КОПІЯ
Справа № 160/383/14-ц
Провадження № 2/160/115/14
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
/заочне/
24 червня 2014 року смт. Локачі
Локачинський районний суд Волинської області
у складі: головуючого - судді Вознюк І. І. ,
за участю: секретаря - Марчук Н.Я.,
представника позивача - ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в селищі Локачах
цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3 про визнання права на майнові права в порядку спадкування за законом,
в с т а н о в и в :
Позивач звернувся до суду з даним позовом, мотивуючи його тим, що будучи сином померлої ОСОБА_4, є спадкоємцем першої черги, своєчасно подав заяву до нотаріальної контори за місцем відкриття спадщини, прийняв її, проте не може оформити право власності та користування частиною майна, а саме фермерським господарством, засновником якого була його мати. Спадщина ФГ складається із статутного (складеного) капіталу та ряду договорів оренди земельних ділянок, укладених між спадкодавцем та Локачинською райдержадміністрацією. 14 листопада 2013 року приватний нотаріус Донецького міського нотаріального округу відмовила позивачу в видачі свідоцтва про право на спадщину за законом, посилаючись на те, що фермерське господарство як цілісний майновий комплекс є нерухомістю і право власності на нього та на інші об'єкти повинно бути зареєстровано в органах, що здійснюють державну реєстрацію прав на нерухоме майно. Інший спадкоємець ОСОБА_3 не планував і не планує входити до складу фермерського господарства і не претендує на майнові права у ньому.
Просить визнати за ним в порядку спадкування право на статутний (складений) капітал у фермерському господарстві "Енерго Профі" та майнові права (право користування) по семи договорах оренди землі б/н від 31 травня 2012 року площею відповідно 17.4951, 17.1519, 23.6640, 16.5480, 15.7426, 13.0289 та 21.1462 га.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав та пояснив, що позивач своєчасно звернувся в нотаріальну контору, прийняв спадщину, проте нотаріус відмовив йому в видачі свідоцтва про право на спадщину за законом, посилаючись на те, що фермерське господарство повинно бути зареєстровано. На практиці ФГ не здійснюють таку реєстрацію.
Відповідач вдруге не з'явився в судове засідання, хоча своєчасно був повідомлений про час, місце і дату розгляду справи. Заяви про розгляд справи без його участі від нього не надходило.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог, надала суду заяву, в якій просить розглянути справу без участі їх представника.
Відповідно до ч. 1 ст.89 ЦК України юридична особа підлягає державній реєстрації у порядку, встановленому законом. Дані державної реєстрації включаються до єдиного державного реєстру, відкритого для загального ознайомлення.
Ця вимога викладена також у ст. 8 закону України "Про фермерське господарство", згідно з якою після одержання засновником державного акта на право власності на земельну ділянку або укладення договору оренди земельної ділянки та його державної реєстрації фермерське господарство підлягає державній реєстрації у порядку, встановленому законом для державної реєстрації юридичних осіб. Проте всупереч названим положенням фермерське господарство "Енерго Профі" не було зарєстровано в порядку, визначеному законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" (ст.5, ч.6 ст.24 закону).
Зі змісту статтей 19, 22, 23 закону України "Про фермерське господарство" слідує, що до складу майна фермерського господарства (складеного капіталу) можуть входити: будівлі, споруди, облаштування, матеріальні цінності, цінні папери, продукція, вироблена господарством в результаті господарської діяльності, одержані доходи, інше майно, набуте на підставах, що не заборонені законом, право користування землею, водою та іншими природними ресурсами, будівлями, спорудами, обладнанням, а також інші майнові права (в тому числі на інтелектуальну власність), грошові кошти, які передаються членами фермерського господарства до його складеного капіталу. Фермерське господарство як цілісний майновий комплекс включає майно, передане до складеного капіталу, не розподілений прибуток, майнові та інші зобов'язання. Успадкування фермерського господарства (цілісного майнового комплексу або його частини) здійснюється відповідно до закону.
Пунктом 5.1 статуту фермерського господарства "Енерго Профі" передбачено, що статутний (складений) капітал ФГ формується за рахунок грошового внеску його засновника (власника) і становить 1000 грн. Успадкування землі і майна господарства здійснюється відповідно до земельного та цивільного законодавства України (п.6.4 статуту).
Таким чином, успадкування фермерського господарства полягає в спадкуванні права на частку в статутному (складеного) капіталу. Тому суд приходить до висновку, що позов підлягає до часткового задоволення. За позивачем потрібно визнати в порядку спадкування право на статутний (складений) капітал у фермерському господарстві "Енерго Профі".
Враховуючи викладене, а також те, що фермерське господарство "Енерго Профі" не було зарєстровано відповідно до закону і не було внесено в єдиний державний реєстр юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, у визнанні за позивачем майнового права на договори оренди необхідно відмовити.
Судові витрати залишити за позивачем.
Керуючись, ст.ст. 10, 11, 60, 212-215, 224-227 ЦПК України, ст.ст. 89, 1216, 1218 ЦК України, ст.ст. 8, 19, 22, 23 Закону України "Про фермерське господарство", ст.ст. 5, 24 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", суд
в и р і ш и в :
позов задовольнити частково.
Визнати за ОСОБА_2 в порядку спадкування право на статутний (складений) капітал у фермерському господарстві "Енерго Профі" у розмірі 1000 грн.
В решті позовних вимог відмовити.
Рішення набирає законної сили через 10 днів з дня проголошення, у разі подання апеляційної скарги - після розгляду скарги апеляційним судом і може бути оскаржене до Апеляційного суду Волинської області протягом цього ж строку шляхом подачі апеляційної скарги через Локачинський районний суд. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Заяву про перегляд заочного рішення відповідач може подати до Локачинського районного суду протягом 10 днів з дня отримання його копії.
Головуючий /підпис/
Оригіналу відповідає
Суддя Локачинського районного суду І. І. Вознюк
Суд | Локачинський районний суд Волинської області |
Дата ухвалення рішення | 24.06.2014 |
Оприлюднено | 03.07.2014 |
Номер документу | 39501386 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Локачинський районний суд Волинської області
Вознюк І. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні