Постанова
від 06.08.2014 по справі 217/1106/12
НЕМИРІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 217/1106/12

№2-а/140/2/14

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06.08.2014 року Немирівський районний суд

Вінницької області

в складі головуючого судді Безрученко А.М.

при секретарі Андрущак Л.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Немирів адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Обідненської сільської ради Немирівського району Вінницької області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору - ОСОБА_2, Немирівська районна державна адміністрація Вінницької області, ОСОБА_3 про визнання протиправним та скасування рішення органу місцевого самоврядування, -

В С Т А Н О В И В:

ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_4 , який є батьком позивача ОСОБА_1 та третьої особи ОСОБА_2.

Після його смерті відкрилась спадщина, що складається із фермерського господарства «Джерело» ( с. Обідне, Немирівського району, код ЄДРПОУ 23056121) та права довічного успадковуваного володіння земельною ділянкою площею 29,4 га для ведення фермерського господарства, розташованою на території Обідненської сільської ради Немирівського району, Вінницької області.

Вищезазначене підтверджується Статутом ФГ «Джерело» та Державним актом на право довічного успадковуваного володіння землею, виданого 23 червня 1992 року на підставі рішення VIII сесії 21 скликання Немирівської районної Ради народних депутатів від 12 червня 1992 року (а.с. 22-30).

Протягом 6-ти місяців з дня смерті ОСОБА_4 спадщину від імені малолітнього на той час ОСОБА_2, шляхом подання відповідної заяви до Немирівської держнотконтори , прийняла його мати-ОСОБА_10,

ОСОБА_1 на час відкриття спадщини виїхала на роботу за кордон. Рішенням Немирівського районного суду Вінницької області від 08.12.2008 року (а.с. 21), їй було визначено додатковий строк для прийняття спадщини. Спадщину нею прийнято 23 січня 2009 року. Відповідні докази містяться у спадковій справі.

При підготовці документів для оформлення свідоцтва про право на спадщину представнику ОСОБА_1, стало відомо про те, що розпорядженням першого заступника голови Немирівської районної державної адміністрації № 246 від 29 серпня 2005 року земельна ділянка, яка належала ОСОБА_4, передана в оренду на 40 років гр. ОСОБА_7 . На підставі цього розпорядження 27 лютого 2006 року укладено договір оренди між Немирівською райдержадміністрацією та гр.ОСОБА_7 (а.с. 32, 33-34).

11 лютого 2010 року ОСОБА_8, від імені ОСОБА_9, і ОСОБА_10, від імені неповнолітнього ОСОБА_2, подано позов до Немирівської районної державної адміністрації Вінницької області та ОСОБА_7 про скасування розпорядження голови райдержадміністрації, визнання недійсним договору оренди земельної ділянки /визнання права власності на фермерське господарство «Джерело» та земельну ділянку площею 29,4 га за правом спадкоємства ( на даний час справа 2-11/2011).

У судовому засіданні по вищезазначеній справі , із повідомлення відділу Держкомзему у Немирівському районі Вінницької області, що був наданий суду представником Немирівської райдержадміністрації, стало відомо про існування рішення 9 позачергової сесії 24 скликання Обідненської сільської ради Немирівського району Вінницької області від 13 грудня 2003 року про припинення діяльності фермерського господарства «Джерело» і переведення земельної ділянки площею 29,4 га у землі запасу сільської ради .

Копія вказаного рішення із архіву райдержадміністрації отримана 19.05.2010 р. (а.с. 10).

Оскільки без вирішення питання про скасування рішення Обідненської сільської ради було неможливим вирішення спору щодо поновлення прав, що входять до складу спадщини, було змінено предмет позову щляхом доповнення його вимогою про визнання протиправним і скасування цього рішення.

Дане доповнення судом було прийняте і сільська рада залучена до участі в справі в якості відповідача.

Вказане відповідало позиції Верховного Суду України, викладеній у п.З Постанови Пленуму № 7 від 16.04.2004 року «Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ» , у редакції Постанови Пленуму Верховного Суду України № 2 від 19.03.2010 року, згідно якого спори з органами державної влади та місцевого самоврядування з майнових питань, пов'язаних із земельними відносинами, за участю громадян, що є членами фермерського господарства, їхніх спадкоємців, розглядаються за правилами цивільного судочинства.

Однак, за час слухання справи , судова практика щодо юрисдикції судів при вирішенні земельних спорів фізичних осіб з органом місцевого самоврядування як суб'єктом владних повноважень, пов'язаних з оскарженням його рішень, змінилась.

У результаті, ухвалою Немирівського районного суду від 21 березня 2011 року, справа № 2-11/2011 в частині визнання протиправними і скасування вищезазначених рішення Обідненської сільської ради та розпорядження першого заступника голови Немирівської райдержадміністрації була закрита провадженням на підставі ст.205 ч. 1 п.1 ЦПК України як така, що підлягає розгляду за правилами адміністративного судочинства (а.с. 7).

Ухвалою апеляційного суду Вінницької області від 26 квітня 2011 р. змінено мотивувальну частину ухвали, в іншій частині ухвала місцевого суду залишена без змін (а.с. 8-9).

Враховуючи викладене, відповідно до п.1 ч.І ст.18 КАС України, у даний час ОСОБА_8, в інтересах ОСОБА_1, звернулася до Немирівського районного суду як адміністративного суду із адміністративним позовом про визнання протиправним і скасування рішення органу місцевого самоврядування , а саме - Обідненської сільської ради .

Відповідно до ч.2 ст.99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який обчислюється з дня, коли особа дізналась про порушення своїх прав.

Формально строк для пред'явлення даного позову у порядку адміністративного су дочинства закінчився 19 листопада 2010 року. Однак, як доведено вище, у період перебігу вищезазначеного процесуального строку її аналогічний позов був прийнятий і розглядався судом у порядку цивільного судочинства (справа № 2-11/2011). Враховуючи викладене, заявляти адміністративний позов підстав у неї не було. Судова практика щодо юрисдикції подібних спорів чітко визначена не була.

Таким чином, строк на звернення з адміністративним позовом пропущено з поважної причини.

На підставі ч.2 ст.102 КАС України пропущений з поважних причин процесуальний строк звернення до адміністративного суду може бути поновлений судом за клопотанням особи, яка подала такий позов.

Позивачі вважають оскаржуване рішення 9 позачергової сесії 24 скликання Обідненської сільської ради Немирівського району Вінницької області від 13 грудня 2003 року про припинення діяльності фермерського господарства «Джерело» площею 29,4 га і переведення даної земельної ділянки у землі запасу сільської ради є протиправним і підлягає скасуванню з наступних підстав:

Ні станом на момент винесення даного рішення, ні на даний час сільська рада не мала повноважень на припинення діяльності фермерського господарства і позбавлення його власника прав на земельну ділянку.

Відповідно до пункту 12.1 Статуту Фермерського господарства «Джерело», діяльність господарства припиняється у випадках, визначених Законом України «Про селянське (фермерське) господарство» . Пунктом 12.2 Статуту передбачено, що рішення про припинення діяльності господарства приймається районною Радою народних депутатів.

Вказане відповідало ст.ст.29,30 Закону України «Про селянське (фермерське) господарство».

Станом на 13.12.2003 року вказаний закон втратив чинність у зв'язку з набранням чинності Законом України «Про фермерське господарство».

Згідно ст.36 Закону України «Про фермерське господарство» рішення про припинення діяльності фермерського господарства могло бути прийняте :

а) власником у разі реорганізації або ліквідації фермерського господарства - відповідно до закону та Статуту фермерського господарства;

б) у разі якщо не залишається жодного члена фермерського господарства або спадкоємця, який бажає продовжити діяльність господарства -у порядку, встановленому законом.

До 01.01.2004 року вказані питання регулювались ст.34 Закону України «Про підприємства в Україні», згідно якого ліквідація підприємства провадилась за рішенням власника та за участю органу, уповноваженого створювати такі підприємства, чи за рішенням суду.

Органами, уповноваженими створювати фермерські господарства, згідно ст.ст.6,7,8 Закону України «Про фермерське господарство» визначались районна рада та районна державна адміністрація.

Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» не надавав сільським радам прав шодо створення та припинення діяльності фермерських господарств.

Рішення власника та Немирівської районної Ради народних депутатів про ліквідацію ФГ «Джерело» не приймались.

Фермерське господарство «Джерело» з Єдиного державного реєстру підприємств, організацій та установ виключене не було (а.с. 31).

Як на підставу винесення оспорюваного рішення сільська рада послалась на п.8 ст. ЗЗ Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Однак , вказана норма не наділяє сільські ради правом на переведення земельних ділянок за межами населеного пункту у землі запасу сільської ради, а лише уповноважує виконавчий орган сільської ради на підготовку висновку щодо надання або вилучення земельних ділянок.

Відповідно до ч.ч.1,2 ст. 83 Земельного кодексу України 2001 року, який набув чинності з 1 січня 2002 року, у комунальній власності територіальних громад сіл перебувають виключно землі в межах населених пунктів та земельні ділянки за їх межами, на яких розташовані об'єкти комунальної власності.

Усі інші землі України, крім земель комунальної та приватної власності, перебувають у державній власності (ст.84 ЗК України).

Відповідно до ч.5 ст.149 ЗК земельні ділянки державної власності за межами населених пунктів для сільськогосподарського використання вилучаються на їх території районними державними адміністраціями.

Таким чином, земельна ділянка ОСОБА_4, надана йому у довічне успадковуване володіння на підставі Державного акту, виданого згідно рішення VIII сесії 21 скликання Немирівської районної ради народних депутатів від 12 червня 1992 року , за наявності підстав могла бути вилучена виключно Немирівською районною державною адміністрацією.

Як передбачено ч.З ст.24 Закону України « Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування та їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачений Конституцією і законами України.

При винесенні оскаржуваного рішення 9 позачергової сесії 24 скликання від 13.12.2003 року Обідненська сільська рада Немирівського району Вінницької області вийшла за межі своїх повноважень, встановлених законодавством , що є підставою для його скасування.

Вислухавши представника позивача ОСОБА_11, яка підтвердила позовні вимоги і просила їх задовільнити, третю особу ОСОБА_7, який вважає, що рішення 9 позачергової сесії 24 скликання Обідненської сільської ради Немирівського району про припинення діяльності фермерського господарства «Джерело» і переведення земельної ділянки площею 29.4 га у землі запасу сільської ради відповідає вимогам чинного законодавства, дослідивши матеріали справи суд вважає, позов слід задовільнити з наступних підстав.

Відповідно п.12.1 Статуту Фермерського господарства «Джерело», діяльність господарства припиняється у випадках, визначених Законом України «Про селянське (фермерське )господарство». Пунктом 12.2 Статуту передбачено, що рішення про припинення діяльності господарства приймається районною радою народних депутатів, а у випадках його неплатоспроможності (банкрутства) судом. (а.с. 26-30).

Вказане відповідало ст..ст. 29, 30 Закону України «Про селянське (фермерське) господарство».

Станом на 13.12.2003 р. вказаний закон втратив чинність у зв'язку з набранням чинності Закону України «Про фермерське господарство».

Згідно ст. 36 Закону України «Про фермерське господарство» рішення про припинення діяльності фермерського господарства могло бути прийняте:

а) власником у разі реорганізації або ліквідації фермерського господарства - відповідно до закону та Статуту фермерського господарства;

б) у разі якщо не залишається жодного члена фермерського господарства або спадкоємця, який бажає продовжити діяльність господарства - у порядку встановленому законом.

До 01.01.2004 року вказані питання регулювалися ст. 34 Закону України «Про підприємства в Україні», згідно якого ліквідація підприємства проводилась за рішенням власника та за участю органу уповноваженого створювати такі підприємства чи за рішенням суду.

Органами. уповноваженими створювати фермерські господарства, згідно ст..ст. 6, 7, 8 Закону України «Про фермерське господарство» визначались районна рада та районна державна адміністрація.

Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» не надавав сільським радам право щодо створення та припинення діяльності фермерського господарства.

Рішення власника та Немирівської районної ради народних депутатів про ліквідацію ФГ «Джерело» не приймались.

Фермерське господарство «Джерело» з Єдиного державного реєстру підприємств, організацій та установ виключене не було. (а.с. 31).

Як на підставу винесення оспорюваного рішення сільська рада послалась на п. 8 ст 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Однак, зазначена норма не наділяє сільські ради правом на переведення земельних ділянок за межами населеного пункту у землі запасу сільської ради, а лише уповноважує виконавчий орган сільської ради на підготовку висновку щодо надання або вилучення земельних ділянок.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 83 Земельного кодексу України 2001 р., який набув чинності з 01.01.2002 р. у комунальній власності територіальних громад, сіл перебувають виключно землі в межах населених пунктів та земельні ділянки за їх межами, на яких розташовані об'єкти комунальної власності.

Усі інші землі України, крім земель комунальної та приватної власності, перебувають у державній власності (ст. 84 ЗК України).

Відповідно до ч. 5 ст. 149 ЗК України земельні ділянки державної власності за межами населених пунктів для сільськогосподарського використання вилучаються на їх території районними державними адміністраціями.

Отже, земельна ділянка надана ОСОБА_4 у довічне успадковуване володіння на підставі Державного акту, виданого згідно рішення VІІІ сесії 21 скликання Немирівської районної ради народних депутатів від 12.06.1992 р. за наявних підстав могла бути вилучена виключно Немирівською державною адміністрацією.

Обідненська сільська рада Немирівського району Вінницької області приймаючи зазначене рішення 9 позачергової сесії 24 скликання від 13.12.2003 р. вийшла за межі своїх повноважень, встановлених законодавством.

Керуючись ст. 36 Закону України «Про фермерське господарство», ст. 149 ЗК України, ст. 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст.ст. 158-163 КАС України суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовільнити.

Рішення 9 позачергової сесії 24 скликання Обідненської сільської ради Немирівського району Вінницької області від 13 грудня 2003 року в частині припинення діяльності фермерського господарства «Джерело» площею 29, 4 га і переведення даної земельної ділянки у землі запасу сільської ради - скасувати.

На постанову може бути подана апеляційна скарга до апеляційного адміністративного суду у Вінницькій області протягом 10 днів з дня проголошення.

Головуючий: (підпис)

Постанова набрала законної сили 18.08.2014 року.

Копія вірна:

СудНемирівський районний суд Вінницької області
Дата ухвалення рішення06.08.2014
Оприлюднено18.08.2014
Номер документу40152165
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —217/1106/12

Ухвала від 27.02.2018

Адміністративне

Касаційний адміністративний суд Верховного Суду

Мороз Л.Л.

Ухвала від 23.02.2018

Адміністративне

Касаційний адміністративний суд Верховного Суду

Мороз Л.Л.

Ухвала від 04.07.2014

Адміністративне

Немирівський районний суд Вінницької області

Безрученко А. М.

Ухвала від 26.09.2014

Адміністративне

Вінницький апеляційний адміністративний суд

Боровицький О. А.

Ухвала від 13.01.2015

Адміністративне

Вищий адміністративний суд України

Гончар Л.Я.

Ухвала від 17.12.2014

Адміністративне

Вінницький апеляційний адміністративний суд

Боровицький О. А.

Ухвала від 26.09.2014

Адміністративне

Вінницький апеляційний адміністративний суд

Боровицький О. А.

Постанова від 06.08.2014

Адміністративне

Немирівський районний суд Вінницької області

Безрученко А. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні