Рішення
від 24.07.2014 по справі 526/215/14-ц
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 526/215/14

Номер провадження 22-ц/786/2386/14

Головуючий у 1-й інстанції Заколодяжна О. А.

Доповідач Пилипчук Л. І.

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 липня 2014 року м. Полтава

Колегія суддів судової палати у цивільних справах апеляційного суду Полтавської області у складі:

головуючого - судді Пилипчук Л.І.

суддів: Дряниці Ю.В., Кривчун Т.О.,

при секретарі - Філоненко О.В.,

за участю: представника ОСОБА_1 - ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Полтаві справу за апеляційною скаргою ОСОБА_3, ОСОБА_2 в інтересах ОСОБА_1

на рішення Гадяцького районного суду Полтавської області від 18 червня 2014 року

по справі за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_3 до Лисівської сільської ради Гадяцького району Полтавської області, треті особи: приватний нотаріус Гадяцького районного нотаріального округу ОСОБА_4, про визнання права власності на спадкове майно,-

в с т а н о в и л а:

У лютому 2011 року позивачі звернулися в суд із зазначеним позовом та прохали визнати за ними право власності на фермерське господарство «СІРІУС-АГРО» в рівних частках у порядку спадкування за законом після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 батька ОСОБА_5.

Рішенням Гадяцького районного суду Полтавської області від 18 червня 2014 року в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1, ОСОБА_3 до Лисівської сільської ради Гадяцького району Полтавської області, треті особи: приватний нотаріус Гадяцького районного нотаріального округу ОСОБА_4, про визнання права власності на спадкове майно,- відмовлено.

Відповідачі в своїй апеляційній скарзі прохали рішення районного суду скасувати та ухвалити нове, яким позов задовольнити. Посилалися на невідповідність висновків суду обставинам справи та неправильне застосування норм матеріального права.

Вважали, що оскільки нотаріус та Державний реєстратор юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців відмовили в оформленні їх спадкових прав на фермерське господарство, засновником та власником якого був їх покійний батько, вони мають право на звернення до суду із вказаним позовом.

Заслухавши доповідь судді, пояснення осіб, які брали участь у розгляді справи, перевіривши доводи апеляційної карги, колегія суддів приходить до висновку про задоволення апеляційної скарги з наступних підстав.

Встановлено, що позивачі ОСОБА_1, та ОСОБА_3 є рідними дочками ОСОБА_5, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1. /а.с.9-19/

Відповідно до ч.1 ст. 1261 ЦК України позивачі є спадкоємцями першої черги за законом, які у порядку та строки, визначені ст.ст.1269, 1270 ЦК України подали заяви про прийняття спадщини до приватного нотаріуса Гадяцького районного нотаріального округу ОСОБА_6, яка відкрила спадкову справу. Дружина покійного - ОСОБА_7 відмовилася від спадщини на користь дочок ./а.с.62-82/

Постановою приватного нотаріуса Гадяцького районного нотаріального округу ОСОБА_4 09.09.2013 року відмовлено ОСОБА_3 та ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на частку у фермеськрму господарстві «Сиріус-Агро», оскільки із статутних документів господарства неможливо визначити розмір статутного капіталу та склад майна, що належало або було у користуванні ФГ «СІРІУС-АГРО», тобто неможливо визначити вартість спадкового майна./а.с.94/

Відповідно до роз»яснень Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року №7 «Про судову практику у справах про спадкування» у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

Відмовляючи у задоволенні позову, місцевий суд вважав, що, оскільки спадкодавець ОСОБА_5 за життя мав лише право засновника та не мав права власності на фермерське господарство «СІРІУС -АГРО», тому таке право не належить до спадщини.

Однак такий висновок місцевого суду є помилковим, не відповідає фактичним обставинам справи та нормам цивільного права та нормам Закону України «Про фермерське господарство».

Статтею 23 Закону України «Про фермерське господарство» (далі Закон) передбачено, що успадкування фермерського господарства (цілісного майнового комплексу або його частини) здійснюється відповідно до закону.

Стаття 1 Закону визначає, що фермерське господарство є формою підприємницької діяльності громадян із створенням юридичної особи, які виявили бажання виробляти товарну сільськогосподарську продукцію, займатися її переробкою та реалізацією з метою отримання прибутку на земельних ділянках, наданих їм для ведення фермерського

господарства, відповідно до закону.

Фермерське господарство може бути створене одним громадянином України або кількома громадянами України, які є родичами або членами сім»ї відповідно до закону. Фермерське господарство діє на основі Статуту. У Статуті зазначаються найменування господарства, його місцезнаходження, адреса, предмет і мета діяльності, порядок формування майна (складеного капіталу), органи управління, порядок прийняття ними

рішень, порядок вступу до господарства та виходу з нього та інші положення, що не суперечать законодавству України.

Відповідно до статті 20 Закону майно фермерського господарства належить йому на праві власності.

Фермерське господарство як цілісний майновий комплекс включає майно, передане до статутного капіталу, не розподілений прибуток, майнові та інші зобов'язання (стаття 22 Закону).

Встановлено, що рішенням від 15 липня 2008 року засновника господарства ОСОБА_5 створено фермерське господарство, «СІРІУС - АГРО», місцем знаходження якого є с.Лисівка Гадяцького району Полтавської області, головою фермерського господарства затверджено ОСОБА_5. Вказаним рішенням також затверджено статут господарства. /а.с.28/

Відповідно до свідоцтва серія А00 №706557 15.07.2008 року фермерське господарство «СІРІУС - АГРО» зареєстровано в гадяцькій районній державній адміністрації Полтавської області, ідентифікаційний код 35826493./а.с.25/

Статутом фермерського господарства «СІРІУС - АГРО» встановлено, що його засновником є ОСОБА_5. Пунктом 4.1 Статуту передбачено, що до складу майна господарства можуть входити: будівлі, споруди, облаштування, матеріальні цінності, цінні папери, продукція, вироблена господарством в результаті господарської діяльності, одержані доходи, інше майно, набуте на підставі, що не заборонені законом, право користування землею, водою та іншими природними ресурсами, будівлями, спорудами, обладнанням, а також інші майнові права ( в тому числі на інтелектуальну власність), грошові кошти, які передаються членами господарства до його складеного капіталу.

Таким чином, при створенні фермерського господарства його засновником статутний фонд не визначався.

Відповідно до розпорядження голови районної державної адміністрації від 31.08.2010 року № 329 передано в оренду ФГ «СІРІУС - АПГРО» земельну ділянку сільськогосподарського призначення орієнтовною площею 47,804 га для ведення фермерського господарства, яка знаходиться на території Лисівської сільської ради за межами населеного пункту строком до 31.12.2014 року.

26.04.2011року між Гадяцькою районною державною адміністрацією та фермерським господарством «СІРІУС - АГРО» укладено договір оренди вказаної земельної ділянки. Договір зареєстрований у відділі Держкомзему у Гадяцькому районі 06.01.2012 року.

Відповідно до довідки про наявність основних засобів по фермерському господарству «СІРІУС - АГРО» станом на 01.07.2014 року обліковуються основні засоби: «Косарка роторна 2169» 2011 року випуску, первісна (балансова) вартість якої 12,0тис. грн., залишкова вартість - 7,0тис. грн.

Крім того, Фермерське господарство «СІРІУС - АГРО» має обігові кошти на рахунку в Гадяцькому відділенні Полтавської обласної дирекції Публічного Акціонерного Товариства «Райффайзен Банк Аваль». /а.с.99/.

Отже, викладені фактичні обставини підтверджують той факт, що власником Фермерського господарства «СІРІУС - АГРО» є його засновник ОСОБА_5, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1. На час відкриття спадщини фермерське господарство зареєстроване, має вищезазначене рухоме майно, обігові кошти, право оренди земельної ділянки, а тому підлягає спадкування в порядку, визначеному ЦК України.

Оскільки спадкоємцями за законом, які прийняли спадщину, є позивачі, їх вимоги про визнання за ними права власності в рівних частках на зазначене фермерське господарство - є правомірними та обґрунтованими.

Тому колегія суддів скасовує рішення місцевого суду, висновки якого не відповідають фактичним обставинам справи та нормам матеріального права, і ухвалює нове рішення про задоволення позову.

Керуючись ст.ст.303, 304.307, 309 п.п.3,4 314,316 ЦПК України, колегія суддів,-

В и р і ш и л а :

Апеляційну скаргу ОСОБА_3, ОСОБА_2 в інтересах ОСОБА_1 - задовольнити.

Рішення Гадяцького районного суду Полтавської області від 18 червня 2014 року - скасувати та ухвалити нове рішення, яким позов задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 та ОСОБА_3, право власності на фермерське господарство «СІРІУС-АГРО» (ідентифікаційний код юридичної особи 35826493), що знаходиться в с. Лисівка Гадяцького району Полтавської області, в рівних частках, тобто по ? кожному, в порядку спадкування за законом після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 батька ОСОБА_5.

Рішення набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржено в касаційному порядку протягом 20 днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ.

Головуючий - суддя /підпис/ Л.І.Пилипчук

Судді /підпис/ Ю.В.Дряниця

/підпис/ Т.О.Кривчун

З оригіналом згідно:

суддя Пилипчук Л.І.

СудАпеляційний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення24.07.2014
Оприлюднено06.08.2014
Номер документу40002451
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —526/215/14-ц

Рішення від 24.07.2014

Цивільне

Апеляційний суд Полтавської області

Пилипчук Л. І.

Ухвала від 10.07.2014

Цивільне

Апеляційний суд Полтавської області

Пилипчук Л. І.

Рішення від 18.06.2014

Цивільне

Гадяцький районний суд Полтавської області

Заколодяжна О. А.

Рішення від 18.06.2014

Цивільне

Гадяцький районний суд Полтавської області

Заколодяжна О. А.

Ухвала від 11.02.2014

Цивільне

Гадяцький районний суд Полтавської області

Заколодяжна О. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні