Справа № 135/889/14-ц Провадження № 22-ц/772/2244/2014Головуючий в суді першої інстанції:Патраманський І. О. Категорія: 53Доповідач: Ковальчук О. В.
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"21" липня 2014 р. м. Вінниця Колегія суддів судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Вінницької області в складі :
головуючого: Ковальчука О.В.,
суддів : Марчук В.С., Жданкіна В.В.
при секретарі: Куленко О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Вінницької обласної організації Всеукраїнської незалежної профспілки «Трудящі» на ухвалу Ладижинського міського суду Вінницької області від 13 червня 2014 року про відмову у відкритті провадження у справі за її позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Вінницька птахофабрика», ОСОБА_2 про відновлення становища, яке існувало до порушення, визнання дій протиправними та зобов'язання створити належні умови для діяльності профспілки,
в с т а н о в и л а :
Ухвалою Ладижинського міського суду Вінницької області від 13 червня 2014 року відмовлено у відкритті провадження у зазначеній справі.
У апеляційній скарзі Вінницька обласна організація Всеукраїнської незалежної профспілки «Трудящі» просить скасувати ухвалу суду та передати питання на новий розгляд суду першої інстанції, посилаючись на порушення норм процесуального права.
Перевіривши законність і обґрунтованість ухвали у межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу слід задовольнити з наступних підстав.
Відмовляючи у відкритті провадження у зазначеній справі, суддя суду першої інстанції виходив з того, що спір виник між двома юридичними особами, а фізичну особу ОСОБА_2 спеціально зазначено для зміни підсудності, тому дану позовну заяву слід розглядати в порядку господарського судочинства.
Однак з таким висновком судді неможливо погодитись виходячи з наступного.
Згідно зі ст. 15 ЦПК України суди розглядають в порядку цивільного судочинства справи про захист порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин, а також з інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства.
Відповідно до ст. 1 ГПК України підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності (далі - підприємства та організації), мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених цим Кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням. У випадках, передбачених законодавчими актами України, до господарського суду мають право також звертатися державні та інші органи, фізичні особи, що не є суб'єктами підприємницької діяльності.
При цьому категорії справ, що підвідомчі господарським судам, визначено ст. 12 ГПК України, яка не передбачає розгляду в порядку господарського судочинства справ, що виникли з трудових відносин.
За частинами 1 та 4 ст. 42 Закону України "Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності" роботодавець зобов'язаний сприяти створенню належних умов для діяльності профспілкових організацій, що діють на підприємстві, в установі або організації. Спори, пов'язані з невиконанням роботодавцем цих обов'язків, розглядаються в судовому порядку.
Пленум ВССУ у п.12 Постанови від 1 березня 2013 року N 3 «Про деякі питання юрисдикції загальних судів та визначення підсудності цивільних справ» роз'яснив, що колективні трудові спори, на відміну від індивідуальних, - це спори непозовного провадження між найманими працівниками, трудовим колективом (профспілкою) і власником чи уповноваженим ним органом, в яких йдеться про зіткнення інтересів сторін трудових правовідносин. До таких спорів застосовується примирно-третейський порядок вирішення, правовий механізм якого визначено Законом України від 03 березня 1998 року N 137/98-ВР "Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)". У зв'язку із цим безпосереднє вирішення в судовому порядку колективних трудових спорів законодавством не передбачено, крім випадків, зазначених у статтях 23 і 25 зазначеного Закону, та у статтях 20, 42 Закону України від 15 вересня 1999 року N 1045-XIV "Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності". Оскільки ці вимоги спрямовані на захист трудових прав працівників, виникають із трудових правовідносин, то вони підлягають розгляду в порядку цивільного судочинства, незалежно від того, що сторонами у справі є юридичні особи.
Вінницька обласна організація Всеукраїнської незалежної профспілки «Трудящі» звернулася до суду з позовом, вимоги якого спрямовані на захист трудових прав працівників зазначеного товариства.
Таким чином, спір виник із трудових відносин, і зазначена справа підлягає вирішенню в порядку цивільного, а не господарського судочинства.
Той факт, що сторонами в справі є юридичні особи, не може бути єдиною підставою для висновку про розгляд справи в порядку господарського судочинства, так як і цивільний, і господарський процесуальний закон визначає перш за все предметну, а не суб'єктну підвідомчість справ.
Враховуючи наведене, висновок судді про відмову у відкритті провадження в справі за п. 1 ч. 2 ст. 122 ЦПК України є помилковим, а відтак оскаржувана ухвала відповідно до положень ст.312 ЦПК України підлягає скасуванню з передачею вирішення питання про відкриття провадження у справі на новий розгляд до суду першої інстанції.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 307, 312, 314, 315 ЦПК України, колегія суддів,
у х в а л и л а:
Апеляційну скаргу Вінницької обласної організації Всеукраїнської незалежної профспілки «Трудящі» задовольнити.
Ухвалу Ладижинського міського суду Вінницької області від 13 червня 2014 року скасувати та передати вирішення питання про відкриття провадження у справі за зазначеним позовом до того ж суду першої інстанції.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та оскарженню не підлягає.
Головуючий : О.В. Ковальчук
Судді : В.С.Марчук
В.В. Жданкін
Суд | Апеляційний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 21.07.2014 |
Оприлюднено | 24.07.2014 |
Номер документу | 39840705 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Апеляційний суд Вінницької області
Ковальчук О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні