Рішення
від 15.07.2014 по справі 926/862/14
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"15" липня 2014 р. Справа № 926/862/14

За позовом прокурора Вижницького району Чернівецької області в інтересах держави в особі Черешенської сільської ради Вижницького району Чернівецької області

до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1

про стягнення шкоди у розмірі 9928,35 грн.

Суддя Байталюк В. Д.

представники сторін:

від позивача - Бойко М. В., доручення від 18.06.2014 № 206;

від відповідача - ОСОБА_1, ОСОБА_3 - адвокат;

У засіданні приймав участь прокурор Чебан С. Ф.

СУТЬ СПОРУ: Прокурор Вижницького району Чернівецької області звернувся з позовом в інтересах держави в особі Черешенської сільської ради Вижницького району Чернівецької області до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1, в якому просить стягнути з останнього завдану шкоду у розмірі 9928,35 гривень до бюджету позивача.

Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що відповідачем без правовстановлюючих документів, використовувалася земельна ділянка по АДРЕСА_1 площею 0,19 га., шляхом будівництва капітальної будівлі (незавершене будівництво) магазину, кафе-буру, внаслідок чого спричинена шкода у розмірі суми позову що підтверджується актами перевірки дотримання вимог земельного законодавства складеними інспекторами Державної інспекції сільського господарства в Чернівецькій області.

Відповідач позов не визнає з підстав, викладених у його письмових відзивах на позовну заяву. Крім того, просить суд застосувати наслідки пропуску прокурором трирічного строку позовної давності.

Заслухавши пояснення представників сторін та прокурора, розглянувши матеріали справи, встановивши фактичні обставини у справі, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, дослідивши та оцінивши в сукупності надані докази, проаналізувавши законодавство, що регулює спірні правовідносини між сторонами, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав .

Проведеною Державною інспекцією сільського господарства у Чернівецькій області перевіркою встановлено, що гр. ОСОБА_1 самовільно зайняв та використовував земельну ділянку із земель житлової та громадської забудови площею 0,19 га., що знаходиться в АДРЕСА_1.

За результатами перевірки складено акт обстеження від 01.08.2012 та акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 01.08.2012.

В акті перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 01.08.2012 зазначено, що самовільне зайняття земельної ділянки здійснено шляхом будівництва капітальної будівлі (незавершене будівництво) та складування будівельних матеріалів, що є порушенням статей 125 і 126 Земельного кодексу України.

Крім того, рішенням господарського суду Чернівецької області від 12.02.2014 у справі № 926/1287/13, яке набрало законної сили 13.03.2014, на підставі ухвали Львівського апеляційного господарського суду від того ж числа у справі № 926/1287/13, зобов'язано фізичну особу - підприємця ОСОБА_1 звільнити земельну ділянку площею 0,19 га за адресою: АДРЕСА_1, шляхом знесення, за власний рахунок будівництва капітальної будівлі (незавершене будівництво).

Частиною третьою статті 35 Господарського процесуального кодексу України визначено, що обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, крім встановлених рішенням третейського суду, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Так, зазначеним рішенням господарського суду Чернівецької області у справі № 926/1287/13 встановлено наступні обставини справи.

Згідно з пунктом 3.6 постанови Пленуму ВГСУ «Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин» від 17.05.2011 № 6 у вирішенні питання про задоволення вимог щодо стягнення шкоди, завданої самовільним зайняттям земельної ділянки, господарським судам необхідно мати на увазі, що розмір такої шкоди визначається відповідно до розрахунку, зробленого територіальними органами інспекції Міністерства екології та природних ресурсів України або Державною інспекцією з контролю за використанням і охороною земель Держкомзему та її територіальними підрозділами на підставі Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007 № 963.

Пунктом 3.9 вказаної вище постанови Пленуму ВГСУ передбачено, що згідно з пунктом 3.1 наказу Державного агентства земельних ресурсів України та Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель від 12.09.2007 № 110 «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо застосування Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007 № 963» підставою для здійснення розрахунку розміру шкоди, заподіяної державі, територіальним громадам, юридичним чи фізичним особам внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, є матеріали справи про адміністративне правопорушення, які підтверджують факт вчинення цього правопорушення, а саме:

- акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства;

- протокол про адміністративне правопорушення;

- припис (з вимогою усунення порушення земельного законодавства);

- акт обстеження земельної ділянки.

Отже, підставою для здійснення розрахунку розміру шкоди, заподіяної державі або територіальній громаді внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, є зазначені документи в їх сукупності, оскільки саме вони можуть підтвердити сам факт самовільного зайняття земельної ділянки, розмір зайнятої ділянки та період часу, протягом якого вона використовується без належних правових підстав.

В матеріалах справи міститься розрахунок шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки, згідно якого визначена шкода у розмірі 9928,35 грн.

Згідно пункту 4.11 Положення про державну інспекцію сільського господарства в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 23.12.2011 № 770 Держсільгоспінспекція відповідно до покладених на неї завдань розраховує розмір шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання їх не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву без спеціального дозволу, та вживає заходів до її відшкодування в установленому законодавством порядку.

01.08.2012 на підставі акта обстеження земельної ділянки державним інспектором сільського господарства здійснено розрахунок відшкодування шкоди, нанесеної державі від самовільного використання земельної ділянки, відповідно до якого розмір шкоди складає 9928,35 грн.

Розмір шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки, визначається для земель житлової та громадської забудови за такою формулою: Шс = Пс х (Нпз х Кн х Кк) х Кф х Кі, де:

Шс - розмір шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки, гривень;

Пс - площа самовільно зайнятої земельної ділянки, гектарів. В даному випадку площа самовільно зайнятої земельної ділянки становить 0,1900 га;

Нпз - середньорічний дохід, який можна отримати від використання земель житлової та громадської забудови за цільовим призначенням відповідно до групи населених пунктів за чисельністю населення, визначений у додатку 5. Згідно даного додатку с. Черешенька належить до групи населених пунктів за чисельністю населення від 1 до 3 тис. чоловік та відповідно середньорічний дохід від цільового призначення земель житлової та громадської забудови становить 7247 грн. з гектара.;

Кн - коефіцієнт, що застосовується до населених пунктів обласного значення, мм. Києва та Севастополя, визначений у додатку 6. Оскільки чисельність населення с. Черешенька становить менше ніж 20 тис. жителів застосовується коефіцієнт 1;

Кк - коефіцієнт, що застосовується до населених пунктів, віднесених до курортних, визначений у додатку 7. Згідно даного додатку гірські та передгірні райони Чернівецької області належать до населених пунктів, віднесених до курортних і до них застосовується коефіцієнт 2,3. Вижницький район Чернівецької області належить до гірських та передгірних районів згідно додатку 3 до Методики;

Кф - коефіцієнт функціонального використання земель, визначений у додатку 4. Враховуючи те, що земельна ділянка площею 0.1900 га згідно функціонального використання належить до земель комерційного та іншого використання застосовується коефіцієнт 2,5.

Кі - коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель. Порядок проведення індексації грошової оцінки земель, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.2000 № 783 втратив чинність. Станом на 01.01.2012 коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель складав 1,254 та був визначений згідно листа Державного агентства земельних ресурсів України від 12.01.2012 № 355/22/6-12.

З огляду на вищевикладене, розрахунок розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки державним інспектором сільського господарства був здійснений у відповідності із пунктом 4 Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриття (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.07 № 963.

Відповідач у своїх відзивах на позов відзначає про неправильне обчислення коефіцієнтів Пс, Нпз та Кі при визначенні розміру шкоди. Суд вказані доводи відповідача до уваги не приймає з наступних підстав.

Так, коефіцієнт Пс - площа самовільно зайнятої земельної ділянки підтверджується матеріалами перевірки Державної інспекції сільського господарства у Чернівецькій області (акт обстеження земельної ділянки від 01.08.2012 та акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 01.08.2012) та становить 0,19 га.

Коефіцієнт Нпз - середньорічний дохід, який можна отримати від використання земель житлової та громадської забудови за цільовим призначенням відповідно до групи населених пунктів за чисельністю населення, визначений у додатку 5. Державним інспектором віднесено с. Черешенька до групи населених пунктів за чисельністю населення від 1 до 3 тис. чоловік. Кількість населення с. Черешенька Вижницького району Чернівецької області станом на 01.01.2012 становить 1084 особи , що підтверджується наданим прокурором витягом з паспорту Вижницького району Чернівецької області. Також, згідно наданої виконавчим комітетом Черешенської сільської ради довідки від 14.07.2014 № 252 станом на 01.12.2010 чисельність населення с. Черешенька становила 1167 осіб, а станом на 01.08.2012 - 1189 осіб. В свою чергу відповідач голослівно посилається на «дані Вижницької районної державної адміністрації» про те, що в 2012 році кількість населення с. Черешенька становила 978 осіб. Жодних «даних Вижницької районної державної адміністрації» суду не надано .

Коефіцієнт Кі - індексація нормативної грошової оцінки земель. Державним інспектором вірно визначено зазначений коефіцієнт згідно листа Державного агентства земельних ресурсів України від 12.01.2012 № 355/22/6-12. Натомість, посилання відповідача на лист Державного агентства земельних ресурсів України від 10.01.2014 № 12-28-0.22-95/2-14 при визначенні коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель суд вважає безглуздим, оскільки станом на день проведення перевірки та складення розрахунку шкоди цього листа не існувало .

Також, зазначеним рішенням господарського суду Чернівецької області у справі № 926/1287/13 встановлено, що у розрахунку шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки зазначено категорію земель спірної земельної ділянки - землі житлової та громадської забудови, функціональне використання земельної ділянки, згідно із земельно-кадастровою документацією - комерційне використання, форма власності на землю - державна . Однак, формою власності спірної земельної ділянки є - комунальна. Представником третьої особи в судових засіданнях усно пояснювалось наступне:

При цьому, форма власності земельної ділянки не враховується при здійсненні розрахунку розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки та не заноситься до формули розрахунку, визначеної пунктом 4 Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриття (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.07 № 963. Відповідно невірне зазначення форми власності в даному випадку не вплинуло на правильність визначення розміру шкоди.

Також, суд відхиляє заяву відповідача про застосування наслідків пропуску прокурором трирічного строку позовної давності, оскільки факт правопорушення земельного законодавства відповідачем встановлено 01.08.2012, що підтверджується актом обстеження земельної ділянки від 01.08.2012, актом перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 01.08.2012 та приписом від того ж числа.

У процесі розгляду справи не виявлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.

Прокурор та позивач належними доказами обґрунтували позовні вимоги, натомість відповідач доводів позивача не спростував. За наведених обставин, суд дійшов висновку про задоволення позову.

Судові витрати покладаються на відповідача з вини якого виник спір.

На підставі викладеного, керуючись статтями 82, 84 Господарського процесуального кодексу України, суд

В И Р І Ш И В :

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (Чернівецька область, Вижницький район, с. Черешенька, індивідуальний ідентифікаційний номер НОМЕР_1):

ь на користь Черешенської сільської ради (Чернівецька область, Вижницький район, с. Черешенька, ідентифікаційний код 04418280) шкоду, заподіяну самовільним зайняттям земельної ділянки, в розмірі 9928,35 грн. ;

ь у дохід Державного бюджету України 1827,00 грн. судового збору.

Повне рішення складено 16.07.2014.

Суддя В. Байталюк

СудГосподарський суд Чернівецької області
Дата ухвалення рішення15.07.2014
Оприлюднено18.07.2014
Номер документу39771644
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —926/862/14

Постанова від 25.08.2015

Господарське

Львівський апеляційний господарський суд

Якімець Г.Г.

Ухвала від 16.07.2015

Господарське

Львівський апеляційний господарський суд

Якімець Г.Г.

Ухвала від 10.11.2014

Господарське

Львівський апеляційний господарський суд

Якімець Г.Г.

Ухвала від 27.10.2014

Господарське

Львівський апеляційний господарський суд

Якімець Г.Г.

Ухвала від 13.10.2014

Господарське

Львівський апеляційний господарський суд

Якімець Г.Г.

Ухвала від 08.09.2014

Господарське

Львівський апеляційний господарський суд

Якімець Г.Г.

Ухвала від 08.09.2014

Господарське

Львівський апеляційний господарський суд

Якімець Г.Г.

Ухвала від 01.08.2014

Господарське

Львівський апеляційний господарський суд

Мирутенко О.Л.

Рішення від 15.07.2014

Господарське

Господарський суд Чернівецької області

Байталюк Володимир Дмитрович

Ухвала від 06.06.2014

Господарське

Господарський суд Чернівецької області

Байталюк Володимир Дмитрович

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні