номер провадження справи 17/50/14
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15.07.2014 Справа № 908/1429/14
за позовною заявою: Кам`янсько-Дніпровського міжрайонного прокурора Запорізької області, 71304, Запорізька область, м. Кам'янка-Дніпровська, вул. 9 Травня, 4
в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції в спірних правовідносинах: Великобілозерської районної державної адміністрації, 71400, Запорізька область, Великобілозерський район, с. Велика Білозерка, вул. Центральна, буд. 120
до відповідача: публічного акціонерного товариства "Запорізький рибокомбінат", 69600, м. Запоріжжя, вул. Луначарського, 21
про розірвання договору оренди земельної ділянки та зобов'язання відповідача вчинити певні дії
суддя Корсун В.Л.
У засіданні приймали участь представники:
від позивача: Сидоренко І.П., довіреність від 19.05.14 б/н
від відповідача: Малахов В.В., довіреність від 09.10.13 б/н
від прокурора: Верещага А.Л., наказ від 10.06.14 № 295вк
СУТЬ СПОРУ:
28.04.14 до господарського суду звернувся Кам`янсько-Дніпровський міжрайонний прокурор Запорізької області в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції в спірних правовідносинах - Великобілозерської районної державної адміністрації (Великобілозерська РДА) до публічного акціонерного товариства "Запорізький рибокомбінат" (надалі ПАТ "Запорізький рибокомбінат") про розірвання договору оренди земельної ділянки від 27.04.06 № 12 та зобов'язання відповідача повернути земельну ділянку шляхом підписання акту прийому-передачі.
28.04.14 автоматизованою системою документообігу господарського суду здійснено розподіл справ між суддями та визначено позовну заяву Кам`янсько-Дніпровський міжрайонного прокурора від 23.04.14 № 68-1419вих.14 до розгляду судді Корсуну В.Л.
Ухвалою від 28.04.14 судом порушено провадження у справі № 908/1429/14, якій присвоєно № провадження 17/50/14, судове засідання призначено на 21.05.14. У сторін та прокурора витребувані документи, які необхідні для всебічного та об'єктивного розгляду і вирішення справи по суті.
Ухвалою від 21.05.14 судом строк вирішення спору за клопотанням прокурора продовжено до 15.07.14, розгляд справи відкладено на 14.07.14.
В судовому засіданні 14.07.14 судом оголошено перерву до 15.07.14.
За заявою представників сторін та прокурора розгляд справи здійснювався без застосування технічних засобів фіксації судового процесу.
У засіданні суду 15.07.14, на підставі ст. ст. 82 1 , 85 ГПК України, судом оголошено вступну та резолютивну частини рішення. Представників сторін та прокурора повідомлено про дату виготовлення рішення у повному обсязі.
Прокурор та позивач підтримали заявлені вимоги у повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві та у письмових поясненнях від 26.06.14 № 68-2186вих.-14, зазначали наступне. 27.04.06 між сторонами у справі укладено договір оренди земельної ділянки № 12, на виконання умов якого відповідачу передано в строкове платне користування для риборозведення земельну ділянку розміром 160,3904 га, яка знаходиться на території Новопетрівської сільської ради Великобілозерського району Запорізької області. Свої зобов'язання з оплати орендної плати за користування земельною ділянкою в період з 23.09.13 по 30.01.14 відповідач належним чином не виконав, внаслідок чого, за останнім виникла заборгованість за спірним договором в розмірі 65 312,42 грн. Таким чином, з огляду на порушення відповідачем умов договору оренди, прокурор та позивач просять суд позов задовольнити, розірвати укладений між Великобілозерською РДА та ПАТ "Запорізький рибокомбінат" договір оренди землі від 27.04.06 № 12 та зобов'язати відповідача повернути позивачу за актом прийому-передачі спірну земельну ділянку.
Відповідач у відзиві від 19.05.14 № 177/0131 на позовну заяву визнав позовні вимоги повністю, просить суд розірвати укладений між Великобілозерською РДА та ПАТ "Запорізький рибокомбінат" договір оренди землі від 27.04.06 № 12.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін та прокурора, суд
ВСТАНОВИВ:
27.04.06 між Великобілозерською районною державною адміністрацією (Орендодавець) та відкритим акціонерним товариством "Запорізький рибокомбінат", найменування якого змінено на публічне акціонерне товариство "Запорізький рибокомбінат" (Орендар) укладено договір оренди землі № 12, за умовами якого (п. 1.1. договору) Орендодавець зобов'язався надати, а Орендар прийняти в строкове платне користування земельну ділянку для риборозведення, яка знаходиться а території Новопетрівської сільської ради, кадастровий номер 2321186500:07:006:0082.
Згідно з п. 2. договору, в оренду передається земельна ділянка загальною площею 160,3904 га.
На земельній ділянці об'єкти нерухомого майна відсутні, а також відсутні інші об'єкти інфраструктури (п. 3 договору).
Пунктом 8 договору визначено, договір укладено на 12 років.
Вбачається, що спірний договір оренди землі зареєстрований у Великобілозерському районному відділі ДЗК, про що у державному реєстрі земель вчинено запис від 28.10.06 за № 04.06.267.00001.
Згідно з ч. 1 ст. 175 Господарського кодексу України (ГК України), майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов'язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов'язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утримуватися від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку. Майнові зобов'язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України (ЦК України) з урахуванням особливостей, передбачених ГК України.
У відповідності із ст. 509 ЦК України, зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.
Відповідно до ст. ст. 525, 526 ЦК України, зобов'язання повинні виконуватись належним чином відповідно до вимог закону, умов договору. Одностороння відмова від виконання зобов'язання не допускається крім випадків, передбачених законом.
Аналогічний припис містить Господарський кодекс України, п. п. 1, 7 ст. 193 якого встановлено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору. Одностороння відмова від виконання зобов'язання не допускається крім випадків, передбачених законом.
Положеннями ст. 792 ЦК України передбачено, що за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов'язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату. Земельна ділянка може передаватись у найм разом з насадженнями, будівлями, спорудами, водоймами, які знаходяться на ній, або без них (ч. 1). Відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом (ч. 2).
Згідно з частинами 1, 8 ст. 93 Земельного кодексу України (або ЗК України), право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності. Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються законом.
Статтею 1 Закону України «Про оренду землі» унормовано, що оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Предметом позовних вимог у справі № 908/1429/14 є розірвання договору оренди землі від 27.04.06 № 12 з підстав систематичної несплати відповідачем орендної плати за користування земельною ділянкою.
Частинами 3, 4 ст. 31 Закону України "Про оренду землі" визначено, що договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом. Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або цим договором.
Відповідно до п. 37 спірного договору, дія договору припиняється шляхом його розірвання за рішенням суду на вимогу однією із сторін у наслідок невиконання другою стороною обов'язків передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню та з інших підстав, передбачених законом.
Згідно із ст. 21 Закону України "Про оренду землі", орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (ч. 1). Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України (ч. 2). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди (ч. 3).
Пунктом 4 ч. 1 ст. 24 наведеного вище Закону визначено, що Орендодавець має право вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати.
Пунктом 9 договору оренди (в редакції додаткової угоди від 08.06.11 № 1 до договору оренди) встановлено, що орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 7% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки. На момент укладення додаткової угоди річний розмір орендної плати складає 71 281,98 грн., а щомісячний - 5 940,17 грн.
Обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку здійснюється з урахуванням її цільового призначення та коефіцієнтів індексації нормативної грошової оцінки земельної ділянки, визначених законодавством (п. 10 договору від 27.04.06 в редакції додаткової угоди від 08.06.11 № 1).
Відповідно до п. 11 спірного договору, Орендна плата (податкове зобов`язання щодо оплати за землю) вноситься у строки, визначені Податковим кодексом України: податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Згідно з ч. 1 ст. 530 ЦК України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Матеріали цієї справи свідчать, що відповідач прийняті договірні зобов'язання щодо своєчасного внесення орендної плати належним чином не виконав, внаслідок чого порушив умови договору оренди землі від 27.04.06.
Факт порушення відповідачем договірного зобов'язання підтверджується матеріалами цієї справи й визнано відповідачем повністю.
Оскільки відповідач в ході розгляду цієї справи не надав суду доказів належного виконання прийнятих на себе зобов'язань за спірним договором, суд вважає, що позовні вимоги про розірвання договору оренди землі від 27.04.06 № 12 доведені, обґрунтовані, підтверджені доданими документами та підлягають задоволенню судом.
Також, позивачем та прокурором заявлено вимогу про зобов'язання ПАТ "Запорізький рибокомбінат" повернути до Великобілозерської районної державної адміністрації земельну ділянку площею 160,3904 га вартістю 1018314,04 грн. кадастровий номер 2321186500:07:006:0082 шляхом підписання акту прийому-передачі.
Пунктом 20 договору оренди передбачено, що передача земельної ділянки орендарю здійснюється у п'ятиденний термін після державної реєстрації цього договору за актом приймання-передачі.
Згідно з п. 21 договору, після припинення дії договору орендар повертає орендодавцеві земельну ділянку у стані, не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду.
В якості доказу передання Орендодавцем (Великобілозерською РДА) Орендарю (ПАТ "Запорізький рибокомбінат") спірної земельної ділянки позивачем та прокурором додано до матеріалів справи підписаний між сторонами та скріплений відтисками печаток акт прийому-передачі об'єкта оренди (земельної ділянки) б/д б/н.
Розглянувши вищезазначений акт прийому-передачі об'єкта оренди (земельної ділянки) судом встановлено, що за цим актом прийому-передачі від позивача до відповідача була передана земельна ділянка, яка має кадастровий номер 2321187400:07:006:0082.
В той же час, як встановлено вище судом, предметом договору оренди землі від 27.04.06 № 12 є земельна ділянка з кадастровим номером 2321186500:07:006:0082.
Будь-яких інших доказів на підтвердження передання позивачем відповідачу земельної ділянки саме з кадастровим номером 2321186500:07:006:0082 на виконання умов договору оренди землі від 27.04.06 № 12 матеріали цієї справи не містять.
Частиною 2 ст. 4 3 ГПК України визначено, що сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами.
Відповідно до ч. 1 ст. 32 ГПК України, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також ін. обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Статтею 33 ГПК України обов'язок доказування покладено на сторони.
Згідно з ч. 2 ст. 34 ГПК України, обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
З огляду на вищевикладене, позивачем та прокурором не підтверджено належними та допустимими доказами передання позивачем відповідачу за актом прийому-передачі земельної ділянки, яка є предметом спірного договору оренди землі від 27.04.06 № 12 з кадастровим номером 2321186500:07:006:0082.
Отже, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог Кам`янсько-Дніпровського міжрайонного прокурора Запорізької області в інтересах Великобілозерської районної державної адміністрації про зобов'язання ПАТ "Запорізький рибокомбінат" повернути до Великобілозерської районної державної адміністрації земельну ділянку площею 160,3904 га вартістю 1018314,04 грн. кадастровий номер 2321186500:07:006:0082 шляхом підписання акту прийому-передачі відсутні. У зв'язку з чим, у задоволенні позову в цій частині судом відмовляється через недоведеність.
Згідно з положеннями ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, судовий збір в розмірі 1218 грн. покладається на відповідача.
Керуючись ст. ст. 2 1 , 4 3 , 4 5 , 22, 29, 33, 34, 49, 69, 82, 82 1 , 84, 85 ГПК України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Розірвати договір земельної ділянки від 27.04.06 № 12, укладений між Великобілозерською районною державною адміністрацією (код ЄДРПОУ 20482886) та публічним акціонерним товариством "Запорізький рибокомбінат" (код ЄДРПОУ 00476642), зареєстрований у Великобілозерському районному відділі ДЗК, про що у державному реєстрі земель вчинено запис від 28.10.06 за № 04.06.267.00001.
Стягнути з публічного акціонерного товариства "Запорізький рибокомбінат" (69600, м. Запоріжжя, вул. Луначарського, 21, код ЄДРПОУ 00476642) в доход Державного бюджету України (код ЄДРПОУ 38025409, одержувач: УДКСУ у м. Запоріжжя (Орджонікідзевський район), 22030001, Банк одержувача: ГУДКСУ у Запорізькій області, № рахунку 31215206783007, МФО 813015) - 1 218 (одну тисячу двісті вісімнадцять) грн. 00 коп. судового збору. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
В іншій частині позову відмовити.
Повне рішення складено 21.07.14.
Суддя В.Л. Корсун
Суд | Господарський суд Запорізької області |
Дата ухвалення рішення | 15.07.2014 |
Оприлюднено | 28.07.2014 |
Номер документу | 39897026 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Запорізької області
Корсун В.Л.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні