендної плати за лютий-квітень 2014 року сплачена в повному обсязі.
Оскільки майно, передане в оренду є комунальною власністю, то до правовідносин, що виникли між сторонами необхідно застосовувати як загальні положення законодавства про зобов'язання так і норми спеціального в цій сфері правовідносин Закону України «Про оренду державного і комунального майна» від 10 квітня 1992 року N2269-XII (далі - Закон №2269).
Згідно з ч.1 ст.2 даного Закону:
"1. Орендою є засноване на договорі строкове платне користування майном, необхідним орендареві для здійснення підприємницької та іншої діяльності."
Відповідно до ст.759 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.
Згідно з ч.3 ст.18 Закону №2269:
"3. Орендар зобов'язаний вносити орендну плату своєчасно і у повному обсязі."
Відповідно до ч.ч.1,3 ст.19 Закону №2269:
"1. Орендар за користування об'єктом оренди вносить орендну плату незалежно від наслідків господарської діяльності.
3. Строки внесення орендної плати визначаються у договорі."
Як визначено ст.526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно зі ст.525 Цивільного кодексу України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до ч.1 ст.530 Цивільного кодексу України
"Якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін)."
Згідно з ч.ч.1,7 ст.193 Господарського кодексу України (далі - ГКУ):
"Суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання -відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Не допускаються одностороння відмова від виконання зобов'язань, крім випадків, передбачених законом, а також відмова від виконання або відстрочка виконання з мотиву, що зобов'язання другої сторони за іншим договором не було виконано належним чином."
Відповідно до ст.610 Цивільного кодексу України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Згідно зі ст.612 Цивільного кодексу України, боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Відповідно до ст.599 Цивільного кодексу України зобов'язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.
Згідно зі ст.29 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" за невиконання зобов'язань за договором оренди, в тому числі за зміну або розірвання договору в односторонньому порядку, сторони несуть відповідальність, встановлену законодавчими актами України та договором.
Відповідно до ч.2 ст.193 ГКУ:
"Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов'язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором."
Згідно з ч.1 ст.216 ГКУ:
"Учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором.
Відповідно до ч.ч.1,2 ст.217 ГКУ:
"Господарськими санкціями визнаються заходи впливу на правопорушника у сфері господарювання, в результаті застосування яких для нього настають несприятливі економічні та/або правові наслідки.
У сфері господарювання застосовуються такі види господарських санкцій: відшкодування збитків; штрафні санкції; оперативно-господарські санкції."
Згідно з ч.1 ст.218 ГКУ:
"Підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання."
Відповідно до ч.1 ст.230 ГКУ:
"Штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання."
Згідно з п.1 ст.546 Цивільного кодексу виконання зобов'язання може забезпечуватися неустойкою, порукою, гарантією, заставою, притриманням, завдатком.
Відповідно до ст. 547 Цивільного кодексу правочин щодо забезпечення виконання зобов'язання вчиняється у письмовій формі. Правочин щодо забезпечення виконання зобов'язання, вчинений із недодержанням письмової форми, є нікчемним.
Згідно з ч.1 ст.548 Цивільного кодексу виконання зобов'язання (основного зобов'язання) забезпечується, якщо це встановлено договором або законом.
Відповідно до ст. 549 Цивільного кодексу неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.
Згідно з п.3.7 Договору, орендна плата, перерахована несвоєчасно або не в повному обсязі, підлягає індексації і стягується за весь період заборгованості з урахуванням пені в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діє на дату нарахування пені від суми заборгованості за кожний день прострочення платежу, включаючи день оплати.
На підставі викладеного, Позивач обґрунтовано просить стягнути з Відповідача пеню у розмірі 387,14 грн. за період з 25.03.2014 по 16.05.2014 згідно наданого розрахунку.
Відповідно до ч.2 ст. 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Згідно з п.9.5 Договору у разі несвоєчасного виконання зобов'язання по сплаті орендної плати, Орендар повинен сплатити Орендодавцю суму боргу з урахуванням індексу інфляції за весь час прострочення платежу, включаючи день оплати, а також 10 % річних від простроченої суми.
Враховуючи вищевикладене, Позивач обґрунтовано просить стягнути з Відповідача 346,18 грн. інфляційних за квітень 2014 року та 10% річних у розмірі 153,85 грн. за період з 25.03.2014 по 16.05.2014 згідно наданих розрахунків.
Відповідно до ст.33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
Доказів своєчасної сплати орендної плати, як і належних та достатніх доказів, які б спростовували вищевикладені обставини, Відповідач не надав.
Враховуючи викладене, суд доходить висновку, що позов в частині стягнення 387,14 грн. пені, 346,18 грн. інфляційних та 153,85 грн. - 10% річних є обґрунтованим та підлягає задоволенню.
Враховуючи, що спір виник внаслідок неправильних дій Відповідача, сума боргу з орендної плати була сплачена Відповідачем після порушення провадження у справі, суд приходить до висновку, що відповідно до ст.49 Господарського процесуального кодексу судовий збір в повному обсязі має бути покладений на Відповідача.
Керуючись ст.ст. 22, 33, 49, 75, п.1-1 ст.80, ст.ст.82-85, 116 Господарського процесуального кодексу України, суд
В И Р І Ш И В:
1. Провадження у справі в частині стягнення 32286 грн. 66 коп. боргу з орендної плати припинити.
2. Позов задовольнити частково.
3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Дослідно-будівельний центр нафтогазової галузі" (вул. Щорса, 12-А, кв. 32, м. Чернігів, 14000, ідентифікаційний код 35385811) на користь Комунального підприємства "Діловий центр" Чернігівської обласної ради (проспект Миру, 49-А, м. Чернігів, 14000, ідентифікаційний код 33469496) 387 грн. 14коп. пені, 346 грн. 18 коп. інфляційних, 153 грн. 85 коп. - 10% річних та 1827 грн. 00 коп. на відшкодування судового збору.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Повне рішення складено 26 червня 2014 року.
Суддя І.В. Кушнір
Суд | Господарський суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 26.06.2014 |
Оприлюднено | 01.07.2014 |
Номер документу | 39458635 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Чернігівської області
Кушнір І.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні