Постанова
від 06.08.2014 по справі 826/20190/13-а
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 826/20190/13-а Головуючий у 1-й інстанції: Скочок Т.О.

Суддя-доповідач: Гром Л.М.

ПОСТАНОВА

Іменем України

06 серпня 2014 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі:

Головуючого-судді - Гром Л.М.;

суддів - Безименної Н.В.,

Бєлової Л.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за апеляційною скаргою Державного підприємства «Державний експертний центр Міністерства охорони здоров'я України» на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 21 березня 2014 року у справі за адміністративним позовом Громадського об'єднання «Український суспільно-правовий рух: Демократія через право» до Міністерства охорони здоров'я України, треті особи: Державне підприємство «Державний експертний центр Міністерства охорони здоров'я України», АБДІ ІБРАХІМ Ілач Санаї ве Тіджарет А.Ш. про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Громадське об'єднання «Український суспільно-правовий рух: Демократія через право» (надалі - позивач) звернулось до суду з позовом до Міністерства охорони здоров'я України (надалі - відповідач або МОЗ України), треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, - Державне підприємство «Державний експертний центр Міністерства охорони здоров'я України» (надалі - третя особа-1 або ДП «Державний експертний центр Міністерства охорони здоров'я України»), АБДІ ІБРАХІМ Ілач Санаї ве тіджарет А.Ш. (надалі - третя особа-2), в якому просило визнати протиправним та скасувати наказ Міністерства охорони здоров'я України №771 від 02.09.2013 року «Про державну реєстрацію (перереєстрацію) лікарських засобів та внесення змін у реєстраційні матеріали» в частині п. 1 - реєстрації та внесення до Державного реєстру лікарських засобів України лікарського засобу ДЕМАКС (таблетки, вкриті плівковою оболонкою, по 10 мг №100 (20х5) у блістерах) виробництва АБДІ ІБРАХІМ Ілач Санаї ве Тіджарет А.Ш., Туреччина (реєстраційне посвідчення UA/13226/01/01) (- п. 4 Додатку 1 до Наказу МОЗ України від 02.09.2013 року №771 (п. 4 Додатку 1 до наказу МОЗ України №771 від 02.09.2013 року "Про державну реєстрацію (перереєстрацію) лікарських засобів та внесення змін у реєстраційні матеріали"); зобов'язати Міністерство охорони здоров'я України вилучити лікарський засіб ДЕМАКС (таблетки, вкриті плівковою оболонкою, по 10 мг №100 (20х5) у блістерах) виробництва АБДІ ІБРАХІМ Ілач Санаї ве Тіджарет А.Ш., Туреччина, номер реєстраційного посвідчення UA/13226/01/01 з Переліку зареєстрованих лікарських засобів, які відносяться до Державного реєстру лікарських засобів України; припинити дію реєстраційного посвідчення UA/13226/01/01 на лікарський засіб ДЕМАКС (таблетки, вкриті плівковою оболонкою, по 10 мг №100 (20х5) у блістерах) виробництва АБДІ ІБРАХІМ Ілач Санаї ве Тіджарет А.Ш., Туреччина; зобов'язати Міністерство охорони здоров'я вилучити номер реєстраційного посвідчення UA/13226/01/01 з Державного реєстру лікарських засобів України лікарські засоби.

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 21 березня 2014 року позов задоволено частково, скасовано п. 4 Додатку 1 до наказу Міністерства охорони здоров'я України №771 від 02.09.2013 року «Про державну реєстрацію (перереєстрацію) лікарських засобів та внесення змін до реєстраційних матеріалів», а саме: в частині реєстрації та внесення до Державного реєстру лікарських засобів України лікарського засобу ДЕМАКС (таблетки, вкриті плівковою оболонкою, по 10 мг №100 (20х5) у блістерах) виробництва АБДІ ІБРАХІМ Ілач Санаї ве Тіджарет А.Ш., Туреччина (реєстраційне посвідчення UA/13226/01/01). В іншій частині позову відмовлено.

Не погоджуючись з постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 21 березня 2014 року Державне підприємство «Державний експертний центр Міністерства охорони здоров'я України» звернулося до Київського апеляційного адміністративного суду з апеляційною скаргою, в якій просить ухвалене у справі судове рішення скасувати та постановити нове рішення, яким відмовити в задоволенні позову у повному обсязі, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

У судове засідання сторони не з'явилися, причини неявки сторін суду невідомі, про розгляд справи були повідомлені належним чином.

Відповідно до ч.4 ст.196 КАС України неприбуття в судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.

У зв'язку з неявкою в судове засідання всіх осіб, які беруть участь в справі, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу, відповідно до ч.1 ст.41 КАС України, не здійснюється.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши за матеріалами справи наведені у апеляційній скарзі доводи, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

З матеріалів справи вбачається, що згідно положень наказу МОЗ України від 02.09.2013 року №771 «Про державну реєстрацію (перереєстрацію) лікарських засобів та внесення змін до реєстраційних матеріалів» (надалі - наказ №771), п. 1 якого наказано зареєструвати та внести до Державного реєстру лікарських засобів України лікарські засоби згідно з переліком (додаток 1) (п. 1 наказу №771).

Відповідно до п. 4 переліку зареєстрованих лікарських засобів, які вносяться до державного реєстру лікарських засобів України, затвердженого додатком 1 до наказу №771, здійснено державну реєстрацію лікарського засобу ДЕМАКС (форма випуску - таблетки, вкриті плівковою оболонкою, по 10 мг N 100 (20 х 5) у блістерах; заявник - АБДІ ІБРАХІМ Ілач Санаї ве Тіджарет А.Ш.; країна - Туреччина; виробник - АБДІ ІБРАХІМ Ілач Санаї ве Тіджарет А.Ш.; країна - Туреччина; реєстраційна процедура - реєстрація на 5 років; умови відпуску - за рецептом; рекламування - не підлягає; номер реєстраційного посвідчення - UA/13226/01/01).

На підставі вищевикладеного, МОЗ України 03.09.2013 року видано реєстраційне посвідчення на лікарський засіб №UA/13226/01/01 щодо лікарського засобу ДЕМАКС (таблетки, вкриті плівковою оболонкою, по 10 мг), зареєстрованого в Україні терміном на 5 років.

Вважаючи оскаржуваний наказ №771 в частині державної реєстрації лікарського засобу ДЕМАКС (таблетки, вкриті плівковою оболонкою, по 10 мг) протиправним, позивач звернувся з позовом до суду.

Приймаючи рішення про часткове задоволення позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що Громадське об'єднання «Український суспільно-правовий рух: Демократія через право» є належним позивачем за даними вимогами, а позовні вимоги є законними і обґрунтованими в частині.

Однак колегія суддів не може погодитись з таким висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.

Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 3 КАС України позивачем є, зокрема, особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано адміністративний позов до адміністративного суду.

Завданням адміністративного судочинства, згідно ч. 1 ст. 2 КАС України, є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

З наведених норм права вбачається, що фізична та юридична особа може звернутися до адміністративного суду з позовом про визнання неправомірними рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, зокрема, у тому випадку, якщо такі дії безпосередньо впливають на її права, свободи та інтереси у сфері публічно-правових відносин.

Тобто, фізична та юридична особа наділена правом оскаржити до суду не будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, які, на її думку, були вчинені з порушенням вимог закону, а лише ті, що мають безпосереднє відношення до особи, яка подала адміністративний позов.

Таким чином, звертаючись до суду з позовом про оскарження наказу МОЗ України № 771 від 02.09.2013 року ГО «Український суспільно-правовий рух: Демократія через право» зобов'язана була зазначити не лише в чому полягала неправомірність, на її думку, наказу відповідача, а й чим такий наказ порушує її права та інтереси у сфері публічно-правових відносин.

Звертаючись до суду з даним позовом ГО «Український суспільно-правовий рух: Демократія через право» зазначила, що відповідачем було порушено її право на правову державу, верховенство права та законні акти.

Яким чином оскаржуваний наказ впливає на права та інтереси позивача у сфері публічно-правових відносин ГО «Український суспільно-правовий рух: Демократія через право» не пояснила.

Разом з тим, позивач зазначив, що відповідно до п. 2.1 статуту ГО «Український суспільно-правовий рух: Демократія через право» головною метою діяльності об'єднання є захист прав та інтересів громадян України від протиправних рішень, дій та бездіяльності суб'єктів владних повноважень.

Положеннями п. 2.3.7 статуту передбачено, що для досягнення вказаної мети ГО «Український суспільно-правовий рух: Демократія через право» звертається до відповідного суду для оскарження дій, рішень, бездіяльності, якщо вони порушують Конституцію України, демократичні принципи, положення чинного законодавства України тощо.

З наведеного вбачає, що даний позов був поданий позивачем на захист не власних інтересів, а інтересів інших осіб - громадян України.

КАС України передбачено можливість звернення до суду з адміністративним позовом в інтересах інших осіб, проте виключно у випадках, передбачених законом.

Так, у відповідності до ч. 1 ст. 60 КАС України у випадках, встановлених законом, Уповноважений Верховної Ради України з прав людини, органи державної влади, органи місцевого самоврядування, фізичні та юридичні особи можуть звертатися до адміністративного суду із адміністративними позовами про захист прав, свобод та інтересів інших осіб і брати участь у цих справах.

Натомість в даному випадку право ГО «Український суспільно-правовий рух: Демократія через право» на звернення до суду з даним позовом закріплене виключно у статуті об'єднання, проте не передбачене в законодавстві України.

Порядок утворення, реєстрації, діяльності та припинення громадських об'єднань визначені Законом України «Про громадські об'єднання». Права громадський об'єднань, які надані їм для здійснення своєї мети (цілей), визначені у ст. 21 вказаного Закону.

Разом з тим, вказаною нормою права не передбачено наявність у громадських об'єднань права звернення до суду з позовом в інтересах інших осіб.

У зв'язку з цим колегія суддів приходить до висновку про те, що ГО «Український суспільно-правовий рух: Демократія через право» є неналежним позивачем за даними позовними вимогами, що є підставою для відмови в задоволенні позову.

Враховуючи, що ГО «Український суспільно-правовий рух: Демократія через право» є неналежним позивачем у даній адміністративній справі, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції безпідставно надав правову оцінку наказу МОЗ України №771 від 02.09.2013 року «Про державну реєстрацію (перереєстрацію) лікарських засобів та внесення змін у реєстраційні матеріали» та прийняв рішення про скасування п. 4 Додатку 1 до вказаного наказу.

Таким чином, судова колегія вважає що заявлені позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Отже, колегія суддів, у відповідності до ст. 205 КАС України, приходить до висновку, що постанову суду першої інстанції необхідно скасувати та ухвалити нову постанову, якою в задоволенні позову відмовити повністю.

Керуючись статтями 195, 196, 202, 205, 207 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Державного підприємства «Державний експертний центр Міністерства охорони здоров'я України» - задовольнити.

Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 21 березня 2014 року скасувати та прийняти нову постанову, якою в задоволенні позовних вимог Громадського об'єднання «Український суспільно-правовий рух: Демократія через право» - відмовити.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України в порядок і строки, визначені ст.212 КАС України.

Головуючий:

Судді:

Головуючий суддя Гром Л.М.

Судді: Безименна Н.В.

Бєлова Л.В.

СудКиївський апеляційний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення06.08.2014
Оприлюднено11.08.2014
Номер документу40085440
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —826/20190/13-а

Постанова від 06.08.2014

Адміністративне

Київський апеляційний адміністративний суд

Гром Л.М.

Ухвала від 17.04.2014

Адміністративне

Київський апеляційний адміністративний суд

Гром Л.М.

Постанова від 21.03.2014

Адміністративне

Окружний адміністративний суд міста Києва

Скочок Т.О.

Ухвала від 23.12.2013

Адміністративне

Окружний адміністративний суд міста Києва

Скочок Т.О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні