Постанова
від 24.06.2014 по справі к/9991/49072/11-с
ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

cpg1251

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24 червня 2014 року м. Київ К/9991/49072/11

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:

головуючого - судді суддівТракало В.В., Іваненко Я.Л., Мойсюка М.І., розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 10 листопада 2010 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 13 квітня 2011 року у справі за позовом Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України в особі Харківського міського центру зайнятості до дочірнього підприємства АТ фірми «Експрес Агро» «Експрес-Сервіс» про стягнення простроченої заборгованості по сплаті страхових внесків,

в с т а н о в и л а :

У квітні 2010 року позивач звернувся до суду із зазначеним позовом до відповідача. Просив стягнути з відповідача на його користь прострочену заборгованість зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття в розмірі 769 грн. 68 коп. та пеню в розмірі 1067 грн. 92 коп.

Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 10 листопада 2010 року, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 13 квітня 2011 року, позов задоволено частково. Стягнуто з відповідача на користь позивача прострочену заборгованість по сплаті страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття в розмірі 769 грн. 68 коп. У задоволенні решти позову відмовлено.

У касаційній скарзі ставиться питання про скасування судових рішень судів першої та апеляційної інстанцій з підстав порушення норм матеріального та процесуального права та ухвалення нового судового рішення про задоволення позову в повному обсязі.

Перевіривши за матеріалами справи доводи касаційної скарги та правильність застосування судами норм процесуального права, правової оцінки обставин у справі у межах касаційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню з таких підстав.

Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що відповідач є платником страхових внесків до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.

Харківським міським центром зайнятості було проведено позапланову перевірку відповідача щодо правильності нарахування, своєчасності і повноти перерахування страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття з 1 січня 2003 року по 30 вересня 2009 року, за результатами якої складено акт № 352 від 9 жовтня 2009 року.

В результаті перевірки встановлено порушення своєчасності перерахування страхових внесків протягом 4 кварталу 2004 року - 3 кварталу 2008 року та винесено рішення № 1 про стягнення з відповідача заборгованості зі сплати страхових внесків в розмірі 769 грн. 68 коп. та пені в розмірі 1067 грн. 92 коп.

Задовольняючи позовні вимоги частково, суди першої та апеляційної інстанцій виходили з того, що прострочена заборгованість по сплаті страхових внесків в сумі 769 грн. 68 коп. підлягає стягненню з відповідача на користь позивача, а пеня у розмірі 1067 грн. 92 коп. - не підлягає, оскільки ст. 38 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» виключає можливість нарахування пені до погашення заборгованості зі страхових внесків.

Проте погодитися з такими висновками судів попередніх інстанцій не можна.

Згідно ст. 159 КАС України судове рішення повинно бути законним та обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Всупереч вищенаведеній нормі закону висновки суду першої та апеляційної інстанцій не ґрунтуються на законі.

Відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 35 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» роботодавець зобов'язаний своєчасно та в повному розмірі сплачувати страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.

П. 7.4 Інструкції про порядок обчислення і сплати внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття та обліку їх надходження до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 грудня 2000 року № 339, передбачено, що у разі виявлення під час перевірки простроченої заборгованості зі сплати страхових внесків, своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків (недоїмки) вони донараховуються та стягуються з нарахуванням пені та накладенням штрафу.

Виходячи з вимог ч. 3 ст. 17 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» перерахування страхових внесків здійснюється страхувальниками одночасно з одержанням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі, або виручки від реалізації товарів (послуг). При цьому фактичним одержанням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу) вважається одержання відповідних сум готівкою, зарахування на банківський рахунок одержувача, перерахування за дорученням одержувача на будь-які цілі, одержання товарів (послуг) або будь-яких інших матеріальних цінностей в рахунок зазначених виплат (доходу), фактичне здійснення з цих виплат (доходу) відрахувань, передбачених законодавством або за виконавчими документами, чи будь-яких інших відрахувань. Якщо роботодавці несвоєчасно чи не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються санкції, передбачені статтею 38 цього Закону.

Згідно ч. 1 ст. 38 цього Закону роботодавець несе відповідальність за несвоєчасність сплати та неповну сплату страхових внесків, у тому числі страхових внесків, що сплачують застраховані особи через рахунки роботодавців. У разі несвоєчасної сплати страхових внесків страхувальниками або неповної їх сплати страхувальники сплачують суму донарахованих контролюючим органом страхових внесків (недоїмки), штраф та пеню. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки (без урахування штрафів) за весь її строк.

За таких обставин, коли на розрахунковий рахунок позивача сплата заборгованості від відповідача не поступала, то нарахування позивачем пені на непогашену заборгованість є правомірним, оскільки несплата страхових внесків в день виплати заробітної плати фактично вже свідчить про їх несвоєчасну сплату.

Враховуючи викладене, рішення судів попередніх інстанцій не можуть залишатися без змін.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 220 КАС України суд касаційної інстанції не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.

Відповідно до статті 225 цього Кодексу суд касаційної інстанції має право змінити судове рішення, якщо у справі немає необхідності досліджувати нові докази або встановлювати обставини, а судове рішення, яке змінюється, є помилковим тільки в частині.

Керуючись статтями 220, 222, 223, 225, 230, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,

п о с т а н о в и л а :

Касаційну скаргу Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості задовольнити частково.

Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 10 листопада 2010 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 13 квітня 2011 року змінити шляхом скасування в частині відмови у задоволенні позовних вимог про стягнення пені в сумі 1067 грн. 92 коп. та ухваленням у цій частині нової постанови про задоволення позову.

Стягнути з дочірнього підприємства АТ фірми «Експрес Агро» «Експрес-Сервіс» (61012, м. Харків, вул. Енгельса, 29 А, код за ЄДРПОУ 24285160) на користь Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості (61013, м. Харків, вул.. Шевченка, 137 А, р/р 37177300802007 в ГУ ДКУ у Харківській області, МФО 851011, ЄДРПОУ 36224721) пеню за несвоєчасну сплату страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття в розмірі 1067 (одна тисяча шістдесят сім) грн. 92 коп.

В решті постанову суду першої інстанції та ухвалу суду апеляційної інстанції залишити без змін.

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, оскарженню не підлягає.

Головуючий: В.В. Тракало

Судді: Я.Л. Іваненко

М.І. Мойсюк

СудВищий адміністративний суд України
Дата ухвалення рішення24.06.2014
Оприлюднено02.07.2014
Номер документу39533618
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —к/9991/49072/11-с

Постанова від 24.06.2014

Адміністративне

Вищий адміністративний суд України

Тракало В.В.

Ухвала від 30.11.2011

Адміністративне

Вищий адміністративний суд України

Тракало В.В.

Ухвала від 30.11.2011

Адміністративне

Вищий адміністративний суд України

Тракало В.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні