Ухвала
від 24.06.2014 по справі 695/2169/13-ц
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 22-ц/793/947/14Головуючий по 1 інстанції Категорія : 47 Таратін В. О. Доповідач в апеляційній інстанції Пальонний В. С. УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 червня 2014 року Колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Черкаської області в складі:

головуючогоПальонний В. С. суддівБабенко В. М. , Карпенко О. В. при секретаріБражнюк О.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси апеляційну скаргу заступника прокурора Черкаської області на рішення Золотоніського міськрайонного суду Черкаської області від 19 лютого 2014 року у справі за позовом Золотоніського міжрайонного прокурора до Коробівської сільської ради Золотоніського району, товариства з обмеженою відповідальністю «Виробниче об'єднання «Адамас», ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8 про визнання незаконним та скасування рішення сесії сільської ради, визнання недійсним договорів купівлі - продажу земельних ділянок, визнання недійсними та скасування реєстрації державних актів на право власності на земельні ділянки, витребування майна із чужого незаконного володіння, -

в с т а н о в и л а :

Золотоніський міжрайонний прокурор звернувся до суду з позовом до Коробівської сільської ради Золотоніського району, ТОВ «Виробниче об'єднання «Адамас», ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8 про визнання незаконним та скасування рішення сесії сільської ради, визнання недійсними договорів купівлі - продажу земельних ділянок, визнання недійсними та скасування реєстрації державних актів на право власності на земельні ділянки, витребування майна із чужого незаконного володіння.

Свої вимоги прокурор обґрунтовував тим, що рішенням сесії Коробівської сільської ради Золотоніського району № 15-2 від 24 лютого 2004 року «Про продаж земельних ділянок несільськогосподарського призначення» у перелік земель, що підлягають продажу ПТ «Адамас», включені земельні ділянки площею 0,8472 га та 0,7498 га.

На підставі цього рішення 12 березня 2004 року між Коробівською сільською радою та ПТ «Адамас» укладено договір купівлі-продажу земельної ділянки площею 1,5970 га,

Набувши права власності на спірну земельну ділянку, ТОВ ВО «Адамас» продало її фізичним особам, зокрема, 19 липня 2006 року за договором купівлі-продажу продало земельну ділянку площею 0,7498 га в рівних частках ОСОБА_6 та ОСОБА_7, які на підставі цього договору отримали державні акти на право приватної власності на земельні ділянки площею по 0,3749 га кожний, а на підставі договору купівлі-продажу від 4 листопада 2005 року продало комплекс бази відпочинку та земельну ділянку площею 0,8472 га ОСОБА_8, який також отримав на вказану земельну ділянку державний акт на право власності.

Прокурор вважає, що рішення сесії Коробівської сільської ради № 15-2 від 24 лютого 2004 року є незаконним і підлягає скасуванню з наступних підстав:

- до продажу спірних земельних ділянок ТОВ ВО «Адамас» вони надавались в оренду цьому товариству з порушенням земельного законодавства, зокрема земельна ділянка площею 0.5233 га вилучена з тимчасового користування ВАТ «Золотоношаагрохім» і передана в користування ТОВ ВО «Адамас» без згоди ВАТ «Золотоношаагрохім», а земельна ділянка площею 0.3239 га надана в користування ТОВ ВО «Адамас» без розгляду сільською радою питання про її вилучення у попереднього землекористувача та надання в користування ТОВ ВО «Адамас», оскільки надане сільською радою рішення виконкому з цього приводу не відповідає оригіналу цього рішення, який знаходиться в архіві;

- питання про надання дозволу на продаж спірних земельних ділянок ТОВ ВО «Адамас» сільською радою взагалі не розглядалося, оскільки відомості про це відсутні в протоколі сесії сільської ради від 24 лютого 2004 року і рішення підписане тільки сільським головою;

- спірні земельні ділянки знаходяться в межах прибережної захисної смуги Кременчуцького водосховища, а тому надання їх у приватну власність суперечить вимогам ст.61 Земельного кодексу та ст.88 Водного кодексу України;

- надання дозволу на продаж спірних земельних ділянок суперечить ч.2 ст.127 Земельного кодексу України, згідно якої продаж земельних ділянок органами місцевого самоврядування юридичним особам здійснюється на конкурентних засадах.

Оскільки сільський голова с. Коробівки при укладенні договору купівлі - продажу спірної земельної ділянки діяв на підставі оспорюваного рішення сесії сільської ради № 15-2 від 24 лютого 2004 року, яке не обговорювалось на сесії, тобто діяв без відповідного дозволу сільської ради, то цей договір є недійсним з підстав, передбачених ч.3 ст.203, ч.1 ст.215 ЦК України, в зв'язку з тим, що волевиявлення учасника правочину - Коробівської сільської ради не відповідало його внутрішній волі.

Земельні ділянки, набуті на підставі договорів купівлі-продажу ОСОБА_6, ОСОБА_7 та ОСОБА_8 можуть бути витребувані у них законним власником відповідно до п.3 ч.1 ст.388 ЦК України, оскільки вибули з володіння власника - Коробівської сільської ради не з її волі, так як сільська рада дозволу на відчуження цих ділянок не давала.

З врахуванням викладеного, прокурор просив визнати недійсним рішення сесії Коробівської сільської ради від 24 лютого 2004 року №15-2 «Про продаж земельних ділянок несільськогосподарського призначення»; визнати недійсним договір купівлі-продажу земельної ділянки площею 1,5970 га від 12 березня 2004 року, укладений між Коробівською сільською радою та ТОВ «ВО «Адамас»; визнати недійсним та скасувати реєстрацію державного акту на право власності ТОВ «ВО «Адамас» на земельну ділянку площею 1,5970 га, серії ЯА №442750; визнати недійсним та скасувати реєстрацію державного акту на право власності на земельну ділянку ОСОБА_6 площею 0,3749 га. серії ЯГ №619167; витребувати з незаконного володіння ОСОБА_6 земельну ділянку площею 0,3749 га. кадастровий номер 7121586202:02:004:0026; визнати недійсним та скасувати реєстрацію державного акту на право власності на земельну ділянку ОСОБА_7 площею 0,3749 га серії ЯГ №619168; витребувати із незаконного володіння ОСОБА_7 земельну ділянку площею 0,3749 га., кадастровий номер 7121586202:02:004:0027; визнати недійсним та скасувати реєстрацію державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯГ №476746 площею 0,8472 га виданого на ім'я ОСОБА_8; витребувати із незаконного володіння ОСОБА_8 земельну ділянку площею 0,8472 га., кадастровий номер 7121586202:02:004:0014.

Рішенням Золотоніського міськрайонного суду Черкаської області від 19 лютого 2014 року у задоволенні позову прокурора відмовлено.

Не погоджуючись з рішенням суду, заступник прокурора Черкаської області подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального права, просить скасувати його та ухвалити у справі нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги прокурора.

Заслухавши доповідь судді, пояснення прокурора, який підтримав апеляційну скаргу, представників Коробівської сільської ради Золотоніського району, ТОВ ВО «Адамас» і ОСОБА_8, ОСОБА_6 та ОСОБА_7, які заперечували проти її задоволення, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги та вимог, заявлених в суді першої інстанції, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.

Судом встановлено, що 24 лютого 2004 року сесією Коробівської сільської ради Золотоніського району було прийнято рішення № 15-2 «Про продаж земельних ділянок несільськогосподарського призначення», яким земельні ділянки площею 0,8472 га в с. Коробівка та площею 0,7498 га в с. Кедина Гора Золотоніського району включені в перелік земель несільськогосподарського призначення по Коробівській сільській раді, які підлягають продажу, та надано дозвіл на продаж цих ділянок ПТ «Адамас» з затвердженням ціни продажу.

До цього зазначені земельні ділянки перебували в користуванні ПТ «Адамас» на підставі договорів оренди.

На виконання зазначеного рішення 12 березня 2004 року між Коробівською сільською радою та ПТ «Адамас» були укладені договори купівлі-продажу спірних земельних ділянок ВВВ № 876305 та ВВВ № 876307, за якими ПТ «Адамас» набуло права власності на ці земельні ділянки, що підтверджується виданим останньому державним актом на право власності на земельну ділянку серії ЯА № 442750 від 2 березня 2005 року.

Відповідно до договору купівлі-продажу від 4 листопада 2005 року ТОВ ВО «Адамас», що є правонаступником ПТ «Адамас» продало комплекс бази відпочинку та земельну ділянку, на якій він розташований, площею 0,8472 га в с. Коробівка Золотоніського району ОСОБА_8, а відповідно до договору купівлі-продажу від 19 липня 2006 року - продало земельну ділянку площею 0,7498 га, розташовану в с. Кедина Гора, ОСОБА_7 та ОСОБА_6 в рівних частках.

На підставі вказаних договорів купівлі-продажу ОСОБА_8, ОСОБА_7 та ОСОБА_6 отримали державні акти на право власності на придбані ними земельні ділянки, після чого ОСОБА_8 продовжив використовувати розташовану на придбаній ним земельній ділянці базу відпочинку, а ОСОБА_7 та ОСОБА_6 на своїх земельних ділянках здійснили будівництво будинків відпочинку сімейного типу, відповідно до вимог чинного законодавства здали їх в експлуатацію та зареєстрували право власності.

З матеріалів справи вбачається, що між сторонами виникли правовідносини з приводу продажу земельних ділянок державної чи комунальної власності органами місцевого самоврядування юридичним особам та набуття фізичними особами земельних ділянок у приватну власність на підставі договорів купівлі-продажу.

На час їх виникнення ці правовідносини регулювалися Земельним та Водним кодексами України, Законом України «Про землеустрій», ЦК України.

Оскільки прокурор в обґрунтування своїх вимог лише посилався на порушення земельного законодавства під час надання спірних земельних ділянок в оренду ПТ «Адамас», але договори оренди цих ділянок не оскаржував, суд, встановивши, що на момент ухвалення сільською радою рішення про продаж спірних земельних ділянок, ці ділянки дійсно перебували в користуванні ПТ «Адамас» на умовах оренди, правомірність надання їх в оренду не перевіряв відповідно до положень ч.1 ст.11 ЦПК України, згідно яких суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.

Відповідно до п.б) ст.12 Земельного кодексу України в редакції, яка була чинною на час виникнення спірних правовідносин, до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу.

Згідно ч.1 ст.127 Земельного кодексу України в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, органи державної влади та органи місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень здійснюють продаж земельних ділянок державної чи комунальної власності громадянам та юридичним особам, які мають право на набуття земельних ділянок у власність, а також іноземним державам відповідно до цього Кодексу.

Відповідно до чч. 1, 2, та 3 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» Рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.

В пп.3, ч. 4, ст. 42 вказаного Закону зазначено, що до окремих повноважень сільського, селищного, міського голови належить підписання рішення ради та її виконавчого комітету.

Частиною 10 статті 59 Закону ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їх невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.

З матеріалів справи вбачається, що питання про продаж земельних ділянок несільськогосподарського призначення було внесено до порядку денного 15 сесії Коробівської сільської ради Золотоніського району, що відбулася 24 лютого 2004 року, оформлене це рішення у відповідності з вимогами ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», підписане сільським головою.

Встановивши вказані обставини, суд прийшов до правильного висновку про те, що відсутність у протоколі сесії інформації про обговорення питання про продаж земельних ділянок несільськогосподарського призначення не впливає на законність прийнятого радою рішення з цього питання, оскільки це рішення прийнято радою в межах своєї компетенції і оформлено відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Крім цього, прокурор, посилаючись на те, що спірне рішення сільської ради, взагалі не приймалося, заявив вимогу про визнання цього рішення недійсним. Така вимога суперечить обставинам, на які прокурор посилається в її обґрунтування, оскільки недійсним може бути визнано тільки прийняте рішення.

Необґрунтованими є і доводи прокурора про порушення сільською радою вимог ч.2 ст.127 Земельного кодексу України при прийнятті оскаржуваного рішення в частині надання дозволу на продаж спірних земельних ділянок не на конкурентних засадах (без проведення аукціону, конкурсу), оскільки з матеріалів справи вбачається, що станом на лютий 2004 року на цих земельних ділянках знаходились об'єкти нерухомості - приміщення бази відпочинку, а в такому випадку згідно ч.2 ст.127 Земельного кодексу проведення аукціону чи конкурсу не вимагається.

Безпідставними є і посилання прокурора на порушення сільською радою вимог ст. 61 Земельного кодексу та ст. 59 Водного кодексу України щодо обмеження у використанні земельних ділянок прибережних захисних смуг та заборони передачі їх у приватну власність, оскільки відповідно до положень ст.ст. 58, 88 Земельного кодексу та Порядку визначення розмірів і меж водоохоронних зон та режиму ведення господарської діяльності в них, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 травня 1996 року № 486, водоохоронна зона із прибережною захисною смугою, як об'єкт права, існує з моменту її визначення як такого в порядку, передбаченому законом чи іншим нормативно-правовим актом.

З матеріалів справи вбачається, що водоохоронна зона з прибережною захисною смугою в межах території Коробівської сільської ради в порядку, передбаченому законом чи іншим нормативно-правовим актом, не визначалась, а тому прокурором не доведено, що спірні земельні ділянки були виділені з порушенням чинного на той час земельного законодавства, яке обмежувало використання земельних ділянок прибережних захисних смуг та забороняло передавати їх у приватну власність.

Таким чином, оскаржуване рішення сесії Коробівської сільської ради прийняте у відповідності з вимогами Конституції та законів України і підстав для його скасування не вбачається.

Прийшовши до такого висновку, суд обґрунтовано відмовив, як в задоволенні вимог про визнання вказаного рішення недійсним, так і вимог про визнання недійсним договору купівлі-продажу земельної ділянки, укладеного між сільською радою та ПТ «Адамас» і вимог про витребування земельних ділянок у ОСОБА_8, ОСОБА_7 та ОСОБА_6, оскільки ці вимоги ґрунтуються на незаконності рішення сесії сільської ради.

Крім цього, вимога прокурора про визнання недійсним договору купівлі-продажу земельної ділянки площею 1,5970 га, укладеного між Коробівською сільською радою та ПТ «Адамас» 12 березня 2004 року, не може бути задоволена ще й з тих підстав, що такий договір взагалі не укладався. Як вбачається з матеріалів справи, 12 березня 2004 року між Коробівською сільською радою та ПТ «Адамас» були укладені два договори купівлі-продажу спірних земельних ділянок ВВВ № 876305 та ВВВ № 876307, питання про визнання яких недійсними прокурор не ставить.

З огляду на викладене колегія суддів вважає, що суд першої інстанції, встановивши дійсні обставини справи, дав належну оцінку зібраним доказам, правильно застосував норми матеріального права, не допустив порушень норм процесуального права, які призвели б до неправильного вирішення спору і ухвалив у справі законне та обґрунтоване рішення, підстав для скасування якого колегія суддів не вбачає.

Керуючись ст. ст. 307, 308, 314, 315, ЦПК України, колегія суддів, -

у х в а л и л а :

Апеляційну скаргу відхилити.

Рішення Золотоніського міськрайонного суду Черкаської області від 19 лютого 2014 року у справі за позовом Золотоніського міжрайонного прокурора до Коробівської сільської ради, товариства з обмеженою відповідальністю «Виробниче об'єднання «Адамас», ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8 про визнання незаконним та скасування рішення сесії Коробівської сільської ради від 24 лютого 2004 року №15-2 «Про продаж земельних ділянок несільськогосподарського призначення», визнання недійсними договорів купівлі-продажу земельних ділянок, визнання недійсними та скасування реєстрації державних актів на право власності на земельні ділянки, витребування майна з чужого незаконного володіння залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом двадцяти днів з дня проголошення.

Головуючий :

Судді :

СудАпеляційний суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення24.06.2014
Оприлюднено11.07.2014
Номер документу39641732
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —695/2169/13-ц

Ухвала від 24.06.2014

Цивільне

Апеляційний суд Черкаської області

Пальонний В. С.

Ухвала від 17.03.2014

Цивільне

Апеляційний суд Черкаської області

Демченко В. А.

Рішення від 19.02.2014

Цивільне

Золотоніський міськрайонний суд Черкаської області

Таратін В. О.

Ухвала від 13.06.2013

Цивільне

Золотоніський міськрайонний суд Черкаської області

Таратін В. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні