ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"01" серпня 2014 р.Справа № 916/2642/14
Господарський суд Одеської області у складі:
судді Зайцева Ю.О.
при секретарі судового засідання Ошарін Д.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Департаменту комунальної власності Одеської міської ради;
до відповідача Громадської організації «Егіда»;
про розірвання договору оренди, виселення та стягнення 18177,13грн.
за участю представників сторін:
від позивача: Березняков І.В. (довіреність №01-36/27 від 09.01.2014р.);
від відповідача: не з'явився;
ВСТАНОВИВ:
СУТЬ СПОРУ: Департамент комунальної власності Одеської міської ради, звернуся з позовною заявою у якій просить розірвати договір оренди №16/36 від 11.06.2013р., нежитлового приміщення підвалу, загальною площею 123,9кв.м, що розташоване за адресою: м. Одеса, вул. Манежна 16, виселити громадську організацію «Егіда» та стягнути заборгованість з орендної плати у сумі 17 203,66 грн. та пені у сумі 913,47 грн.
Ухвалою від 07.07.2014р. за вказаним позовом суддею господарського суду Одеської області Зайцевим Ю.О. порушено провадження №916/2642/14 та призначено справу до розгляду у судовому засіданні на 16 липня 2014року.
Ухвалою суду від 16.07.2014р. відповідно до вимог ст. 77 ГПК України розгляд справи відкладено на 01.08.2014р.
Відповідач про час та місце судового засідання повідомлений належним чином шляхом надсилання судових ухвал на адресу, зазначену в позовній заяві, проте правом на відзив в порядку ст. 59 ГПК України не скористався.
Відповідно до п. 32 Інформаційного листа ВГСУ від 29 вересня 2009 року № 01-08/350 "Про деякі питання, порушені в доповідних записках господарських судів України у першому півріччі 2009 року щодо застосування норм Господарського процесуального кодексу України" викладена правова позиція, згідно якої відмітка про відправку процесуального документа суду на зворотньому аркуші у лівому нижньому куті першого примірника процесуального документа є підтвердженням розсилання процесуального документа сторонам у справі та іншим особам, які брали участь у справі, а коли йдеться про ухвалу, де зазначено про час і місце судового засідання, - підтвердженням повідомлення про час і місце такого засідання. При цьому, суд зазначає, що необґрунтоване затягування розгляду справи суперечить вимогам ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, учасником якої є Україна, стосовно права кожного на розгляд його справи судом упродовж розумного строку.
Приймаючи до уваги, що судові відправлення скеровувалися на адресу відповідача визначену в позовній заяві та у договорі оренди не житлового приміщення №16/36 від 11.06.2013р., суд вважає за можливе розглянути справу без участі відповідача за наявними в ній матеріалами відповідно до ст. 75 ГПК України.
Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представника позивача, суд встановив:
11.06.2013р. між Департаментом комунальної власності Одеської міської ради (орендодавець, позивач) та Громадською організацією «Егіда» (орендар, відповідач) укладено договір оренди нежитлового приміщення №16/36, згідно з яким орендодавець передає, а орендар приймає у строкове платне користування нежилі приміщення підвалу, загальною площею 123,9кв.м., розташовані за адресою: м. Одеса, вул. Манежна, 16.
Згідно з умовами п.1.3. договору, строк дії договору оренди встановлений з 11.06.2013р. по 11.05.2016р., а відповідно до умов п.7.7. договору, після закінчення строку дії договору орендар має переважне право на його продовження у разі належного виконання ним умов договору.
У розділі 2 договору встановлені умови щодо порядку розрахунків, а саме, встановлено, що орендна плата визначається на підставі ст.19 Закону України „Про оренду державного та комунального майна". Методики розрахунку ті порядку використання плати за оренду державного майна, затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України 04.10.1995р. зі змінами та доповненнями. За орендоване приміщення орендар зобов'язується сплачувати орендну плату, що становить 1317,76грн. Орендар зобов'язується вносити орендну плату щомісячно до 15 числа поточного місяця, незалежно від результатів його господарської діяльності. Розмір орендної плати за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування розміру орендної плати за минулий місяць на щомісячний індекс інфляції, що друкується Мінстатом України.
Згідно п.4.1. договору приміщення передаються Орендарю виключно для використання , розміщення громадської організації - 85,3кв.м., продовольчий магазин - 38,6кв.м.
Умовами п. 5.2. договору передбачено, що за несвоєчасне внесення орендної плати орендар сплачує пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла у період, за який сплачується пеня, від суми простроченого платежу за кожен день прострочки.
Згідно з п.5.3. договору у разі невнесення орендарем орендної плати на протязі 3-х місяців з дати закінчення терміну платежу, договір підлягає розірванню у відповідності з чинним законодавством.
Відповідно до умов п. 4.7. договору після закінчення строку дії договору чи у випадку його дострокового розірвання, орендар зобов'язаний в 15-денний термін передати орендодавцю об'єкт оренди за актом у належному стані, не гіршому ніж на момент передачі його в оренду та відшкодувати орендодавцю збитки у разі погіршення стану або втрати (повної або часткової) об'єкта оренди.
11.06.2013р. сторони підписали акт приймання-передачі приміщення відповідно до якого відповідач прийняв нежитлове приміщення площею 123,9кв.м., розташоване за адресою м. Одеса, вул. Манежна, 16, на підставі розпорядження міського голови №524-01р від 28.05.2013р.
У зв'язку із неналежним виконанням відповідачем своїх зобов'язань за договором оренди відповідач звернувся до суду з вимогами про розірвання договору оренди №16/36 від 11.06.2013р., виселення відповідача з нежитлового приміщення площею 123,9кв.м., розташоване за адресою м. Одеса, вул. Манежна, 16 та стягнення заборгованості з орендної плати у сумі 18177,13грн. з яких 17203,66грн. заборгованість з орендної плати за період 11.06.2013р. по 17.06.2014р. та 913,47грн. пеня.
Проаналізувавши наявні у справі докази та надавши їм правову оцінку, суд дійшов наступних висновків.
Згідно ч.1 ст.626 Цивільного кодексу України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Статтею 629 Цивільного кодексу України передбачено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Згідно ст.509 Цивільного кодексу України, зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Зобов'язання виникають з підстав, встановлених ст.11 цього Кодексу, а саме: цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки, зокрема, з договорів та інших правочинів.
Правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Він може вчинятися усно або в письмовій формі. Сторони мають право обирати форму правочину, якщо інше не встановлено законом. Правочин, для якого законом не встановлена обов'язкова письмова форма, вважається вчиненим, якщо поведінка сторін засвідчує їхню волю до настання відповідних правових наслідків (ст.ст.202, 205 Цивільного кодексу України).
Ст. 193 Господарського кодексу України передбачено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору.
Статтею 525 Цивільного кодексу України передбачено, що одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до ст. 526 Цивільного кодексу України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Вимогами ст. 625 Цивільного кодексу України передбачено, що боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання.
Відповідно до ст. 759 Цивільного кодексу України за договором найму наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.
Згідно зі ст. 762 Цивільного кодексу України за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму.
У відповідності до ст. 763 Цивільного кодексу України договір найму укладається на строк, встановлений договором.
Враховуючи той факт, що майно, що є предметом договору оренди №16/36 від 11.06.2013р. та належить до об'єктів комунальної власності, правовідносини пов'язанні з його орендою, також врегульовані Законом України "Про оренду державного та комунального майна".
Відповідно до ст. 10 Закону, істотною умовою договору оренди, зокрема, є орендна плата.
Відповідно до ч. З ст. 18 Закону орендар зобов'язаний сплачувати орендну плату своєчасно та в повному обсязі. Відповідно до ст. 19 Закону, орендар вносить орендну плату за договором незалежно від наслідків господарської діяльності.
Відповідно до ч. 2 ст. 26 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" договір оренди припиняється закінченням строку, на який його було укладено.
Відповідно до ч.1 ст.27 Закону України „Про оренду державного майна та комунального майна" у разі розірвання договору оренди, закінчення строку його дії та відмови від його продовження або банкрутства орендаря він зобов'язаний повернути орендодавцеві об'єкт оренди на умовах, зазначених у договорі оренди.
У зв'язку з порушенням ст. 762 Цивільного кодексу України, ст. ст. 18, 19 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" та у зв'язку з невиконанням відповідачем зобов'язання щодо сплати орендної плати за договором, позивачем нараховано відповідачу заборгованість з орендної плати в сумі 17203,66грн. заборгованість з орендної плати за період 11.06.2013р. по 17.06.2014р.
Перевіривши наданий позивачем розрахунок суми, яку позивач просить стягнути з відповідача, суд приймає його до уваги.
У відповідності до ст. 549, 611 Цивільного кодексу України, у разі порушення зобов'язань, настають наслідки встановлені договором або законом.
Так, відповідно до п. 7.6. договору оренди, відповідно до ст. 783 Цивільного кодексу України, Департамент має право вимагати дострокового розірвання договору оренди.
Також, відповідно до ст. ст. 1, 3 Закону України «Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань», платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочу платежу, пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін. Розмір пені обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки НБУ, що діяла у період, за який сплачується пеня.
Також згідно з п. 5.2. вищевказаного договору оренди за несвоєчасне внесення орендної плати Орендар сплачує пеню у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня, від суми простроченого платежу за кожен день прострочи.
Департаментом була нарахована пеня у сумі 943,47 грн. за період з 16.07.2013 року по 17.06.2014 року, яку суд приймає до уваги.
Відповідно до п. 2 ст. 651 Цивільного кодексу України, договір може бути розірвано за рішенням суду на вимогу однієї зі сторін при суттєвому порушенні договору іншою стороною. Суттєвим є таке порушення договору стороною, коли внаслідок заданої таким порушенням шкоди, друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладанні договору.
Департамент комунальної власності Одеської міської ради, який при укладанні договору оренди нежитлового приміщення з Відповідачем діяв в інтересах територіальної громади м. Одеса, розраховував на повне та своєчасне виконання взятих на себе зобов'язань по сплаті орендної плати Відповідачем і, як наслідок, систематичне поповнення місцевого бюджету. Однак, через неповну й несистематичну несплату орендної плати Відповідачем, Департамент був позбавлений такої можливості.
Відповідно до ст. 26 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» на вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірване за рішенням господарського суду у разі невиконання сторонами своїх зобов'язань. Підставою для розірвання договору в такому випадку на вимогу орендодавця може бути невиконання Відповідачем належним чином хоча б одного з його зобов'язань за договором оренди.
У відповідності до ст. 549, 611 Цивільного кодексу України, у разі порушення зобов'язань, настають наслідки встановлені договором або законом.
Так, відповідно до п. 7.6. договору оренди, відповідно до ст. 783 Цивільного кодексу України, Департамент просить дострокового розірвати договір оренди №16/36 від 11.06.2013р.
У відповідності до ст.785 ЦК України у разі припинення договору найму наймач зобов'язаний негайно повернути наймодавцеві річ у стані, в якому вона була одержана, з урахуванням нормального зносу, або у стані, який було обумовлено в договорі.
Згідно ч. 2 ст.795 ЦК України повернення наймачем предмета договору найму оформляється відповідним документом (актом), який підписується сторонами договору. З цього моменту договір найму припиняється.
Відповідно до п. 1 ст. 785 п. 4 п. п. 4.7. у разі припинення договору найму наймач зобов'язаний негайно повернути наймодавцеві річ у стані, в якому вона була одержана, з урахуванням нормального зносу, або у стані, який було обумовлено в договорі.
Згідно ст. 27 ЗУ „Про оренду державного та комунального майна" в разі припинення договору оренди орендар зобов'язаний повернути приміщення в належному стані не гіршому ніж на час передачі його в оренду.
Згідно ст. 32 ГПК України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом (ст. 43 ГПК України).
Приймаючи до уваги вищевикладене, суд дійшов висновку щодо наявності підстав для задоволення позовних вимог, стягнення з Фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 заборгованості з орендної плати у сумі 2139,01грн.
Судові витрати по сплаті судового збору покласти на відповідача згідно зі ст. ст. 44,49 ГПК України.
Керуючись ст.ст. 33,34,43,44,49,75,82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
1. Позовну заяву Департаменту комунальної власності Одеської міської ради, задовольнити у повному обсязі.
2 . Розірвати договір оренди №16/36 від 11.06.2013 р., укладений між Громадською організацією «Егіда» (65017, м. Одеса, вул. Кібальчича 22 м. Одеса, код ЄДРПОУ 35358311) та Департаментом комунальної власності Одеської міської ради (65039, м. Одеса, вул. Артилерійська, 1, код ЄДРПОУ 26302595).
3 Виселити Громадську організацію «Егіда» (65017, м. Одеса, вул. Кібальчича 22 м. Одеса, код ЄДРПОУ 35358311) з нежитлового приміщення підвалу, загальною площею 123,9 кв.м, що розташоване за адресою: м. Одеса, вул. Манежна 16 на користь Департаменту комунальної власності Одеської міської ради (65039, м. Одеса, вул. Артилерійська, 1, код ЄДРПОУ 26302595).
4.Стягнути з Громадської організації «Егіда» (65017, м. Одеса, вул. Кібальчича 22 м. Одеса, код ЄДРПОУ 35358311) на користь Департаменту комунальної власності Одеської міської ради (65039, м. Одеса, вул. Артилерійська, 1, код ЄДРПОУ 26302595) заборгованість з орендної плати у розмірі 17 203/сімнадцять тисяч двісті три/грн. 66 коп., пеню у розмірі 913/дев'ятсот тринадцять/грн. 47коп. та судовий збір у розмірі 4263/чотири тисячі двісті шістдесят три/грн.
Рішення господарського суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Одеського апеляційного господарського суду, яка подається через місцевий господарський суд протягом 10-денного строку з моменту складення та підписання повного тексту рішення.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо не буде подано апеляційну скаргу. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили
Повний текст рішення складено підписано 06.08.2014р.
Суддя Зайцев Ю.О.
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 01.08.2014 |
Оприлюднено | 08.08.2014 |
Номер документу | 40058021 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Одеської області
Зайцев Ю.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні