Постанова
від 22.07.2014 по справі 816/4775/13-а
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 липня 2014 року м. ПолтаваСправа № 816/4775/13-а

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Єресько Л.О.,

за участю:

секретаря судового засідання Мекенченко М.А.,

позивача ОСОБА_1 ,

представника позивача Павличенка В.Г.,

представника відповідача - Муравйова О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправним та зобов`язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

02 серпня 2013 року ОСОБА_1 (надалі - позивач або ОСОБА_1 ) звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (надалі - відповідач або Полтавський ОВК) , яким просив визнати протиправним рішення від 30.01.2013 про відмову у наданні йому статусу учасника бойових дій, зобов`язати комісію ІНФОРМАЦІЯ_1 надати статус учасника бойових дій з 30.01.2013 та видати посвідчення учасника бойових дій встановленого зразка.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що протягом червня - жовтня 2012 року він приймав участь у розмінуванні території м. Лубен та Лубенського району Полтавської області від вибухонебезпечних предметів як представник громадського формування з охорони громадського порядку "Козацька варта". Вказував, що актами виконання робіт з розмінування місцевості встановлена його безпосередня участь у проведенні розмінування. Свій обов`язок з участі у проведенні комплексу заходів по розмінуванню місцевості підтверджує наказами отамана громадського формування з охорони громадського порядку "Козацька варта", якими він залучався як член громадського формування до виконання робіт по розмінуванню та охороні місцевості спільно з працівниками Лубенського МВ ГУМВС України у Полтавській області та піротехнічним відділом ГУ МНС України Полтавської області. Проте, комісією Полтавського ОВК при розгляді питання про встановлення позивачу статусу учасника бойових не було враховано всіх фактичних обставин, що мають значення для прийняття відповідного рішення, чим порушено п. 11 ч. 1 ст. 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту". Тому вважає дії відповідача протиправними, а рішення від 31.01.2013 щодо відмови у встановленні йому статусу учасника бойових дій таким, що підлягає скасуванню.

Постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 19.08.2013 залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 21.10.2013 у задоволенні позову відмовлено.

Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 27.03.2014 вищевказані ухвали судів першої та апеляційної інстанції скасовані, справа направлена на новий розгляд до суду першої інстанції.

В судовому засіданні позивач та представник позивача вимоги позовної заяви підтримали, просили її задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав. У наданих до суду письмових запереченнях просив в задоволенні позову відмовити, посилаючись на те, що до робіт з розмінування вибухонебезпечних предметів в Збройних силах України залучаються лише військовослужбовці при наявності спеціального допуску на право самостійного проведення робіт, які включаються на підставі наказу командира військової частини до групи розмінування та виїжджають згідно з наказом командира військової частини у складі групи на розмінування. Позивач в ході виконання робіт з розмінування місцевості, до групи розмінування Міністерством оборони України не включався, відповідного допуску не мав, приймав участь у роботах за залученням територіального підрозділу Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи до проведення робіт по очищенню місцевості від вибухонебезпечних предметів як представник громадського формування на добровільних засадах, а не під час проходження військової служби. З огляду на те, виконання робіт з розмінування не входило до службових обов`язків ОСОБА_1 , то оспорюване рішення комісії Полтавського ОВК щодо відмови у наданні позивачу відповідного статусу, є обґрунтованим та правомірним.

Суд, заслухавши пояснення позивача та його представника, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив наступне.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є сотником «Громадського формування з охорони громадського порядку "Козацька варта" (а.с.12).

Відповідно до свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи, «Громадське формування з охорони громадського порядку "Козацька варта" зареєстроване виконавчим комітетом Лубенської міської ради як юридична особа (ідентифікаційний код 37173956) 11.01.2011.

Згідно свідоцтва про реєстрацію громадського формування від 28.12.2010 основною метою діяльності громадського формування з охорони громадського порядку "Козацька варта" є сприяння органам місцевого самоврядування, правоохоронним органам, органам виконавчої влади, а також посадовим особам у запобіганні та припиненні адміністративних правопорушень і злочинів, захист життя та здоров`я громадян, інтересів суспільства і держави від протиправних посягань, а також рятування людей і майна під час стихійного лиха та інших надзвичайних ситуацій (а.с. 13).

07.08.2012 ОСОБА_1 звернувся через Лубенсько - Оржицький військовий комісаріат до Полтавського ОВК із заявою про надання йому статусу учасника бойових дій.

Як на підставу для надання статусу учасника бойових дій позивач посилався на ту обставину, що протягом червня - жовтня 2012 року на виконання наказу отамана громадського формування "Козацька варта" його, як сотника громадського формування з охорони громадського порядку, було залучено до підрозділу козаків щодо здійснення робіт із розмінування полів і об`єктів народного господарства на території м.Лубен та Лубенського району Полтавської області.

На підтвердження своєї участі у розмінуванні до вищевказаної заяви додав акти виконання робіт з розмінування місцевості №50 від 12.06.2012, №54 від 05.07.2012, №70 від 08.08.2012, №71 від 08.08.2012, №88 від 03.10.2012, №89 від 04.10.2012, №90 від 05.10.2012 (а.с. 24, 30, 39, 40, 41, 77, 81).

За результатами розгляду заяви, 30.01.2013 комісією з розгляду питань пов`язаних зі встановленням статусу учасника бойових дій Полтавського обласного військового комісаріату прийнято рішення, оформленого протоколом 7438, яким ОСОБА_1 відмовлено у наданні статусу учасника бойових дій у відповідності до п. 11 ст. 6 Закону України «Про статус ветеранів війни» у зв`язку з тим, що заявник не був залучений до розмінування полів та об`єктів (а.с. 152).

Позивач, не погодившись із вищевказаним рішенням відповідача, оскаржив його до адміністративного суду.

Надаючи оцінку рішенню ІНФОРМАЦІЯ_1 , щодо відмови ОСОБА_1 у наданні статусу учасника бойових дій, суд виходить із наступного.

Законом України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту від 22.10.1993 № 3551-XII визначено правовий статус ветеранів війни.

Статтею 5 вказаного Закону України передбачено, що учасниками бойових дій є особи, які брали участь у виконанні бойових завдань по захисту Батьківщини у складі військових підрозділів, з`єднань, об`єднань всіх видів і родів військ Збройних Сил діючої армії (флоту), у партизанських загонах і підпіллі та інших формуваннях як у воєнний, так і у мирний час.

Пунктом 11 частини 1 статті 6 Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту визначено, що особи, які були залучені командуванням військових частин, державними і громадськими організаціями до розмінування полів і об`єктів народного господарства та особи, які на мінних тральщиках брали участь у траленні бойових мін у територіальних і нейтральних водах у воєнний і повоєнний час визнаються учасниками бойових дій.

З метою виконання вимог Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" наказом Міністерства оборони України від 08 квітня 2009 № 158 затверджено Положення про комісії з питань розгляду матеріалів про визначення учасників бойових дій у Збройних Силах України (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Пунктом 1 Положення передбачено, що комісії з питань розгляду матеріалів про визначення учасників бойових дій у Збройних Силах України створюються в Міністерстві оборони України, військовій частині НОМЕР_1 , військовому комісаріаті Автономної Республіки Крим, обласних та Київському міському військових комісаріатах.

Пунктом 9 Положення визначено перелік документів, на підставі яких комісією приймається рішення щодо визнання громадян учасниками бойових дій. До таких документів, зокрема, відносяться для військовослужбовців, які брали участь у розмінуванні або траленні бойових мін: 1) витяг з наказу командира військової частини про призначення до групи розмінування (тралення бойових мін); 2) витяг з наказу командира військової частини про виїзд у складі групи на розмінування (тралення бойових мін); 3) акт на виконання робіт із розчистки місцевості (територіальних і нейтральних вод) від вибухонебезпечних речовин (бойових мін).

При цьому, пунктом 10 Положення передбачено, що за відсутності через незалежні від заявника причини необхідних документів, які підтверджують його право на отримання статусу учасника бойових дій, дозволяється брати до уваги показання свідків (не менше двох), які в період, що потребує підтвердження, проходили військову службу чи працювали разом із заявником.

Таким чином, для визнання позивача учасником бойових дій на підставі пункту 11 частини 1 статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та призначення йому відповідного статусу, позивачу необхідно надати комісії переконливі докази його участі у розмінуванні (траленні бойових мін).

Відповідно до спільного наказу Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи, Міністерства оборони України, Міністерства транспорту та зв`язку України, Адміністрації державної прикордонної служби України від 27.05.2008 № 405/223/625/455 "Про організацію робіт з виявлення, знешкодження та знищення вибухонебезпечних предметів на території України та взаємодію під час їх виконання", проведення робіт з розмінування (виявлення, знешкодження та знищення) вибухонебезпечних предметів, що залишилися на території України після війн, сучасних боєприпасів і підривних засобів (крім вибухових пристроїв, що використовуються в терористичних цілях) та інших вибухотехнічних робіт покладено:

- на територіальні органи управління та підпорядковані МНС підрозділи Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на всій території України, у внутрішніх водах та акваторіях Азовського і Чорного морів (за винятком територій, які надані для розміщення і постійної діяльності військових частин, установ, військових навчальних закладів, підприємств та організацій Збройних Сил України, інших військових формувань і об`єктів транспортної системи;

- на військові частини Збройних Сил України - на територіях, які надані для розміщення і постійної діяльності військових частин, установ, військових навчальних закладів, підприємств та організацій Збройних Сил України;

- на підрозділи Держспецтрансслужби - на об`єктах транспортної системи, із залученням у разі потреби підрозділів Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту МНС та Збройних Сил України.

Пунктом 4 вищезазначеного наказу встановлено, що безпосередню організацію виконання завдань щодо розмінування (знешкодження та знищення) вибухонебезпечних предметів та проведення інших вибухових робіт, координацію дій підпорядкованих піротехнічних підрозділів та груп розмінування, налагодження взаємодії між центральними органами виконавчої влади, на які покладено реалізацію завдань з розмінування, а також місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування покладено на структурний підрозділ МНС, службу мінної безпеки Міноборони та Держспецтрансслужбу.

Роботи з розмінування (виявлення, знешкодження та знищення) вибухонебезпечних предметів здійснюються групами піротехнічних робіт територіальних органів управління та підпорядкованих МНС підрозділів Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту, групами розмінування Збройних Сил України та Держспецтрансслужби. Порядок отримання зазначеного допуску для особового складу груп розмінування Збройних Сил України визначається начальником інженерних військ Збройних Сил України.

Таким чином, роботи з розмінування (виявлення, знешкодження та знищення) вибухонебезпечних предметів здійснюються групами піротехнічних робіт або групами розмінування уповноважених органів за наявності спеціального допуску.

Як зазначено в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 27.03.2014 по цій справі (а.с. 145-146) із вищенаведеного слід зробити висновок, що будь-які дії пов`язані з проведенням робіт з розмінування не можуть вчинятися громадськими організаціями самостійно без залучення перелічених органів. Тобто системний аналіз зазначених норм дозволяє зробити висновок, що залучення громадською організацією будь-якої особи до проведення робіт з розмінування, яке б в подальшому давало можливість надання такій особі статусу учасника бойових дій, можливе тільки в межах взаємодії з переліченими органами із оформленням необхідних документів.

В свою чергу представник відповідача вказував, що ОСОБА_2 до групи розмінування Міністерством оборони України не включався, відповідного допуску не мав.

Так, судом встановлено, що накази командирів відповідних частин уповноважених органів про призначення до групи розмінування та про виїзд у складі групи на розмінування у відношенні ОСОБА_1 не виносилися.

Як слідує із оскаржуваного рішення комісії з розгляду питань пов`язаних зі встановленням статусу учасника бойових дій Полтавського обласного військового комісаріату, оформленого протоколом 7438 (а.с. 152), позивачем із переліку документів, наведеного у п. 9 Положення про комісії з питань розгляду матеріалів про визначення учасників бойових дій у Збройних Силах України, на розгляд комісії подано лише акти виконання робіт з розмінування місцевості №50 від 12.06.2012, №54 від 05.07.2012, №70 від 08.08.2012, №71 від 08.08.2012, №88 від 03.10.2012, №89 від 04.10.2012, №90 від 05.10.2012 (а.с. 188-189, 192, 195-196, 199-201), погоджених керівниками органів місцевого самоврядування та затверджених керівником АРЗ СП ТУ МНС у Полтавській області полковником служби цивільного захисту.

У відповідності до вищевказаних актів виконання робіт з розмінування, дані роботи були виконані особовим складом підрозділу піротехнічних робіт Аварійно-рятувального загону спеціального призначення ТУ МНС у Полтавській області у кількості 5 осіб.

При цьому, за змістом цих актів ОСОБА_1 безпосередньо до складу піротехнічного підрозділу не входив, список представників даного громадського формування, в т.ч. і ОСОБА_1 , дописано рукописним шляхом невідомою особою на зворотному боці актів внизу під схемами виявлення вибухово-небезпечних предметів в якості представників.

Вищий адміністративний суд України в ухвалі від 27.03.2014 (а.с. 144-146), скасовуючи рішення судів при попередньому розгляді справи та направляючи дану справу на новий судовий розгляд до суду першої інстанції, звернув увагу, що позивач зазначається на зворотній частині актів виконання робіт з розмінування місцевості як представник ГО «Козацька варта», проте в цих актах не зазначено на якій підставі він фігурує в таких актах. У зв`язку з чим перед судом першої інстанції при новому розгляді справи поставлено питання щодо встановлення наступних обставин: яким чином та в якому обсязі була погоджена участь представників ГО «Козацька варта» у проведенні робіт з розмінування з боку перелічених органів.

З метою з`ясування вищезазначених обставин судом направлено запит від 19.06.2014 №816/4775/13-а (а.с. 173) до Аварійно-рятувального загону спеціального призначення ТУ МНС у Полтавській області, посадовими особами якого і складалися вищевказані акти, з проханням надати завірені копії даних актів та письмових пояснень з приводу зазначення в них представників ГФ «Козацька варта».

У відповідь на запит суду вказаним підрозділом надано письмову відповідь із відповідними поясненнями та завірені копії наказів начальника аварійно-рятувального загону спеціального призначення про виїзд групи піротехнічних робіт та копії запитуваних актів виконання робіт з розмінування місцевості (а.с. 184-201).

За змістом даної відповіді представники громадського формування "Козацька варта", представники інших організацій та представники місцевих органів виконавчої влади, УМВС, УСБУ, своїми підписами в актах виконання робіт по розмінуванню місцевості, у якості представників, засвідчують на місцях виявлення вибухонебезпечних предметів виконання проведеної роботи згідно заявки місцевого органу виконавчої влади, відповідність кількості виявлених до кількості знищених вибухонебезпечних предметів з метою запобігання їх нецільового використання.

Представники даного громадського формування супроводжували групу піротехнічних робіт до місця виявлення вибухонебезпечних предметів та вказували на їх місце знаходження. Громадянин ОСОБА_1 та інші представники громадського формування "Козацька варта" безпосередньої участі у проведені робіт з розмінування місцевості (проведення піротехнічних робіт, пов`язаних з очищенням місцевості від вибухонебезпечних предметів) не брали. Щодо обставин виявлення вибухонебезпечних предметів, їх місцезнаходження, які вказані в актах виконаних робіт з розмінування місцевості, представники даної організації не повідомляли представників групи піротехнічних робіт.

Групі піротехнічних робіт АРЗ СП УДСНС невідомі обставини, щодо участі громадського формування "Козацька варта" у проведенні робіт на полях та об`єктах міста Лубни і Лубенського району, (місцях проведення колишніх бойових дій) та отримання ними дозволів на право проведення таких робіт.

Також, суд повідомлено, що Аварійно-рятувальний загін спеціального призначення Управління ДСНС не співпрацює з громадським формуванням "Козацька варта" та не проводив з її представниками навчань, інструктажів, а також не уповноважений видавати дозволи на виконання робіт по виявленню та знищенню вибухонебезпечних предметів та будь-яких пов`язаних з цим робіт.

Крім того, у завірених копіях актів виконання робіт з розмінування місцевості №88 від 03.10.2012, №89 від 04.10.2012 та №90 від 05.10.2012 (а.с. 199-201) взагалі відсутній список представників ГФ «Козацька варта», який наявний у незавірених копіях, наданих позивачем до матеріалів справи (а.с. 39-41).

Причину такої невідповідності ні позивач ні його представник не змогли пояснити суду.

Листом від 26.06.2014 №25-860/30 Лубенським районним відділом Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області повідомлено суд, що згідно журналу реєстрації вихідних документів Лубенського районного відділу Управління ДСНС України у Полтавській області, звернень до громадського формування "Козацька варта" про залучення цивільних осіб для охорони громадського порядку при проведенні розмінування та знешкодження вибухонебезпечних предметів часів Великої Вітчизняної Війни на території м. Лубен та Лубенського району не зареєстровано.

Крім того, даним листом суду повідомлено, що в Управлінні відсутня будь-яка інформація щодо участі ОСОБА_1 та інших членів громадського формування "Козацька варта" в розмінуванні та знешкодженні вибухонебезпечних предметів часів Великої Вітчизняної Війни на території м. Лубен та Лубенського району. Облік осіб, які залучалися Лубенським МРВ УМВС України у Полтавській області до оточення місць розмінування, в Управлінні не ведеться (а.с. 203).

Також, відповідно до інформації наданої Лубенською районною державною адміністрацією Полтавської області, судом встановлено, що Лубенська РДА не проводила залучення громадського формування "Козацька варта", в т.ч. і гр. ОСОБА_1 , до проведення робіт з виявлення, знешкодження вибухонебезпечних предметів (а.с. 220).

Позивач в ході судового розгляду підтверджував свою участь у розмінуванні у червні - жовтні 2012 року на території м. Лубен та Лубенського району Полтавської області, крім вищеописаних актів виконання робіт з розмінування місцевості, наступними документами:

-наказ від 15.05.2012 № 3 отамана громадського формування "Козацька варта", яким створено підрозділ по проведенню робіт із розмінування полів і об`єктів народного господарства на території Лубен та Лубенського району, до складу якого включено в тому числі і сотника громадського формування «Козацька варта» ОСОБА_1 . Мета діяльності даного підрозділу: перевірка отриманої інформації про місцезнаходження вибухонебезпечних предметів, виявлення та охорона вибухонебезпечних предметів а також проведення комплексних заходів щодо розмінування місцевості та спільно з піротехнічним підрозділом ГУМНС України в Полтавській області та співробітниками Лубенського МВ ГУМВС України в Полтавській області проведення знешкодження вибухонебезпечних предметів, виявлених на території м. Лубен та Лубенського району (а.с.19);

-накази отамана №07 від 10.06.2012 (а.с.75), №8 від 10.06.2012 (а.с.79), №11 від 4.07.2012 (а.с.22), №13 від 06.08.2012 (а.с.26), №015 від 06.08.2012 (а.с.28), №17 від 01.10.2012 (а.с.31), №19 від 03.10.2012 (а.с.34), №21 від 04.10.2012 (а.с.37), якими залучено до проведення комплексу заходів щодо розмінування місцевості спільно з працівниками Лубенського МВ ГУМВС України в Полтавській області та піротехнічним підрозділом ГУМНС України в Полтавській області проведення знешкодження вибухово-небезпечних предметів в тому числі ОСОБА_1 ;

-графіки чергування, згідно з якими позивач 10.06.2012, 11.06.2012 та 12.06.2012, 04.07.2012 та 05.07.2012, 07.08.2012 та 08.08.2013, 02.10.2012, 03.10.2012, 04.10.2012 та 05.10.2012 здійснював охорону району розмінування (а.с.23,29,33,35,38,76,80,84);

-Подяка (без дати) за активну участь та громадську позицію при проведенні розмінування та знешкодження вибухово-небезпечних предметів часів Великої Вітчизняної Війни на території міста Лубен та Лубенського району, підписану начальником служби цивільного захисту в Лубенському районі ТУ МНС України у Полтавській області (а.с. 42) та Грамота від 14.10.2012 за значний вклад в розвиток козацького руху на Полтавщині, за активну позицію, а також за участь в розмінуваннях об`єктів народного господарства Лубенщини, підписану отаманом громадського формування з охорони громадського порядку «Козацька варта» генерал-лейтенантом козацтва ОСОБА_3 (а.с.43).

В ході судового розгляду ОСОБА_1 пояснював, що дії по організації виявлення та охорони вибухонебезпечних предметів на території міста Лубни і Лубенського району Полтавської області, в тому числі за повідомленнями місцевих жителів про небезпечні знахідки, громадське формування "Козацька варта", учасником якої він є, координували із Лубенським міським відділом УМВС України у Полтавській області. А саме, у випадку надходження сигналу про виявлення вибухонебезпечних предметів громадське утворення повідомляло чергову частину Лубенського міського відділу УМВС України у Полтавській області, спільно із оперативним підрозділом здійснювали виїзд на місце, огороджували його та охороняли до приїзду із м. Полтави піротехнічного підрозділу.

Свідок ОСОБА_4 (отаман ГФ «Козацька варта»), допитаний в судовому засіданні 17.06.2014, показав суду, що час від-часу начальником дозвільної системи Лубенського МВ ОСОБА_5 проводилися навчання (інструктажі) учасників громадського формування "Козацька варта" щодо проведення робіт із вибухонебезпечними предметами, але дозволів (допусків) на виконання такого роду робіт громадському формуванню не було видано.

На підтвердження вказаних обставин судом було направлено запит до Лубенського МВ (з обслуговування м. Лубни та Лубенського району) УМВС України в Полтавській області (а.с. 175).

У відповідь на вказаний запит суду Лубенським МВ (з обслуговування м. Лубни та Лубенського району) УМВС України в Полтавській області направлено лист від 04.07.2017 № 8161 із письмовими поясненнями (а.с. 224-227).

За змістом даної відповіді повідомлено суд, що у червні 2012 року головою громадського формування "Козацька варта" Тимошенко С.В., надано до Лубенського МВ три рапорти про те, що члени даного громадського формування приймали участь в охороні місця події, де були виявлені вибухонебезпечні предмети а саме: 08.06.2012 року в м. Лубни по вул. П.Осипенко, 11.06.2012 року в с. Солониця Лубенського району та 12.06.2012 року по вул. П. Кільцева, але Лубенський МВ УМВС України в Полтавській області, не володіє інформацією чи приймав участь гр. ОСОБА_1 у охороні місця події, де були виявлені вибухово-небезпечні предмети, а також розмінуванні полів і об`єктів на території м. Лубни та Лубенського р-ну, у червні та жовтні 2012 року, так як в даних рапортах прізвищ осіб, які залучались до даних заходів не вказано.

В книзі інструктажів нарядів Лубенського МВ УМВС України в Полтавській області за 2012 рік, відсутні відомості про проходження інструктажу громадянином ОСОБА_1 , щодо охорони, та проведення робіт з вибухонебезпечними предметами.

Із відібраних усних пояснень старшого інспектора дозвільної системи Лубенського МВ Неділько В.В., останній також не проводив ніяких навчань та інструктажів щодо проведення робіт з вибухонебезпечними предметами, з представниками вищевказаного громадського і формування, в т.ч. ОСОБА_1 .

Крім цього повідомлено, що Лубенським МВ УМВС України в Полтавській області допуски або інші дозвільні документи на проведення робіт із вибухово-небезпечними предметами учасникам громадського формування "Козацька варта" в тому числі громадянину ОСОБА_1 не видавалися.

Також, судом направлявся запит до Лубенського районного відділу Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області з приводу надання пояснень щодо оголошення позивачу Подяки (без дати) за активну участь та громадську позицію при проведенні розмінування та знешкодження вибухово-небезпечних предметів часів Великої Вітчизняної Війни на території міста Лубен та Лубенського району, підписаної начальником служби цивільного захисту в Лубенському районі ТУ МНС України у Полтавській області (а.с. 42), з проханням повідомити за які конкретно дії та за який часовий період її було оголошено, з одночасним наданням документального підтвердження підстав для оголошення такої подяки.

Листом від 26.06.2014 №25-860/30 Лубенський районний відділ Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області (а.с. 203) повідомили суд, що в Управлінні відсутні документальні підтвердження обставин та підстав для оголошення подяки ОСОБА_1 . Повідомили, що в Управлінні відсутня будь-яка інформація щодо участі ОСОБА_1 та інших членів ГФ «Козацька варта`в розмінуванні та знешкодженні вибухонебезпечних предметів часів Великої Вітчизняної Війни на території м. Лубен та Лубенського району.

Одночасно суду пояснено, що у відповідності до п. 38 Закону України «Про Дисциплінарний статут служби цивільного захисту» такий вид заохочення як оголошення подяки застосовується начальником лише до осіб рядового і начальницького складу органів та підрозділів цивільного захисту, а ОСОБА_1 не входить до кола цих осіб.

Із вищенаведеного слідує, що вищезгадана Подяка (без дати) за активну участь та громадську позицію при проведенні розмінування та знешкодження вибухонебезпечних предметів часів Великої Вітчизняної Війни на території міста Лубен та Лубенського району, підписана начальником служби цивільного захисту в Лубенському районі ТУ МНС України у Полтавській області, була оголошена ОСОБА_1 з перевищенням повноважень вказаної посадової особи та без жодного документального підтвердження обставин та підстав для її оголошення.

Таким чином жоден із уповноважених органів на проведення робіт з розмінування не підтвердив залучення до такого виду робіт представників ГФ «Козацька варта», в т.ч. і ОСОБА_1 .

Позивач наполягав на своїй участі у розмінуванні, що дає йому право на отримання статусу учасника бойових дій, з посиланням на вищевказані накази керівника ГО «Козацька варта» та фото- і відео матеріали додані до справи

Суд не приймає до уваги доводи позивача про залучення його до участі в розмінуванні наказами керівника ГФ «Козацька варта», як на підставу для надання йому статусу учасника бойових дій, оскільки Законом України «Про участь громадян в охороні громадського порядку і державного кордону, у відповідності до якого створено «Громадське формування з охорони громадського порядку «Козацька варта», не надано громадським формуванням прав з власної ініціативи проводити роботи з розмінування (виявлення, знешкодження та знищення) вибухонебезпечних предметів, а тим більше без спеціальної підготовки та наявності спеціального допуску.

Надаючи оцінку фото- та відео- матеріалам, які були досліджені в ході судового розгляду, суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Суд погоджується із доводами позивача, що дані матеріали можуть свідчити про те, що ОСОБА_1 був присутній на місцях виявлення вибухонебезпечних предметів, однак, із цих матеріалів не надається можливим встановити, а ні дату проведення зйомки, а ні місцевість, де вона відбувалася.

Як встановлено судом вище, на вилучення вибухонебезпечних предметів та їх переміщення ГФ «Козацька варта» не уповноважувалися відповідними органами.

Із окремих матеріалів справи, як то постанова про відмову в порушенні кримінальної справи від 05.10.2012 (а.с. 238), можна дійти висновку, що силами громадського формування «Козацька варта» забезпечувалася цілодобова охорона місця події (місця виявлення вибухонебезпечних предметів) у с. Калайденці Лубенського району до приїзду групи піротехнічних робіт аварійно-рятувальної частини аварійно-рятувального загону спеціального призначення.

Однак, при вирішенні даного спору суд виходить із змісту поняття «розмінування».

Відповідно до спільного наказу Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи, Міністерства оборони України, Міністерства транспорту та зв`язку України, Адміністрації Державної прикордонної служби України від 27.05.2008 № 405/223/625/455 «Про організацію робіт з виявлення, знешкодження та знищення вибухонебезпечних предметів на території України та взаємодію під час їх виконання», поняття «розмінування вибухонебезпечних предметів» включає в себе комплекс основних елементів: виявлення, знешкодження та знищення.

Отже, в будь-якому випадку виявлення та охорона вибухонебезпечних предметів до прибуття спецпідрозділу з власної ініціативи громадського формування без виконання всього комплексу робіт, що включається в поняття «розмінування», в т.ч. знешкодження та знищення, не є достатніми підставами для встановлення статусу учасника бойових дій в розумінні Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

Згідно актів виконання робіт з розмінування місцевості №50 від 12.06.2012, №54 від 05.07.2012, №70 від 08.08.2012, №71 від 08.08.2012, №88 від 03.10.2012, №89 від 04.10.2012, №90 від 05.10.2012 (а.с. 188-189, 192, 195-196, 199-201) на знищення виявлених вибухонебезпечних предметів особовим складом піротехнічного підрозділу було витрачено спеціальні засоби, а саме тротил (шашки детонатори Т 400 г), ЕД-8-Ж, СППІ, у кількості відповідно до накладних про отримання цих матеріалів в Аварійно-рятувальному загоні спеціального призначення ТУ МНС у Полтавській області.

Вказані спецзасоби є на озброєнні лише органів уповноважених на проведення робіт з розмінування, та не можуть бути наявними у вільному обігу в громадських формуваннях.

Як зазначено судом вище, у відповіді на запит суду Аварійно-рятувальним загоном спеціального призначення ТУ МНС у Полтавській області (а.с. 184-185) повідомлено, що представники громадського формування "Козацька варта", представники інших організацій та представники місцевих органів виконавчої влади, УМВС, УСБУ, своїми підписами в актах виконання робіт по розмінуванню місцевості, у якості представників, засвідчили на місцях виявлення вибухонебезпечних предметів виконання проведеної роботи згідно заявки місцевого органу виконавчої влади, відповідність кількості виявлених до кількості знищених вибухонебезпечних предметів з метою запобігання їх нецільового використання. Пояснювали, що громадянин ОСОБА_1 та інші представники громадського формування "Козацька варта" безпосередньої участі у проведені робіт з розмінування місцевості (проведення піротехнічних робіт, пов`язаних з очищенням місцевості від вибухонебезпечних предметів.) не брали.

Таким чином, документально не підтверджується безпосередня участь позивача у знешкодженні та знищенні вибухонебезпечних предметів.

З огляду на зазначене, суд дійшов висновку, що оскаржуване рішення комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 є законним та обґрунтованим.

Відтак, позовні вимоги ОСОБА_1 задоволенню не підлягають.

На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -

П О С Т А Н О В И В:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Полтавського обласного війського комісаріату про визнання рішення протиправним та зобов`язання вчинити певні дії відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови в повному обсязі.

Повний текст постанови складено 28 липня 2014 року.

СуддяЛ.О. Єресько

СудПолтавський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення22.07.2014
Оприлюднено12.10.2022
Номер документу39978266
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —816/4775/13-а

Ухвала від 15.09.2015

Адміністративне

Вищий адміністративний суд України

Тракало В.В.

Ухвала від 15.09.2015

Адміністративне

Вищий адміністративний суд України

Тракало В.В.

Ухвала від 29.05.2014

Адміністративне

Полтавський окружний адміністративний суд

Л.О. Єресько

Ухвала від 29.05.2014

Адміністративне

Полтавський окружний адміністративний суд

Л.О. Єресько

Ухвала від 11.09.2015

Адміністративне

Вищий адміністративний суд України

Тракало В.В.

Ухвала від 11.09.2015

Адміністративне

Вищий адміністративний суд України

Тракало В.В.

Ухвала від 13.08.2013

Адміністративне

Полтавський окружний адміністративний суд

Є.Б. Супрун

Ухвала від 13.08.2013

Адміністративне

Полтавський окружний адміністративний суд

Є.Б. Супрун

Ухвала від 08.10.2014

Адміністративне

Вищий адміністративний суд України

Винокуров К.С.

Ухвала від 08.10.2014

Адміністративне

Вищий адміністративний суд України

Винокуров К.С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні