Ухвала
від 17.06.2014 по справі 826/364/14
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 826/364/14 Головуючий у 1-й інстанції: Дегтярьова О.В. Суддя-доповідач: Мамчур Я.С.

У Х В А Л А

Іменем України

17 червня 2014 року м. Київ

Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:

Головуючого судді: Мамчура Я.С.

суддів: Горяйнова А.М., Желтобрюх І.Л.,

при секретарі: Гімарі Н.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві апеляційну скаргу Міністерства доходів і зборів України на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 28 березня 2014 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Біоімпортмедікал» до Міністерства доходів і зборів України про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИЛА:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив:

визнати протиправними дії відповідача щодо неприйняття для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, виписаних ТОВ «Біоімпортмедікал» за листопад 2012 року в кількості 709 штук на загальну суму податку на додану вартість 1 739 388, 96 грн.;

визнати прийнятими та зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних видані ТОВ «Біоімпортмедікал» податкові накладні (перелік зазначено в адміністративному позові);

зобов'язати Міністерство доходів і зборів України здійснити дії щодо реєстрації таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних у зв'язку з відсутністю помилки щодо місцезнаходження ТОВ «Біоімпортмедікал».

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 28 березня 2014 року адміністративний позов задоволено частково.

Не погоджуючись з прийнятою постановою, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить дану постанову в частині задоволення адміністративного позову скасувати, та прийняти в цій частині нову постанову про відмову в задоволенні адміністративного позову повністю, посилаючись на те, що судом першої інстанції порушено норми матеріального та процесуального права.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а оскаржувану постанову суду - без змін.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 198 та ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

З матеріалів справи вбачається, що починаючи з листопада 2013 року податкові накладні, виписані ТОВ «Біоімпортмедікал» та перелічені в позові, не були прийняті центральним порталом прийому звітності Міністерства доходів та зборів України та не були зареєстровані з посиланням на те, що «місцезнаходження юридичної особи продавця товарів/послуг, вказане у документі не відповідає інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців».

Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про обґрунтованість адміністративного позову та про необхідність його часткового задоволення.

З системного аналізу положень ст. ст. 198, 201 Податкового кодексу України вбачається, що умовою для виникнення у платника податку права на формування податкового кредиту є придбання платником податків товарів (послуг) для використання їх в своїй господарській діяльності. Підставою для виникнення такого права є податкова накладна, виписана контрагентом платника податків.

За приписами п. 201.1 ст. 201 Податкового кодексу України платник податку зобов'язаний надати покупцю (утримувачу) на його вимогу підписану уповноваженою платником особою та скріплену печаткою податкову накладну, у якій зазначаються в окремих рядках обов'язкові реквізити, в т.ч. місцезнаходження юридичної особи - продавця або податкова адреса фізичної особи - продавця, зареєстрованої як платник податку.

Цим же п. 201.1 ст. 201 Податкового кодексу України передбачено, що у податковій накладній зазначаються в окремих рядках обов'язкові реквізити, в тому числі: місцезнаходження юридичної особи - продавця або податкова адреса фізичної особи - продавця, зареєстрованої як платник податку (пп. «ґ» п. 201.1 ст 201 цього Кодексу); код товару згідно з УКТ ЗЕД (для підакцизних товарів та товарів, ввезених на митну територію України) (пп. «і» п. 201.1 ст. 201 цього Кодексу).

У відповідності до п. 201.4 ст. 201 Податкового кодексу України податкова накладна складається у двох примірниках у день виникнення податкових зобов'язань продавця. Один примірник видається покупцю, а другий залишається у продавця. У разі складання податкової накладної у паперовому вигляді покупцю видається оригінал, а копія залишається у продавця.

Не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені податковими накладними (або підтверджені податковими накладними, оформленими з порушенням вимог ст. 201 цього Кодексу) чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу (п. 198.6 ст. 198 Податкового кодексу України).

У разі звільнення від оподаткування у випадках, передбачених статтею 197 цього розділу, у податковій накладній робиться запис «Без ПДВ» з посиланням на відповідний пункт та/або підпункт статті 197 цього Кодексу (п. 201.3 ст. 201 цього Кодексу).

Пунктом 201.2 ст. 201 Податкового кодексу України також встановлено, що форма та порядок заповнення податкової накладної затверджуються центральним органом державної податкової служби. З урахуванням цього форма податкової накладної та порядок її заповнення, на момент виникнення спірних правовідносин, були затверджені Міністерством фінансів України «Про затвердження форми податкової накладної та Порядку заповнення податкової накладної» від 01.11.2011р. № 1379.

Відповідно до затвердженої форми податкової накладної обов'язковим реквізитом такої накладної також є «місцезнаходження (податкова адреса) продавця», «код товару згідно з УКТ ЗЕД» (останній - графа 4 у відповідності до п. 12.3 Порядку заповнення податкової накладної заповнюється у разі постачання підакцизних товарів та товарів, ввезених на митну територію України на всіх етапах постачання таких товарів/послуг).

Крім того, положеннями абз. 1 п. 4 Порядку заповнення податкової накладної (далі - Порядок) визначено, що місцезнаходження (податкова адреса) продавця та місцезнаходження (податкова адреса) покупця вказуються з урахуванням вимог статті 45 глави I розділу II Кодексу та статей 29 і 93 Цивільного кодексу України.

Згідно ч. 1 ст. 93 Цивільного кодексу України місцезнаходженням юридичної особи є фактичне місце ведення діяльності чи розташування офісу, з якого проводиться щоденне керування діяльністю юридичної особи (переважно знаходиться керівництво) та здійснення управління і обліку.

У відповідності до п. 45.2 ст. 45 Податкового кодексу України податковою адресою юридичної особи (відокремленого підрозділу юридичної особи) є місцезнаходження такої юридичної особи, відомості про що містяться у Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України.

Податкова накладна виписується у двох примірниках у день виникнення податкових зобов'язань продавця. Оригінал податкової накладної видається покупцю, копія залишається у продавця товарів/послуг та є податковим документом і одночасно відображається у податкових зобов'язаннях і реєстрі виданих податкових накладних продавця та реєстрі отриманих податкових накладних покупця (п. 201.4 і п. 201.6 ст. 201 Податкового кодексу України).

Одночасно порядок видачі податкових накладних регламентовано п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України, відповідно до якого податкова накладна видається платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, на вимогу покупця та є підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

При здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний надати покупцю податкову накладну та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних (абз. 2 п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України).

Згідно норм пп. 14.1.60 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України «Єдиний реєстр податкових накладних» - це реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує, державну податкову і митну політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня (абз. 3 п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України).

Відповідно до абз. 4 - 8 п. 201.10 ст. 201 зазначеного Кодексу датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує, державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Якщо надіслані податкові накладні сформовано з порушенням вимог, передбачених відповідно пунктом 201.1 статті 201 та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, протягом операційного дня продавцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді із зазначенням причин.

Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється не пізніше п'ятнадцяти календарних днів, наступних за датою їх складання.

Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України (в т.ч. механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній до Єдиного реєстру податкових накладних платників податку на додану вартість-продавців товарів (послуг)), а саме - Постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010р. № 1246 «Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних» (далі - Порядок № 1246).

Згідно абз. 2 п. 1 Порядку № 1246 подання податкової накладної та/або розрахунку коригування Державній податковій службі в електронній формі здійснюється відповідно до

Порядку підготовки і подання податкових документів в електронній формі засобами телекомунікаційного зв'язку, затвердженого Державною податковою службою (а саме - Інструкції з підготовки і подання податкових документів в електронному вигляді засобами телекомунікаційного зв'язку, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 10.04.2008р. № 233 (що зареєстрований в Міністерстві юстиції України 16 квітня 2008 року за № 320/15011).

Внесення відомостей, що містяться у податковій накладній, до Реєстру (далі - реєстрація) здійснюється шляхом подання протягом операційного дня зазначених документів в електронній формі Державній податковій службі з використанням електронного цифрового підпису та внесення відповідних відомостей до Реєстру. Операційний день триває з 0 до 23-ї години (п. 2 цього Порядку).

При цьому відповідно до п. 1 розд. ІІ Інструкції з підготовки і подання податкових документів в електронному вигляді засобами телекомунікаційного зв'язку, затвердженої наказом Державної податкової адміністрації України від 10 квітня 2008 року № 233, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 квітня 2008 року за № 320/15011, (далі - Інструкція) платник податків здійснює формування та подання податкових документів в електронному вигляді відповідно до законодавства із застосуванням спеціалізованого програмного забезпечення формування податкових документів, засобу КЗІ, керуючись цією Інструкцією та договором.

Положеннями п. 7 - 11 зазначеного Порядку № 1246 визначено, що після надходження податкової накладної в електронній формі до Державної податкової служби здійснюється її розшифрування, перевіряється електронний цифровий підпис, визначається відповідність електронного документа формату (стандарту), затвердженому Державною податковою службою, та проводиться її реєстрація.

Для підтвердження прийняття податкової накладної до реєстрації продавцю видається квитанція в електронній формі у текстовому форматі, у якій зазначаються реквізити зазначеного документу, відповідність електронного документа формату (стандарту), затвердженому Державною податковою службою, результати перевірки електронного цифрового підпису, інформація про продавця, дата та час прийняття, реєстраційний номер, податковий період, за який подається податкова накладна. Квитанція, на яку накладається електронний цифровий підпис Державної податкової служби, підлягає шифруванню та надсилається продавцеві засобами телекомунікаційного зв'язку. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в Державній податковій службі.

Причиною відмови у прийнятті податкової накладної та/або розрахунку коригування до реєстрації є: 1) наявність помилок; 2) відсутність в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; 3) факт реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами.

Квитанція, на яку накладається електронний цифровий підпис Державної податкової служби, підлягає шифруванню та надсилається протягом операційного дня продавцеві засобами телекомунікаційного зв'язку. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в Державній податковій службі.

Датою та часом подання податкової накладної в електронній формі Державній податковій службі є дата та час, зазначені у квитанції про її прийняття (підтвердження реєстрації) або неприйняття.

Квитанція, що підтверджує факт реєстрації податкової накладної, надсилається протягом операційного дня продавцеві. Якщо протягом операційного дня продавцеві не надіслано квитанцію, що підтверджує прийняття (підтвердження реєстрації) або неприйняття податкової накладної та/або розрахунку коригування, такі податкова накладна та/або розрахунок коригування вважаються зареєстрованими.

Також згідно п. 7 розд. ІІ Інструкції підставою для прийняття податкового документа в електронному вигляді є: його відповідність затвердженому формату (стандарту); підтвердження ЕЦП платника податків та його посадових осіб, підписи яких є обов'язковими для звітів в паперовій формі за умов, встановлених в статтею 3 Закону України «Про електронний цифровий підпис»; чинність відповідного посиленого сертифіката ключа під час накладання ЕЦП (підтверджується за допомогою позначки часу, отриманої від акредитованого центру сертифікації ключів, або якщо до моменту одержання електронного документа строк дії відповідного сертифіката не був закінчений або відповідний сертифікат не був скасований/ блокований).

В силу приписів норми абз. 9 п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України відсутність факту реєстрації платником податку-продавцем товарів/послуг податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних та/або порушення порядку заповнення податкової накладної не дає права покупцю на включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов'язку включення суми податку на додану вартість, вказаної в податковій накладній, до суми податкових зобов'язань за відповідний звітний період.

Одночасно в п. 11 підрозд. 2 розд. ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України визначено, що реєстрація податкових накладних платниками податку на додану вартість - продавцями в Єдиному реєстрі податкових накладних запроваджується для платників цього податку, у яких сума податку на додану вартість в одній податковій накладній становить: понад 1 мільйон гривень - з 1 січня 2011 року; понад 500 тисяч гривень - з 1 квітня 2011 року; понад 100 тисяч гривень - з 1 липня 2011 року; понад 10 тисяч гривень - з 1 січня 2012 року.

Податкова накладна, в якій сума податку на додану вартість не перевищує 10 тисяч гривень, не підлягає включенню до Єдиного реєстру податкових накладних. Податкова накладна, виписана при здійсненні операцій з постачання підакцизних товарів та товарів, ввезених на митну територію України, з 1 січня 2012 року підлягає включенню до Єдиного реєстру податкових накладних не залежно від розміру податку на додану вартість в одній податковій накладній.

До платників податку, для яких на дату виписки накладної цим підрозділом не запроваджено обов'язковість реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, не застосовуються норми абзаців восьмого і дев'ятого пункту 201.10 статті 201 цього Кодексу.

Як вбачається з наявних матеріалів справи, протягом листопада 2013 року ТОВ «Біоімпортмедікал» надсилало до центрального податкового органу за допомогою засобів електронного зв'язку електронні податкові накладні (перелік, яких наведений вище по тексту) з метою реєстрації таких документів в Єдиному реєстрі податкових накладних, в межах терміну визначеного п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України.

В даних податкових накладних позивача були наведені, в т.ч. наступні відомості: «Продавець» - Товариство з обмеженою відповідальністю «Біоімпортмедікал», індивідуальний податковий номер 383465626557; «Місцезнаходження (податкова адреса) продавця» - 01133, м. Київ, бульвар Лесі України, буд. № 34, 7 пов, оф. 702 - в переважній більшості таких податкових накладних, - та - бульвар Лесі Українки, Будинок № 34, 7 пов., оф. 702, м. Київ, 01133 - в деяких податкових накладних. Суми податку на додану вартість у зазначених податкових накладних складають як до 10 тис. грн., так і більше.

При цьому в усіх податкових накладних підприємства, що є предметом розгляду в межах даної справи, заповненні гр. 4 «Код товару згідно УКТ ЗЕД». Правильність та достовірність заповнення позивачем даної гр. 4 у спірних податкових накладних відповідачами не заперечується, так само як і здійснення ТОВ «Біоімпортмедікал» протягом листопада 2013 року операцій з постачання підакцизних товарів та товарів, ввезених на митну територію України.

У відповідь, в ті ж дні позивач отримував квитанції № 1 з Центрального порталу прийому звітності ДПС України щодо неприйняття документів (тобто зазначених податкових накладних) з причини наявності помилки: «місцезнаходження юридичної особи продавця товарів/послуг, вказане у документів не відповідає інформації Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців».

Згідно усних та письмових пояснень представника позивача, з метою врегулювання спірної ситуації в досудовому порядку Товариство зверталося до Міністерства із скаргою від 21.11.2013р. б/н, в якій просило відповідача вжити належних заходів реагування на звернення та надання можливості виконати обов'язок платника податку по реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.

У відповідь на скаргу позивача Міністерство в своєму листі від 05.12.2013р. №16873/6/99-99-10-01-05-15 лише процитувало норми Податкового кодексу України та інших нормативно-правових актів, якими визначений прядок реєстрації податкових накладних та прийняття їх як електронних документів, без надання жодних конкретних пояснень безпосередньо по суті скарги платника податків (позивача)

В обґрунтування адміністратвиного позову позивачем надано до суду наступні документи: копії витягу та виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців відносно ТОВ «Біоімпортмедікал» станом на 05.11.2013р. та 15.11.2012р., згідно яких місцезнаходження Товариства: 01133, м. Київ, Печерський район, бульвар Лесі Українки, будинок 34, 7 поверх, кабінет 702; копію свідоцтва про реєстрацію платника податку на додану вартість № 200076337 від 01.11.2012р. (форми №2-ПДВ); копію договору про визнання електронних документів від 20.12.2012р. №201220123, укладеного між ДПІ у Печерському районі м. Києва ДПС та позивачем; копії податкової декларації ТОВ «Біоімпортмедікал» з податку на додану вартість за звітний період листопад 2013 року з додатками до неї та квитанціями № 1 і № 2 щодо прийняття та реєстрації таких документів на рівні центрального податкового органу, доставки до відповідного податкового органу районного рівня. Зокрема, в даній податковій звітності позивача за звітний період листопад 2013 року наведена наступна адреса місцезнаходження ТОВ «Біоімпортмедікал» - 01133, м. Київ, бул. Лесі Українки, буд. 34, каб. 702.

Вивчивши матеріали справи, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про те, що податкові накладні ТОВ «Біоімпортмедікал» (перелік яких наведено в позовній заяві) підлягали реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних. Дії відповідача щодо неприйняття податкових накладних до реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних є протиправними.

Відповідачем у відповідності до положень ч.2 ст.71 КАС України не надано належних доказів правомірності своїх дій щодо відмови в реєстрації зазначених вище податкових накладних позивача.

Зазначені позивачем в адміністративному позові податкові накладні у відповідності до положень п.201.10 ст. 201 Податкового кодексу України слід вважати зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних. З огляду на зазначене, адміністративний позов в іншій частині задоволенню не підлягає.

Суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та прийняв рішення з дотриманням норм матеріального та процесуального права. Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, а тому апеляційну скаргу потрібно залишити без задоволення, а оскаржувану постанову суду без змін.

Керуючись статтями 196, 198, 200, 205, 206, 212 КАС України, колегія суддів,

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Міністерства доходів і зборів України - залишити без задоволення.

Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 28 березня 2014 року - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня її складення в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий Мамчур Я.С.

Судді Горяйнов А.М.

Желтобрюх І.Л.

Повний текст виготовлено 19.06.14 року.

.

Головуючий суддя Мамчур Я.С

Судді: Горяйнов А.М.

Желтобрюх І.Л.

СудКиївський апеляційний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення17.06.2014
Оприлюднено01.07.2014
Номер документу39514564
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —826/364/14

Постанова від 10.09.2019

Адміністративне

Касаційний адміністративний суд Верховного Суду

Бившева Л.І.

Ухвала від 09.09.2019

Адміністративне

Касаційний адміністративний суд Верховного Суду

Бившева Л.І.

Ухвала від 14.12.2016

Адміністративне

Вищий адміністративний суд України

Бившева Л.І.

Ухвала від 06.02.2014

Адміністративне

Окружний адміністративний суд міста Києва

Дегтярьова О.В.

Ухвала від 17.06.2014

Адміністративне

Київський апеляційний адміністративний суд

Мамчур Я.С

Постанова від 28.03.2014

Адміністративне

Окружний адміністративний суд міста Києва

Дегтярьова О.В.

Ухвала від 28.01.2014

Адміністративне

Окружний адміністративний суд міста Києва

Дегтярьова О.В.

Ухвала від 17.01.2014

Адміністративне

Окружний адміністративний суд міста Києва

Дегтярьова О.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні