cpg1251
донецький апеляційний господарський суд
Постанова
Іменем України
24.06.2014 справа №913/637/14
Донецький апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: суддів:Ушенко Л.В. Богатиря К.В., Дучал Н.М. при секретарі судового засідання: Федоріщевій І.О. за участю представників сторін: прокурор - Русланова Г.М., посвідчення №004307 від 19.09.2012р.; від позивача - не з'явився; від відповідача (скаржника) - не з'явився; розглянувши апеляційну скаргуЗакритого акціонерного товариства "Сириус і К", смт. Ювілейне м. Луганськ на рішення господарського судуЛуганської області від 28.04.2014р. (повний текст підписано 30.04.2014р.) у справі№913/637/14 (суддя Середа А.П.) за позовомПрокурора Перевальського району Луганської області в інтересах держави в особі Городищенської селищної ради Перевальського району Луганської області, смт. Городище Перевальського району Луганської області до Закритого акціонерного товариства "Сириус і К", смт. Ювілейне м. Луганськ про внесення змін до договору оренди земельної ділянки
ВСТАНОВИВ:
Прокурор Перевальського району Луганської області в інтересах держави в особі Городищенської селищної ради Перевальського району Луганської області, смт.Городище Перевальського району Луганської області звернувся до господарського суду Луганської області з позовною заявою до Закритого акціонерного товариства "Сириус і К", смт.Ювілейне м. Луганськ про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 15.05.2003р., укладеного між позивачем та відповідачем, зареєстрованого у книзі державної реєстрації договорів оренди землі 04.03.2004р. за №39, а саме:
- доповнити п. 2.2 розділу 2 договору оренди землі новим абзацом наступного змісту: «Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 39468,27грн.»;
- абзац перший п. 2.2 договору оренди викласти в наступній редакції: «Орендна плата сплачується орендарем у грошовій формі в розмірі 10% від нормативної грошової оцінки, що становить 3946,83грн. на рік та вноситься орендарем щомісячно до 20 числа наступного місяця в розмірі 328,90грн., шляхом безготівкового перерахування коштів на розрахунковий рахунок орендодавця»;
- абзац другий п. 2.2 розділу 2 договору викласти в новій редакції: «У разі невнесення орендної плати у строки, визначені договором оренди, орендар повинен сплатити пеню за ставкою пені, передбаченою діючим законодавством за несвоєчасну сплату земельного податку, від несплаченої суми орендної плати за кожен день прострочення платежу»;
- розділ 3 договору оренди доповнити п. 3.5 наступного змісту: «Право на оренду земельної ділянки не може бути відчужено її орендарем іншим особам, внесено до статутного фонду, передано у заставу».
Рішенням господарського суду Луганської області від 28.04.2014р. у справі №913/637/14 позовні вимоги Прокурора Перевальського району Луганської області задоволено в повному обсязі.
Рішення суду мотивовано наявністю підстав для внесення змін до договору оренди землі в зв'язку із зміною розміру нормативної грошової оцінки землі у смт. Городище рішенням Городищенської селищної ради №10/1 від 31.05.2011р., затвердженням Методики нарахування орендної плати та коефіцієнту орендної плати за використання земельних ділянок Городищенської селищної ради в межах смт. Городище, згідно грошової оцінки земель, рішенням селищної ради №23/2 від 24.05.2012р., та прийняттям Городищенською селищною радою в процесі розгляду даної справи судом першої інстанції рішення №46/8 від 25.04.2014р. «Про приведення діючи договорів оренди земельних ділянок, укладених в ЗАТ «Сириус і К», згідно законодавства», які є чинними.
Не погодившись с прийнятим рішенням, Закрите акціонерне товариство "Сириус і К", смт. Ювілейне м. Луганськ звернулось до Донецького апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення господарського суду Луганської області від 28.04.2014р. у даній справі та прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позову.
В обґрунтування апеляційної скарги скаржник посилається на невідповідність висновків суду першої інстанції фактичним обставинам справи та порушення судом норм матеріального та процесуального права при прийняті оскаржуваного рішення. Скаржник зазначає, що не згоден зі ставкою орендної плати саме у розмірі 10%, оскільки у додатку до рішення Городищенської селищної ради №23/2 від 24.05.2012р. зазначено, що вказана ставка становить від 3% до 12%. Крім того, копію рішення Городищенської селищної ради рішення №46/8 від 25.04.2014р. «Про приведення діючих договорів оренди земельних ділянок, укладених в ЗАТ «Сириус і К», відповідно до якого ставка орендної плати за цією земельною ділянкою становить 10% від нормативної грошової оцінки, було надано прокурором та позивачем до матеріалів справи лише 28.04.2014р. в процесі розгляду даної справи. За таких обставин, скаржник вважає, що суд повинен був припинити провадження у справі по п.1-1 ч. 1 ст.80 ГПК України у зв'язку з відсутністю предмета спору. Крім того скаржник зазначає, що позовні вимоги, визначені у прохальній частині позову, різняться від тих, що визначені у проекті додаткової угоди, яка була надана позивачем лише в процесі розгляду судом даної справи, позивач не звертався до відповідача з пропозицією про внесення змін до договору оренди землі, позивач не надав суду доказів її направлення на адресу відповідача та не надав результатів розгляду даного проекту, що свідчить про відсутність спору між сторонами. Скаржник також вважає необґрунтованим рішення суду в частині стягнення з відповідача суми судового збору за розгляд даної справи в суді першої інстанції, оскільки позивачем не надсилалась на адресу відповідача пропозиція про внесення змін до договору оренди земельної ділянки та не була отримана відповідачем саме з вини позивача.
Розпорядженням голови Донецького апеляційного господарського суду від 15.05.2014р. для розгляду апеляційної скарги сформовано колегію суддів у складі: головуючий - суддя Ушенко Л.В., члени колегії: суддя Богатир К.В., суддя Склярук О.І.
Ухвалою Донецького апеляційного господарського суду від 15.05.2014р. порушено апеляційне провадження у справі №913/637/14, розгляд апеляційної скарги призначено на 03.06.2014р.
Через канцелярію суду від представника позивача - Городищенської селищної ради надійшов відзив на апеляційну скаргу, в якому зазначено про безпідставність викладених в ній доводів.
В судовому засіданні 03.06.2014р. прокурор заперечив проти апеляційної скарги, просив залишити її без задоволення, а рішення господарського суду Луганської області від 28.04.2014р. у даній справі залишити без змін. Крім того, прокурор надав суду клопотання про продовження строку розгляду апеляційної скарги 15 днів.
Представники позивача та відповідача (скаржника) в судове засідання не з'явилися, про дату, час та місце проведення повідомлені належним чином, причини неявки суд не повідомили.
Ухвалою Донецького апеляційного господарського суду від 03.06.2014р. відкладено розгляд апеляційної скарги на 24.06.2014р. та зобов'язано прокурора та позивача надати додаткові пояснення та документи.
Через канцелярію суду від Прокурора Перевальського району Луганської області надійшов відзив на апеляційну скаргу, в якому прокурор посилається на безпідставність викладених в апеляційній скарзі Закритого акціонерного товариства "Сириус і К", смт.Ювілейне м. Луганськ доводів.
Крім того, через канцелярію суду від Прокурора Перевальського району Луганської області, на виконання ухвали Донецького апеляційного господарського суду від 03.06.2014р. надійшли письмові пояснення щодо правових підстав для внесення змін до абз. 2 п. 2.2 розділу 2 договору оренди земельної ділянки від 15.05.2003р., укладеного між позивачем та відповідачем, в запропонованій в проекті договору редакції.
Розпорядженням в.о. голови суду від 23.06.2014р., у зв'язку з відпусткою судді Склярук О.І., змінено склад колегії суддів та сформовано її у складі: головуючий - суддя Ушенко Л.В., члени колегії: суддя Богатир К.В., суддя Дучал Н.М.
В судовому засіданні 24.06.2014р. прокурор заперечив проти апеляційної скарги, просив залишити її без задоволення, а рішення господарського суду Луганської області від 28.04.2014р. у даній справі - без змін.
Представники сторін в судове засідання не з'явилися, про дату, час та місце проведення повідомлені належним чином.
Позивач - Городищенська селищна рада через канцелярію суду надав письмові пояснення у справі щодо необхідності приведення умов спірного договору у відповідності до вимог чинного законодавства в частині зміни розміру орендної плати з урахуванням нової грошової оцінки землі та надав клопотання про розгляд апеляційної скарги ЗАТ "Сириус і К" за відсутністю уповноваженого представника селищної ради.
Ухвалою Донецького апеляційного господарського суду від 03.06.2014р. явка представників сторін не була визнана обов'язковою.
Враховуючи викладене, судова колегія вважає можливим розглянути апеляційну скаргу за відсутністю представників сторін за наявними у справі матеріалами.
Відповідно до ст. 101 Господарського процесуального кодексу України, апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість рішень місцевого господарського суду в повному обсязі.
Розглянувши матеріали справи, апеляційну скаргу, судова колегія Донецького апеляційного господарського суду встановила наступне.
11.02.2003р. Городищенською селищною радою було прийнято рішення №5/2 про передачу ЗАТ "Сириус і К" в оренду строком на 49 років земельну ділянку площею 0,1147га для розміщення насосної станції в адміністративних межах Городищенської селищної ради по вул. Шевченко, 116 в смт. Городище Перевальського району Луганської області.
15.05.2003р., на підставі вказаного рішення міської ради, між Городищенською селищною радою (далі - орендодавець) та ЗАТ "Сириус і К" (далі - орендар) був укладений договір оренди землі, зареєстрований у книзі державної реєстрації договорів оренди землі 04.03.3004р. за №39.
Відповідно до п. 1 договору, орендодавець надав, а орендар прийняв у користування на умовах довгострокової оренди земельну ділянку загальною площею 0,1147га, з яких 0,1147га - землі для розміщення насосної станції, що розташована в селищі Городище Перевальського району Луганської області, вулиця Шевченко, 116, в адміністративних межах Городищенської селищної ради.
Згідно п. 2.1 договору, земельна ділянка передається в оренду для розміщення насосної станції до 11.02.2052р.
Пунктом 2.2 договору передбачено, що згідно з розрахунком Городищенскої селищної ради орендна плата за користування земельною ділянкою становить 790,32грн. на рік та вноситься орендарем на рахунок власника землі щомісячно по 65,86грн. до 20 числа наступного місяця.
За несвоєчасне внесення орендної плати орендар зобов'язаний сплачувати 0,3% від суми недоїмки за кожен день прострочення платежу.
Розмір орендної плати може у будь-який час до закінчення строку оренди земельної ділянки переглядатися за письмовою згодою сторін у випадках і з моменту: підвищення цін, тарифів, тощо, у тому числі, внаслідок інфляційних процесів; збільшення розмірів ставки земельного податку; в інших випадках, передбачених законодавчими актами України.
Розділом 3 договору передбачені права та обов'язки сторін.
Згідно із п. 4 договору, зміна його умов допускається лише за письмовою згодою сторін.
Всі спори, що можуть виникнути з даного договору, вирішуються шляхом переговорів між сторонами, а у разі неможливості вирішення спорів шляхом переговорів - у судовому порядку (п. 7 договору).
Факт передачі земельної ділянки в оренду підтверджується підписаним між сторонами актом приймання-передачі (а.с. 46).
Рішенням №10/1 від 31.05.2011р. Городищенською селищною радою була затверджена нова технічна документація з нормативної грошової оцінки земель смт.Городище Перевальського району Луганської області, яка введена в дію з 02.06.2011р.
24.05.2012р. Городищенською селищною радою було прийнято рішення №23/12, яким була затверджена методика нарахування орендної плати за використання земельних ділянок Городищенської селищної ради в межах смт. Городище, згідно грошової оцінки земель.
Додатком №2 до вказаного рішення передбачено, що при розрахунку орендної плати за користування земельними ділянками використовується коефіцієнт орендної плати від 3 до 12.
З метою приведення умов договору оренди землі у відповідність до норм чинного законодавства та рішення Городищенської селищної ради №10/1 від 31.05.2011р., Городищенська селищна рада на адресу ЗАТ "Сириус і К" (м. Луганськ, вул. Гражданська, буд.7) направила листи №3093/02-12 від 13.12.2011р., №31 від 02.01.2012р., №02-12/2806 від 27.07.2012р., №02-12/3282 від 15.11.2013р. з пропозицією щодо укладання додаткової угоди до договору оренди землі в частині зміни розміру орендної плати з урахуванням нової грошової оцінки землі з додатком проекту додаткової угоди. Уповноважені представники товариства за довіреністю отримали зазначені листи, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення.
Однак, відповідач на зазначені листи відповіді не надав, додаткову угоду до договору оренди землі не підписав, у зв'язку з чим, прокурор Перевальського району Луганської області в інтересах держави в особі Городищенської селищної ради звернувся до господарського суду Луганської області з позовом до Закритого акціонерного товариства "Сириус і К", смт. Ювілейне м. Луганськ про внесення змін та доповнень до договору оренди земельної ділянки від 11.02.2003р. в судовому порядку, що і є предметом спору у даній справі.
Перевіривши повноту встановлених судом першої інстанції обставин справи та правильність їх юридичної оцінки, застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, судова колегія дійшла висновку, що апеляційна скарга Закритого акціонерного товариства "Сириус і К", смт. Ювілейне м. Луганськ підлягає залишенню без задоволення, а рішення господарського суду Луганської області від 28.04.2014р. у даній справі підлягає залишенню без змін, виходячи з наступного.
Оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності (ст.1 Закону України «Про оренду землі»).
Відповідно до ст. 13 Закону України «Про оренду землі», договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Істотними умовами договору оренди землі, зокрема, є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату (ст. 15 зазначеного Закону).
Статтею 30 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Аналогічні положення закріплені в ч. 4 ст. 188 Господарського кодексу України, в якій визначено, що у разі недосягнення сторонами згоди щодо зміни (розірвання) договору заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.
Таким чином, нормами законодавства передбачена можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках, встановлених договором або законом.
Апелянт в апеляційній скарзі зазначає про відсутність спору між сторонами, оскільки він не отримував від позивача пропозиції з проектом додаткової угоди про внесення змін до договору оренди землі і позовні вимоги, визначені у прохальній частині позову, щодо внесення змін та доповнень до п.п. 2.2, 3.5 договору оренди землі від 15.05.2003р. різняться від тих, що визначені у проекті додаткової угоди, яка за твердженням позивача направлялася на адресу відповідача.
Колегія суддів не приймає вказаних доводів скаржника, оскільки, як вбачається з наявних в матеріалах справи копій повідомлень про вручення поштових направлень, листи Городищенської селищної ради з пропозицією про внесення змін та доповнень до договору оренди землі та проектом додаткової угоди, які направлялися на адресу: м.Луганськ, вул. Гражданська, буд.7, отримувалися уповноваженими представниками ЗАТ "Сириус і К" за довіреністю.
Крім того, надсилання відповідачеві пропозиції щодо внесення змін до договору оренди є правом, а не обов'язком позивача, тому недотримання останнім вимог ч. 2 ст. 188 ГК України щодо надсилання іншій стороні пропозицій про зміну умов договору не позбавляє його права звернутися до господарського суду з позовом про зміну умов договору.
Зазначена правова позиція міститься в п. 2.19 постанови Пленуму Вищого господарського суду України №6 від 15.05.2011р. «Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин».
В договорі оренди (п. 2.2) передбачені випадки перегляду розміру орендної плати, зокрема, у разі підвищення цін, тарифів, тощо, у тому числі, внаслідок інфляційних процесів; в інших випадках, передбачених законодавчими актами України.
Згідно ст. 632 ЦК України, ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки, тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною і є обов'язковим платежем, відповідно до Податкового кодексу України.
Як вбачається із матеріалів справи, зміна розміру нормативної грошової оцінки спірної земельної ділянки та орендної плати пов'язана із зміною розміру нормативної грошової оцінки землі, технічна документація щодо якої затверджена рішенням Городищенської селищної ради №10/1 від 31.05.2011р., яка є базовою для визначення розміру орендної плати за землю, затвердженням Методики нарахування орендної плати та коефіцієнту орендної плати за використання земельних ділянок Городищенської селищної ради рішенням селищної ради №23/2 від 24.05.2012р.
Додатком №2 до рішення селищної ради №23/2 від 24.05.2012р. передбачено, що при розрахунку орендної плати за користування земель використовується коефіцієнт орендної плати від 3 до 12.
В процесі розгляду судом першої інстанції Городищенською селищною радою 25.04.2014р. було прийнято рішення №46/8 «Про приведення діючих договорів оренди земельних ділянок, укладених з ЗАТ «Сириус і К», згідно законодавства», яким був встановлений коефіцієнт плати за землю згідно цільового призначення земельних ділянок для ЗАТ «Сириус і К» - 10% від нормативної грошової оцінки землі.
Дане рішення фактично підтверджує визначений в позовній заяві коефіцієнт « 10» для відповідача, оскільки додаток №2 до рішення Городищенської селищної ради №23/12 від 24.05.2012р. передбачає диференційний підхід до визначення коефіцієнту в межах від 3 до 12 з урахуванням категорії земельної ділянки та її цільового використання.
Як вбачається з матеріалів справи, цільове призначення земельної ділянки, яка була передана в оренду відповідачу за спірним договором оренди землі є: розміщення насосної станції. Дані щодо категорії, до якої відноситься орендована земельна ділянка в матеріалах справи відсутні.
Відповідно до п.п. 288.5.1, 288.5.2 Податкового кодексу України, розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; не може перевищувати: для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі), - 3 відсотки нормативної грошової оцінки; для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
Згідно рішення Городищенської селищної ради №46/8 від 25.04.2014р., розмір договірного коефіцієнту до розміру земельного податку, виходячи із цільового використання земельної ділянки, наданої відповідачу, становить 10% від нормативної грошової оцінки землі, тобто в межах, передбачених Податковим кодексом України.
Ставка земельного податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, відповідно до ст. 274 Податкового кодексу України, встановлюється у розмірі 1% від їх нормативної грошової оцінки.
Для розрахунку орендної плати за спірну земельну ділянку Городищенською селищною радою були використані дані щодо розміру нормативної грошової оцінки землі, що міститься в витягу з технічної документації з нормативної грошової оцінки землі станом на 01.01.2012р. (а.с. 18). Розмір нормативної грошової оцінки землі підлягає індексації.
Розмір орендної плати за користування спірною земельною ділянкою складає: 39 468,27 (нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на 01.01.2012р.) х 1% (ставка земельного податку) х 10 (коефіцієнт функціонального призначення земельної ділянки, затверджений рішенням Городищенської селищної ради №23/2 від 24.05.2012р., що відповідає визначеному в позовній заяві) = 3946,83грн. Дана сума також була вказана прокурором та позивачем в позовній заяві.
Пунктом 287.3 ст. 287 Податкового кодексу України встановлено, що податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Відповідно до ст. 25 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
Статтею 12 Земельного кодексу України встановлено, що до повноважень селищних рад у галузі земельних відносин на території селищ належить, зокрема, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.
Згідно із ч. 1 ст. 59 зазначеного Закону, рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Акти селищної ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території (ч. 1 ст. 73 зазначеного Закону).
За приписами ч. 5 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», рішення ради нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо радою не встановлено більш пізній строк введення цих рішень в дію.
Як вбачається з матеріалів справи, рішення Городищенської селищної ради №10/1 від 31.05.2011р., №23/2 від 24.05.2012р., №46/8 від 25.04.2014р. є регуляторними актами, оприлюднені в установленому законом порядку, вони не скасовані, не визнані недійсними, а отже, місцевий господарський суд обґрунтовано дійшов висновку, що дані рішення є підставою для перегляду розміру орендної плати шляхом внесення змін до договору оренди землі з урахуванням встановленого даними рішеннями розміру нормативної грошової оцінки землі, який використовується для розрахунку орендної плати за земельну ділянку відповідного функціонального призначення.
Зазначена правова позиція узгоджується із п. 2.19 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України №6 від 17.05.2011р. «Про деякі питання розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин», в якому, зокрема, зазначено, що у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку.
Виходячи з викладеного, апеляційна інстанція погоджується з висновком суду першої інстанції про наявність підстав для внесення змін до договору оренди землі від 11.02.2003р. шляхом:
- доповнення п. 2.2 розділу 2 договору оренди землі новим абзацом наступного змісту: «Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 39468,27грн.»;
- викладення абзацу першого п. 2.2 договору оренди в наступній редакції: «Орендна плата сплачується орендарем у грошовій формі в розмірі 10% від нормативної грошової оцінки, що становить 3946,83грн. на рік та вноситься орендарем щомісячно до 20 числа наступного місяця в розмірі 328,90грн., шляхом безготівкового перерахування коштів на розрахунковий рахунок орендодавця».
Крім того, прокурором та позивачем були заявлені суду вимоги щодо внесення змін та доповнень до договору оренди землі від 11.02.2003р. шляхом:
- викладення абзацу другого п. 2.2 розділу 2 договору в новій редакції: «У разі невнесення орендної плати у строки, визначені договором оренди, орендар повинен сплатити пеню за ставкою пені, передбаченою діючим законодавством за несвоєчасну сплату земельного податку, від несплаченої суми орендної плати за кожен день прострочення платежу»;
- доповнення розділу 3 договору оренди п. 3.5 наступного змісту: «Право на оренду земельної ділянки не може бути відчужено її орендарем іншим особам, внесено до статутного фонду, передано у заставу».
Відповідно до ст. 15 Закону України «Про оренду землі», однією із істотних вимог договору оренди землі є відповідальність сторін та умови передачі у заставу та внесення до статутного фонду права оренди земельної ділянки.
Як вбачається з матеріалів справи, в п.2.2 спірного договору оренди землі сторонами був узгоджений розмір відповідальності орендаря за несвоєчасне внесення орендної плати - 0,3% від суми недоїмки за кожен день прострочення платежу.
Як зазначив прокурор в своїх поясненнях, наданих на виконання ухвали Донецького апеляційного господарського суду від 03.06.2013р., та з якими погоджується судова колегія, підставою для внесення змін до абз. 2 п. 2.2 розділу 2 в редакції договору оренди землі є його невідповідність вимогам закону, зокрема, ст. 129 Податкового кодексу України, згідно якої, після закінчення встановлених цим Кодексом строків сплати узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня (пп.129.1.1).
Пеня, визначена пп. 129.1.1 п. 129.1 цієї статті, нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.
Слід зазначити, що орендна плата за землю має подвійну правову природу, оскільки є одночасно обов'язковим податковим платежем (податком) і платою по господарському договору (грошовим зобов'язанням по договору).
Статтею 1 Закону України «Про відповідальність за невиконання грошових зобов'язань» встановлено, що платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін, однак, розмір пені, передбачений ст. 1 цього Закону, обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки НБУ, що діяла у період, за який сплачується пеня (ст. 3 вказаного Закону).
Зміни щодо пені, які прокурор та позивач просить внести в п.п. 2.2 розділу 2 договору оренди землі, стосуються розміру пені, передбаченої податковим законодавством, що узгоджується з правовою природою орендної плати за землю як обов'язкового платежу (податку).
Крім того, як вбачається з матеріалів справи, договір оренди землі не містив положень щодо умов передачі у заставу та внесення до статутного фонду права оренди земельної ділянки, що стало підставою для доповнення розділу 3 договору оренди п. 3.5 відповідного змісту .
Відсутність у договорі оренди землі однієї із істотних умов, передбачених ст. 15 Закону України «Про оренду землі» є підставою для відмови в державній реєстрації договору, а також, для визнання недійсним договору відповідно до Закону.
З урахуванням зазначеного, судова колегія вважає, що суд першої інстанції правомірно прийняв рішення щодо задоволення вимог позивача в частині внесення вказаних вище змін та доповнень до договору оренди землі від 11.02.2003р.
Відповідно до ч. 3 с. 653 ЦК України, якщо договір змінюється або розривається в судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.
Місцевим господарським судом повно з'ясовані усі обставини, що мають значення для справи, норми матеріального та процесуального права місцевим господарським судом застосовані правильно.
Інші доводи, викладені в апеляційній скарзі, не приймаються колегією суддів як безпідставні, оскільки вони не спростовують правомірність висновків суду першої інстанції, викладених в оскаржуваному рішенні, тому апеляційна скарга Закритого акціонерного товариства "Сириус і К", смт. Ювілейне м. Луганськ є такою, що не підлягає задоволенню, а рішення господарського суду Луганської області від 28.04.2014р. у справі №913/637/14 підлягає залишенню без змін.
Судові витрати за розгляд апеляційної скарги, відповідно до ст. 49 ГПК України, покладаються на скаржника.
Керуючись ст.ст. 91, 99, 101, 102, 103, 105 Господарського процесуального кодексу України, Донецький апеляційний господарський суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Апеляційну скаргу Закритого акціонерного товариства "Сириус і К", смт.Ювілейне м. Луганськ на рішення господарського суду Луганської області від 28.04.2014р. у справі №913/637/14 - залишити без задоволення.
2. Рішення господарського суду Луганської області від 28.04.2014р. у справі №913/637/14 - залишити без змін.
3. Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена до Вищого господарського суду України у касаційному порядку через апеляційний господарський суд протягом двадцяти днів з дня прийняття постанови.
Головуючий Л.В. Ушенко
Судді К.В. Богатир
Н.М. Дучал
Повний текст постанови складено та підписано 25 червня 2014 року.
Надруковано: 7 прим.:
1 прим. - скаржнику;
1 прим. - позивачу;
1 прим. - прокуратурі ПРЛО;
1 прим. - прокуратурі ДО;
1 прим. - у справу;
1 прим. - ГСЛО
1 прим. - ДАГС
Суд | Донецький апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 25.06.2014 |
Оприлюднено | 02.07.2014 |
Номер документу | 39458673 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Донецький апеляційний господарський суд
Ушенко Л.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні