Рішення
від 25.07.2014 по справі 287/73/14-ц
ОЛЕВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Олевський районний суд Житомирської області

Справа № 287/73/14

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 липня 2014 року м. Олевськ

Олевський районний суд Житомирської області в складі:

головуючого-судді Волощука В.В.

секретаря Федорчук О.В.

з участю:

представника позивача ОСОБА_1

представника відповідача Осипчука В.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі судових засідань Олевського районного суду цивільну справу за позовом ОСОБА_3 до Приватного акціонерного товариства «Полісся» с.Варварівка Олевського району Житомирської області, третя особа: Публічне акціонерне товариство «Енергопостачальна компанія «Житомиробленерго» про захист прав споживача та зобов'язання укласти договори про спільне використання технологічних електричних мереж, -

В С Т А Н О В И В :

13 лютого 2014 року позивач ОСОБА_3, звернулася до суду з позовом, в якому просить суд, зобов'язати Приватне акціонерне товариство «Полісся» (далі по тексту ПАТ «Полісся») укласти Договір про спільне використання технологічних електричних мереж з Публічним акціонерним товариством «Енергопостачальна компанія «Житомиробленерго», з метою забезпечення електропостачання до гаражів належних власнику (позивачу) ОСОБА_3, та додатки до зазначеного договору, а саме: 2.1. Додаток № 1 до Договору про спільне використання технологічних мереж - однолінійну схему електропостачання споживачів електроенергії; 2.2. Додаток № 2 до Договору про спільне використання технологічних мереж - акт розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін; 2.3. Додаток № 3 до Договору про спільне використання технологічних мереж - перелік об'єктів споживачів, які приєднані до мереж Власника; 2.4. Додаток № 5 до Договору про спільне використання технологічних мереж - акт прийому - здачі виконаних робіт; 2.5. Додаток № 6 до Договору про спільне використання технологічних мереж - порядок обрахування плати за спільне використання технологічних електричних мереж та погодити/затвердити кошторис на утримання технологічних електричних мереж спільного використання власника. Зобов'язати ПАТ «Полісся» укласти з позивачем ОСОБА_3, Договір про технічне забезпечення електропостачання споживача та додатки до зазначеного договору, а саме: 3.1. Додаток № 1 до Договору про технічне забезпечення електропостачання споживача - графік зняття показників приладів обліку та подання їх до Енергопостачальної організації; 3.2. Додаток № 2 до Договору про технічне забезпечення електропостачання споживача - розрахунок втрат електроенергії в мережі споживача; 3.3. Додаток № 3 до Договору про технічне забезпечення електропостачання споживача - розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін по об'єкту нежитлова будівля гаража; 3.4. Додаток № 1 до Договору про технічне забезпечення електропостачання споживача - перелік об'єктів, що живляться електроенергією від мереж енергосистеми;

3.5. Додаток № 5 до Договору про технічне забезпечення електропостачання споживача. Зобов'язати ПАТ «Полісся» затвердити однолінійну схему електрозабезпечення нежитлової будівлі гаража власника-фізичної особи (позивачки) ОСОБА_3

В обґрунтування своїх позовних вимог ОСОБА_3, зазначила, що 19 травня 2012 року вона придбала у ПАТ «Полісся» с.Варварівка Олевського району Житомирської області частину нежитлової будівлі гаража (на 9 машин), однак відповідач ПАТ «Полісся», в порушення вимог ст.673 ЦК України, самостійно, без будь-якого попередження позивачки та Олевського РЕМ відключили зазначену частину нежитлової будівлі гаража від електроенергії. На неодноразові звернення щодо спільного використання технологічних електричних мереж з ПАТ «Полісся», останнє (керівництво) не реагує та відмовляються укласти відповідні (зазначені вище) договори.

У судовому засіданні представник позивачки ОСОБА_3, - адвокат ОСОБА_1, діючи на підставі договору вимоги позивачки підтримав у повному обсязі, просив суд позов задовольнити.

Представник відповідача ПАТ «Полісся» - Осипчук В.В., у судовому засіданні відносно позову заперечує надавши пояснення при цьому, які повністю відповідають наданим до суду письмовим запереченням (а.с.29-33).

Допитаний у судовому засіданні, як свідок ОСОБА_4, надав суду показання про те, що він працює в Олевському РЕМ Публічного акціонерного товариства «Енергопостачальна компанія «Житомиробленерго», інспектором по роботі з юридичними споживачами. Він зазначив, про те, що технічна можливість підключення спірної частини нежитлової будівлі гаражів до електроенергії є, однак потрібен дозвіл відповідача щодо розроблення необхідної документації та укладення відповідних договорів. Але відповідач, з невідомих причин відмовляє позивачці в наданні дозволу.

Представник третьої особи - Публічного акціонерного товариства «Енергопостачальна компанія «Житомиробленерго» у судовому засіданні заявлені вимоги позивачки підтримала та надала пояснення по суті пред'явленого позову до відповідача, при цьому зазначивши, що будь-яких перешкод до підключення і надання електроенергії споживачу (позивачці) та спільного використання технологічних електричних мереж між сторонами не має, однак представник відповідача ПАТ «Полісся» відмовляється від укладення відповідних договорів, при цьому не пояснюючи причину.

Заслухавши пояснення представників сторін, представника третьої особи, свідка, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов ОСОБА_3, до ПАТ «Полісся» про захист прав споживача та зобов'язання укласти договори про спільне використання технологічних електричних мереж підлягає до задоволення, виходячи із наступного.

Так предметом доказування під час судового розгляду є факти, які обґрунтовують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для вирішення справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення (ч.1 ст.179 ЦПК України).

Відповідно до ст.10 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, мають рівні права щодо подання доказів, їх дослідження та доведення перед судом їх переконливості. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених Цивільним процесуальним Кодексом України.

Статтею 60 ЦПК України крім того покладено обов'язок доказування і подання доказів сторонами. Із зазначеної статті слідує, що кожна сторона зобов'язана довести ті обставини на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі. Доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір.

Як вбачається з договору купівлі-продажу частини нежитлового приміщення від 19.05.2012 року, зареєстрованого в реєстрі за № 454, позивачка ОСОБА_3, придбала, а ПАТ «Полісся» продали частину нежитлової будівлі гаража (на 9 машин) (а.с.43-46).

В 2013 році відповідач по справі ПАТ «Полісся», самостійно, без будь-якого попередження позивачки та Олевського РЕМ відключили зазначену частину нежитлової будівлі гаража від електроенергії. На неодноразові звернення щодо спільного використання технологічних електричних мереж з ПАТ «Полісся», останнє (керівництво) не реагує та відмовляються укласти відповідні (зазначені вище) договори (а.с.19,20).

Так, Правилами користування електричною енергією затвердженими Постановою НКРЕ № 28 від 31.07.1996 року (надалі ПКЕЕ), регулюються взаємовідносини, які виникають в процесі продажу і купівлі електричної енергії між виробниками або постачальниками електричної енергії та споживачами. Дія ПКЕЕ поширюється на всіх юридичних осіб та фізичних осіб (крім населення).

В абзаці 2 п.1.10. ПКЕЕ зазначено, що електропередавальна організація, що здійснює діяльність з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами в межах закріпленої території здійснення ліцензованої діяльності забезпечує передачу електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами та технологічними електричними мережами інших власників, які не мають ліцензії на передачу електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами.

Абзац 3 п.1.10. ПКЕЕ передбачає, що для забезпечення передачі електричної енергії електричними мережами, що не належать електропередавальній організації, між електропередавальною організацією та відповідним власником мереж, який не має ліцензії на здійснення діяльності з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами, укладається договір щодо спільного використання електричних мереж.

Додатково, абзацом 3 п.1.7. ПКЕЕ передбачено, що у разі використання технологічних електричних мереж електропередавальною організацією відносини між власником цих мереж та електропередавальною організацією, у тому числі їх взаємна відповідальність, регулюються договором про спільне використання технологічних мереж, що укладається між ними на основі типового договору, який викладено в додатку 2 до ПКЕЕ.

Договір про спільне використання технологічних мереж є домовленістю двох сторін, що є документом певної форми, який встановлює зміст та регулює правовідносини між електропередавальною організацією (ліцензіатом з передачі електричної енергії місцевими (локальними) мережами та основним споживачем під час передачі (транзиту) електричної енергії технологічними електричними мережами) (п.1.2.ПКЕЕ).

Відповідно до п. 5.15., п.7.1. ПКЕЕ відносини сторін у разі передачі (транзиту) електропередавальною організацією електричної енергії технологічними електричними мережами власника електричних мереж (споживача, основного споживача) регулюються договором про спільне використання технологічних електричних мереж, який електропередавальна організація зобов'язана укласти з відповідним власником технологічних електричних мереж.

власник електричних мереж - юридична або фізична особа, якій на праві власності або користування належать електроустановки, призначені для передачі та/або розподілу електричної енергії;

основний споживач - споживач електричної енергії або власник електричних мереж, який передає частину електроенергії своїми технологічними електричними мережами субспоживачам та/або електропередавальній організації;

доставка (транзит) електричної енергії - комплекс технічних заходів з утримання електричних мереж, що здійснюються їх власником (уповноваженою власником особою) або суб'єктом господарювання, в господарському віданні якого є ці електричні мережі, з метою передачі електричної енергії.

Пунктом 1.11.ПКЕЕ передбачено, що в разі передачі електроустановки або її частини в оренду та обумовлення договором оренди передачі орендареві відповідних повноважень щодо врегулювання договірних відносин з електропередавальною організацією та/або постачальником електричної енергії щодо електрозабезпечення орендованої електроустановки або її частини між орендарем та суб'єктами електроенергетики мають бути укладені відповідні договори згідно з вимогами цих Правил.

Згідно умов п.5.4. Правил користування електричною енергією для укладення договору про постачання електричної енергії, договору про технічне забезпечення електропостачання споживача або договору про спільне використання технологічних електричних мереж заявник (споживач, власник технологічних електричних мереж (основний споживач) або субспоживач) має надати відповідній організації копію документа, яким визначено право власності чи користування на об'єкт (приміщення).

Позивачка заявою від 11.12.2013 року (а.с.19) звернулася до відповідача з пропозицією про укладення Договору про спільне використання технологічних електричних мереж та надала два проекти такого договору для підписання (а.с.8-18), однак відповідач на пропозицію позивача укласти спірний договір відмовив, проекти договору не підписав (а.с.20).

У зв'язку з не підписанням відповідачем договору про спільне використання технологічних електричних мереж, позивачка звернулася до суду з даним позовом.

Відповідно до вимог пункту 1.7. ПКЕЕ основний споживач не має права відмовити електропередавальній організації, яка здійснює ліцензовану діяльність на закріпленій території, в укладенні (переукладенні) договору про спільне використання технологічних електричних мереж, а субспоживачу у разі дотримання ним вимог цих Правил в укладенні (переукладенні) договору про технічне забезпечення електропостачання споживача в передбачених цими Правилами випадках.

Приписами статті 626 ЦК України визначено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Пункт 5.4 ПКЕЕ передбачає перелік документів, які мають бути надані для укладення договору про спільне використання технологічних електричних мереж заявником (споживачем, власником технологічних електричних мереж (основним споживачем) або субспоживачем). Зокрема, даний перелік включає однолінійну схему електропостачання об'єкта.

Відповідно до положень пункту 5.17 ПКЕЕ, договір про спільне використання технологічних електричних мереж додатково містить:

1.порядок розрахунків за використання технологічних електричних мереж споживача (основного споживача);

2.однолінійну схему технологічних електричних мереж спільного використання з обов'язковим зазначенням місць установлення, типів, марки обладнання, довжини ліній, які задіяні в передачі електричної енергії;

3.перелік елементів технологічних електричних мереж споживача (основного споживача), які використовуються для передачі електричної енергії іншим суб'єктам господарювання.

Слід також зазначити, що відповідно до п.1.2. Договору про спільне використання технологічних електричних мереж (а.с.8) передача електричної енергії забезпечується відповідно до додатку «Однолінійна схема», наданого Власником мереж з обов'язковим зазначенням місць встановлення, типів, марки обладнання, довжини ліній, які задіяні в передачі електричної енергії.

Згідно з п.6.29. ПКЕЕ електропередавальні організації, які використовують технологічні електричні мережі інших власників електричних мереж, сплачують останнім плату за спільне використання технологічних електричних мереж, яка визначається відповідно до Методики обрахування плати за спільне використання технологічних електричних мереж, затвердженої постановою НКРЕ від 12.06.2008 року № 691, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 08.08.2008 року за № 732/15423 (далі по тексту - Методика).

Порядок та розмір плати за спільне використання технологічних електричних мереж, умови спільного використання технологічних електричних мереж споживача (основного споживача) з електропередавальною організацією зазначаються в договорі про спільне використання технологічних електричних мереж (п.6.31. ПКЕЕ).

Положеннями п.6.32. ПКЕЕ встановлено, що фактичні обґрунтовані витрати на утримання технологічних електричних мереж відшкодовуються власнику електричних мереж відповідно до його кошторису витрат на здійснення цієї діяльності. При цьому, кошторис витрат на утримання технологічних електричних мереж складається на підставі бухгалтерських документів про фактичні витрати на здійснення цієї діяльності впродовж попереднього (базового) періоду. До витрат на утримання технологічних електричних мереж належать лише ті витрати, які безпосередньо стосуються вказаного виду діяльності.

У разі використання електропередавальною організацією, яка здійснює ліцензовану діяльність на закріпленій території, мереж споживача (основного споживача) останній погоджує кошторис обґрунтованих витрат у відповідному територіальному представництві НКРЕ. Узгоджений же з територіальним представництвом НКРЕ кошторис витрат є невід'ємним додатком до договору про спільне використання технологічних електричних мереж.

Додатково, п.3.1. Договору передбачає, що власник мереж має право на отримання від Користувача плати за спільне використання технологічних мереж, визначеної відповідно до Методики обрахування плати за спільне використання технологічних електричних мереж.

Відмовляючи в заяві позивачки до відповідача щодо укладення Договору про спільне використання технологічних електричних мереж, відповідач у своїй відповіді зазначав (а.с.20), що для укладення Договору про технічне забезпечення електропостачання позивачкою не надано технічних умов спільного використання технологічних електричних мереж, однак як стверджував у судовому засіданні представник позивачки і не заперечував представник відповідача у судовому засіданні технічні умови надавалися відповідачу позивачкою, але заяву останньої та Договори з відповідними додатками (технічними умовами) відповідач залишив без задоволення і Договори не підписав (а.с.8-18).

За таких обставин позовні вимоги позивачки ОСОБА_3, підлягають задоволенню. Відповідача має бути зобов'язано укласти з позивачкою Договори про спільне використання технологічних електричних мереж. Слід також зазначити, що умови договору викладені у відповідності до Типового договору, який є додатком № 2 до Правил користування електричною енергією.

Разом з тим, вирішуючи питання щодо стягнення з відповідача судового збору, суд вважає, що дана вимога позивачки не може бути задоволеною, оскільки відповідач не є організацією яка надає послуги з електропостачання, а тому Закон України «Про захист прав споживачів» не підлягає до застосування. А відтак з позивачки підлягає до стягнення судовий збір у розмірі 730.80 грн., за кожну позовну вимогу немайнового характеру.

Відповідно до ст.11 ЦПК України, суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненнями фізичних осіб, поданими відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.

Відповідно до п.4 ч.3 ст.129 Конституції України однією із засад судочинства є змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Виходячи із цього принципу, суд не може за власною ініціативою збирати докази або робити інші процесуальні дії, направлені на збирання доказів, а лише оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

На підставі наведеного та керуючись ст.21,55,129 Конституції України, Правилами користування електричною енергією затвердженими Постановою НКРЕ № 28 від 31.07.1996 року, Законом України «Про електроенергетику» ст.ст.16, 207, 626, 630 ЦК України, ст.ст.3,10,11,15,57,60,88,179,209,212-218 ЦПК України, суд -

В И Р І Ш И В :

1. Позов ОСОБА_3 до Приватного акціонерного товариства «Полісся» с.Варварівка Олевського району Житомирської області, третя особа: Публічне акціонерне товариство «Енергопостачальна компанія «Житомиробленерго» про захист прав споживача та зобов'язання укласти договори про спільне використання технологічних електричних мереж - задовольнити.

2. Зобов'язати Приватне акціонерне товариство «Полісся» (ідентифікаційний код 13575908, с.Варварівка вул.Калініна, 102 Олевського району Житомирської області) укласти з Публічним акціонерним товариством «Енергопостачальна компанія «Житомиробленерго» (10008 м.Житомир вул.Пушкінська, 32/8) Договір про спільне використання технологічних електричних мереж з метою забезпечення електропостачання до гаражів належних власнику - ОСОБА_3 та додатки до зазначеного договору, а саме:

2.1. Додаток № 1 до Договору про спільне використання технологічних мереж - однолінійну схему електропостачання споживачів електроенергії;

2.2. Додаток № 2 до Договору про спільне використання технологічних мереж - акт розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін;

2.3. Додаток № 3 до Договору про спільне використання технологічних мереж - перелік об'єктів споживачів, які приєднані до мереж Власника;

2.4. Додаток № 5 до Договору про спільне використання технологічних мереж - акт прийому - здачі виконаних робіт;

2.5. Додаток № 6 до Договору про спільне використання технологічних мереж - порядок обрахування плати за спільне використання технологічних електричних мереж та погодити/затвердити кошторис на утримання технологічних електричних мереж спільного використання власника.

3. Зобов'язати Приватне акціонерне товариство «Полісся» (ідентифікаційний код 13575908, с.Варварівка вул.Калініна, 102 Олевського району Житомирської області) укласти з ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 (ІПН: НОМЕР_1 АДРЕСА_1) Договір про технічне забезпечення електропостачання споживача та додатки до зазначеного договору, а саме:

3.1. Додаток № 1 до Договору про технічне забезпечення електропостачання споживача - графік зняття показників приладів обліку та подання їх до Енергопостачальної організації;

3.2. Додаток № 2 до Договору про технічне забезпечення електропостачання споживача - розрахунок втрат електроенергії в мережі споживача;

3.3. Додаток № 3 до Договору про технічне забезпечення електропостачання споживача - розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін по об'єкту нежитлова будівля гаража;

3.4. Додаток № 1 до Договору про технічне забезпечення електропостачання споживача - перелік об'єктів, що живляться електроенергією від мереж енергосистеми;

3.5. Додаток № 5 до Договору про технічне забезпечення електропостачання споживача.

4. Зобов'язати Приватне акціонерне товариство «Полісся» (ідентифікаційний код 13575908, с.Варварівка вул.Калініна, 102 Олевського району Житомирської області) затвердити однолінійну схему електрозабезпечення нежитлової будівлі гаража власника-фізичної особи ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 (ІПН: НОМЕР_1 АДРЕСА_1).

5. Стягнути з ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 (ІПН: НОМЕР_1 АДРЕСА_1) на користь держави судовий збір в сумі 730.80 грн., який перерахувати на р/р 31215206700460, Код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 37937308, УДК у Олевському районі, код класифікації доходів бюджету - 220300001, Банк отримувача ГУ ДКУ у Житомирській області, МФО - 811039.

Рішення може бути оскарженим до Апеляційного суду Житомирської області через Олевський районний суд Житомирської області протягом 10 днів з дня його проголошення. А особами, які брали участь у справі, але не були присутніми у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Суддя: В. В. Волощук

СудОлевський районний суд Житомирської області
Дата ухвалення рішення25.07.2014
Оприлюднено30.07.2014
Номер документу39941230
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —287/73/14-ц

Рішення від 25.09.2014

Цивільне

Апеляційний суд Житомирської області

Талько О. Б.

Ухвала від 19.08.2014

Цивільне

Апеляційний суд Житомирської області

Талько О. Б.

Рішення від 25.07.2014

Цивільне

Олевський районний суд Житомирської області

Волощук В. В.

Рішення від 25.07.2014

Цивільне

Олевський районний суд Житомирської області

Волощук В. В.

Ухвала від 18.02.2014

Цивільне

Олевський районний суд Житомирської області

Волощук В. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні