ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
"01" липня 2014 р.Справа № 922/2062/14
ОКРЕМА УХВАЛА
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Ємельянової О.О.
розглянувши матеріали справи
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Кі Лічзапчастина", м. Полтава до Товариства з обмеженою відповідальністю "ТД Енергомир", м. Харків про стягнення коштів
ВСТАНОВИВ:
У провадженні господарського суду Харківської області знаходиться справа № 922/2062/14 за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Кі Лічзапчастина" (позивач) до товариства з обмеженою відповідальністю "ТД Енергомир" (відповідач) про стягнення коштів у розмірі - 4 996, 00 грн. та до стягнення заявлені судові витрати.
Ухвалою господарського суду Харківської області від 11.06.2014 року розгляд справи відкладено на 01.07.2014 року, у зв'язку із ненаданням позивачем витребуваних документів. Зокрема, позивача ухвалою від 11.06.2014 року було зобов'язано надати: - обґрунтований розрахунок суми позовних вимог; - довіреність на отримання товару за спірними видатковими накладними; - письмові пояснення та докази у підтвердження існування інших господарських операцій із відповідачем; - письмові пояснення та докази у підтвердження виставлення рахунків № 150 від 20.11.2012 року, №165 від 19.12.2012 року, № 16 від 29.01.2013 року; - докази у підтвердження здійснення спірної господарської операції; - довідку з Управління Державного казначейства про зарахування суми судового збору у розмірі 1 827,00 грн., згідно платіжного доручення № 23 від 24.04.2014 року до державного бюджету України; - обґрунтований розрахунок суми позовних вимог із зазначенням періодів зазначенням періодів нарахувань із розрахунком з посиланням на платіжні доручення та зазначенням дат цих доручень, дати оплати та призначення платежу із урахуванням часткових проплат із зазначенням дат цих проплат та рахунків; - додатково повідомити відповідача про дату і час слухання справи (цінним листом з описом вкладення), докази повідомлення надати суду, а також викликано учасників процесу з належним чином оформленими повноваженнями та передбачено обов'язок письмово повідомити суд у разі неможливості їх прибуття.
Аналізуючи матеріали даної господарської справи, суд дійшов висновку про те, що позивач - товариство з обмеженою відповідальністю "Кі Лічзапчастина", всупереч вимогам статті 22 Господарского процесуального кодексу України, зловживає наданими йому процесуальними правами, а його бездіяльність спрямована, зокрема, на затягування строків розгляду господарської справи, що суперечить, зокрема, вимогам статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, учасницею якої є Україна, стосовно права кожного на розгляд його справи упродовж розумного строку.
Відповідно до частини 3 статті 43 Господарского процесуального кодексу України господарський суд створює сторонам та іншим особам, які беруть участь у справі, необхідні умови для встановлення фактичних обставин справи і правильного застосування законодавства.
Відповідно до статті 4-5 Господарского процесуального кодексу України ("Судові рішення") господарські суди здійснюють правосуддя шляхом прийняття обов'язкових до виконання на усій території України рішень, ухвал, постанов. Рішення і постанови господарських судів приймаються іменем України. Невиконання вимог рішень, ухвал, постанов господарських судів тягне відповідальність, встановлену цим Кодексом та іншими законами України. Усі судові рішення викладаються у письмовій формі.
Відповідно до частини 5 статті 124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими для виконання на всій території України.
Обов'язковість судових рішень (до яких належать і ухвали суду) визначена частиною 3 статті 129 Конституції України як одна з основних засад судочинства.
Статтею 13 Закону України "Про судоустрій та статус суддів" передбачено, зокрема, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання усіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України; невиконання судових рішень тягне за собою відповідальність, установлену законом.
В разі відмови підприємства чи організації у наданні документів і матеріалів, необхідних для вирішення спору господарський суд може реагувати, зокрема, таким чином:
- якщо підприємство чи організація, яка припустилася порушення, є стороною у справі - на підставі пункту 5 статті 83 Господарского процесуального кодексу України вирішити питання про стягнення з неї в доход Державного бюджету України штрафу в розмірі, передбаченому цією нормою;
- незалежно від участі зазначеного підприємства чи організації у справі - відповідно до частини 4 статті 90 Господарского процесуального кодексу України надіслати належним органам повідомлення про виявлення в діяльності працівників підприємства чи організації порушення законності, що міститься ознаки дії, переслідуваної в кримінальному порядку, а саме - порушення, передбаченого статтею 382 Кримінального кодексу України, у вигляді невиконання службовою особою, зокрема, ухвали суду; - згідно з приписами частинами 1, 2 статті 90 Господарского процесуального кодексу України винести і надіслати відповідну окрему ухвалу, маючи при цьому на увазі, що невжиття заходів щодо окремої ухвали суду тягне за собою адміністративну відповідальність, передбачену статтею 185-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
При цьому, притягнення певної фізичної та/або юридичної особи до встановленої законом відповідальності не звільняє підприємство чи організацію від обов'язку виконати ухвалу господарського суду, в тому числі про витребування необхідних документів і матеріалів.
Про порушення позивачем вищевказаних норм, зокрема, свідчить те, що як зазначалося вище позивачем не було надано до суду докази, що витребувані ухвалою суду про порушення провадження у справі від 29.05.2014 року та відкладення від 11.06.2014 року у повному обсязі, а саме позивачем не надано до суду - обґрунтований розрахунок суми позовних вимог; - письмові пояснення та докази у підтвердження існування інших господарських операцій із відповідачем.
Також, під час розгляду справи судом встановлено, що у товариства з обмеженою відповідальністю "Кі Лічзапчастина" неналежним чином здійснюється ведення бухгалтерського обліку та оформлення бухгалтерської документації щодо відображення господарських операцій.
Так, при розгляді господарської справи судом встановлено, що у порушення статті 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" та підпунктів 2.4, 2.5 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку № 88, у видаткових накладних № 14 від 30.01.2013 року та № 162 від 19.12.2012 року у графі "Отримав(ла)" наявний тільки підпис особи, але відсутні дані інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції та отримала товарно-матеріальні цінності.
На думку суду, дана обставина є підставою для висновку про недотримання позивачем вимог абзацу другого частини 2.1. та частини 2.4. статті 2 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 року № 88 та частин 1, 2 статті 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" щодо фіксування фактів здійснення господарських операцій.
Згідно зі статтею 1 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" визначено, що первинний документ - це документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення.
Відповідно до пункту 2.1 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку первинні документи - це документи, створені у письмовій або електронній формі, що фіксують та підтверджують господарські операції, включаючи розпорядження та дозволи адміністрації (власника) на їх проведення.
Згідно із частиною 2 статті 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" первинні та зведені облікові документи можуть бути складені на паперових або машинних носіях і повинні мати такі обов'язкові реквізити:
назву документа (форми); дату і місце складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської
операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.
У пункті 2.4 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку № 88 також передбачено, що первинні документи повинні мати такі обов'язкові реквізити: найменування підприємства, установи, від імені яких складений документ, назва документа (форми), дата і місце складання, зміст та обсяг господарської операції, одиниця виміру господарської операції (у натуральному та/або вартісному виразі), посади і прізвища осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення, особистий чи електронний підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.
Згідно пункту 2.5 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку № 88 - документ має бути підписаний особисто, а підпис може бути скріплений печаткою.
У спірних видаткових накладних відсутні посади і прізвища осіб, відповідальних за здійснення господарської операції та печатка підприємства відповідача.
Відповідно до пункту 2.15 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку № 88 - первинні документи підлягають обов'язковій перевірці працівниками, які ведуть бухгалтерський облік, за формою і змістом, тобто перевіряється наявність у документі обов'язкових реквізитів та відповідність господарської операції чинному законодавству у сфері бухгалтерського обліку, логічна ув'язка окремих показників.
Наведені норми порушені товариством з обмеженою відповідальністю "Кі Лічзапчастина", що підтверджується змістом видаткових накладних № 14 від 30.01.2013 року та № 162 від 19.12.2012 року (а.с. 11-12).
Допущені недоліки у наданні доказів та ведення господарської діяльності щодо складання спірних накладних ускладнюють вирішення господарського спору.
За таких обставин суд дійшов висновку про наявність у діяльності позивача недоліків у зійсненні порушень щодо обов'язкового виконання вимог ухвал суду та ведення бухгалтерського обліку та фінансової звітності, що є підставою для винесення окремої ухвали, якою керівника товариства має бути повідомлено із метою вжиття відповідних організаційно-правових заходів для усунення таких недоліків.
Керуючись статтею 90 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
УХВАЛИВ:
Окрему ухвалу надіслати керівнику товариства з обмеженою відповідальністю "Кі Лічзапчастина".
Повідомити керівника товариства з обмеженою відповідальністю "Кі Лічзапчастина" про вказані недоліки у роботі відповідальних за бухгалтерський облік посадових осіб для вжиття організаційно-правових заходів.
Про вжиття вказаних заходів повідомити господарський суд Харківської області у місячний строк.
Роз'яснити керівнику товариства з обмеженою відповідальністю "Кі Лічзапчастина", що невиконання судового рішення (окремої ухвали) є підставою для адміністративної відповідальності відповідно до частини 1 статті 185-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а також кримінальної відповідальності відповідно до статті 382 Кримінального кодексу України.
Суддя Ємельянова О.О.
Суд | Господарський суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 01.07.2014 |
Оприлюднено | 08.07.2014 |
Номер документу | 39581431 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Харківської області
Ємельянова О.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні