Постанова
від 25.07.2014 по справі п/811/2034/14
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

cpg1251 КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 липня 2014 року Справа № П/811/2034/14

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Черниш О.А., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Новоукраїнської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Кіровоградській області до селянського (фермерського) господарства Жоміренко Миколи Івановича про стягнення коштів за податковим боргом, -

В С Т А Н О В И В:

Новоукраїнська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Кіровоградській області (надалі - Новоукраїнська ОДПІ ГУ Міндоходів у Кіровоградській області) звернулася до суду з позовом до селянського (фермерського) господарства Жоміренко Миколи Івановича (надалі - СФГ Жоміренко М.І.) про стягнення коштів за податковим боргом з рахунків платника у банках.

Позов мотивовано тим, що відповідач має узгоджені суми грошових зобов'язань зі сплати фіксованого сільськогосподарського податку у розмірі 383, 47 грн., з орендної плати за землю у розмірі 27 449, 52 грн., з земельного податку у розмірі 253, 17 грн. Зважаючи на те, що ці суми у визначені строки відповідачем не сплачено, вони є податковим боргом, який позивач визначив у розмірі 28 084, 68 грн. і просить стягнути на свою користь з рахунків відповідача у банках, що його обслуговують.

Поданою у ході судового розгляду справи заявою №1403 від 10.07.14 позивач змінив позовні вимоги, прохаючи стягнути з відповідача податковий борг у сумі 4055, 49 грн., з яких: 381, 99 грн. - фіксований сільськогосподарський податок, 3331, 83 грн. - орендна плата за землю, 314, 67 грн. - земельний податок, посилаючись на те, що у ході судового розгляду справи відповідач частково погасив податковий борг, заявлений до стягнення, але накопичив новий. Ухвалою суду від 25.07.14 вказана заява повернута позивачу на підставі частини 1 статті 137 КАС України.

Представник відповідача у письмовій заяві, поданій до суду 09.07.14, заперечив проти позовних вимог, посилаючись на повне погашення відповідачем боргу, заявленого до стягнення, у зв'язку з чим просив провадження у справі закрити.

У судове засідання 25.07.14 сторони не прибули. Представником позивача подано заяву про розгляд справи у письмовому провадженні. Представник відповідача причини неприбуття до суду не повідомив.

Відповідно до частин 4, 6 статті 128 КАС України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів. Якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Розглянувши справу у межах первісного позову, суд на основі наявних у ній матеріалів встановив такі обставини та дійшов до таких висновків.

Селянське (фермерське) господарство Жоміренко Миколи Івановича з 20.12.95 зареєстроване як юридична особа (а.с. 58-60), перебуває на обліку платників податків в Новоукраїнській ОДПІ ГУ Міндоходів у Кіровоградській області.

У зв'язку з невиконанням відповідачем своїх податкових зобов'язань у нього утворилася заборгованість перед бюджетом, стягнення якої є предметом даного спору.

Так, відповідачем до податкового органу подано податкову декларацію з фіксованого сільськогосподарського податку за 2013 рік, у якій самостійно обчислено річну суму податку у розмірі 410,85 грн. з розбивкою її частками за місяцями (а.с.27-29). У строки, встановлені статтею 306 ПК України, суми податку за березень - грудень 2013 року відповідачем не сплачено, внаслідок чого утворилася заборгованість у розмірі 383,47 грн. Воднораз, за рахунок переплати по картці особового рахунку частково погашено податковий борг у розмірі 1, 48 грн. (а.с. 17 - 21)

Крім того, СФГ Жоміренко М.І до Новоукраїнської ОДПІ ГУ Міндоходів у Кіровоградській області подано податкові декларації з плати за змелю (орендна плата за земельні ділянки державної/комунальної власності) за 2013 рік та за 2014 рік, у яких самостійно нараховано річну суму орендної плати у розмірі 23 529, 04 грн. з розбивкою її рівними частками за місяцями (а.с.37-40, 45-47). У строки, встановлені статтею 287 ПК України, суми орендної плати за березень - грудень 2013 року, січень - квітень 2014 року відповідачем не сплачено, внаслідок чого утворилася заборгованість у розмірі 27 450, 50 грн. Воднораз, за рахунок переплати по картці особового рахунку частково погашено податковий борг у розмірі 0, 98 грн. (а.с. 22 - 26)

Також, відповідачем до Новоукраїнської ОДПІ ГУ Міндоходів у Кіровоградській області подано податкову декларацію з плати за землю (земельний податок) за 2014 рік та уточнюючу податкову декларацію, у яких визначено річну суму податку у розмірі 751,88 грн. з розбивкою її рівними частками за місяцями (а.с.30-33, 41- 44). У строки, встановлені статтею 287 ПК України, суми податку за лютий - травень 2014 року відповідачем не сплачено, внаслідок чого утворилася заборгованість у розмірі 252 грн.

У зв'язку з порушенням строків погашення узгодженого грошового зобов'язання з земельного податку, на суми грошових зобов'язань, не сплачених у встановлені законодавством строки, у картці особового рахунку відповідачу нарахована пеня у сумі 1,32 грн. (а.с. 12-16).

При вирішенні спору щодо стягнення з відповідача податкового боргу, суд виходить з того, що порядок визначення суми податкових зобов'язань та погашення податкового боргу платників податків регулюється Податковим кодексом України (надалі - ПК України).

Згідно з пунктом 54.1 статті 54 ПК України платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.

Відповідно до пункту 57.1 статті 57 ПК України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно з пунктом 57.3 статті 57 ПК України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

Як передбачено підпунктом 129.1.1 пункту 129.1 статті 129 ПК України, після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.

Підпунктом 14.1.156 пункту 14.1 статті 14 ПК України встановлено, що податкове зобов'язання - це сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).

За визначеннями, наданими пп. 14.1.39, 14.1.175 п.14.1 ст.14 ПК України, сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є грошовим зобов'язанням платника податків. Воднораз, сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання є податковим боргом.

Таким чином у ході судового розгляду справи знайшли підтвердження доводи позову про наявність у відповідача станом на 31.05.14 податкового боргу зі сплати фіксованого сільськогосподарського податку у сумі 381, 99 грн. (383,47 грн. - 1, 48 грн.), з орендної плати за землю у розмірі 27 449, 52 грн. (27 450, 50 грн. - 0, 98 грн.), з земельного податку у розмірі 253, 17 грн. (252 грн. + 1, 32 грн.), що узгоджується з даними карток особового рахунку відповідача (а.с. 12 - 16, 17-21, 22 - 26).

У ході судового розгляду справи відповідач, не заперечуючи виникнення цього податкового боргу, проте доводячи його погашення, надав суду банківську квитанцію від 08.07.14 про сплату 28 084, 68 грн. орендної плати за землю (а.с. 62)

За визначенням, наведеним у пп. 14.1.152 п.14.1 ст.14 ПК України, погашення податкового боргу - це зменшення абсолютного значення суми такого боргу, підтверджене відповідним документом.

Згідно з підпунктом 87.1 статті 87 ПК України джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів. Сплата грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків з відповідного платежу може бути здійснена також за рахунок надміру сплачених сум такого платежу (без заяви платника) або за рахунок помилково та/або надміру сплачених сум з інших платежів (на підставі відповідної заяви платника) до відповідних бюджетів.

Дослідженням картки особового рахунку відповідача з орендної плати за землю установлено, що внаслідок сплати 08.07.14 коштів у сумі 28 084, 68 грн., відповідач повністю погасив заявлений до стягнення податковий борг з орендної плати за землю у розмірі 27 449, 52 грн., який існував станом на 31.05.14. (а.с. 73 - 76)

Доказів погашення податкового боргу з фіксованого сільськогосподарського податку у розмірі 381, 99 грн., з земельного податку у розмірі 253, 17 грн., підтвердженого відповідними документами, матеріали справи не містять.

Відповідно до абзацу 1 пункту 59.1 статті 59 ПК України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Згідно з пунктом 59.4 статті 59 ПК України податкова вимога надсилається (вручається) також платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суми податкових зобов'язань у встановлені цим Кодексом строки, без попереднього надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Пунктом 59.5 статті 59 ПК України передбачено, що у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).

Встановлено, що Новоукраїнською ОДПІ ГУ Міндоходів у Кіровоградській області винесено податкову вимогу форми "Ю" №109-25 від 15.04.14 на суму 1 959,77 грн., яка направлена відповідачу та отримана ним 17.04.14 (а.с.11). Наразі вказана податкова вимога не відкликана.

Згідно з пунктами 95.1, 95.2, 95.3 статті 95 ПК України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги. Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, які обслуговують такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Підпунктами 20.1.34 пункту 20 статті 20 ПК України контролюючим органам надано право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.

За таких обставин суд прийшов до висновку, що з відповідача належить стягнути кошти за податковим боргом з фіксованого сільськогосподарського податку у сумі 381, 99 грн., з земельного податку у розмірі 253, 17 грн. У решті заявлених позовних вимог позивачу належить відмовити у зв'язку з їх недоведеністю.

Судові витрати сторонами у справі не понесені.

Керуючись ст.ст. 11, 71, 86, 94, 158 - 163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Позов Новоукраїнської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Кіровоградській області задовольнити частково.

Стягнути з рахунків селянського (фермерського) господарства Жоміренко Миколи Івановича (ідентифікаційний код 20647838) у банках, що його обслуговують, на користь Новоукраїнської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Кіровоградській області податковий борг з фіксованого сільськогосподарського податку у сумі 381, 99 грн. (триста вісімдесят одна гривня 99 копійок), з земельного податку у розмірі 253, 17 грн. (двісті п'ятдесят три гривні 17 копійок).

В решті позовних вимог відмовити.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова суду, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня отримання її копії апеляційної скарги, з одночасним надісланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду О.А. Черниш

СудКіровоградський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення25.07.2014
Оприлюднено15.08.2014
Номер документу40129282
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —п/811/2034/14

Ухвала від 25.07.2014

Адміністративне

Кіровоградський окружний адміністративний суд

О.А. Черниш

Постанова від 25.07.2014

Адміністративне

Кіровоградський окружний адміністративний суд

О.А. Черниш

Ухвала від 26.06.2014

Адміністративне

Кіровоградський окружний адміністративний суд

О.А. Черниш

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні